Ev İçerisinde Temizlemeyi Unuttuğumuz Yerler

Oturma odanız ya da mutfak tezgahınız ilk bakışta pırıl pırıl görünüyor olabilir ancak biraz daha yakından bakarsanız kapalı kapılar ardında toz ve kirle dolu alanlar olduğunu görebilirsiniz. Bu gizli noktaları fark ederek sorunu ortadan kaldırmak aslında çok kolay. Yazımızı sonuna kadar okuyun, evinizde maksimum hijyen sağlayın.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Elektrikli süpürge 2

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Temizlik bazılarımız için bir rahatlama şekli, bazılarımız içinse sadece yapılması gereken günlük bir iş. Temizliği nasıl yapıyor olursak olalım, her zaman temizlemeyi unutacağımız bazı yerler olacağını biliyoruz. Temizlikte en çok unutulan yerleri öğrenerek bir sonraki temizlik gününde işe buralardan başlayabilirsiniz. Yazımızın devamında ev içerisinde en çok gözden kaçan noktaları bulacaksınız.

Daha etkin bir toz alma işlemi için tüy ve kalıntı bırakmayan mikrofiber bez kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yatak ve Kanepe Altları

Birçok kişi yatak odasının veya oturma odasının zeminini süpürüp paspaslarken, yatağın ya da kanepelerin altını gözden kaçırma eğilimindedir. Bu gibi kısımların altı, haftada bir kez temizlenmezse bir toz yığını haline gelebilir.

Kapı Çerçeveleri ve Kapı Kolları

Kapı kolları ve çerçeveleri genellikle ailenin tüm üyeleri tarafından gün içinde sayısız defa temas edilmesine rağmen, iş temizliğe geldiğinde çoğu kez gözden kaçar. Kapı kolları kirli görünmese bile mikrop ve bakteriler için sıcak noktalardır. Bir sonraki temizlik operasyonunuzda işe, kapı kollarını ve kapıları çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen gibi etkili bir temizleyici ile silerek başlayabilirsiniz.

Anahtarlar ve Prizler

Kapı kol ve çerçevelerinde olduğu gibi prizler ile elektrik anahtarlarının da belli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Evinizin her odasındaki lamba anahtarlarına günde ortalama 10 kez dokunduğunuzu düşünürseniz bu noktaların ciddi anlamda kirlenmesi kaçınılmazdır. Kapıları ve kapı kollarını temizledikten sonra, anahtarlara ve prizlere öncelik verebilirsiniz.

Priz ve anahtar temizliğinde sıvı temizlik ürünlerini doğrudan cihazların üzerine uygulamayın. Çerçeveleri, duvara ve çerçeveye zarar vermeden çıkarmaya dikkat edin.

Halının Altı

Temizliğin rutin adımlarından biri olan halı temizliğini sık sık yapıyor olabilirsiniz. Peki ya halı altı? Halıdan filtrelenen ince tozlar ile etraftan gelen diğer tozlar halı altında kolayca birikir. Halı altlarını her gün temizlemeniz gerekmez ama en azından iki haftada bir elektrikli süpürge ile temizleyerek hijyen sağlayabilirsiniz.

Koltuk kaldıran adam

Mutfak Dolapları ve Çekmeceler

Dışarıdan bakıldığında mutfağınız organize görünebilir. Mutfak dolaplarınızı ve çekmecelerinizdeki her şeyi ihtiyaçlarınız doğrultusunda düzenlemiş olabilirsiniz ancak bu onların her zaman temiz kaldıkları anlamına gelmez. Her şeyi doğru şekilde düzenlemeye odaklanırken hijyeni göz ardı etmeyin. Yağ ve kirlerin en sık görüldüğü mutfaklarda kolayca hijyenik temizlik yapmanızı sağlayacak olan çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen ürünleri, zeminden tezgahlara, doğrudan gıdaya temas etmeyen dolap içlerinden ocak yüzeylerine kadar her alanda işinizi kolaylaştıracaktır. 

Resim Çerçeveleri

Oturma odanızın ve yatak odanızın duvarlarını süsleyen resim çerçeveleri ve arkasındaki alanlar temizlik yaparken genellikle göz ardı edilir. Çerçeveyi yerinden çıkardığınızda duvarınızda tozdan oluşmuş yedek bir çerçeve daha görebilirsiniz. Haftada bir veya iki haftada bir toz alarak bu alanlarda toz birikmesini önleyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?