Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Duvardaki Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Hangi lekeye nasıl müdahale edilir? Duvardan, koltuktan, halıdan leke nasıl çıkar? Yazımızı okuyarak çeşitli kalem lekelerinin nasıl temizleneceğini öğrenin, lekeler kabusunuz olmaktan çıksın.

Güncellenmiş

Boya kalemleri, boya paleti ve resimler
Reklam
Sign Up Banner

Mürekkep içeren kalemler, diğer kalemlere kıyasla temizlemeyi biraz zorlaştıran bazı kimyasal özelliklere sahiptir. Pigmentler, boyalar, çözücüler ve yağlar gibi bileşenler lekeleri daha zorlu hale getirebilir. Mürekkebin, yağ bazlı mı yoksa su bazlı mı olduğuna bağlı olarak kalemlerde yukarıda listelenenden daha da fazla kimyasal madde bulunabilir.

Yüzeyin cinsine bakılmaksızın boya lekelerine derine nüfuz edip kurumadan önce hızla müdahale etmek, lekenin temizlenmesini fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Kalem Türlerine Göre Leke Çıkarma Yöntemleri

Leke tipleri söz konusu olduğunda yiyeceklerden, meyve suyundan ve çimlerden kaynaklanan lekeler organik lekeler olarak kabul edilir. Diğer taraftan, boya ve mürekkep lekeleri inorganik lekelerdir ve çıkarılması daha zordur, ama bu onlardan kurtulmanın imkansız olduğu anlamına gelmez.

Leke oluştuğunda hızlı hareket ederek ve doğru yöntemleri kullanarak lekeyi kalıcı hale gelmeden temizleyebilirsiniz. Kalem lekelerinde; lekenin kumaş, deri, döşeme veya halı üzerinde olmasına bakılmaksızın ne kadar hızlı hareket edilirse o kadar iyi sonuç alınır. Islak mürekkep lekelerinin çıkarılması daha kolaydır. Bu nedenle mürekkep kurumadan mümkün olduğu kadar çabuk hareket etmek önemlidir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kalıcılık açısından farklı lekelere neden olan birkaç farklı mürekkep türü vardır. Bu nedenle bir yöntem denemeden önce mürekkep türünü ve temizlediğiniz yüzeyin özelliklerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmalısınız.

 • Su bazlı mürekkep lekeleri çıkarılması en kolay olanıdır. Yıkanabilir marker ve tişört baskılarında su bazlı mürekkep bulunur.

 • Kalıcı mürekkep lekeleri üstesinden gelinmesi kolay olmayan türlerdir ancak lekeyi gidermek için atabileceğiniz bazı adımlar mevcut. Geride bir miktar tortu bırakabilen bu lekelere ne kadar hızlı müdahale ettiğinize bağlı olarak aldığınız sonuçlar değişecektir.

 • Tükenmez kalem lekeleri tortu bırakmaksızın daha kolay temizlenebilir. Tükenmez kalemdeki mürekkep, rengi sağlayan pigmentlerden ve boyalardan oluşur. Diğer mürekkep türlerine kıyasla yapısı biraz kalındır. Yavaş kurur ve parçacık içermez.

Su bazlı, kalıcı ya da tükenmez kalem mürekkep lekesini çıkarmaya çalışıyorsanız lekelerin giderilmesi için aşağıdaki yöntemlerden birini izleyin.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

İzopropil Alkol ile Temizleme

 1. Temizleme işlemine başlamadan önce ellerinizi korumak için temizlik eldiveni giyin.

 2. Lekenin altına bir havlu veya kağıt havlu yerleştirin.

 3. Bir pamuk topu kullanarak bir miktar izopropil alkolü lekeli bölgeye uygulayın.

 4. Leke emilinceye kadar sıkıca bastırın.

 5. Leke tamamen kaybolana kadar işlemi tekrarlayın.

 6. Leke tamamen çıkınca temizlenen alanı bol su ile durulayıp kurutun.

İzopropil alkol ile mürekkep giderme tekniği işe yaramazsa aseton kullanarak aynı işlemi tekrarlamayı deneyin.

Duvardaki boya lekelerine karşı Cif Sprey Ultra Hijyen gibi özel formüllü çok amaçlı bir temizlik ürünü kullanmak işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.

Saç Spreyi ile Temizleme

 1. Saç spreyini mürekkep lekesinin üzerine püskürtün. Bu işlem mürekkebi yumuşatır ve daha kolay çözünmesini sağlar.

 2. Leke geçişini görmek için beyaz bir bez havlu ile bölgeye baskı uygulayarak spreyin kurumasını sağlayın.

 3. Lekeyi ovalamayın, bunun yerine mürekkep lekesi kaybolana kadar bu işlemi tekrarlayın.

 4. Uygulama kumaş ya da halı üzerinde yapılıyorsa bölgeyi elle hafifçe fırçalayın ve ardından elektrik süpürgesi ile vakumlayın.

Duvardaki Kurşun Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurşun kalemler, pürüzsüz ve düz yüzeylerden silinebilecek şekilde tasarlanmıştır. Duvarınızda kalem izlerini keşfederseniz ilk akla gelen kelime ‘silme’ işlemi olmalıdır. Kalem lekelerini silerken çapraz hareketlerle silmemeye dikkat edin. Lekenin bir ucundan diğerine doğru çalışmayı ve yavaşça silmeyi unutmayın.

Kurşun kalem lekeleri silgiyle silinerek çıkmıyorsa aşağıdaki tekniklerden birini deneyin.

Kabartma Tozu ile Temizleme

 1. Yumuşak bir bezin köşesini hafifçe ıslatın.

 2. Bezi bir yemek kaşığı kabartma tozunun içine batırın.

 3. Kurşun kalem lekesi boyunca ovalayarak lekeyi temizleyin.

 4. Leke tamamen giderilene kadar işlemi tekrarlayın.

Diş Macunu ile Temizleme

 1. Leke üzerine biraz beyaz bir diş macunu sürün.

 2. Kuru ve yumuşak bir bezle nazik bir şekilde ovalayarak lekeyi temizleyin.

 3. Leke tamamen giderilene kadar işlemi tekrarlayın.

 4. İnatçı bir lekeyle karşılaştıysanız diş macununu 15 dakika süreyle leke üzerinde bekletin, ardından temiz ve nemli bir bezle silin.

Saç Spreyi ile Temizleme

 1. Lekeli bölgeye bol miktarda saç spreyi püskürtün.

 2. Daha sonra temiz bir bezle lekeli bölgeyi silin.

 3. Leke tamamen giderilene kadar işlemi tekrarlayın.

Aseton ile Temizleme

 1. Aseton sürülmüş pamuk ile lekeli bölgeyi nazikçe silin.

 2. Leke tamamen giderilene kadar işlemi tekrarlayın.

Aseton ile temizlik yapmadan önce küçük ve görünmeyen bir bölgede yüzeye zarar verip vermediğini test edin.

Kalem lekeli duvar

Duvardaki Tükenmez Kalem Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekelerinin, kalıcı marker kalem lekelerine kıyasla yüzeylerden temizlenmesi çok daha kolaydır. Tükenmez mürekkep lekelerini çıkartmak için aşağıdaki tekniklerden birini uygulayabilirsiniz.

Diş Macunu ile Temizleme

Lekeli bölgeye bir miktar diş macunu sürün. 10 dakika beklettikten sonra temiz ve beyaz bir havluyla bastırmadan ve ovalamadan silin. Sürtünme, lekenin yayılmasına neden olabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir. Leke tamamen giderilinceye kadar işleme devam edin. Daha sonra temiz bir bezle alanı kurulayın.

İzopropil Alkol ile Temizleme

Temizleme işlemine başlamadan önce, ellerinizi korumak için temizlik eldiveni giyin. Temiz beyaz bir bezi izopropil alkol ile nemlendirin ve duvardaki mürekkep lekelerine nazikçe uygulayın. Lekeyi ovalamadan temizlemeye dikkat edin. Leke tamamen giderilinceye kadar işleme devam edin. Daha sonra temiz bir bezle alanı kurulayın.

