Bulaşık Makinesi Nasıl Dizilir?

Bulaşık makinesini daha verimli kullanabilmek için iyi yerleştirme olmazsa olmazdır. Bulaşık makinesi nasıl dizilir, öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 28 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık Makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bulaşık makinesi yerleştirme kulağa kolay bir işlem gibi gelebilir. Peki, en etkili kullanım için bulaşık makinesi nasıl doldurulur biliyor musunuz? Gelin bu yazıda bulaşık makinesi yerleştirme adımlarını gözden geçirelim.

Makineye bulaşık yerleştirme en zor ev işi değilse de, doğru şekilde yaptığınızda hem işinizi kolaylaştırırsınız hem de daha etkili bir yıkama yapmış olursunuz. Peki, bulaşık makinesi nasıl dizilir? Tabaklar ve bardaklar hangi rafta olmalı? Ön yıkamaya gerek var mı?

Bulaşık makinenizden en iyi verimi alabilmek için bulaşık makinesi doldurma konusuna hakim olmanız gerekir. Yanlış bir dizilişte lekeler kalıcı hale gelebilir, araç gereçler makinenin bölmelerine sıkışabilir, plastik kaplarınız kullanılmayacak hale gelebilir. Yazıyı okuyun, bulaşık makinesi nasıl kullanılır öğrenin, makinenizden maksimum verim alın.

Bu yazıda okuyacağınız bulaşık yerleştirme tüyolarını ne kadar uygulasanız da, bulaşık makinenizin içinde oluşan kirler makinenizi verimli bir şekilde kullanmanızı engeller. Uzun vadede iyi sonuç alabilmek için bulaşık makinenizin içini düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?

Bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirme işlemine geçmeden önce kemik, çekirdek, pirinç veya makarna gibi büyük yemek kalıntılarını çöpe dökerek işe başlayın. Böylece bu tip artıkların makinenize takılıp kalmasını önlemiş olursunuz. Özellikle lekeli bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce sudan geçirin. Makineniz lekeleri temizleyecektir ancak önden suyla durulamak daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur. Bu işlemi yemekten hemen sonra, lekeler kurumadan yaparsanız bulaşıklarınızı kolayca durulayabilirsiniz. Makinenizi birkaç günde bir çalıştırıyorsanız lekelerin kurumasına izin vermemek büyük önem taşır.

Bulaşık Makinesi ve Temiz Bulaşıklar

Bulaşık Makinesi Nasıl Dizilir?

Bulaşık makinesine bulaşıklar nasıl yerleştirilir, tabaklar ve bardaklar hangi sırayla konur diyorsanız, aşağıdaki listeye göz atın ve neyin nereye yerleştirileceğini tekrar kontrol edin. Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olmayan eşyaları makineye yerleştirmeyin.

  • Tabak gibi yağlı bulaşıkları makinenin alt rafına yerleştirin. Kirli yüzlerinin makinenin iç tarafına baktığına emin olun. Böylece daha fazla suya maruz kalır ve daha iyi temizlenirler.

  • Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan tencere ve tavalarınızı da makinenizin alt rafına yerleştirebilirsiniz. Yine kirli yüzlerine suyun rahatça ulaşabileceği şekilde yerleştirin.

  • Fincanlar, bardaklar ve kaseler, kirli yüzleri suyla rahatça temas edecek şekilde, bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirilmelidir.

  • Makinelerde ısıtıcı elemanlar genelde alt bölümde yer alır. Bu yüzden saklama kapları gibi plastik ürünler erime veya zarar görme ihtimaline karşı makinenin üst rafına dizilmelidir.

  • Çatal, kaşık ve yemek takımları tutma yerleri aşağıya gelecek şekilde, bıçaklar ise baş aşağı olarak özel ayrılmış sepete yerleştirilmelidir.

  • Çatal, kaşık ve bıçaklarınızı birbirlerinden olabildiğince ayrı yerleştirmeye özen gösterin, böylece su hepsine temas edecek ve tamamen temizlenecektir. Özellikle keskin bıçakları herhangi bir kaza olmaması için aşağıya bakacak şekilde veya alt rafa yatay bir biçimde yerleştirmeye özen gösterin. Alternatif olarak, özellikle tahta saplı bıçakları ve bambu eşyaları elde yıkayabilirsiniz.

  • Servis kaşığı veya spatula benzeri diğer mutfak gereçlerini su kaynaklarını engellememeleri için üst rafa yatay olarak yerleştirebilirsiniz.

  • Doğrama tahtalarını bulaşık makinesinin alt rafında bulunan bölmelere koyabilirsiniz ancak unutmayın, doğrama tahtalarını elde yıkamanız bulaşık makinesindeki sıcaklıktan zarar görmelerini engeller. Bu, özellikle de ahşap olanlar için geçerlidir.

Bulaşık Makinenizi Çalıştırın

Deterjanın kullanımı için ürün ambalajındaki yönlendirmeleri takip edin ve doğru miktarda deterjanı makinenizdeki bölmeye koyun. Deterjan bölmesi genellikle makinelerin kapaklarında, iç tarafta bulunur ancak orada yoksa makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyerek doğru yeri bulabilirsiniz. Kapağı kapatın, yıkama programınızı ayarlayın ve “Başlat” tuşuna basın. Eğer makinenizde “Eco modu” bulunuyorsa bulaşıklarınızı bu modda yıkayarak çevreyi korumaya yardımcı olabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?