Ev Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır: Evde Virüsten Korunma Yolları

Evi dezenfekte etmek için uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerini sizin için derledik.

Güncellenmiş 18 Mayıs 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ev Dezenfekte

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Pandemi döneminde evimizin temizliği ve dezenfeksiyonu daha da önem kazandı. Evde virüsten korunma yöntemleri hakkında bilgi edinerek ailenizin sağlığını koruyabilir ve evinizdeki virüsleri yok etmek için en uygun evde sterilizasyon yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Virüsler nasıl yok edilir, ev dezenfekte nasıl yapılır, ev temizliğinde en iyi dezenfektan nedir, evde sterilizasyon nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını öğrenerek pandemi döneminde evinizi virüslerden arındırabilir ve ailenizin sağlığını koruyabilirsiniz. Ev dezenfekte etmek ve evde virüsten korunma yollarıyla ilgili soruların cevaplarını sizin için derledik.

Dezenfeksiyon Nedir?

Evinizi virüs ve bakterilerden arındırmak istiyorsanız öncelikle dezenfeksiyon kavramının tam olarak ne anlama geldiğini inceleyelim. Dezenfeksiyon, günlük ev temizliği ile sıradan kirleri temizlemenin de ötesinde, zararlı virüs ve bakterileri yok eden temizlik ürünleri ve yöntemleri ile yapılan dezenfeksiyon işlemlerini kapsar.

Evi dezenfekte etmek için farklı dezenfeksiyon yöntemleri ve dezenfektan özelliği bulunan ürünleri kullanabilirsiniz. Bu yazımızda, evinizin farklı bölgelerinde ve farklı yüzeylerde uygulayabileceğiniz dezenfeksiyon ve sterilizasyon yöntemlerini bulabilirsiniz.

Virüsler Evimize Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs öksürük ve hapşırık sonrası yüzeylere yapışan küçük tükürük damlalarıyla insandan insana bulaşır. Havada asılı kalan tükürük parçacıkları da hastalığın bulaşmasına neden olur. Koronavirüs dışındaki virüs ve bakterilerin, grip hastalığının bulaşma şekli de benzerdir. Dolayısıyla evinizde virüs ve bakterilerin nasıl yayılabileceğini anlayarak en uygun temizlik ve dezenfeksiyon yöntemlerini kullanabilirsiniz. Virüsler aşağıdaki şekillerde evinize bulaşabilir:

 • Evde birinin ağzını eliyle veya bir mendille kapatmadan hapşırması veya öksürmesiyle tükürük damlacıklarının havada asılı kalması ya da yüzeylere yapışması.

 • Dışarıdan eve gelindiğinde ellerin yıkanmaması.

 • Toplu taşıma araçlarında veya iş yerinde giydiğiniz kıyafetler.

 • Ellerinizi yıkamadan dokunmak zorunda kalabileceğiniz kapı kolu, ışık anahtarı gibi bölgeler.

Evinizde doğru dezenfeksiyon yöntemlerini kullanarak virüs ve bakterileri yok edebilir, ailenizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz .

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

  Ev dezenfekte etmenin farklı yolları vardır. Ev içi dezenfekte işlemine başlamadan önce temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gereken yüzeyleri ve bölümleri gözden geçirelim.

  1. 1

   Kirli yüzeyler

   Virüs ve bakterilerin bulaştığı yüzeyler, uygun dezenfektan deterjanlar, sabun, su, çamaşır suyu gibi ürünlerle temizlenmeli. Kirli yüzeyleri dezenfekte ederken yüzey türüne göre en uygun deterjanı kullanabilirsiniz. Deterjan veya çamaşır suyu uygulayamadığınız yüzeylerde sıcak su ve mümkünse sabun ile yıkama yöntemine de başvurabilirsiniz. Temiz bir mikrofiber bez kullanmalısınız. İşlem öncesinde ve sonrasında ellerinizi güzelce temizlediğinizden emin olun.

  2. 2

   Bulaşıklar ve çatal bıçaklar

   Elinizle bulaşık yıkadığınızda yüksek sıcaklıklara erişemeyebilirsiniz. Dolayısıyla elde yıkamak yerine makinede yıkamayı tercih edin. Makineyi en yüksek ısıda çalıştırın. Enfekte olduğundan şüphelendiğiniz ürünleri ayrıca yıkamak da riski azaltacaktır.

  3. 3

   Çamaşırlar ve çarşaflar

   Çamaşırlarınızı sterilize etmek için yıkama talimatlarını da göz önünde bulundurarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkama işlemi yapın. Çamaşırlarınızı tamamen kurumadan kullanmayın. Çamaşırlarınızı mümkünse açık havada veya havadar bir yerde kurutun. Toplu taşıma, iş yeri gibi alanlarda giydiğiniz kıyafetleri doğrudan çamaşır makinesinin içine veya çamaşır sepetine yerleştirin. Çırpmaktan kaçının. Çamaşırlarınızı makineye attıktan sonra ellerinizi güzelce yıkamayı ihmal etmeyin.

