Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Bulaşık makinesine uygun olmayan eşyaları yıkamak hem makinenize hem de sağlınıza zarar verir. Yazımızı sonuna kadar okuyun, bulaşık makinesinde hangi malzemeler yıkanmaz öğrenin, hem makinenizi hem sağlığınızı koruyun!

Güncellenmiş

Bulaşık Makinesi ve Temiz Bulaşıklar
Reklam
Sign Up Banner

Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayan araç gereçleri makinede yıkamanız bazı kanserojen riskleri ortaya çıkabilir. O nedenle makinede yıkamaktan emin olmadığınız ürünleri yıkamamaya özen gösterin.

Bulaşık makineleri sayesinde elde yıkama zahmetinden kurtularak birçok bulaşığı kolayca yıkayabiliyoruz. Bulaşıkları uygun bir şekilde makineye yerleştir, deterjanı koy ve çalıştır. Hepsi bu kadar! Bulaşık makinesiyle bulaşıkları yıkamak bu kadar kolay olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken önemli bir noktayı birçoğumuz atlayabiliyoruz. Bu da bazı mutfak eşyalarının bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayışıdır.

Hangi mutfak araç ve gereçlerinin bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmayacağını öğrenerek bulaşık makinesinde beyazlayan bardaklar gibi birçok istenmeyen sonuçtan kaçınabilir, hem makinenizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilir, hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulayarak sonuca kolayca ulaşın!

Mutfaktaki birçok malzemeyi bulaşık makinesinde yıkıyoruz. Fakat aralarında aslında bulaşık makinesine uygun olmayan ürünler de olabilir. En doğru bilgiyi, eğer varsa ürünün üzerinde yer alan üreticinin verdiği yıkama bilgisine göz atarak alabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

 1. Tahta Malzemeler

  Tahta kaşık, kesme tahtası gibi malzemeler suyu ve deterjanı emebildikleri için makinede yıkanmaları tavsiye edilmez. Ayrıca bulaşık makinesinde tahta malzemeleri yıkamanız kararmalarına yol açabilir.

 2. Teflon Mutfak Gereçleri

  Teflon tava bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, yanıtımız hayır olacaktır. Bulaşık makinesi teflon yüzeylere zarar verdiğinden makinede yıkanması tavsiye edilmez. Aynı tavsiye teflon tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu için de geçerli olacaktır.

 3. Kristal Eşyalar

  Kristal malzemeler yüksek sıcaklık ve deterjanlardan etkilenebilecekleri için bulaşık makinesinde yıkanmaları tavsiye edilmez.

 4. Alüminyum

  Alüminyum malzemelerin renklerinin kararması veya soyulması gerçekleşebileceğinden bulaşık makinesinde yıkamamalısınız.

 5. Seramik Pişirme Gereçleri

  Seramik tava bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu da birçoğumuzun aklını meşgul eden sorular arasında. Cevap ise; hayır. Aynı zamanda seramik tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, seramik tencereler de bulaşık makinesinden uzak tutulması gerekenler arasında. Seramik pişirme malzemelerinizi zedelemeden nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız "Seramik Tencereler Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?" konulu yazımız işinizi görecektir.

 6. Döküm Pişirme Gereçleri

  Dökme tava ve tencereler de bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken mutfak eşyalarındandır. Bu tarz mutfak malzemelerinin nasıl temizlenmesi gerektiğini merak ediyorsanız, "Döküm Tava Temizliği" başlıklı yazımız sizi aydınlatacaktır.

 7. Plastik Kaplar

  Plastik saklama kaplarını bulaşık makinesinde yıkamanız, erimelerine yol açabilir. Bu nedenle kötü bir sonuçla karşılaşmamak için bulaşık makinesinde yıkamamanız doğru bir seçim olacaktır.

 8. Özel Bıçaklar

  Profesyonel amaçlı kullanılan özel bıçakların da bulaşık makinesinde yıkanmaması tavsiye edilir.

 9. Bakır

  Bakır ürünlerin de bulaşık makinesinde yıkanmaması uygun olacaktır.

Yukarıda bahsedilen noktalara dikkat ederek bulaşık makinenizde yıkama yapmanız, hem sağlığınız için hem de bulaşık makinenizin ömrünü uzatmak, mutfak eşyalarınızı korumak için oldukça önemlidir.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Yüksek sıcaklığa dayanıklılığından emin olmadığınız mutfak araç ve gereçlerini bulaşık makinesine atmamalısınız. Makinenizde yıkayacağınız ürünle ilgili en doğru bilgileri, üzerindeki yıkama talimatları etiketinde bulabilirsiniz. Üzerinde etiket veya baskı olan ürünleri bulaşık makinesinde yıkamanız baskı ve etiketlerin sökülmesine yol açabilir. Bulaşık makinesinden bardaklar beyaz çıkıyorsa, kullandığınız bardakların bulaşık makinesine uygun olmadığını gösterebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık Makinesi Tuzunun Makineye Faydası Nedir?

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık tuzu hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı sert suyun etkilerinden korur. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, makinenizdeki özel hazneye tuzu koymanız yeterli olacaktır. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuna benzese de makinenizde kullanmak için uygun değildir.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı