Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Farkı Nedir?

Temizlikte aradığınız yöntemleri bulmak için sterilizasyon ve dezenfeksiyon arasındaki fark nedir öğrenin, sterilizasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri ile tanışın.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Temizlik eldiveni, sprey dezenfektan ve bez ile kapı kolu dezenfeksiyonu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hijyenin Temel Kavramları: Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon

Evinizde sağlığa zararlı olabilecek tüm mikroplardan arındırılmış yüzeylerin, tertemiz çamaşırların, pırıl pırıl bir mutfağın hayalini kuruyor ve aileniz için mümkün olan en iyi hijyen koşullarını oluşturmak istiyorsanız hemen işe koyulmak en doğru yol gibi görünebilir. Ancak hijyen yolculuğunuza plansız çıkmak sizi uzun vadede gereksiz yere yorabilir ve yanlış temizlik ürünlerini kullanmanıza sebep olabilir. Paldır küldür temizliğe girişmeden önce sterilizasyon ve dezenfeksiyon gibi bazı temel hijyen kavramları arasındaki farkların ve evinizde temizlik yaparken beklentilerinizin ne olduğunu saptamak gerekir.

Evinizde yaratmak istediğiniz hijyen koşullarını oluşturabilmek için öncelikle sterilizasyon ve dezenfeksiyon arasındaki farkın tam olarak ne olduğunu anlamalısınız. Böylece hangi durumlarda sterilizasyona, hangi durumlarda dezenfeksiyona ihtiyacınız olduğuna karar vererek doğru temizlik ürünlerini ve yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Dezenfeksiyon ve sterilizasyon kavramları çoğu insanın günlük hayatında eş anlamlı olarak kullandığı iki kavram olsa da aslında farklı hijyen koşullarını içeriyor. Her iki kavram da sağlıklı ve hijyenik ortamlarda yaşamamız için gerekli olsa da dezenfeksiyon ve sterilizasyona ihtiyaç duyduğumuz durumlar farklı.

Gelin dezenfeksiyon ve sterilizasyon kavramlarının ne olduğunu inceleyelim ve dezenfeksiyon sterilizasyon farkı nedir açıklık getirelim.

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Nedir?

Yaygın inancın aksine, dezenfeksiyon ve sterilizasyon farklı kavramlardır ve farklı temizlik yöntemlerinin kullanılmasını gerektirir. Peki, dezenfeksiyon ve sterilizasyon nedir?

Dezenfeksiyonda amaç, bir yüzeyde veya ortamda bulunan ve insan sağlığına zarar verebilecek mikroorganizmaların yok edilmesi ya da hastalığa sebep olamayacak kadar azaltılmasıdır.

Sterilizasyonun amacı ise bir yüzeyde ya da ortamda bulunan canlı ve aktif formdaki mikroorganizmaların tamamının yok edilmesidir. Yani dezenfeksiyon işleminin aksine, sterilizasyon işleminde öldürülmesi amaçlanan mikroorganizmanın hastalık yapıcı olup olmamasının bir önemi yoktur.

Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Arasındaki Fark Nedir?

Dezenfeksiyon ve sterilizasyon yöntemleri ile bu yöntemlere ihtiyaç duyulan durumlar incelenerek dezenfeksiyon ve sterilizasyon farkı daha iyi anlaşılabilir. Peki, dezenfeksiyon ile sterilizasyon arasındaki fark nedir ? Dezenfeksiyon farklı düzeylerde sağlanabilir, ancak sterilizasyon ortamdaki tüm canlı mikroorganizmaların yok edilmesini amaçlar ve daha sıkı önlemlerin gerektiği ortamlarda kullanılır. Örneğin aşağıdaki durum ve ortamlarda biyolojik yükü azaltmak amacıyla sterilizasyona ihtiyaç duyulur:

 • Ameliyathane ortamı

 • Tek kullanımlık olmayan sağlık ekipmanları

 • Laboratuvar ortamı

 • Gıda imalatı

 • Emzik ve biberon gibi bebek ürünleri

Dezenfeksiyon ise günlük hayatımızda, evimizde, temas halinde olduğumuz yüzeylerde hasta yapıcı mikroorganizmaların yok edilmesi ve azaltılmasını amaçlar. Dolayısıyla, günlük hayatımızda daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir yöntemdir.

Ev Temizliğinde Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Farkı Neden Önemli?

Sterilizasyon dezenfeksiyon farkı hijyen seviyeleri üzerinden açıklanırsa, sterilizasyonun daha üst düzey bir temizlik gerektirdiğini ve yalnızca belli başlı ortamlarda sterilizasyona ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Ev temizliğinde ve günlük hayatımızda sterilizasyon dezenfeksiyon kavramlarının ne tür yöntem ve ürünleri içerdiğini keşfetmek ise işinizi kolaylaştırır. Ev temizliğinde dezenfeksiyona ihtiyaç duyduğumuz pek çok yüzey var. Bu yüzeyler şöyle sıralanabilir:

 1. 1

  Mutfak yüzeyleri: Yemek yaptığımız ve yediğimiz yüzeylerde temizlik çok önemlidir. Gıda imalathanelerinde olduğu gibi sterilizasyona ihtiyaç duyulmasa da orta-yüksek düzeyde dezenfeksiyon beslenme sistemimizin sağlığı açısından önemlidir. Cif Ultra Hijyen serisini evde deneyin.

 2. 2

  Tuvalet temizliği: Mikropların tuvalet gibi nemli ortamlarda kolaylıkla üreyebildiğini biliyoruz. Dolayısıyla, tuvaletlerin etkili temizlik ürünleriyle sık sık temizlenmesi gerekiyor. Tuvalet temizliğinde vazgeçilmez temizlik ürünü elbette çamaşır suyu. Domestos Maksimum Hijyen Kar Beyazı gibi kuvvetli bir çamaşır suyuyla sık sık temizlik yaparak tuvaletinizde istediğiniz dezenfeksiyonu elde edebilirsiniz.

 3. 3

  Banyo yüzeyleri: Yine nemli ve rutubetli ortamlar olan banyolardaki tüm yüzeylerin sık sık dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Doğru Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Yöntemleri Uygulanmalı

Ailenizi ve sevdiklerinizi virüs ve bakterilerden korumak ve sağlıklı bir ev ortamı yaratmak istiyorsanız doğru dezenfeksiyon ve sterilizasyon yöntemlerini kullanmanız çok önemli. Bu yöntemleri keşfetmenin yolu ise öncelikle dezenfeksiyon ve sterilizasyon arasındaki farkı keşfetmekten geçiyor.

Evinizdeki hangi alanlarda ne düzeyde dezenfeksiyona ihtiyaç duyduğunuzu saptadıktan sonra ihtiyacınız olan temizlik ürünlerini kullanabilir ve tertemiz bir evin tadını çıkarabilirsiniz.

Dezenfeksiyon ve Sterilizasyonun Olmazsa Olmazları

Evinizde istediğiniz hijyen koşullarını sağlamak için:

 • Dezenfeksiyona ve/veya sterilizasyona ihtiyaç duyduğunuz alanları belirleyin.

 • Evin her bölümü ve yüzeyi için uygun temizlik ürünlerini kullanın. Kullandığınız çamaşır suyu vb. temizlik ürünlerini talimatlara uygun olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

 • Banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda temizlik yaparken odayı yeterince havalandırdığınızdan emin olun.

 • Farklı temizlik ürünlerini bir arada kullanmamaya çalışın ve temizlik eldiveni gibi koruyucu ürünler kullanın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?