Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesi nasıl yerleştirilir ve kullanılır sorularına yanıt arıyorsanız pratik ve etkili yöntemleri bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesi ev işlerinden en çok zaman kazanmamızı sağlayan cihazlardan biridir. Bu sayede saatlerimizi lavabo başında, elle bulaşık yıkayarak geçirmemiz gerekmez. Ancak makinemizin tam performans göstermesi ve bulaşıklarımızı iyi bir şekilde temizlemesi için doğru kullanılması gerekir. Bulaşık makinesi nasıl çalışır denildiğinde uygun bir şekilde doldurulması ve temizlik ürünlerinin doğru seçilmesi önem taşır.

Bulaşıkları iyi yıkanacakları bir şekilde makineye doldurmak, tuz, parlatıcı ve deterjan ürünlerini koymak, son olarak da yıkama programına karar verip makineyi çalıştırmak bulaşık makinesi kullanımının ana adımlardır.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?

Bulaşık makinesine bulaşıklar nasıl yerleştirilir dediğinizde bazı ipuçları bulaşıkların daha temiz yıkanmasını ve makineden daha iyi performans almanızı sağlar:

  • Bulaşıklar makineye dizilmeden önce üzerindeki büyük yemek artıkları alınmalıdır ancak neredeyse elde yıkamış gibi suyla akıtmanız gerekmez.
  • Daha yağlı tencere, tava, yemek tabağı gibi bulaşıklar alt rafa, bardak, fincan gibi daha az yağlı ürünler üst rafa yerleştirilmelidir.
  • Çatal bıçak kısmına koyulan bulaşıkların birbirinin içine geçmemesine dikkat edilmelidir.
  • Bulaşıklar içinde su birikip boşalamayacak şekilde koyulmamalıdır.
  • Makineye yerleştirilen bulaşıklar pervanelerin dönmesini engellememelidir.

Kirli malzemelerin makineye nasıl doldurulacağı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, "Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?" başlıklı yazımızda merak ettiğiniz bütün püf noktalarını bulabilirsiniz. 

Reklam
Bulaşık makinesi elde yıkamaya oranla çok daha az su kullanır, dolayısıyla evde su tasarrufuna yardımcı olur. Eğer bulaşık makinesi koku yapıyorsa, deterjan gözüne karbonat koyarak makineyi boş çalıştırmak sorununuzu çözecektir. Unutmayın ki, bulaşık makinesini aşırı doldurmak bulaşıkların iyi temizlenmemesine yol açabilir.

Bulaşık makinesi nasıl yıkar diye sorduğunuzda alt raftaki bulaşıklara daha çok su gideceğini söylemek mümkün. Dolayısıyla yağlı bulaşıkların altta olması daha mantıklıdır. Ayrıca pervanenin dönerek her noktaya su iletmesi bulaşıkların iyi yıkanmasında önemli bir unsurdur, dolayısıyla pervanenin serbest hareket edebildiğinden emin olmak gerekir. Bu ipuçları en etkili performans ve sonuç için bulaşık makinesi nasıl yerleştirilir sorusunu cevaplayacaktır.

Bulaşık Makinesi Kullanımı

Bulaşık makinesi kullanımı oldukça kolaydır. Tercihinize göre tuz, parlatıcı, deterjan etkisini bir arada gösteren bir ürün kullanabilir ya da bunları ayrı ayrı koyabilirsiniz:

  • Eğer ayrı kullanacaksanız makinenin altında yer alan tuz bölmesine tuz koymak şehir suyunu yumuşatır.
  • Makinenizin parlatıcı bölmesi ise kapağında yer alır. Tıpkı tuz bölmesi gibi bunu da her seferinde doldurmak gerekmez. 3-4 hafta boyunca bitmeyecektir.
  • Makineyi doldurduktan sonra deterjan bölmesine deterjanı koyun. Eğer deterjan, tuz ve parlatıcı etkisini bir arada veren bir ürün kullanıyorsanız, sadece bunu koyup bölmenin kapağını kapatın.
  • Bulaşık makinesinin uygun programını seçtikten sonra makineyi çalıştırın.

Not: Eğer siz de "Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?" diye merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atmayı unutmayın.

Makine sona erdiğinde ise kapağını açıp biraz soğumasını bekledikten sonra bulaşıkları mutfaktaki yerlerine yerleştirebilirsiniz.

Bulaşık makinesi koku yapıyor diyorsanız altındaki filtresini söküp iyice temizlemeniz faydalı sonuç verebilir. Sonrasında bulaşık makinesi temizleyici ürünlerden makinenize koyup bir kere boş çalıştırabilirsiniz. Ayrıca devrilmeyecek şekilde bir kase beyaz sirkeyi makinenin içine koyup bu şekilde de çalıştırabilirsiniz. Eğer bu yöntemler kokuya karşı sonuç vermezse servis çağırmanız gerekebilir.

Bulaşık makinesi kullanımı bu adımlarla oldukça basit ve pratiktir. Böylece vaktinizi kendinize ve sevdiklerinize ayırabilir, temiz bulaşıklarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bulaşık makineniz ilk günkü performansına ve görüntüsüne kavuşsun ister misiniz? Cevabınız evet ise işiniz çok kolay! Hemen "Bulaşık Makinesi Temizleme Rehberi" başlıklı yazımızı okuyun ve merak ettiğiniz her şeyi  kolayca öğrenin.

Aslen yayınlandı