Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Bulaşık makinesine uygun olmayan eşyaları yıkamak hem makinenize hem de sağlınıza zarar verir. Peki teflon tava bulaşık makinesinde yıkanır mı? Öğrenmek için tıklayın!

Güncellenmiş

Reklam
Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Güvenlik Uyarısı

Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayan araç ve gereçleri makinede yıkamanız bazı kanserojen riskleri ortaya çıkabilir. O nedenle makinede yıkamaktan emin olmadığınız ürünleri bulaşık makinenizde yıkamamaya özen gösterin.

Bulaşık makineleri sayesinde elde yıkama zahmetinden kurtularak birçok bulaşığı kolayca yıkayabiliyoruz. Bulaşıkları uygun bir şekilde makineye yerleştir, deterjanı koy ve çalıştır. Hepsi bu kadar! Bulaşık makinesi ile bulaşıkları yıkamak bu kadar kolay olmasına rağmen, dikkat edilmesi gereken önemli bir noktayı birçoğumuz atlayabiliyoruz. Bu da bazı mutfak eşyalarının bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayışıdır.

O nedenle hangi mutfak araç ve gereçlerinin bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmayacağını öğrenerek, bulaşık makinesinde beyazlayan bardaklar gibi birçok istenmeyen sonuçdan kaçınabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulayarak sonuca kolayca ulaşın!

Mutfağımızdaki birçok araç ve gereci bulaşık makinesinde yıkıyoruz. Fakat aralarında aslında bulaşık makinesine uygun olmayan ürünler de olabilir. O nedenle en doğru bilgiyi, eğer varsa ürünün üzerinde yer alan üreticinin verdiği yıkama bilgisine göz atarak alabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

 • Tahta malzemeler (tahta kaşık, kesme tahtası gibi) suyu ve deterjanı emebildikleri için makinede yıkanmaları tavsiye edilmez. Ayrıca bulaşık makinesinde tahta malzemeleri yıkamanız kararmalarına yol açabilir.
 • Teflon tava bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, yanıtımız bu konuda hayır olacaktır. Bulaşık makinesi teflon yüzeylere zarar verdiğinden dolayı makinede yıkanması tavsiye edilmez. Aynı tavsiye teflon tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu için de geçerli olacaktır.
 • Kristal malzemeler yüksek sıcaklık ve deterjanlardan etkilenebildiklerinden dolayı bulaşık makinesinde yıkanmaları tavsiye edilmez.
 • Alüminyum malzemelerin renklerinin kararması veya soyulması gerçekleşebileceğinden bulaşık makinesinde yıkamamalısınız.
 • Seramik tava bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu da birçoğumuzun aklını meşgul edenler arasında. Cevap ise hayır. Aynı zamanda seramik tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, seramik tencereler de bulaşık makinesinden uzak tutulması gerekenler arasında. Seramik pişirme malzemelerinizi zedelemeden nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız "Seramik Tencereler Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?" konulu yazımız işinizi görecektir.
 • Dökme tava ve tencereler de bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken mutfak eşyalarındandır. Bu tarz mutfak malzemelerinin nasıl temizlenmesi gerektiğini merak ediyorsanız, "Döküm Tava Temizliği" başlıklı yazımız sizi aydınlatacaktır.
 • Plastik saklama kaplarını da bulaşık makinesinde yıkamanız onların erimesine yol açabilir, o nedenle kötü bir sonuçla karşılaşmamak bulaşık makinesinde yıkamamanız doğru bir seçim olacaktır.
 • Profesyonel amaçlı kullanılan özel bıçakların da bulaşık makinesinde yıkanmaması tavsiye edilir.
 • Bakır ürünlerin de bulaşık makinesinde yıkanmaması uygun olacaktır.

Yukarıda bahsedilen tüm bu noktalara dikkat ederek bulaşık makinenizde yıkama yapmanız hem sağlığınız açısından hem de bulaşık makinenizin ömrünü uzatma anlamında oldukça önemlidir.

 • Yüksek sıcaklığa dayanıklılığından emin olmadığınız mutfak araç ve gereçlerini bulaşık makinesine atmamalısınız.
 • Makinenizde yıkayacağınız ürünle ilgili en doğru bilgileri, üzerindeki yıkama talimatlatları etiketinde bulabilirsiniz.
 • Üzerinde etiket veya baskı olan ürünleri bulaşık makinesinde yıkamanız baskı ve etiketlerin sökülmesine yol açabilir.
 • Bulaşık makinesinden bardaklar beyaz çıkıyor ise bu, kullandığınız bardakların bulaşık makinesine uygun olmadığını gösterebilir.
 • Aslen yayınlandı