Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Haftalık ve Günlük Ev İşleri Planı Nasıl Yapılır?

Evinizi sürekli düzenli tutabilmek için temizlik çizelgesi yapmak en ideal çözümdür. Sizin için hazırladığımız temizlik listesi hazırlama yöntemlerini buradan okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
mutfak nasıl düzenlenir

Evimizle hepimiz gurur duyarız. Temiz, derli toplu bir ev, sahibi hakkında daha olumlu düşünmemize yol açar. Peki, evimizin temiz ve düzenli olması için nasıl kolay ve çabuk bir temizlik çizelgesi oluşturabiliriz? Dört adımda, kendi temizlik listenizi hazırlayarak her zaman temiz ve toplu bir eve kavuşabilirsiniz.

Temizlik çizelgenizi buzdolabı kapağı gibi, kolaylıkla görülebilecek bir yere asın. Böylece, evdeki herkes kendisine düşen görevi hatırlayacaktır. Eğer temizlik işleri yine de unutuluyorsa, görünür yerlere parlak renkli kağıtlarla hatırlatma notları asabilirsiniz. Böylelikle kimse “Unuttum” diye bir bahane uyduramayacaktır!

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Gerçekçi Bir Temizlik Çizelgesi Oluşturun

Ev temizliği konusunda büyük hedeflere sahip olmanın kötü olan yanı, günlük hayatın temizliğin önüne geçebilmesidir. O yüzden kişisel temizlik çizelgenizi oluşturmadan önce planınızın gerçeğe ne kadar uygun olduğunu düşünerek beklentilerinizi buna göre ayarlayın. Temizliği boş zamanınız ve bol enerjiniz olan zamanlarda yapmayı planlayın.

Eğer ailenizle, esinizle ya da arkadaşlarınızla birlikte yaşıyorsanız, yapılması gereken şeyleri ev halkı arasında paylaştırın. Ancak kimin temizliğe ne kadar zaman harcayabileceği konusunda gerçekçi olun.

Temizlik Listenizde Yapılacak Şeyleri "Büyük İşler" ve Küçük İşler" Olarak Ayırın

Yapılacak işlerin sıklığına ve boyutuna göre, birkaç farklı çizelge oluşturmayı deneyebilirsiniz.

  • Fırının arkasını ya da çekmecelerin içini temizlemek gibi yılda yalnızca birkaç kez yapılması gereken büyük işler bir listeye konabilir.
  • Yerleri elektrikli süpürgeyle süpürmek ya da buzdolabını dezenfekte etmek gibi orta boy işleri “Haftalık” listesine koyabilirsiniz.
  • Mutfağın yerlerini silmek ve Cif Krem ile tezgâhları temizlemek gibi ufak işleri “Günlük mutfak işleri” listesine ekleyebilirsiniz.

Ev Temizliği Çizelgenizi Parçalara Bölün

Evinizin boyutuna göre farklı bölgeleri sırayla temizleyebilirsiniz: Örneğin, ilk hafta birinci katı, diğer hafta ikinci katı yapabilirsiniz. Temizliği oda tipine göre de bölebilirsiniz: Haftanın bir günü tüm banyoları, diğer bir günü ise tüm halıları temizleyebilirsiniz.

Temizlik İşlerinizi Planlamak İçin Teknolojiden Faydalanın

İnternette ev temizliğine dair pek çok bilginin yanında, ücretsiz olarak basabileceğiniz ev temizlik çizelgeleri bulabilirsiniz. Günlük temizlik işlerini planlamanıza ve ev halkı arasında bölüştürmenize yardımcı olacak akıllı telefon uygulamaları da mevcuttur. Böylece, Pazar akşamları çöp atma sırasının kimde olduğunu asla unutmayacaksınız!

Organize olarak azıcık takım çalışmasıyla, her zaman temiz ve düzenli bir eviniz olabilir.

  • Temizlik işlerini aile üyeleri arasında paylaştırın.
  • Yapılması gereken işleri, günlük, haftalık ve daha az sıklıkta yapılması gereken işler olarak bölün.
  • Bunları takip edebilmek için akıllı telefonunuza bir temizlik çizelgesi uygulaması yükleyin.
  • Aslen yayınlandı