Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilir?

Bulaşık makinesini daha verimli kullanabilmek için iyi bir yerleşim olmazsa olmazdır. Yazının devamında işinize yarayacak bütün püf noktalarını bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Bulaşık makinesi nasıl doldurulur

Bulaşık makinesine bulaşık yerleştirmek kulağa kolay bir işlem gibi gelebilir. Peki en etkili kullanım için bulaşık makinesi nasıl doldurulur biliyor musunuz?  Gelin bu yazıda bulaşık makinesi yerleştirmeyi tekrar gözden geçirelim.

Bulaşık makinesi yerleştirmek en zor ev işi değilse de, doğru şekilde yaptığınızda hem işinizi kolaylaştırırsınız hem de daha etkili bir yıkama yapmış olursunuz. Tabakları yerleştirmek için en uygun yer neresi? Bardaklar hangi rafta olmalı? Peki ön yıkamaya gerek var mı?

Bulaşık makinenizden en iyi verimi alabilmek için bulaşık makinesinin nasıl doldurulacağı konusuna hakim olmanız gerekir. Yanlış bir dizilişte lekeler kalıcı hale gelebilir, araç gereçler makinenin bölmelerine sıkışabilir, plastik kaplarınız kullanılmayacak hale gelebilir. Neyse ki bulaşık makinesi yerleştirmek aslında sandığınızdan daha da kolay bir iş. Bulaşık makinesini kullanmaya yeni başladıysanız bu yazıyı okuyun ve makinenizden maksimum verim alın..

Bu yazıda okuyacağınız bulaşık makinesi yerleştirme tüyolarını ne kadar uygulasanız da, bulaşık makinenizin içinde oluşan kirler makinenizi verimli bir şekilde kullanmanızı engeller. Sürekli olarak iyi sonuç alabilmek için bulaşık makinenizin içini düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Bulaşık Makinesi Dizilişinin En Etkili Yolu

 1. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce kemik, çekirdek, pirinç veya makarna gibi büyük yemek kalıntılarını çöpe dökerek işe başlayın. Böylece bu tip artıkların makinenize takılıp kalmasını önlemiş olursunuz.
 2. Özellikle lekeli bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce sudan geçirin. Makineniz lekeleri temizleyecektir ancak önden suyla durulamak daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur, özellikle de makineniz biraz eskiyse. Bu işlemi yemekten hemen sonra, lekeler kurumadan yaparsanız bulaşıklarınızı kolayca durulayabilirsiniz. Makinenizi birkaç günde bir çalıştırıyorsanız lekelerin kurumasına izin vermemek daha büyük önem taşır.
 3. Bulaşık makinesinin nasıl doldurulacağını tam olarak biliyor musunuz? Aşağıdaki listeye bir göz atın ve neyin nereye yerleştirileceğini tekrar kontrol edin:
  • Tabak gibi yağlı bulaşıkları makinenin alt rafına yerleştirin. Kirli yüzlerinin makinenin iç tarafına baktığına emin olun. Böylece daha fazla suya maruz kalır ve daha iyi temizlenirler.
  • Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan tencere ve tavalarınızı da makinenizin alt rafına yerleştirebilirsiniz. Yine kirli yüzlerine suyun rahatça ulaşabileceği şekilde yerleştirin.
  • Fincanlar, bardaklar ve kaseler, kirli yüzleri suyla rahatça temas edecek şekilde, bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirilmelidir.
  • Makinelerde ısıtıcı elemanlar genelde alt bölümde yer alır. Bu yüzden saklama kapları gibi plastik ürünler erime veya zarar görme ihtimaline karşı makinenin üst rafına dizilmelidir.
  • Çatal, kaşık ve yemek takımları tutma yerleri aşağıya gelecek şekilde, bıçaklar ise baş aşağı olarak özel ayrılmış sepete yerleştirilmelidir. Çatal, kaşık ve bıçaklarınızı birbirlerinden olabildiğince ayrı yerleştirmeye özen gösterin, böylece su hepsine temas ederek tamamen temizleyebilir. Özellikle keskin bıçakları herhangi bir kaza olmaması için aşağıya bakacak şekilde veya alt rafa yatay bir biçimde yerleştirmeye özen gösterin. Alternatif olarak, özellikle tahta saplı bıçakları, elde yıkayabilirsiniz.
  • Servis kaşığı veya spatula benzeri diğer mutfak gereçlerini su kaynaklarını engellememeleri için üst rafa yatay olarak yerleştirebilirsiniz.
  • Doğrama tahtaları bulaşık makinesinin alt rafında bulunan bölmelere yerleştirebilir. Yine de doğrama tahtalarını elde yıkamanız bulaşık makinesindeki sıcaklıktan zarar görmelerini engeller. Bu, özellikle de ahşap olanlar için geçerlidir.
 4. Deterjanın kullanımı için ürün ambalajındaki yönlendirmeleri takip edin ve doğru miktarda deterjanı makinenizdeki bölmeye koyun. Deterjan bölmesi genellikle makinelerin kapaklarında, iç tarafta bulunur ancak orada yoksa makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyerek doğru yeri bulabilirsiniz. 
 5. Kapağı kapatın, yıkama programınızı ayarlayın ve “Başlat” tuşuna basın. Eğer makinenizde “Eco modu” bulunuyorsa bulaşıklarınızı bu modda yıkayarak çevreyi korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Not: Bulaşık makinenizi doldururken, "Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?" başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Makinenizi kapasitesinden fazla yüklerseniz bulaşıklar yeterince iyi yıkanmaz. Tekrar yıkamak zorunda kalarak hem vakit kaybedersiniz hem de faturalarınız kabarır. Bulaşık makinesi dizilişi sırasında her bir bulaşığın ayrı ayrı yerleştirildiğine ve çatal bıçakların iç içe girmediğine emin olun. Böylece su ve deterjan her yere kolaylıkla temas edebilir. Makinenizin “Eco modu”ndan faydalanıp tasarruf ederek çevreyi korumayı da unutmayın.

Aslen yayınlandı