Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesini nasıl temizleyebilirim diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun, bulaşık makinesi temizliği için en etkili yöntemleri öğrenin.

Güncellenmiş

Bulaşık makinesinde tabak ve bardaklar
Reklam
Sign Up Banner

Hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmemizi sağlayan bulaşık makineleri, mutfaktaki en önemli yardımcılarımızdan biridir. Ancak her yıkamadan sonra makinemiz kirlenir ve bu kirler zaman içerisinde arızaya neden olabilir veya makinenizin temiz yıkamamasına sebep olabilir.

Bulaşık makinesinin içi zamanla yemek artıkları, deterjan ve kireçle dolar. Makinenizin kalitesini korumak ve ömrünü uzatmak için belirli aralıklarla temizlemelisiniz. Peki, bulaşık makinesi temizliği nasıl olur? İşte size yardımcı olabilecek bazı öneriler!

Bulaşık makinenizin dış yüzeyini ve raflarını temizlerken Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir temizleyici kullanmak kirleri rahatça temizlemenizi ve güzel kokmasını sağlayacaktır.

Bulaşık Makinesi Temizliği Neden Gerekli?

Başlıca bulaşık makinesi sorunlarından biri kireçlenmedir. Sular zamanla makinenin içinde kireçlenme yapar ve arızalanmasına sebep olur. Buna ek olarak, yemek artıkları ve çözülmemiş deterjan parçaları da deliklerin ve filtrelerin tıkanmasına sebep olur. Bulaşık makinesini nasıl temizleyebilirim diyorsanız, bulaşık makinesi iç temizliği ve bulaşık makinesi bakımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Makinenizin modelinin ve markasının tarifine göre içindeki rafları çıkarın. Rafları temizlemek için ılık suyla yemek artıkları ve yapışmış kirleri temizlemede etkili bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.

  • Makinenin tabanında yemek artıkları varsa temizlik bezi yardımıyla alın. Daha sonra makinenin üst ve alt kısmında bulunan pervaneleri kontrol edin.

  • Pervaneleri yerine taktıktan sonra makinenin alt kısmındaki filtreleri kontrol edin. Filtreler de pervaneler gibi zamanla yemek artıkları nedeniyle tıkanabilir. Kirlenen filtreleri bulaşık deterjanı ya da sabunlu suyla yıkayabilirsiniz.

  • Filtreleri ve rafları yerlerine yerleştirdikten sonra bir makine temizleyici ürünü ile boş olarak çalıştırın. Böylece etkili bir bulaşık makinesi temizliği elde etmiş olursunuz.

  • Dilerseniz makinenizin içindeki kokuyu gidermek için raflarına portakal ya da limon kabuğu yerleştirebilirsiniz. Son olarak makinenizi uzun ve yüksek ısı ayarında yıkayın.

bulaşık makinesi filtresini çıkaran biri
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Makinenizin dış yüzeyini temizlemek içinse ihtiyacınız olan, Cif Power & Shine Mutfak gibi etkin bir temizleyici ve temizlik bezidir. Burada tek yapmanız gereken, nemli bez ve deterjan yardımıyla makinenizin dış yüzeyini silip kurulamaktır. Tercihinize göre kalıntı bırakmayan mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Temizliğine özen gösterdiğiniz takdirde makineniz, kalitesini koruyacak ve uzun ömürlü olacaktır.

Bulaşık Makinesi Bakımı: Bunlara Dikkat!

Bulaşık makinesi temizliği işlemine başlamadan önce fişinin çekildiğinden ve içinin tamamen boş olduğundan emin olun. Makinenizin kalitesini koruması için bu işlemi ayda bir yapmanız yeterli olacaktır. Makinenizin tuz kısmının dolu olduğunu çalıştırmadan önce kontrol ediniz. Bulaşık makinenizi temizlerken ağır kimyasallar ve beyazlatıcılar kullanmak, makinenize zarar verir ve aşınmasına sebep olur.

Bulaşık makinesini kullanırken tabak, bardak yerleşimi, deterjan kullanımı gibi konularda özen göstermelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Bulaşık Makinesi Kullanmalıyım?

Bulaşık makinesi elde yıkamaya oranla çok daha az su kullanır, dolayısıyla evde su tasarrufuna yardımcı olur. Tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek, bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer.

Bulaşık Makinesi Tuzunun Makineye Faydası Nedir?

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık tuzu hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı sert suyun etkilerinden korur. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, makinenizdeki özel hazneye tuzu koymanız yeterli olacaktır. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuna benzese de makinenizde kullanmak için uygun değildir.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı