Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Mutfak Bezleri İçin Hijyenik Temizlik Yöntemleri

Mutfağınızı temiz tutmak için kullandığınız bezler sizce yeterince temiz mi? Daha hijyen mutfaklar için aradığınız bütün püf noktaları yazımızda mevcut.

Güncellenmiş

Mutfak Bezleri İçin Hijyenik Temizlik Yöntemleri

Genellikle kıyafetleri nasıl yıkadığımızla ilgili pek kafa yormayız. Çamaşır makinesinin bitiş sesini duymamız içimizin rahatlaması için yeterlidir. Fakat son zamanlarda tüm günlük rutinlerimiz gibi temizliğin tanımı da değişime uğradı. Çoğu zaman temizliği doğru yapıp yapmadığımız konusunda şüphe duyuyoruz. Özellikle kullandığımız mutfak bezlerinin temizliği ve temizlik bezlerinde hijyenik temizlik koşullarının sağlanması çok önemli. Gelin aklınızdaki soru işaretlerini beraber giderelim.

Tek kullanımlık temizlik bezleri de virüs ve bakterilere karşı korunmamız için oldukça kullanışlı ürünlerdir. Özellikle küçük çocuk veya bebeğiniz varsa hijyenik temizlik işini şansa bırakmak istemeyebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Mutfak Bezleri Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Tüm çamaşırlarda olduğu gibi mutfak bezlerinin temizliği için de en kolay ve güvenilir yöntem bezleri çamaşır makinesinde yıkamak. Çamaşır deterjanı ile yüksek ısıda yıkayarak mutfak bezlerinizin temizliğini sağlayabilirsiniz.

Reklam

Domestos

Mutfak Bezleri Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinde yıkamanın dışında farklı birçok yöntemle temizlik bezlerinizi hijyen hale getirmeniz mümkün. Evde kolayca uygulanabilecek basit uygulamalarla siz de kolayca temiz mutfak bezlerine sahip olabilirsiniz. İşte en etkili yöntemler:

Kaynatma ile Sterilizasyon

Bakteri ve virüsler için üremeye en elverişli ortamı temizlik bezleri sağlıyor. Söz konusu mutfak bezleri olduğunda onlar için en iyi hijyenik temizlik yöntemi, kaynatmak. Kaynatmak için tencerelerinizi kullanmak istemiyorsanız kaynattığınız suyu temizlik kovasına döküp el bezi ve mutfak kurulama bezlerinizi içinde bir süre beklettikten sonra çamaşır makinenizde yüksek ısıda yıkayın.

Çamaşır Suyu ile Dezenfeksiyon

Kullandığımız temizlik bezlerinde çamaşır suyu hijyen sağlar mı? İster bulaşık bezi, ister mutfak kurulama bezi ya da bir el bezi olsun; hijyenik temizlik denince kurtarıcımız çamaşır suyu. Bunun için Domestos Çamaşır Suyu tercih ederek hijyeni garanti edebilirsiniz.

Mutfak bezlerinin temizliği için isterseniz makinede yıkamadan önce bezleri dezenfekte etmek için bir kova suya bir ölçek çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. Ya da çamaşır makinenizin deterjan gözü su almaya başladığında birkaç damla ekleyebilirsiniz. Dahası, kirli mutfak bezlerinizi yıkadıktan sonra çamaşır makinenizi dezenfekte etmek için de makinenin içine bir miktar çamaşır suyu dökerek boş çalıştırabilirsiniz. Ne demişler, en iyi yol bildiğiniz yoldur!

Rendelenmiş Beyaz Sabun

Çamaşır suyu eski ve yaygın bir çözüm olsa da temizlik bezlerinde hijyenik temizlik için doğal yöntemleri tercih etmek isteyenlerin kurtarıcısı beyaz sabun. Dilerseniz rendelenmiş sabun içeren deterjanlar satın alabilir, dilerseniz de evdeki beyaz sabununuzu rendeleyerek mutfak bezlerinizi hijyenik temizlik yağmuruna tutabilirsiniz. Çamaşır makineninizin deterjan gözüne beyaz sabun rendesini ekleyip ayarlanabilen en yüksek derecede tüm bulaşık bezi ve kurulama bezlerinizi yıkayabilirsiniz.

Dezenfektanlar

Mutfak bezlerini dezenfekte etmek için özel olarak üretilmiş dezenfektan deterjanları hemen her markette bulabilirsiniz. Ön yıkama yaptığınız mutfak bezlerinizi toz deterjanla yüksek ısıda yıkayın. Makinenin içine dezenfektan ekleyip 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında durulama moduyla bezlerinizi durulayın.

Ütü

Mutfak bezlerinin temizliği için bir diğer önemli adım da bezleri kurutmak ve buharlı ütüyle ütülemek. Özellikle el bezi ve bulaşık kurulama bezi gibi ürünlerde uygulamanız gereken bu yöntem bakteri ve virüslere karşı bezlerinizi dezenfekte etmenize yarayacak. Ayrıca nemli ortamlar, mikropların daha çok üremesine neden olduğu bilinen bir gerçek. Kurutma makinesi kullanıyorsanız mutfak bezlerinizi ıslak bekletmeden kurutmaya özen gösterin. Aynı şekilde bulaşık kurulama bezi gibi çoğu zaman ıslak kalan bezleri de kurutmadan kullanmamayı ve sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.

Sirke ile Hijyenik Temizlik Mümkün mü?

Sıcak su ve sirke, mutfak bezlerinin temizliği çok kolay. Sirkeli suda yarım saat beklettiğiniz mutfak bezlerini su ile iyice durulayın, mümkünse çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkayın. Yıkadığınız bezleri iyice sıkarak asın veya kurutucu ile kurutun.

Arap Sabunu

Son olarak mutfak bezlerinin temizliği için eski temizlik alışkanlıklarımızdan bir önerimiz var. Bir miktar arap sabununu ılık suyla dolu bir kova veya leğende eritin. Kirli mutfak bezlerinizi yarım saat kadar suyun içinde bekletin. Ardından yüksek ısıda çamaşır makinesinde yıkayın ve iyice kurutun.

Mutfak Bezlerinin Temizliği için Dikkat Etmeniz Gerekenler 

  • Çamaşır suyu kullanıyorsanız başka temizlik maddeleriyle karıştırmamaya özen gösterin.

  • Kullandığınız kimyasal içeren deterjanları sıcak su ile uyguladığınızda solumamaya dikkat edin.

  • Her tür mutfak bezi yüksek ısı ve ütü gibi uygulamalara uygun olmayabilir. Mutlaka kullanım talimatlarına göz atın.

  • Çamaşır suyu renkli bezlerin renginin solmasına neden olabilir. Su ile yeterince açmadan kullanmayın ve bezlerin üzerinde direkt uygulamamaya dikkat edin.

Aslen yayınlandı