  4. 4

   En çok dokunulan yüzeyler ve eşyalar

   Evde herkesin en sık dokunduğu alanları ve eşyaları sık sık temizleyerek ve mümkünse bu alanlara ellerinizi yıkamadan dokunmamaya çalışarak virüslerin yayılmasına engel olabilirsiniz. Kapı kolları, priz ve anahtarlar, telefon, bilgisayar, televizyon kumandası, masa ve sandalyeler, evin giriş kapısı, şarj aletleri, mutfak aletleri gibi alanlar ve eşyalar bu gruba dahil edilebilir.

 • Evde Dezenfeksiyon için İpuçları

  1. 1

   Temizlik bezlerini 60 derecede yıkayın

   Tek kullanımlık bez kullanarak atık üretmek istemiyorsanız, kullandığınız temizlik bezlerini ve süngerleri her kullanımdan sonra en az 60 derece sıcaklıkta yıkayın.

  2. 2

   Evi havalandırın

   Evinizin odalarını sık sık havalandırın.

  3. 3

   Uygun temizlik ürününü kullanın

   Banyo ve mutfaktaki yüzeyleri Domestos Çok Amaçlı Çamaşır Suyu gibi pratik bir temizlik ürünüyle sık sık temizleyin.

  4. 4

   Zeminleri temizleyin

   Evinizdeki zeminleri sulandırılmış çamaşır suyu ile sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin. Ahşap zeminler için uygun bir yüzey temizleyici kullanabilirsiniz.

  5. 5

   Çamaşırlarınızı yıkayın

   Dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi yıkayın.

  6. 6

   Özel eşya paylaşmayın

   Ortak havlu veya bardak kullanmayın.

  7. 7

   Düzenli ev temizliği

   Evde sık sık dip köşe temizlik yapın.

  8. 8

   Dezenfektan kullanımı

   Etkili bir dezenfektan, ev temizliği için gereklidir. Banyo, mutfak, ahşap zeminler gibi farklı yüzeyler için uygun dezenfektanlar kullanın.

 • Kişisel El ve Vücut Temizliğini İhmal Etmeyin

  Dışarıda olduğu gibi evinizde de el ve vücut temizliğinize dikkat ederek virüslerin yayılmasını engelleyebilirsiniz.

  1. 1

   Ellerinizi yıkayın

   Virüsten korunma yolları arasında en etkili olanı ellerini sabun ve suyla sık sık yıkamaktır. Tuvalete girerken ve tuvaletten çıktığınızda, yemekten önce ve sonra, gün içinde sık sık ellerinizi bol sabun ve suyla en az 20 saniye yıkayın.

  2. 2

   Kolonya veya dezenfektan kullanın

   Fiziksel temasla bulaşan virüs ve bakterileri öldürmek için 60 derece üzerinde alkol içeren kolonyaları veya dezenfektanları kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Sık kullandığınız eşyaları temizleyin

   Kullandığınız bilgisayar, klavye, telefon vb. ürünleri de uygun dezenfektanlar kullanarak sık sık temizleyin.

  4. 4

   Kişisel eşyaları paylaşmayın

   Ortak havlu veya bardak kullanmayın.

  5. 5

   Duş alın

   Her gün duş alın.

  6. 6

   Yüzünüze dokunmayın

   Ellerinizi yüzünüze, ağzınıza, burnunuza götürmemeye çalışın.

Evde Sterilizasyon Nasıl Yapılır?

Derinlemesine ev temizliği yapmanın yanı sıra evdeki yüzeyleri sterilize etmek de çok önemlidir. Dip köşe ev temizliği yaparken uygulayabileceğiniz birkaç sterilizasyon yöntemiyle evinizde virüs ve bakterilerin yayılmasını önleyebilirsiniz.

Banyo yüzeyleri

Banyo ve tuvaletteki musluk, lavabo, klozet, duşakabin gibi yüzeylerde Domestos Çamaşır Suyu kullanarak sterilizasyon sağlayabilirsiniz. Klozetinizin içini de çamaşır suyu ile temizlemeyi ihmal etmeyin.

Mutfak yüzeyleri

Mutfaktaki tezgâh, mermer gibi yüzeylerde çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Kahve makinesi, elektrikli çay makinesi, tost makinesi gibi ürünlerin gıda temas etmeyen yüzeylerini de nemli bir beze çok az miktarda çamaşır suyu uygulayarak temizleyebilirsin. Bezin ıslak değil nemli olması ve kullandığınız çamaşır suyu miktarının çok az olması önemlidir.

Bunları unutmayın

Pandemi döneminde virüs ve bakterilerden korunmanın en etkili yollarından biri de evinizi sık sık temizlemek ve dezenfekte etmektir. Günlük ev temizliği ve dip köşe temizlik rutinlerinize dahil edeceğiniz ev içi dezenfekte yöntemleri sayesinde evinizi virüslerden arındırabilirsiniz. Evde virüsten korunma için uygulayabileceğiniz pek çok ev içi dezenfekte yöntemi vardır. Yukarıda bahsettiğimiz ev içi dezenfekte yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Evde sterilizasyon yaparken bunları unutmayın:

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?