Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Duvarda Oluşan Küf Nasıl Önlenir?

Evdeki küf kokusu nasıl giderilir? Duvarda küf nasıl önlenir ve temizlenir? En pratik yöntemler ve püf noktaları için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Beyaz duvar önünde eşyalar
Reklam
Sign Up Banner

Duvardaki küf mantarını temizleyip zımparaladıktan sonra, aynı bölgeyi Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi güçlü bir çamaşır suyu ile silmek küf mantarlarının tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Küf, solunum yolları ve eklem yerleri gibi bölgeleri etkileyerek çeşitli problemlere yol açabilir. Bu sebepten, duvar küfünün yeniden oluşumunu engellemek veya en aza indirmek için doğru yollarla müdahale etmek gerekir. Burada "Duvardaki küf nasıl yok edilir?" ve "Evdeki küf kokusu nasıl giderilir?" gibi sıkça sorulan sorularla ilgili bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Duvar Küfü Nasıl Temizlenir?

Temizliğe başlamadan önce küf oluşumuna neden olan sorunları ortadan kaldırmak gerekir. Küf, tesisat sızıntıları, duvar yüzeylerinin nemlenmesi ve nemli kalması, oda sıcaklığı değişimi sonucunda duvarların terleme yapması ve yalıtım sistemindeki eksiklikler gibi sorunlar sonucunda oluşabilir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Küfle baş etmenin en önemli adımı evinizi düzenli olarak havalandırmaktır. Kış aylarında günde 2-3 defa 5-10 dakika arası ve yaz aylarında günde 3-4 defa 15-20 dakika arası havalandırmanız gerekir. Evinizi düzenli olarak havalandırmanız, duvarların terlemesi sonucu oluşan küf sorununu engelleyecektir. Küf temizliğinde şu adımları takip edebilirsiniz:

  • İlk olarak kuru bir temizlik beziyle küfün olduğu bölgeyi küfün temizlendiğine emin olana kadar iyice silin, ardından temizlediğiniz bölgeyi duvar zımparasıyla zımparalayın.

  • Daha sonra zımparaladığınız bölgeyi Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi tüm yüzeylerde etkili koruma sağlayan bir çamaşır suyuyla silin. Çamaşır suyu kullanmak, bölgedeki küf mantarlarının tekrar oluşmasını engelleyecektir. İsteğe göre çamaşır suyunu beze dökebilir ya da püskürterek uygulayabilirsiniz. Çamaşır suyu uyguladığınız bölgeyi 10 dakika kadar bekletin. Son olarak, temizlenen bölgeyi kuru ve temiz bir temizlik beziyle silin.

  • Pencere kenarlarındaki küçük çaplı küfler alkol yardımıyla yok edilebilir. Oranı %70 veya %80 civarında olan alkolü, fırça yardımıyla küflü bölgeye sürün. Fırçaladıktan sonra yarım saat kadar bekletin ve daha sonra ucu alkole batırılmış bir temizlik beziyle silin. vr

Duvar küfü
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Çamaşır suyu kullanımı sırasında maske ve gözlük takmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Çamaşır suyu ya da alkol uygulanan odaların bir süre kullanılmaması ve kullanım öncesi havalandırılması gerekir. Ayrıca çamaşır suyu kullanımında eşyaların zarar görmesini engellemek için çarşaf veya örtü kullanarak üzerlerini örtebilirsiniz.

Duvarda Küf Oluşumu Nasıl Önlenir?

Evinizde alacağınız küçük önlemlerle duvarlarınızda küf oluşmasını engelleyebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

  • Evinizi düzenli olarak havalandırmanız küf oluşumunu önlemede yardımcı olur. Mutfak, çamaşır odası ve banyo gibi nem oranı yüksek odaların da her kullanımdan sonra havalandırılması gerekir. Penceresi olmayan nem oranı yüksek odalara havalandırma sistemi monte etmek de yararlı olacaktır.

  • Duvarlarınız için küf önleyici boyalardan yararlanabilirsiniz. Duvarları tamamen örten veya yalıtım sistemi içinde oluşan küfler için ise uzman yardımı gerekir.

  • Küf kokusunu engellemek için evinizdeki bitkileri bir süre başka bir yere taşıyın. Bitkiler evdeki nemi arttırdığından küf kokusunu çoğaltacaktır. Nem alan bitkiler hakkında bilgi almak için ilgili makalemize buradan göz atabilirsiniz.

  • Eğer yukarıdaki önlemlerle evdeki nem oranını düşüremiyorsanız, odalardaki nem oranını azaltmak için nem alıcı cihazlar edinebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde Nem Düzeyi Nasıl Ölçülür?

Nem, havada bulunan su buharı oranıdır. Evde, oranından bahsedilen nem türüne bağıl nem denir. Uzmanlar, evde ve kapalı alanlarda ideal bağıl nem düzeyinin %50 olması gerektiğini belirtir. %60'ın üzerinde ve %40'ın altında olan nem oranı sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturmaz. Nem düzeyi klima ve havalandırma cihazları üzerinde yer alan göstergelerle ölçülebilir. Ayrıca nem ölçüm cihazları da alınabilir.

Neden Bazı Evler Daha Nemli Olur?

Apartmanların en alt katlarında, güneş almayan dairelerde daha çok nem görülür. Çatı akıntıları veya su deposu da yine rutubet artışının sebebidir. Daire seçerken bu noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Nem İhtiyacı Neye Göre Değişir?

Nem ihtiyacı mevsime göre değişir. Örneğin kışın ısıtıcı cihazlar kullanıldığı için oda havası daha çabuk kurur. Nemi dengelemenin en kolay yolu, mekanı iyice havalandırmaktır. Her gün camları açarak odada rüzgar esecek düzeyde havayı temizlemek gerekir.

Çamaşırlardan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir. Küflü çamaşırları makinede yıkarken güçlü leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanmak sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Küf Lekesi Çıkarmak İçin Çamaşır Suyu Kullanılır mı?

Çok güçlü kimyasal maddelerden oluştuğu için çamaşır suları küf lekelerini çıkartmada epey etkili olabilir ama çamaşır suyu kullanırken çok dikkatli olmakta fayda var. Çamaşır suları kıyafetlerinizin mevcut renklerini açabileceği veya beyazlatabileceğinden sadece beyazlarda kullanılması en doğrusudur. Yine de renkli kıyafetlerde kullanmak istiyorsanız çamaşır suyunu mutlaka önce kıyafetinizin ufak ve çok göz önünde olmayan bir bölgesinde deneyip solmaz renk olduğundan emin olun.

Çamaşırlarda Küf Nasıl Önlenir?

Çamaşırlardaki küf lekesinin oluşma nedeni çamaşırların rutubetli veya ıslak halde çamaşır yığınının içinde bırakılmasıdır. Bunu önlemek için çamaşır makinenizi durduktan sonra hiç vakit kaybetmeden boşaltın. Islak çamaşırlarınızı askı, çamaşır ipi ya da kaloriferin üzerine veya kurutucudan zarar görüp görmeyeceğini kontrol ettikten sonra kurutucuya yerleştirin ve özellikle yaz aylarında karşılaşacağınız terli kıyafetlerinizi veya ıslak mayolarınızı ise yeterince kurutmadan çamaşır sepetine yerleştirmeyin.

Bez Dolapta Neden Küf Oluşur?

Bez dolabı silmek için hazırladığınız bezin fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Eğer silme işlemi bittikten sonra bez dolabın kumaşı nemli kalır ya da kurumazsa, nem nedeniyle istenmeyen kokular ya da küf oluşabilir.

Aslen yayınlandı