Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Ütü Nasıl Temizlenir?

Evinizin yardımcısı olan ütü ve ütü tabanı nasıl temizlenir? Tekniklerini ve püf noktalarını buradan öğrenin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
ütü nasıl temizlenir

Ütü, günlük hayatımızda en çok kullanılan ev aletlerinden biri olup, uğraşması da en az zevk veren ev işlerinden biridir. Bu kadar sıklıkla kullanılan bir alet olan ütü, zamanla kireçlenir ve kirlenir. Ütünün iç kısmında biriken kireç, dış tabanına yapışmış ve birikmiş kirlerle birleştiği zaman sıkıntılı bir durum oluşturur. Bu durumda temizlenmeyen ütüyü kullanmaya devam etmek hem kıyafetlerimize hem de alete zarar verip arızalanmasına sebep olabilir. Bu yüzden, burada sizinle ‘ütü nasıl temizlenir’ sorusuna cevap vereceğiz.

 • Ütünün iç kısmındaki kireçlenme için limon tuzundan faydalanabilirsiniz. Bir tencere veya çaydanlığın içerisinde bir miktar limon tuzu ve suyu kaynatın. Daha sonra kaynattığınız suyu ütünün su haznesinden içeriye boşaltın. Buhar düğmesine bir kaç defa basın ve bekleyin. Ütünün içerisinde bulunan kireçle tıkanmış kanallar yavaşça açılmaya başlayacaktır. Ütüyü soğumaya bırakın ve daha sonra içerisindeki suyu boşaltın.
 • Temizliğe başlamadan önce ütünün fişinin takılı olmadığından emin olunuz. Ütünün dış kısmındaki kirleri temizlemek için bir kabın içerisine ılık su ve bir miktar limon suyu içeren etkili bir bulaşık deterjanı ekleyin. Daha sonra yumuşak bir temizlik bezini hazırladığınız suyla nemlendirin. Düğmelerin içerisine su kaçmasını engellemek için temizlik bezinin fazla ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra temizlik beziyle ütünün dış kısmını fazla bastırmadan silin. Bu işlemi tabanı teflon olan ütülerin taban temizliği için de uygulayabilirsiniz. Çizilmeyi engellemek için fazla bastırmamaya özen gösterin.
Ütünüzün iç kısmındaki buhar kanallarının kireçlenmesini engellemek için musluk suyu yerine içme suyu veya ütü suyu kullanın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Ütü tabanı nasıl temizlenir?

Ütü tabanını temizlerken bir kaç yol izleyebilirsiniz:

 • Tuz, hem ekonomik hem de doğal temizleyicidir. Önce ütüyü fişe takıp ısıtmamız gerekir. Daha sonra gazete kağıdının üzerine bir miktar tuzu dökün. Ütüyü fişten çıkarıp gazete kağıdının üzerindeki tuzları ütüleyin. Ütü tabanındaki kirlerin tuzun üzerine yapıştığını göreceksiniz. Dilerseniz, gazete kağıdı yerine bez de kullanabilirsiniz.
 • Ütü tabanı temizleyicisi görevi gören başka bir ürün ise sirkedir. Ütünün tabanını çizmeyecek yumuşak bir temizlik bezini bir miktar sirkenin içine batırın ve daha sonra ütü tabanını silin. İnatçı kirler için sirkenin içerisine az miktarda karbonat da ekleyebilirsiniz. İsteğe göre, ütünün altı sıcakken kıyafet ütüler gibi de sirkeli bezi ütüleyerek de temizleyebilirsiniz. Doğal kireç sökücü görevi gören sirkenin, ütü tabanında oluşan kireçleri kolaylıkla temizlediğini göreceksiniz.
 • Tıkalı ütü deliklerini açmak için bir kabın içerisine sirke koyun. Dilerseniz az miktar da tuz da ekleyebilirsiniz. Daha sonra, pamuklu kulak çubuğunu sirkeye batırın ve tabanı soğuk olan ütünün deliklerini teker teker bu kulak çubuğuyla temizleyin. Deliklerde sirke kalıntısını önlemek için temiz kulak çubuğuyla delikleri tekrar temizleyin.
 • Ütü tabanına yapışan giysi ve yapışkan maddelerin temizliği için de tuz yöntemini uygulayabilirsiniz.
Reklam

Unutulmaması gerekenler

 • Ütü temizliği ve kullanımı sırasında her zaman aletinizin kullanma talimatlarına göre hareket edin
 • Ütünüzü temizlerken elektrik fişinin çekildiğinden ve elektrikle olan bağlantısının tamamen 
 • kesildiğinden emin olun. Ütünüzü hiç bir zaman fişe takılı halde temizlemeyin
 • Oluşabilecek kazayı engellemek için kullandığınız gazete kağıtlarının yeterince kalın olduğundan emin olun
 • Belirli aralıklarla temizlediğiniz ütünüz kalitesini korur ve kıyafetlerinize zarar vermez
 • Ütüler hassas ev aletleri olduğundan dolayı temizliği sırasında fazla güç kullanmamaya özen gösterin
 • Ütü tabanları için özel olarak üretilmiş tabanlıkların kullanımı hem kıyafetlerinize hem de ütü tabanına gelebilecek olan zararları engeller
 • Ütünüzü temizledikten sonra temiz nemli bir bezle silerseniz üzerinde kalabilecek olan tuz ve sirke izlerinden arındırmış olursunuz

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı