Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Duvar Kağıdı En Kolay Nasıl Sökülür?

Eskiyen duvar kağıdınızı yenilemek, görüntüsünden sıkıldığınız duvar kağıdınızı değiştirmek veya yeni aldığınız eşyalara uygun bir duvar kağıdına geçmek için mevcut duvar kağıdınızı sökmeniz gerekebilir. Bu durum akıllara "Duvar kağıdı nasıl sökülür?" sorusunu getiriyor. Zorlu bir işlem olan duvar kağıdı sökmenin pratik yollarını ve ipuçlarını paylaşarak işinizi kolaylaştırmaya çalışacağız. Ayrıca duvar kağıdı bakımı ve temizliğinden de bahsedeceğiz.

Güncellenmiş

Reklam
duvar kağıdı nasıl sökülür?

Duvar kağıdı sökme işlemi oldukça zahmetlidir. Bu yüzden pratik uygulamaları bilmek önemlidir. Sökme işlemine başlamadan önce ön hazırlıklar yapılır, eşyalar duvardan uzaklaştırılır ve üstleri örtülür. Zemine de muşamba gibi bir örtü örtülerek kirlenmesi önlenir. Elektrik prizlerinin bantla veya başka bir aparat ile örtülmesi de önemli noktalardan biridir. Ardından gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra başlamaya hazırsınız demektir.

Gerekli malzemeler;

 • Kova
 • Ilık su
 • Yumuşatıcı
 • Fırça / sünger
 • Spatula
 • Maket bıçağı
 • Zımpara
 • Alçı
 • Macun
 • Deterjanlı su
Eşyaları duvardan uzaklaştırın ve üstlerini örtün. Kirlenmemesi için zemine muşamba gibi bir örtü serin. Elektrik prizlerini bantla kapatın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Duvar Kağıdı Sökme Yöntemleri

Duvar kağıtları tek tabakadan veya iki tabakadan oluşur. İki tabakadan oluşanlarda üst tabaka kolayca sıyrılırken alt tabakayı sökme işlemi biraz daha zordur. Bu yüzden önemli olan duvar kağıdını yumuşatmaktır. Temelde tüm yöntemler duvar kağıdını yumuşatmaya ve yumuşayan kağıdı spatula ile kazımaya dayanır. Duvar kağıdını yumuşatmak için birkaç yöntem mevcut; sulandırılmış duvar kağıdı sökücü veya deterjan ve tutkal katılmış su olabilir. Daha sonra kazıma işlemi dikkatli yapılarak duvara mümkün olduğunca az zarar verilir. İşlem tamamlandıktan sonra duvarda oluşan bozulmalar alçı veya macunla düzeltilebilir.

Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir?

Evinizin güzel görünmesini sağlayan duvar kağıtlarının temizliği önemlidir. Duvar kağıdı temizliği, duvar kağıdının yapısına bağlı olarak değişir. Sadece kağıt yapısında olanların su ve deterjan ile temizlenmesi önerilmez çünkü yıpranabilir. Kağıt tabakanın üstü vinil kaplı duvar kağıtları ise su geçirmez olduğundan ve yıpranmayacağından su ve deterjan ile temizlenebilir.

Bunlara Dikkat

Duvar kağıdının temizliği, kağıdın yapısına göre farklılık gösterebilir. Su ve temizlik ürünü kullanacağını yöntemleri önce duvar kağıdının küçük bir kısmında test edin. Islak temizleme yöntemlerinden sonra her ihtimale karşı duvar kağıdını mutlaka kurutun.

Bazı duvar kağıdı temizleme yöntemleri şöyle sıralanabilir:

 • Elektrik süpürgesi: Gözle görülür derecede olmasa da kağıtların üstünde toz birikmesi olur. Elektrik süpürgesi ile duvar kağıtlarınızın sık sık tozunu alabilirsiniz. Elektrik süpürgesinin yumuşak ucu takılarak yukarıdan aşağıya doğru süpürülmesi en idealidir. 
 • Hamur: Narin yapılı ve yıpranma ihtimali yüksek duvar kağıtlarının temizliği dikkatli yapılmalıdır. Temizliği için duvar kağıdı hamuru alınarak duvar kağıdının üstünde gezdirilebilir. Böylece hamur, kiri toplar ve duvar kağıdı temizlenmiş olur. 
 • Silme: Duvar kağıdınızı su ve deterjan ile temizlemek için önce yapısının uygun olduğundan emin olmalısınız. Bunun için küçük bir kısmına uygulama yaparak deneyebilirsiniz. Eğer suyu emmiyor ve rengi değişmiyorsa silerek temizlemeye uygun demektir. Silme işlemini nazik bir şekilde yukarıdan aşağıya yapmanızı tavsiye ederiz. Suya bir miktar Seventh Generation gibi bitki bazlı sıvı bulaşık deterjanı katarak bir sünger veya yumuşak bez yardımı ile duvar kağıdına uygulayabilirsiniz. Bezi veya süngeri çok ıslatmamanızı ve silme işleminden hemen sonra duvar kağıdını kurulamanızı öneririz. Böylece her ihtimale karşı önlem almış olursunuz.

Duvar Kağıdı Lekelerini Temizleme

Duvar kağıtlarında bazı zorlu lekeler oluşabilir; özellikle çocuk odası ve mutfak gibi odalarda. Çocuğunuzun duvar kağıdını boyaması veya mutfak duvarlarında oluşan yağ lekeleri için de etkili çözümler mevcut. Ilık suya arap sabunu veya bulaşık deterjanı katarak lekeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca yine suya karbonat ilave ederek de lekeye uygulayabilirsiniz; bu da etkili bir seçenektir. Az miktarda suya karbonat katarak kıvamlı bir halde lekeye uygulayabilirsiniz. Ardından 10-15 dakika bekletip sonra ıslak bir bezle silerek yağ lekesinden kurtulabilirsiniz.

Aslen yayınlandı