Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev temizliği uzun ve yorucu olmak zorunda değil. Evinizi her zaman temiz tutacak ve temizlik süresini kısaltacak öneriler için yazımıza göz atın.

Güncellenmiş

Pencere önünde saksıda yeşil bitki ve sarı kitaplar

Ev temizliği denilince aklımıza genellikle bütün günü alan, zor ama mecburi bir aktivite gelir. Halbuki günlük ev temizliği yorucu ya da uzun olmak zorunda değildir. Daha pratik bir yaklaşımla evdeki temizlik işlerinin birikerek büyümesini önleyebilir, her gün yarım saat ayırarak evinizi hep temiz ve düzenli tutabilirsiniz.

Bulaşıkları yemekten hemen sonra yıkamak, çamaşırları kirliye atarken ayırmak gibi alışkanlıklar ev temizliğine harcanan süreyi önemli ölçüde azaltırken, Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı temizleyiciler de yüzey temizliğinde size pratik çözümler sunabilir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Daha Kolay Temizlenen Bir Ev için Pratik Bilgiler

Her ev kirlenir ve dağılır ancak bunun bile bir düzen içinde olması mümkündür. Örneğin:

  • Kirlenen beyaz ve renkli çamaşırları ayrı sepetlere atmak, çamaşır yıkamadan önce bunları ayırmak için gerekli zamanı sıfırlar.
  • Çamaşırları düzgün bir şekilde asarak kurutursanız tişört, sweatshirt gibi birçok giysiyi ütülemeniz gerekmez.
  • Yemekten sonra bulaşıkları mutfakta biriktireceğinize doğrudan bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Bundan sonra bulaşık yıkamak sadece bir tuşa basmaktan ibaret olacaktır.
  • Giysilerinizi, mücevherlerinizi, ayakkabılarınızı çıkarttığınız anda yerine kaldırır ya da kirliye atarsanız her gün oda toplamakla harcanacak en az 10 dakikayı kurtarmış olursunuz.
  • Temizlediğiniz klozetin her sifonda yeniden hijyenik hale gelmesi için Domestos 5'li Güç Tuvalet Blokları gibi bir ürün kullanabilirsiniz.

Bu pratik bilgiler temizlik çabalarınızın daha uzun süre etkili olmasını sağlayacak ve bir sonraki temizliği daha kolay hale getirecektir.

Reklam

Domestos
halıfleks kaldırma
Tüy toplayıcı rulo veya şarjlı el süpürgesi gibi pratik temizlik araçları normalde üşeneceğiniz işleri kolaylıkla halletmenizi sağlayabilir. Bir takvim ya da kontrol listesi yapmak günlük ev temizliği işlerinin gözden kaçmasını zorlaştıracaktır. Ocak temizliğine harcanan süreyi kısaltmak için ocağınızın yıkanabilir parçalarını bulaşık makinesine koymayı deneyebilirsiniz.

Hızlı Ev Temizliğinin Püf Noktaları

Evinizi temizlerken harcadığınız zamanı en aza indirmek ve çabalarınızdan maksimum karşılık almak için de yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

  • Doğru temizlik ürünlerini kullanmak pratik ev temizliğinin en önemli püf noktalarından biridir. Örneğin, çamaşır suyu katkılı formülüyle aynı zamanda hijyenik temizlik yapmanıza da yardımcı olan Cif Ultra Hijyen ürünleri gibi çok yönlü temizleyiciler sayesinde lekelere hızla müdahale edebilir ve temizliğe ekstra süre harcamak zorunda kalmazsınız.
  • Pratik ev temizliğinde püf noktalardan biri de yukarıdan aşağıya kuralını unutmamaktır. Elektrik süpürgesini başta çalıştırmak kolayınıza gelse bile sonradan rafların tozlarını alırken süpürdüğünüz yerler tekrar kirlenir. O yüzden temizliğe yukarıdan başlayın.
  • Temiz bir ev için pratik bilgilerden bir diğeri temizlik aletlerinin de kirlenebileceğidir. Torbası dolu, ağzı tıkanmış bir elektrik süpürgesi boşa zaman ve efor harcamanıza sebep olur. Bulaşık makinesinin filtresi kirlenmişse bulaşıklarınız kirli çıkabilir. Temizlik bezleriniz aşınmışsa eskisi kadar iyi toz toplamaz. Bunlara dikkat etmek temizlik sırasında alacağınız verimi artırır.

Temizlik ürünlerinin ve cihazlarının kullanım talimatlarına dikkat etmeniz her zaman  işinize yarar. Örneğin bir temizlik ürününün fayanslara etki etmesi için aslında 5 dakika beklemeniz gerektiğini ya da elektrikli süpürgenin kalorifer petekleri için çok daha pratik bir başlığı olduğunu bu yolla keşfedebilirsiniz.

Ev temizliği nasıl yapılır sorusunun cevaplarından biri de evinizdeki dağınıklığın ve kirliliğin birikmesine izin vermemektir. Mutfak lavabosu, ocağı ve yerde en hızlı kirlenen alanları şöyle bir silmek 10 dakikayı bile almaz. Salondaki kalabalığı kaldırmak, koltukları düzeltmek ve varsa kırıntıları toplamak yine 10 dakikanızı almayacaktır. Banyoda ise duştan çıkarken duşu akıtabilir, lavabo ve klozeti 5 dakikada silebilirsiniz. Bu sayede pratik davranarak kısa sürede birçok temizlik görevini halledebilir ve evinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Aslen yayınlandı