Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Bulaşık Makinesi Nasıl Dizilir?

Bulaşık makinesini daha verimli kullanabilmek için iyi yerleştirme olmazsa olmazdır. Bulaşık makinesi nasıl dizilir, öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Bulaşık Makinesi
Reklam
Sign Up Banner

Bulaşık makinesi yerleştirme kulağa kolay bir işlem gibi gelebilir. Peki, en etkili kullanım için bulaşık makinesi nasıl doldurulur biliyor musunuz? Gelin bu yazıda bulaşık makinesi yerleştirme adımlarını gözden geçirelim.

Makineye bulaşık yerleştirme en zor ev işi değilse de, doğru şekilde yaptığınızda hem işinizi kolaylaştırırsınız hem de daha etkili bir yıkama yapmış olursunuz. Peki, bulaşık makinesi nasıl dizilir? Tabaklar ve bardaklar hangi rafta olmalı? Ön yıkamaya gerek var mı?

Bulaşık makinenizden en iyi verimi alabilmek için bulaşık makinesi doldurma konusuna hakim olmanız gerekir. Yanlış bir dizilişte lekeler kalıcı hale gelebilir, araç gereçler makinenin bölmelerine sıkışabilir, plastik kaplarınız kullanılmayacak hale gelebilir. Yazıyı okuyun, bulaşık makinesi nasıl kullanılır öğrenin, makinenizden maksimum verim alın.

Bu yazıda okuyacağınız bulaşık yerleştirme tüyolarını ne kadar uygulasanız da, bulaşık makinenizin içinde oluşan kirler makinenizi verimli bir şekilde kullanmanızı engeller. Uzun vadede iyi sonuç alabilmek için bulaşık makinenizin içini düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirme işlemine geçmeden önce kemik, çekirdek, pirinç veya makarna gibi büyük yemek kalıntılarını çöpe dökerek işe başlayın. Böylece bu tip artıkların makinenize takılıp kalmasını önlemiş olursunuz. Özellikle lekeli bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce sudan geçirin. Makineniz lekeleri temizleyecektir ancak önden suyla durulamak daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur. Bu işlemi yemekten hemen sonra, lekeler kurumadan yaparsanız bulaşıklarınızı kolayca durulayabilirsiniz. Makinenizi birkaç günde bir çalıştırıyorsanız lekelerin kurumasına izin vermemek büyük önem taşır.

Bulaşık Makinesi ve Temiz Bulaşıklar

Bulaşık Makinesi Nasıl Dizilir?

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bulaşık makinesine bulaşıklar nasıl yerleştirilir, tabaklar ve bardaklar hangi sırayla konur diyorsanız, aşağıdaki listeye göz atın ve neyin nereye yerleştirileceğini tekrar kontrol edin. Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olmayan eşyaları makineye yerleştirmeyin.

  • Tabak gibi yağlı bulaşıkları makinenin alt rafına yerleştirin. Kirli yüzlerinin makinenin iç tarafına baktığına emin olun. Böylece daha fazla suya maruz kalır ve daha iyi temizlenirler.

  • Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan tencere ve tavalarınızı da makinenizin alt rafına yerleştirebilirsiniz. Yine kirli yüzlerine suyun rahatça ulaşabileceği şekilde yerleştirin.

  • Fincanlar, bardaklar ve kaseler, kirli yüzleri suyla rahatça temas edecek şekilde, bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirilmelidir.

  • Makinelerde ısıtıcı elemanlar genelde alt bölümde yer alır. Bu yüzden saklama kapları gibi plastik ürünler erime veya zarar görme ihtimaline karşı makinenin üst rafına dizilmelidir.

  • Çatal, kaşık ve yemek takımları tutma yerleri aşağıya gelecek şekilde, bıçaklar ise baş aşağı olarak özel ayrılmış sepete yerleştirilmelidir.

  • Çatal, kaşık ve bıçaklarınızı birbirlerinden olabildiğince ayrı yerleştirmeye özen gösterin, böylece su hepsine temas edecek ve tamamen temizlenecektir. Özellikle keskin bıçakları herhangi bir kaza olmaması için aşağıya bakacak şekilde veya alt rafa yatay bir biçimde yerleştirmeye özen gösterin. Alternatif olarak, özellikle tahta saplı bıçakları ve bambu eşyaları elde yıkayabilirsiniz.

  • Servis kaşığı veya spatula benzeri diğer mutfak gereçlerini su kaynaklarını engellememeleri için üst rafa yatay olarak yerleştirebilirsiniz.

  • Doğrama tahtalarını bulaşık makinesinin alt rafında bulunan bölmelere koyabilirsiniz ancak unutmayın, doğrama tahtalarını elde yıkamanız bulaşık makinesindeki sıcaklıktan zarar görmelerini engeller. Bu, özellikle de ahşap olanlar için geçerlidir.

Bulaşık Makinenizi Çalıştırın

Deterjanın kullanımı için ürün ambalajındaki yönlendirmeleri takip edin ve doğru miktarda deterjanı makinenizdeki bölmeye koyun. Deterjan bölmesi genellikle makinelerin kapaklarında, iç tarafta bulunur ancak orada yoksa makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyerek doğru yeri bulabilirsiniz. Kapağı kapatın, yıkama programınızı ayarlayın ve “Başlat” tuşuna basın. Eğer makinenizde “Eco modu” bulunuyorsa bulaşıklarınızı bu modda yıkayarak çevreyi korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık Makinesi Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Makinenizi kapasitesinden fazla yüklerseniz bulaşıklar yeterince iyi yıkanmaz. Tekrar yıkamak zorunda kalarak hem vakit kaybedersiniz hem de faturalarınız kabarır. Bulaşık makinesi dizilişi sırasında her bir bulaşığın ayrı ayrı yerleştirildiğine ve çatal bıçakların iç içe girmediğine emin olun. Böylece su ve deterjan her yere kolaylıkla temas edebilir.

Neden Bulaşık Makinesi Kullanmalıyım?

Bulaşık makinesi elde yıkamaya oranla çok daha az su kullanır, dolayısıyla evde su tasarrufuna yardımcı olur. Tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek, bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer.

Bulaşık Makinesi Tuzunun Makineye Faydası Nedir?

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık tuzu hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı sert suyun etkilerinden korur. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, makinenizdeki özel hazneye tuzu koymanız yeterli olacaktır. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuna benzese de makinenizde kullanmak için uygun değildir.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı