Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek yapmak keyiflidir fakat duvarlara sıçrayan yağ damlacıkları bazen keyfimizi kaçırabilir. Pratik temizlik çözümleri için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Zeytinyağı şişeleri
Reklam
Sign Up Banner

Duvara Sıçrayan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Ne kadar dikkatli olursanız olun, her mutfak duvarında az ya da çok yağ lekesi olur. Bu yüzden her şeyden önce duvarınızın yapısında kullanılan malzemenin kolay temizlenebilir olması, daha leke oluşmadan sizi büyük bir zahmetten kurtaracaktır. Lekeye erken müdahale etmek doğru sonuca ulaşmak için önemli noktalardan bir diğeridir.

Bulaşık deterjanı her mutfakta bulunan, etkili bir yağ çözücüdür. Bir miktar suda çözülen bulaşık deterjanı, temiz bulaşık süngerinin sert tarafıyla duvara uygulanır. Çok sert müdahaleler duvara zarar verebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Duvarda uzun süre kalmış lekeler için saç spreyi kullanılabilir. Saç spreyi, lekeli yüzeye bolca sıkılır ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ise ıslak bezle silinir. Duvarın daha sonra rutubetlenmemesi için duvarı kurulamak unutulmamalıdır.

Çok sert müdahaleler duvarın yüzeyine zarar verebilir. Rutubeti önlemek adına, ıslak temizlik uygulamalarından sonra duvarı kurutmayı unutmayın. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce mutlaka arkalarındaki açıklamaları okuyun ve kullanma talimatlarına uyun.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Duvardaki Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Etkili Karışımlar

Malzemeler

  • Bulaşık deterjanı

  • Yağ çözücü

  • Çamaşır suyu

  • Ilık su

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Karışım için biraz sıvı bulaşık deterjanı, Cif Jel gibi tüm yüzeylerde etkili leke sökücü ve Domestos gibi yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm bu malzemeler yarım kova ılık suya karıştırılır ve bir bulaşık süngeriyle lekeye uygulanır. Kuruduktan sonra lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Yağ lekesi duvardan temizlenmeden üzeri boyanırsa boya kuruduğunda yağı dışarı kusacaktır. Bu nedenle boya yapmadan önce tüm duvarlar bu karışımla silinerek boya işleminden daha sağlıklı bir sonuç alınabilir.

Malzemeler

  • İspirto

  • Sabun

  • Ilık su

Yarım su bardağı ispirto, bir kova dolusu ılık suyun içine dökülür. Sünger yardımı ile fazla bastırmadan lekeli bölge silinir. Duvar biraz kuruduktan sonra sabunlu bezle lekeli bölge tekrar silinir. Leke küçük bir alanda ise süngere birkaç damla ispirto damlatarak da sorun çözülebilir. Sabunlu bez ile silmeyi de unutmamak gerekir. Saydığımız yöntemlerin işe yaramadığı inatçı lekelerde trisodyum fosfattan yararlanılabilir. Ardından yine sabunlu su ile yüzeyin silinmesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yağ lekesinin üzerine sıvı deterjan damlatın ve parmağınızla dairesel hareketler yaparak deterjanı lekenin üzerine yayın. Daha sonra lekeli giysiyi etiketinde belirtilen talimatlara uyarak yıkayın. Eğer giysinizin elde yıkanması gerekmiyorsa, inatçı yağ lekelerinden kurtulmak için makinede yıkamayı tercih edin. Yıkadıktan sonra kurutucuya atmadan kendi kendine kurumaya bırakın.

Yağ Lekesi Bulaşık Deterjanı İle Silinir mi?

Yağ sökücü özelliği nedeniyle yağ lekesine bulaşık deterjanı uygulamak isteyebilirsiniz. Ancak bulaşık deterjanları renk ve koku veren katkı maddeleri ve asidik maddeler içerebileceği için bu işlemin hassas ya da koyu renkli giysilerinize zarar verebileceğini unutmayın.

Yağ Lekesi Su İle Silinir mi?

Yağlı lekeleri su ile silmeye çalışmayın. Yağlar suda çözünmediğinden bu lekeyi yaymaktan başka bir işe yaramaz. Onun yerine lekenin üzerine ve altına bolca pudra, un, nişasta ya da tuz dökerek bekletin. Bu maddeler yağı emerek lekeyi daha kolay temizlemenizi sağlayacaktır.

Yağ Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Leke oluştuğunda ne kadar çabuk müdahale edilirse o kadar iyidir. Giysinize tereyağı, yemek ya da gres yağı gibi kısmen katı bir şey döktüyseniz, ilk iş olarak bir bıçak yardımıyla bulaşan yağlı maddenin fazlasını bastırmadan, hafifçe kazıyarak alın. Bunu yapmadan yağlı lekeyi peçete, bez gibi şeylerle temizlemeye çalışırsanız yağ kumaşa daha da fazla bulaşır.

Aslen yayınlandı