Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşıklarınızın her zaman iyi temizlenmesini istiyorsanız bulaşık makinesi temizliğini de aksatmamalısınız. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kapağı Açık Bulaşık Makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bulaşık makinesinin meşgul insanlar için önemi büyüktür; özellikle de büyük bir aileniz varsa evin olmazsa olmazlarındandır. Bulaşık makinesi enerji, su ve zaman tasarrufu sağlar. Hem tamiri hem de yenisini alması maliyetli olan bulaşık makinesinin ömrünü uzatmak için bulaşık makinesi doğru kullanılmalı ve bulaşık makinesi temizleme işlemi en azından iki ayda bir yapılmalıdır. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

Bulaşık Makinesi Temizleme: Hazırlık

Bulaşık makinesini temizlemek için makinenin pervanelerini, filtresini, çatal bıçaklığını ve raflarını çıkarmanız gerekecektir. Bunun için mutfakta yeterince yeriniz olduğundan emin olun. Eğer yoksa önce filtreden başlayın ve sadece alt rafı çıkarın.

Bulaşık makinesinin en çok kirlenen ve özellikle iyi temizlenmesi gereken yerleri filtre ve pervanelerdir. Kireç, yemek artıkları ve deterjan kalıntıları bu parçaların fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bulaşıkların bulaşık makinesine yerleştirilmeden önce yiyecek kalıntılarından arındırılması önemlidir.

Bulaşık makinesi kokusu ve bulaşıklarınızın iyi yıkanmaması gibi sorunlara karşı önlem alın. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir adım adım açıkladığımız bu yazımızda öğrenin.

Bulaşık makinesi pervanesi

Bulaşık makinenizin dış yüzeyini ve raflarını temizlerken güçlü ve güzel kokulu bir deterjan kullanmak, kirlerden ve kokulardan kurtulmak için yardımcı olacaktır.

Adım Adım Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesinin içi nasıl temizlenir diyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Önce makinenizin fişini çekin ve parçalarını çıkarın. Şimdi bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir, anlatalım. Bulaşık makinesi filtre temizliği için makinenin tabanındaki filtreyi çıkarın ve varsa makinenin tabanında kalan yemek artıklarını temizleyin. Filtreyi bulaşık deterjanı ile temizleyin ve bulaşıklığa ya da kuru bir bezin üzerine bırakın.

  • Bulaşık makinesi filtre temizliğinden sonra sıra pervanelerde. Peki, bulaşık makinesi pervanesi nasıl temizlenir? Burada dikkatli olmalısınız. Bulaşık makinesinin pervanesini temizlemek için deterjan kullanın ve mutlaka tazyikli suyun fışkırtıldığı delikleri temizlediğinizden emin olun. Bunu bulaşık fırçası yardımıyla yapabilirsiniz.

  • Pervaneleri temizledikten sonra sıra raflarda. Makinenizin içindeki rafları kullanma talimatlarına uyarak çıkarın ve yine bulaşık deterjanı veya beyaz sirkeli bir bez ile temizleyin.

  • Makinenin son ayrılabilen parçası çatal bıçaklığı da yıkadıktan sonra makinenizin içini temizlemeye hazırlanın.

  • Makinenin iç ve dış yüzeylerini bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Yumuşak bir bezi, sıcak su ve deterjanlı bir karışıma daldırın, bezi sıkın ve silme işlemini tüm yüzeylere uygulayın.

  • Tüm parçaları bulaşık makinesinin içine geri yerleştirin. Bulaşık makinesini temizlemek için marketlerde kolayca bulabileceğiniz bulaşık makinesi temizleyici sıvılardan kullanabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

  • Bulaşık makinesinin kokusu sizi rahatsız ediyorsa mutlaka filtreyi kontrol edin.

  • Düzenli olarak bulaşık makinesi temizleyici kullanarak koku oluşmasını engelleyebilirsiniz.

  • Bulaşık makinesinde koku oluşumunu önlemek için makinenizin çalışması bittikten sonra mutlaka kapağı açın ve içinde nem oluşmasını engelleyin.

Bulaşık Makinesi Temizleme: Bunlara Dikkat!

Bulaşık makinesi temizleme işlemine başlamadan önce makinenin fişini çekmeli ve içini tamamen boşaltmalısınız. Makinenizin performansının iyi kalması ve ömrünün uzaması için bu işlemi en az iki ayda bir kere yapmayı da ihmal etmeyin. Makinenizin tuz kısmının dolu olup olmadığını çalıştırmadan önce kontrol etmek de önemlidir. Bulaşıklarınızı yerleştirmeden önce her zaman sudan geçirin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?