Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesi nasıl yerleştirilir ve kullanılır sorularına yanıt arıyorsanız pratik ve etkili yöntemleri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Bulaşık makinesinde tabak ve bardaklar
Reklam
Sign Up Banner

Ev işlerinde en çok zaman kazanmamızı sağlayan eşyalardan biri bulaşık makinesidir. Bu sayede saatlerimizi lavabo başında, elle bulaşık yıkayarak geçirmemiz gerekmez. Ancak makinemizin tam performans göstermesi ve bulaşıklarımızı iyi bir şekilde temizlemesi için doğru kullanılması gerekir. Bulaşık makinesi nasıl çalışır denildiğinde uygun bir şekilde doldurulması ve temizlik ürünlerinin doğru seçilmesi önem taşır.

Bulaşıkları iyi yıkanacakları bir şekilde makineye doldurmak, tuz, parlatıcı ve deterjan ürünlerini koymak, son olarak da yıkama programına karar verip makineyi çalıştırmak bulaşık makinesi kullanımının ana adımlardır.

Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?

Bulaşık makinesine bulaşıklar nasıl yerleştirilir dediğinizde bazı ipuçları, bulaşıkların daha temiz yıkanmasını ve makineden daha iyi performans almanızı sağlar:

  • Bulaşıklar makineye dizilmeden önce üzerindeki büyük yemek artıkları alınmalıdır ancak neredeyse elde yıkamış gibi suyla akıtmanız gerekmez.

  • Daha yağlı tencere, tava, yemek tabağı gibi bulaşıklar alt rafa, bardak, fincan gibi daha az yağlı ürünler üst rafa yerleştirilmelidir.

  • Çatal bıçak kısmına koyulan bulaşıkların birbirinin içine geçmemesine dikkat edilmelidir.

  • Bulaşıklar içinde su birikip boşalamayacak şekilde koyulmamalıdır.

  • Makineye yerleştirilen bulaşıklar pervanelerin dönmesini engellememelidir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kirli malzemelerin makineye nasıl doldurulacağı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, "Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?" başlıklı yazımızda merak ettiğiniz tüm püf noktalarını bulabilirsiniz. 

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinesi nasıl yıkar diye düşünüyorsanız, alt raftaki bulaşıklara daha çok su gideceğini söylemek mümkün. Dolayısıyla yağlı bulaşıkların altta olması daha mantıklıdır. Ayrıca pervanenin dönerek her noktaya su iletmesi, bulaşıkların iyi yıkanmasında önemli bir unsurdur. Dolayısıyla pervanenin serbest hareket edebildiğinden emin olmak gerekir. Bu ipuçları en etkili performans ve sonuç için bulaşık makinesi nasıl yerleştirilir sorusunu cevaplayacaktır.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bulaşık Makinesi Kullanımı

Bulaşık makinesi kullanımı oldukça kolaydır. Tercihinize göre tuz, parlatıcı, deterjan etkisini bir arada gösteren bir ürün kullanabilir ya da bunları ayrı ayrı koyabilirsiniz:

  • Eğer ayrı kullanacaksanız makinenin altında yer alan tuz bölmesine tuz koymak şehir suyunu yumuşatır.

  • Makinenizin parlatıcı bölmesi ise kapağında yer alır. Tıpkı tuz bölmesi gibi bunu da her seferinde doldurmak gerekmez. 3-4 hafta boyunca bitmeyecektir.

  • Makineyi doldurduktan sonra deterjan bölmesine deterjanı koyun. Eğer deterjan, tuz ve parlatıcı etkisini bir arada veren bir ürün kullanıyorsanız, sadece bunu koyup bölmenin kapağını kapatın.

  • Bulaşık makinesinin uygun programını seçtikten sonra makineyi çalıştırın.

Not: Eğer siz de "Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?" diye merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bulaşık Makinesi Koku Yapıyorsa

Bulaşık makinesi koku yapıyor diyorsanız altındaki filtresini söküp iyice temizlemeniz faydalı sonuç verebilir. Sonrasında bulaşık makinesi temizleyici ürünlerden makinenize koyup bir kere boş çalıştırabilirsiniz. Ayrıca devrilmeyecek şekilde bir kase beyaz sirkeyi makinenin içine koyup bu şekilde de çalıştırabilirsiniz. Eğer bu yöntemler kokuya karşı sonuç vermezse servis çağırmanız gerekebilir.

Bulaşık makinesi kullanımı bu adımlarla oldukça basit ve pratiktir. Böylece vaktinizi kendinize ve sevdiklerinize ayırabilir, temiz bulaşıklarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bulaşık makineniz ilk günkü performansına ve görüntüsüne kavuşsun ister misiniz? Cevabınız evetse işiniz çok kolay! Hemen "Bulaşık Makinesi Temizleme Rehberi" başlıklı yazımızı okuyun ve merak ettiğiniz her şeyi  kolayca öğrenin.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık Makinesi Tuzunun Makineye Faydası Nedir?

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık tuzu hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı sert suyun etkilerinden korur. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, makinenizdeki özel hazneye tuzu koymanız yeterli olacaktır. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuna benzese de makinenizde kullanmak için uygun değildir.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Neden Bulaşık Makinesi Kullanmalıyım?

Bulaşık makinesi elde yıkamaya oranla çok daha az su kullanır, dolayısıyla evde su tasarrufuna yardımcı olur. Tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek, bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer.

Aslen yayınlandı