Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesini nasıl temizleyebilirim diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun, bulaşık makinesi temizliği için en etkili yöntemleri öğrenin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık makinesinde tabak ve bardaklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmemizi sağlayan bulaşık makineleri, mutfaktaki en önemli yardımcılarımızdan biridir. Ancak her yıkamadan sonra makinemiz kirlenir ve bu kirler zaman içerisinde arızaya neden olabilir veya makinenizin temiz yıkamamasına sebep olabilir.

Bulaşık makinesinin içi zamanla yemek artıkları, deterjan ve kireçle dolar. Makinenizin kalitesini korumak ve ömrünü uzatmak için belirli aralıklarla temizlemelisiniz. Peki, bulaşık makinesi temizliği nasıl olur? İşte size yardımcı olabilecek bazı öneriler!

Bulaşık makinenizin dış yüzeyini ve raflarını temizlerken Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir temizleyici kullanmak kirleri rahatça temizlemenizi ve güzel kokmasını sağlayacaktır.

Bulaşık Makinesi Temizliği Neden Gerekli?

Başlıca bulaşık makinesi sorunlarından biri kireçlenmedir. Sular zamanla makinenin içinde kireçlenme yapar ve arızalanmasına sebep olur. Buna ek olarak, yemek artıkları ve çözülmemiş deterjan parçaları da deliklerin ve filtrelerin tıkanmasına sebep olur. Bulaşık makinesini nasıl temizleyebilirim diyorsanız, bulaşık makinesi iç temizliği ve bulaşık makinesi bakımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Makinenizin modelinin ve markasının tarifine göre içindeki rafları çıkarın. Rafları temizlemek için ılık suyla yemek artıkları ve yapışmış kirleri temizlemede etkili bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.

  • Makinenin tabanında yemek artıkları varsa temizlik bezi yardımıyla alın. Daha sonra makinenin üst ve alt kısmında bulunan pervaneleri kontrol edin.

  • Pervaneleri yerine taktıktan sonra makinenin alt kısmındaki filtreleri kontrol edin. Filtreler de pervaneler gibi zamanla yemek artıkları nedeniyle tıkanabilir. Kirlenen filtreleri bulaşık deterjanı ya da sabunlu suyla yıkayabilirsiniz.

  • Filtreleri ve rafları yerlerine yerleştirdikten sonra bir makine temizleyici ürünü ile boş olarak çalıştırın. Böylece etkili bir bulaşık makinesi temizliği elde etmiş olursunuz.

  • Dilerseniz makinenizin içindeki kokuyu gidermek için raflarına portakal ya da limon kabuğu yerleştirebilirsiniz. Son olarak makinenizi uzun ve yüksek ısı ayarında yıkayın.

bulaşık makinesi filtresini çıkaran biri

Makinenizin dış yüzeyini temizlemek içinse ihtiyacınız olan, Cif Power & Shine Mutfak gibi etkin bir temizleyici ve temizlik bezidir. Burada tek yapmanız gereken, nemli bez ve deterjan yardımıyla makinenizin dış yüzeyini silip kurulamaktır. Tercihinize göre kalıntı bırakmayan mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Temizliğine özen gösterdiğiniz takdirde makineniz, kalitesini koruyacak ve uzun ömürlü olacaktır.

Bulaşık Makinesi Bakımı: Bunlara Dikkat!

Bulaşık makinesi temizliği işlemine başlamadan önce fişinin çekildiğinden ve içinin tamamen boş olduğundan emin olun. Makinenizin kalitesini koruması için bu işlemi ayda bir yapmanız yeterli olacaktır. Makinenizin tuz kısmının dolu olduğunu çalıştırmadan önce kontrol ediniz. Bulaşık makinenizi temizlerken ağır kimyasallar ve beyazlatıcılar kullanmak, makinenize zarar verir ve aşınmasına sebep olur.

Bulaşık makinesini kullanırken tabak, bardak yerleşimi, deterjan kullanımı gibi konularda özen göstermelisiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?