Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Bulaşık makinesine uygun olmayan eşyaları yıkamak hem makinenize hem de sağlınıza zarar verir. Yazımızı sonuna kadar okuyun, bulaşık makinesinde hangi malzemeler yıkanmaz öğrenin, hem makinenizi hem sağlığınızı koruyun!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık Makinesi ve Temiz Bulaşıklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayan araç gereçleri makinede yıkamanız bazı kanserojen riskleri ortaya çıkabilir. O nedenle makinede yıkamaktan emin olmadığınız ürünleri yıkamamaya özen gösterin.

Bulaşık makineleri sayesinde elde yıkama zahmetinden kurtularak birçok bulaşığı kolayca yıkayabiliyoruz. Bulaşıkları uygun bir şekilde makineye yerleştir, deterjanı koy ve çalıştır. Hepsi bu kadar! Bulaşık makinesiyle bulaşıkları yıkamak bu kadar kolay olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken önemli bir noktayı birçoğumuz atlayabiliyoruz. Bu da bazı mutfak eşyalarının bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayışıdır.

Hangi mutfak araç ve gereçlerinin bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmayacağını öğrenerek bulaşık makinesinde beyazlayan bardaklar gibi birçok istenmeyen sonuçtan kaçınabilir, hem makinenizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilir, hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulayarak sonuca kolayca ulaşın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

  1. 1

   Tahta Malzemeler

   Tahta kaşık, kesme tahtası gibi malzemeler suyu ve deterjanı emebildikleri için makinede yıkanmaları tavsiye edilmez. Ayrıca bulaşık makinesinde tahta malzemeleri yıkamanız kararmalarına yol açabilir.

  2. 2

   Teflon Mutfak Gereçleri

   Teflon tava bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, yanıtımız hayır olacaktır. Bulaşık makinesi teflon yüzeylere zarar verdiğinden makinede yıkanması tavsiye edilmez. Aynı tavsiye teflon tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu için de geçerli olacaktır.

  3. 3

   Kristal Eşyalar

   Kristal malzemeler yüksek sıcaklık ve deterjanlardan etkilenebilecekleri için bulaşık makinesinde yıkanmaları tavsiye edilmez.

  4. 4

   Alüminyum

   Alüminyum malzemelerin renklerinin kararması veya soyulması gerçekleşebileceğinden bulaşık makinesinde yıkamamalısınız.

  5. 5

   Seramik Pişirme Gereçleri

   Seramik tava bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu da birçoğumuzun aklını meşgul eden sorular arasında. Cevap ise; hayır. Aynı zamanda seramik tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, seramik tencereler de bulaşık makinesinden uzak tutulması gerekenler arasında. Seramik pişirme malzemelerinizi zedelemeden nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız "Seramik Tencereler Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?" konulu yazımız işinizi görecektir.

  6. 6

   Döküm Pişirme Gereçleri

   Dökme tava ve tencereler de bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken mutfak eşyalarındandır. Bu tarz mutfak malzemelerinin nasıl temizlenmesi gerektiğini merak ediyorsanız, "Döküm Tava Temizliği" başlıklı yazımız sizi aydınlatacaktır.

  7. 7

   Plastik Kaplar

   Plastik saklama kaplarını bulaşık makinesinde yıkamanız, erimelerine yol açabilir. Bu nedenle kötü bir sonuçla karşılaşmamak için bulaşık makinesinde yıkamamanız doğru bir seçim olacaktır.

  8. 8

   Özel Bıçaklar

   Profesyonel amaçlı kullanılan özel bıçakların da bulaşık makinesinde yıkanmaması tavsiye edilir.

  9. 9

   Bakır

   Bakır ürünlerin de bulaşık makinesinde yıkanmaması uygun olacaktır.

  Yukarıda bahsedilen noktalara dikkat ederek bulaşık makinenizde yıkama yapmanız, hem sağlığınız için hem de bulaşık makinenizin ömrünü uzatmak, mutfak eşyalarınızı korumak için oldukça önemlidir.

Yüksek sıcaklığa dayanıklılığından emin olmadığınız mutfak araç ve gereçlerini bulaşık makinesine atmamalısınız. Makinenizde yıkayacağınız ürünle ilgili en doğru bilgileri, üzerindeki yıkama talimatları etiketinde bulabilirsiniz. Üzerinde etiket veya baskı olan ürünleri bulaşık makinesinde yıkamanız baskı ve etiketlerin sökülmesine yol açabilir. Bulaşık makinesinden bardaklar beyaz çıkıyorsa, kullandığınız bardakların bulaşık makinesine uygun olmadığını gösterebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?