Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık makinesi tuzu ne işe yarar, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır sorularının cevapları yazımızda! Sonuna kadar okuyun, bulaşık makinenizde maksimum performans sağlayın.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık Makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bugüne kadar defalarca duymuş ancak hiç kullanmamış olabilirsiniz. Peki bulaşık makinesine tuz neden koyulur, ne kadar kullanılmalıdır merak ettiniz mi? Bu yazıda bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır, kullanılmazsa ne olur, ne kadar kullanılmalıdır gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Yıllardır elde bulaşık yıkarken alıştığınız bulaşık deterjanlarını kullanarak muhteşem sonuçlar almış olabilirsiniz. Ancak makinede yıkamak söz konusu olduğunda, hem makineniz hem de bulaşıklarınız için faydalı bir ürün daha vardır: bulaşık makinesi tuzu. Bulaşık makinesine tuz neden koyulur? Bulaşık makinesi tuzu kullanılmazsa ne olur? Artık birçok evde bulaşık makinesi olsa da bu soruların cevabı birçok kişi tarafından bilinmiyor olabilir.

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık makinesi tuzu ve benzeri ürünleri kullanmadan önce mutlaka ürün etiketindeki talimatları okuyun. Yalnızca etikette yazılan şekilde ve ölçülerde kullanmayı unutmayın.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık makinesi tuzu hem makinenize hem de bulaşıklarınıza ayrı ayrı fayda sağlar. Gelin, bunları adım adım inceleyelim.

Bulaşık tuzunun makinenize sağladığı faydalar: 

  • Kireç ve diğer kalıntıların oluşmasını önler. Böylece makinenizin iç aksamını korur ve daha iyi performans sağlamasına yardımcı olur.

  • Makinenizin ömrünü uzatır. Parçaları daha temiz kalan makinenizi uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

  • Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık tuzunun bulaşıklarınıza sağladığı faydalar:  

  • Sert suların yumuşamasını sağlar. Böylece bulaşıklarınızda oluşabilecek çizilmeleri önler.

  • Yumuşayan ve kireçten arınan su, kullandığınız bulaşık makinesi deterjanının çok daha etkin olmasına yardımcı olur. Böylece bulaşıklarınız çok daha iyi temizlenir.

  • Yıkamadan sonra bulaşıklarınızda oluşan kireç izlerini ve lekeleri önler. Bulaşıklarınız hemen kullanıma hazır ve tertemiz olur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Kullanılır?

Makinenizde bulaşık makinesi tuzu kullanmaya karar verdiyseniz biraz da nasıl kullanacağınızdan bahsedelim. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır veya bulaşık makinesi tuzu ne kadar kullanılmalı sorularının cevabı birçok makine için aynıdır.

Bulaşık makinesi tuzu, makinede kendisi için ayrılan özel hazneye koyulmalıdır. Bu hazne genellikle makinenin içinde, alt sepetin altında yer alır. Bulaşık makinenizin alt rafını öne çekerek bu hazneye ulaşabilirsiniz. Bulaşık makinenizdeki tuz haznesinin kapağını açıp, tuzu doldurduktan sonra kapağı tekrar sıkıca kapatarak tuz koyma işlemini tamamlayabilirsiniz. Makinenizin tuz haznesini bulamıyorsanız kullanma kılavuzunu inceleyerek yerini öğrenebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne Kadar Konulmalı?

Makinenizde tuz miktarı azalınca uyarı lambası yanar. Bu lamba yandığı zaman bulaşık makinenizin tuz haznesi doluncaya kadar tuz koyabilirsiniz. Uyarı lambasının yanmasını beklemeden, ayda bir kez makinenize tuz ekleyerek bitmediğinden emin olabilirsiniz. Unutmayın sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuyla benzerlik gösterse de birbirlerinin yerine geçmezler.

Bulaşık makinesi tuzu makineniz için bir destek ürünüdür. Deterjanın yerine geçmez, sadece daha etkili yıkamaya yardımcı olur. Bulaşık makinesi tuzu kullanılmazsa ne olur diye merak etmek yerine siz de makinenizde düzenli olarak bulaşık makinesi tuzu kullanın, hem makineniz hem bulaşıklarınız uzun yıllar tertemiz kalsın.    

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?