Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Duvar Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Evinizin en çok görünen ve dikkat çeken alanları olan duvarları kolayca temizlemek ister misiniz? Aradığınız bütün püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Duvarda küçük fotoğraf çerçeveleri, püskülle toz alan çocuk

Evde genel bir temizlik yaparken duvar temizliği çoğunlukla akla gelmez. Uzun zamandır silmediğimiz duvarların ne kadar kirlendiğini temizledikten sonra ancak fark edebiliriz. Sadece hijyen değil, evde ferahlık hissi için de önemli olan duvar temizliği nasıl yapılmalıdır? Duvarlar nasıl silinir ve duvar silme yöntemleri nelerdir? Duvar temizliği için hangi deterjan ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz? Sorularınızın tamamı için yazımızı okumaya devam edin.

Duvar Silmek İçin Pratik Bilgiler

 • Duvar temizleme her zaman kolay olmayabilir. İşinizi kolaylaştırmak açısından en azından yılda bir iki kez düzenli olarak duvarları silebilirsiniz.
 • Çocuklar duvarları resimleriyle süslemeye bayılır. Evde küçük çocuk varsa, duvarlara çizdikleri resimlere hemen müdahale ederseniz genel temizlik daha kolay olacaktır.
 • Her duvarın yapısı ve üzerindeki boyanın türü farklıdır. Bu durumda uygulamanız gereken temizlik yöntemi de değişiklik gösterecektir. Eğer duvarları yapısına uygun şekilde silmezseniz, duvarlarınızın daha kirli görünmesine sebep olabilirsiniz.
 • Duvar temizliği için uygulayacağınız temizlik ürününü önce duvarın küçük bir bölümünde, dolap arkalarında deneyebilirsiniz. Herhangi bir leke oluşacak olursa bunu bütün duvara yaymamış olursunuz.
 • Duvar temizliği için öncelikle elektrik süpürgesinin fırçalı ucuyla, duvarların köşelerinde biriken tozları, örümcek ağlarını süpürün.
 • Duvar temizleme işlemini kolaylaştıracak yardımcı aletleri edinin. Uzun saplı bir temizleme bezi, sünger ve lekeler için fırça yeterli olacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Yağlı Boya Duvar Nasıl Silinir?

Kolay duvar silme yöntemleri arıyorsanız ve yağlı boya duvarlara sahipseniz şanslısınız. Çünkü hem kirlere karşı daha dayanıklı hem de temizlemesi daha kolay olan duvar türü yağlı boyadır.

 • Duvar silmeye başlamadan önce bir sünger ya da bez yardımıyla duvarı nemlendirirseniz daha iyi olur.
 • Cif Ultra Hijyen ürünlerinden sizin için uygun olanı seçerek su doldurduğunuz kovaya uygun ölçüde ekleyin. Ardından uzun saplı bir temizleme bezi yardımıyla duvarlarınızı silmeye başlayın.
 • Duvarın yüzeyi fazla nemli görünüyorsa yumuşak bir bez yardımıyla fazla suyu alabilirsiniz. Aksi takdirde sadece camları açıp havalandırmak yeterli olacaktır.

 

Plastik Boya – Su Bazlı Boya Duvar Temizliği

Plastik boya ve su bazlı boya temizlenmesi en kolay boya türlerindendir. Uzun yıllar, temizleyerek rahatlıkla kullandığınız bu boya türleri için yağlı boya duvar temizleme için uygulanan yöntemin aynısını uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız temizleme sıvısını kullanarak duvarları temizleyebilirsiniz. Ayrıca duvarları istediğiniz kadar ıslatmakta özgürsünüz.  

Alçı Duvar Nasıl Silinir?

Alçı duvarlar, boyalı duvarlara göre daha hızlı toz ve leke tutabileceği için temizliğinin daha sık yapılması gerekebilir. Aynı zamanda alçı duvarlar pürüzsüz olmadığı için duvar temizliği biraz zaman alabilir. Temizliğe ılık su ve yumuşak bir süngerle başlayın. Eğer duvar yüzeyi kirliyse temizleme suyuna çok az miktarda deterjan ekleyebilirsiniz. Ardından kurumaya bırakın.

Duvar Kağıdı Temizliği

Duvar kağıtları sunduğu farklı seçeneklerle evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak duvar kağıdı temizliği daha zor olabilir çünkü bazı kağıtlar silinmeye uygun olmamaktadır. Silinebilir olanları, üzerinde lekeler oluşmasını engelleyebilmek adına daha sık temizlenmelidir. Elektrik süpürgesinin fırçalı ucuyla düzenli aralıklarla yapacağınız temizlik, duvarların üzerinde oluşabilecek lekeleri engellemenize yardımcı olur.

Boyalı duvarlara nazaran daha sık, 4-5 ayda bir, ıslak ve yumuşak bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Temizleme suyunun içerisine biraz bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz; ancak kağıdın üzerindeki renk ve desenleri bozmadığınıza emin olmalısınız.  Duvar kağıdınız beyazsa bir kaşık karbonat eklemek de temizliğe yardımcı olabilir.

Daha Az Duvar Temizliği İçin Daha Az Kirletmek

Duvar temizleme ve evin yeniden boyanması oldukça zahmetli işlemler olduğu için herkes duvarların mümkün olduğunca geç kirlenmesini ister. Bunun için:

 • Ev, odalar sık sık havalandırılmalı ve içerde nem oluşumu engellenmelidir.
 • Duvarda oluşan lekeler uygun temizleme ürünü ile kurumadan ya da uzun süre bekletmeden temizlenirse duvar temizliği daha kolay olacaktır.
 • Evdeki eşyalar duvara yaslanmamalıdır.
 • Duvar temizliğini takiben nişastalı su ile duvarları silerek temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Duvarlarınızın temiz olduğunu düşünüyor ancak bazı parmak izleri görüyorsanız, patates dilimleri ile bu izleri yok etmeyi deneyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı