Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulurum?

Evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulurum, hamam böceklerine bitkisel çözüm var mıdır, bunlara karşı neler kullanabilirim diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Fayans, derz temizlik fırçası
Reklam
Sign Up Banner

Hamam böcekleri istenmeyen davetsiz misafirler listesinin en üstündedir ve mide ağrısından, ishale hatta alerjik reaksiyonlara kadar pek çok rahatsızlığa neden olur. Dolayısıyla, onlardan en kısa sürede kurtulmak gerekir. Peki hamam böcekleri nasıl yok edilir?

Evde düzenli olarak temizlik yaparak yemek artıklarından, kırıntılardan ve kokulardan kurtulun. Söz konusu hamam böcekleri ise, böcek istilasına karşı her zaman elinizin altında bir şişe Domestos bulundurun.

Hamam Böcekleri ile Mücadele Stratejisi

Evinizin yerlerini hamam böceklerinden kurtarmak için sizinle üç strateji paylaşacağız.

İşte yapmanız gerekenler:

Reklam

MPU Sign Up Banner

Böceklere Karşı Evinizi Temizleyin

Hamam böcekleri için olmazsa olmaz üç şey vardır; yemek, su ve sığınacak bir yer. Bunları ellerinden alırsanız, onlar da kendilerine yaşamak için daha uygun bir yer aramaya giderler. Mutfağınızın zeminini çamaşır suyu kullanarak temizleyin. Yemek artıkları, kırıntıları ve kokularından kurtulun. Çamaşır suyu aynı zamanda hamam böceklerinden kalan kalıntıları da temizler. Bu kalıntılardan kurtularak sağlığınızı da korumuş olursunuz. Zira bunlar alerjenleri tetikleyen en önemli unsurlardandır.

Böcekleri Tuzağa Düşürün

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Hamam böceklerine yem atıp onları bir tuzağa çekerek de onlardan kurtulabilirsiniz. Suyla doldurulmuş uzun bir cam kavanoz bunun için idealdir. Hamam böcekleri bunun içine girebilir ancak çıkamazlar. Suya birkaç kahve çekirdeği veya muz dilimi atın; bunlar kokuları nedeniyle en cazip yemler olacaktır. Yapılan araştırmalara göre bu yöntem hamam böcekleri için yaklaşık %85 oranında ölümcüldür.

Böceklerin Yuvalarını Tespit Edin

Birkaç hamam böceğini tuzağa düşürüp yakaladıktan sonra hala etrafta dolaşıp duran başka böceklerin olduğunu fark ediyorsanız, evinizin gizli bir köşesine yuva yapmış olabilirler. Karanlık köşeleri kontrol edin çünkü buralar hamam böceklerinin ideal üreme alanlarıdır. Yuvayı yok etmezseniz, yeni böcekler sorun yaratmaya devam edeceklerdir.

Bu yüzden bir böcek ilaçlama firmasını aramanın veya böcek ilacı kullanmanızın zamanı gelmiş olabilir. Böcek ilaçları ve her tür kimyasalı kullanırken her zaman üreticinin talimatlarını takip edin ve böcek ilaçlarını çocukların ve evcil hayvanların ulaşabileceği yerlerden mutlaka uzak tutun.

Hamam Böceklerinden Kalıcı Olarak Kurtulun

Hamam böceğinden kurtulmak ayrı bir konu, bir daha asla geri dönmeyeceklerinden emin olmak ise apayrı bir konudur. Hamam böceklerinin evinizi yeni yaşam alanları olarak belirlemelerindeki temel nedenlerden biri, yemeklerinizin çok lezzetli kokmasıdır. Hamam böcekleri leziz yemek kokularına karşı koyamazlar. Dolayısıyla hamam böceklerinin radarına yakalanmamak için kalan yemekleri sıkıca kapatılmış kaplarda tutmaya çalışın.

Yemek artıklarının olduğu çöpü hemen çıkarın ve çöp bidonlarını evinizden mümkün olduğunca uzak tutun. Pratik düşünün ve kapı çerçevelerinde içeri sızmak için kullanabilecekleri en sinsi çatlakları arayın. Unutmayın ki; hamam böcekleri çok küçük ve bir o kadar da sinsi yaratıklardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamam Böcekleri Neden Gelir?

Hamam böcekleri için olmazsa olmaz üç şey vardır; yemek, su ve sığınacak bir yer. Bunları ellerinden alırsanız, onlar da kendilerine yaşamak için daha uygun bir yer aramaya giderler. Mutfağınızın zeminini çamaşır suyu kullanarak temizleyin. Yemek artıkları, kırıntıları ve kokularından kurtulun.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Gümüş böcekleri kapı, tezgahlar ya da duvarlarda oluşan çatlaklardan eve girer ve çoğu zaman o bölgelerde çoğalırlar. Gümüş böceği, nemli ve karanlık bölgeleri mesken tutar. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir.

Pire Nedir? Pire Nerede Bulunur?

Pireler, insan veya hayvanların kanıyla beslenen, gözle görülmesi çok zor olan küçük böceklerdir. Yaklaşık 2.5 milimetre uzunluğundaki pireler uçamazlar, ancak çok yükseğe zıplamalarını sağlayan, upuzun bacakları vardır. Ayrıca ezilmelerini neredeyse imkansız hale getiren zırhlı bir yapıları vardır. Pireler genellikle kedi veya köpekler gibi evcil hayvanlarla ilişkilendirilir.

Karasinekler Evden Nasıl Uzak Tutulur?

Karasineklerden nasıl kurtulurum dediğinizde öncelikli adım sinekleri çekecek koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Kirli bulaşıkların, evcil hayvan mamalarının, çöplerin açıkta durmamasına özen gösterin. Bazı güzel kokulu bitkiler, sinekler için hiç de aynı etkiyi yapmaz ve evinizden uzakta durmalarını sağlayabilirler.

Aslen yayınlandı