Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulurum?

Evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulurum, hamam böceklerine bitkisel çözüm var mıdır, bunlara karşı neler kullanabilirim diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Fayans, derz temizlik fırçası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hamam böcekleri istenmeyen davetsiz misafirler listesinin en üstündedir ve mide ağrısından, ishale hatta alerjik reaksiyonlara kadar pek çok rahatsızlığa neden olur. Dolayısıyla, onlardan en kısa sürede kurtulmak gerekir. Peki hamam böcekleri nasıl yok edilir?

Evde düzenli olarak temizlik yaparak yemek artıklarından, kırıntılardan ve kokulardan kurtulun. Söz konusu hamam böcekleri ise, böcek istilasına karşı her zaman elinizin altında bir şişe Domestos bulundurun.

Hamam Böcekleri ile Mücadele Stratejisi

Evinizin yerlerini hamam böceklerinden kurtarmak için sizinle üç strateji paylaşacağız.

İşte yapmanız gerekenler:

Böceklere Karşı Evinizi Temizleyin

Hamam böcekleri için olmazsa olmaz üç şey vardır; yemek, su ve sığınacak bir yer. Bunları ellerinden alırsanız, onlar da kendilerine yaşamak için daha uygun bir yer aramaya giderler. Mutfağınızın zeminini çamaşır suyu kullanarak temizleyin. Yemek artıkları, kırıntıları ve kokularından kurtulun. Çamaşır suyu aynı zamanda hamam böceklerinden kalan kalıntıları da temizler. Bu kalıntılardan kurtularak sağlığınızı da korumuş olursunuz. Zira bunlar alerjenleri tetikleyen en önemli unsurlardandır.

Böcekleri Tuzağa Düşürün

Hamam böceklerine yem atıp onları bir tuzağa çekerek de onlardan kurtulabilirsiniz. Suyla doldurulmuş uzun bir cam kavanoz bunun için idealdir. Hamam böcekleri bunun içine girebilir ancak çıkamazlar. Suya birkaç kahve çekirdeği veya muz dilimi atın; bunlar kokuları nedeniyle en cazip yemler olacaktır. Yapılan araştırmalara göre bu yöntem hamam böcekleri için yaklaşık %85 oranında ölümcüldür.

Böceklerin Yuvalarını Tespit Edin

Birkaç hamam böceğini tuzağa düşürüp yakaladıktan sonra hala etrafta dolaşıp duran başka böceklerin olduğunu fark ediyorsanız, evinizin gizli bir köşesine yuva yapmış olabilirler. Karanlık köşeleri kontrol edin çünkü buralar hamam böceklerinin ideal üreme alanlarıdır. Yuvayı yok etmezseniz, yeni böcekler sorun yaratmaya devam edeceklerdir.

Bu yüzden bir böcek ilaçlama firmasını aramanın veya böcek ilacı kullanmanızın zamanı gelmiş olabilir. Böcek ilaçları ve her tür kimyasalı kullanırken her zaman üreticinin talimatlarını takip edin ve böcek ilaçlarını çocukların ve evcil hayvanların ulaşabileceği yerlerden mutlaka uzak tutun.

Hamam Böceklerinden Kalıcı Olarak Kurtulun

Hamam böceğinden kurtulmak ayrı bir konu, bir daha asla geri dönmeyeceklerinden emin olmak ise apayrı bir konudur. Hamam böceklerinin evinizi yeni yaşam alanları olarak belirlemelerindeki temel nedenlerden biri, yemeklerinizin çok lezzetli kokmasıdır. Hamam böcekleri leziz yemek kokularına karşı koyamazlar. Dolayısıyla hamam böceklerinin radarına yakalanmamak için kalan yemekleri sıkıca kapatılmış kaplarda tutmaya çalışın.

Yemek artıklarının olduğu çöpü hemen çıkarın ve çöp bidonlarını evinizden mümkün olduğunca uzak tutun. Pratik düşünün ve kapı çerçevelerinde içeri sızmak için kullanabilecekleri en sinsi çatlakları arayın. Unutmayın ki; hamam böcekleri çok küçük ve bir o kadar da sinsi yaratıklardır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?