Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek yapmak keyiflidir fakat duvarlara sıçrayan yağ damlacıkları bazen keyfimizi kaçırabilir. Pratik temizlik çözümleri için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Zeytinyağı şişeleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Duvara Sıçrayan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Ne kadar dikkatli olursanız olun, her mutfak duvarında az ya da çok yağ lekesi olur. Bu yüzden her şeyden önce duvarınızın yapısında kullanılan malzemenin kolay temizlenebilir olması, daha leke oluşmadan sizi büyük bir zahmetten kurtaracaktır. Lekeye erken müdahale etmek doğru sonuca ulaşmak için önemli noktalardan bir diğeridir.

Bulaşık deterjanı her mutfakta bulunan, etkili bir yağ çözücüdür. Bir miktar suda çözülen bulaşık deterjanı, temiz bulaşık süngerinin sert tarafıyla duvara uygulanır. Çok sert müdahaleler duvara zarar verebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Duvarda uzun süre kalmış lekeler için saç spreyi kullanılabilir. Saç spreyi, lekeli yüzeye bolca sıkılır ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ise ıslak bezle silinir. Duvarın daha sonra rutubetlenmemesi için duvarı kurulamak unutulmamalıdır.

Çok sert müdahaleler duvarın yüzeyine zarar verebilir. Rutubeti önlemek adına, ıslak temizlik uygulamalarından sonra duvarı kurutmayı unutmayın. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce mutlaka arkalarındaki açıklamaları okuyun ve kullanma talimatlarına uyun.

Duvardaki Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Etkili Karışımlar

Malzemeler

  • Bulaşık deterjanı

  • Yağ çözücü

  • Çamaşır suyu

  • Ilık su

Karışım için biraz sıvı bulaşık deterjanı, Cif Jel gibi tüm yüzeylerde etkili leke sökücü ve Domestos gibi yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm bu malzemeler yarım kova ılık suya karıştırılır ve bir bulaşık süngeriyle lekeye uygulanır. Kuruduktan sonra lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Yağ lekesi duvardan temizlenmeden üzeri boyanırsa boya kuruduğunda yağı dışarı kusacaktır. Bu nedenle boya yapmadan önce tüm duvarlar bu karışımla silinerek boya işleminden daha sağlıklı bir sonuç alınabilir.

Malzemeler

  • İspirto

  • Sabun

  • Ilık su

Yarım su bardağı ispirto, bir kova dolusu ılık suyun içine dökülür. Sünger yardımı ile fazla bastırmadan lekeli bölge silinir. Duvar biraz kuruduktan sonra sabunlu bezle lekeli bölge tekrar silinir. Leke küçük bir alanda ise süngere birkaç damla ispirto damlatarak da sorun çözülebilir. Sabunlu bez ile silmeyi de unutmamak gerekir. Saydığımız yöntemlerin işe yaramadığı inatçı lekelerde trisodyum fosfattan yararlanılabilir. Ardından yine sabunlu su ile yüzeyin silinmesi gerekir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?