Haftalık ve Günlük Ev İşleri Planı Nasıl Yapılır?

Evinizi sürekli düzenli ve temiz tutabilmek için temizlik çizelgesi yapmak en ideal çözümdür. Sizin için hazırladığımız temizlik listesi hazırlama yöntemlerini buradan okuyun, temizlik rotanız hazır, işiniz kolay olsun!

Güncellenmiş 6 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Temizlik eldiveni, sprey dezenfektan ve bez ile kapı kolu dezenfeksiyonu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hepimiz düzenimiz ve temizliğimizle gurur duyarız. Temiz, derli toplu bir ev, sahibi hakkında daha olumlu düşünmemize yol açar. Peki, evimizin temiz ve düzenli olması için nasıl kolay ve çabuk bir temizlik çizelgesi oluşturabiliriz? Dört adımda, kendi temizlik listenizi hazırlayarak her zaman temiz ve toplu bir eve kavuşabilirsiniz.

Temizlik çizelgenizi buzdolabı kapağı gibi, kolaylıkla görülebilecek bir yere asın. Böylece, evdeki herkes kendisine düşen görevi hatırlayacaktır. Eğer temizlik işleri yine de unutuluyorsa, görünür yerlere parlak renkli kağıtlarla hatırlatma notları asabilirsiniz. Böylece kimse “unuttum” diye bir bahane uyduramayacaktır!

1. Gerçekçi Bir Temizlik Çizelgesi Oluşturun

Ev temizliği konusunda büyük hedeflere sahip olmanın kötü olan yanı, günlük hayatın temizliğin önüne geçebilmesidir. O yüzden kişisel temizlik çizelgenizi oluşturmadan önce planınızın gerçeğe ne kadar uygun olduğunu düşünerek beklentilerinizi buna göre ayarlayın. Temizliği boş zamanınız ve bol enerjiniz olan zamanlarda yapmayı planlayın.

Eğer ailenizle, eşinizle ya da arkadaşlarınızla birlikte yaşıyorsanız, yapılması gereken şeyleri ev halkı arasında paylaştırın. Ancak kimin temizliğe ne kadar zaman harcayabileceği konusunda gerçekçi olun.

2. Temizlik Listenizde Yapılacak Şeyleri "Büyük İşler" ve Küçük İşler" Olarak Ayırın

Yapılacak işlerin sıklığına ve boyutuna göre, birkaç farklı çizelge oluşturmayı deneyebilirsiniz.

  • Fırının arkasını ya da çekmecelerin içini temizlemek gibi yılda yalnızca birkaç kez yapılması gereken büyük işler bir listeye konabilir.

  • Yerleri elektrikli süpürgeyle süpürmek ya da buzdolabını dezenfekte etmek gibi orta boy işleri “Haftalık” listesine koyabilirsiniz.

  • Cif Power&Shine Mutfak ile mutfaktaki yağ ve kirleri temizlemek gibi ufak işleri “Günlük mutfak işleri” listesine ekleyebilirsiniz.

    Ahşap Zeminler Sirke ile Silinir mi?

3. Ev Temizliği Çizelgenizi Parçalara Bölün

Evinizin boyutuna göre farklı bölgeleri sırayla temizleyebilirsiniz. Örneğin, ilk hafta birinci katı, diğer hafta ikinci katı yapabilirsiniz. Temizliği oda tipine göre de bölebilirsiniz: Haftanın bir günü tüm banyoları, diğer bir günü ise tüm halıları temizleyebilirsiniz.

4. Temizlik İşlerinizi Planlamak İçin Teknolojiden Faydalanın

İnternette ev temizliğine dair pek çok bilginin yanında, ücretsiz olarak basabileceğiniz ev temizlik çizelgeleri bulabilirsiniz. Günlük temizlik işlerini planlamanıza ve ev halkı arasında bölüştürmenize yardımcı olacak akıllı telefon uygulamaları da mevcuttur. Böylece, Pazar akşamları çöp atma sırasının kimde olduğunu asla unutmayacaksınız!

Organize olarak azıcık takım çalışmasıyla, her zaman temiz ve düzenli bir eviniz olabilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?