Kabartma Tozu ile Temizleme

 1. Kabartma tozu ve sudan oluşan yoğun bir macun hazırlayın.

 2. Macunu temiz bir bez yardımıyla mürekkep lekelerine nazikçe uygulayın ve yavaşça temizleyin. Kabartma tozu çoğu yüzey için aşındırıcı olabileceğinden hafif bir şekilde, baskı uygulamadan temizlemeye dikkat edin.

 3. Leke tamamen giderilinceye kadar işleme devam edin. Daha sonra temiz bir bezle alanı kurulayın.

Amonyak ile Temizleme

 1. Temizleme işlemine başlamadan önce, ellerinizi korumak için temizlik eldiveni giyin.

 2. Amonyak, limon suyu ve bulaşık deterjanı ile bir karışım hazırlayın.

 3. Temiz bir bez yardımıyla karışımı lekeli bölgeye uygulayın.

 4. Leke tamamen giderilinceye kadar işleme devam edin. Daha sonra temiz bir bezle alanı kurulayın.

Duvardaki Boya Kalemi İzleri Nasıl Çıkar?

Duvarlarda boya kalemlerinden kaynaklanan lekeler birkaç adımda kolayca temizlenebilir. Temizliğe başlamadan lekeyi nazik bir şekilde kazımak, temizlik süresini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

 1. Boya artıklarını temizlemek için keskin uçlu bir spatula yardımıyla fazla boyayı yüzeyden nazikçe kazıyın.

 2. Boyayı yumuşatmak ve daha kolay şekilde temizlemek için boya biraz eriyene kadar saç kurutma makinesi ile lekeli bölgeyi ısıtın.

 3. Daha sonra bir bez ve bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi temizleyin. Ardından temiz bir bezle alanı kurulayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir miktar çamaşır deterjanını lekenin üzerine serperek nemli bezle silmeyi deneyebilirsiniz. Sertçe ovalanan leke kısa sürede kaybolur. İnatçı bir leke ise bu kez saf alkol ilave ederek yeniden ovalayabilirsiniz. Ardından durulanmış nemli bir bez kullanarak leke bölgesinin üzerinden geçebilirsiniz.

Her Kalem Lekesi Aynı Şekilde Temizlenir mi?

Kalem türlerinin her biri farklı bir boya türü ile üretilir. Dolayısıyla kumaşlar veya duvarlar üzerinde farklı etkiler bırakırlar. Tükenmez kalem, pilot kalem ya da kurşun kalem türleri için farklı temizlik metodları uygulanır. Bazı kalem türlerinin bıraktığı lekelerin temizliği oldukça güç olabilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri ve temizlik şekli de kalem türlerine göre değişiklik gösterir.

Beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı?

Aslında beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı sorusunun tek bir cevabı yok. Mobilyanızın yüzey yapısı, kullanım sıklığı vb. faktörler, temizleme sıklığını belirlemenizde büyük önem taşır. Genel mobilya temizliği için iki haftada bir ya da haftada bir temizlik yapılması önerilir. Siz de kullanım alışkanlığınıza göre beyaz mobilyanızın kirlenme hızını gözlemleyebilir, kendi temizlik rutininizi oluşturabilirsiniz.

Tahta Kalemi Lekesi Çamaşır Suyu İle Temizlenir mi?

Lekenin bulunduğu kumaş beyaz ve çamaşır suyu ile temasında sorun olmayan nitelikteyse tahta kalemi lekesi çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle lekenin üstündeki sıvı tabakayı emici bir bezle etrafa yaymadan alın. Kağıt havlu ya da normal el havlusu bu konuda yeterli olacaktır. Ardından lekeli bölgeye çamaşır suyu dökerek yaklaşık 15 dakika kadar bekletmeniz ve çamaşır makinesine atmanız yeterli olacaktır.

Aslen yayınlandı