Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bambu Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfağınıza şıklık katan bambu ürünlerinizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız doğru temizlik yöntemlerini bilmeniz gerekir. Peki, bambu nasıl temizlenir? Bambu ürünlerinin temizliği ile ilgili püf noktalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Bambu Temizliği Nasıl Yapılır?

Farklı amaçlara yönelik severek kullandığınız bambu mutfak ürünleri, doğru kullanıldığı takdirde uzun yıllar şıklığını muhafaza eder. Ancak bu eşyaları ilk günkü gibi kullanabilmek için düzenli şekilde bakım ve temizliğinin yapılması gerekir. İşte, bambu temizliği ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Bambu eşyaların temizlenmesi için ılık su kullanılmalı ve yıkama işleminin hemen ardından ürünler kurulanmalıdır. Böylece bambu malzemelerin doğal yapısına zarar gelmez ve uzun süreli kullanım sağlanmış olur.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Bambu Tabak Nasıl Yıkanır?

  • Bambudan imal edilmiş kahvaltılık ürünlerin elde yıkanması en ideal bakım yöntemlerinden biridir. Kirlenmiş bambu tabaklar, kaşıklar, kaseler ve diğer eşyalar çok fazla bekletilmeden yıkanmalıdır. Böylece kurumuş gıda artıklarının bambu eşyalarınıza leke bırakmasını engellemiş olursunuz.
  • Bunun yanı sıra bambu kesme tahtası kullanmayı tercih ediyorsanız bu ürününüzün çok fazla nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde fazla suyu içine çeken bambu kesme tahtası zamanla şişerek kullanılamaz hale gelebilir.  
  • Yıkama esnasında bulaşık teli kullanmak bambu eşyalarınızın çizilmesine neden olabileceği için daha yumuşak dokulu bulaşık süngerleri ile temizleme işleminin yapılması ürünlerinizi daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.
  • Bambu ürünler, en fazla 80 derece sıcaklıktaki gıdaların servisi için kullanılabilir. Ancak yıkama işlemi için bu geçerli değildir. Bambu eşyalarınızı temizlerken 30-40 derece sıcaklığındaki su ile yıkamanız önerilir. Ayrıca ağartıcı özelliği olan deterjanları bambunuzun temizliğinde kullanmamaya özen göstermelisiniz. 
Bambu mutfak eşyaları, çizilmeleri önlemek için her zaman yumuşak dokulu temizlik bezleri ile temizlenmelidir.

Bambu Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Bambu ürünler, çok şık ve çok kullanışlı ürünler olsalar da hassas ve narin bir yapıya sahip oldukları unutulmamalıdır. Bu nedenle bu ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanması önerilmez. Çünkü bulaşık makinesi için kullanılan etkili deterjanlar, makinenin içindeki yoğun sıcaklık ve kuvvetli basınçlı suyun etkisi, bambu eşyalarınızın zarar görmesine neden olarak tekrar kullanılamayacak duruma gelmelerine yol açabilir.

Bambu ürünlerin bakımı için doğal zeytinyağı veya sedir yağı tercih edebilirsiniz. Normalde sıvı geçirgen özelliği olmayan bambu eşyalar, bu iki maddeye karşı farklı tepkiler verir. Birkaç damla zeytinyağı ya da sedir yağını bambunuza damlatarak onları yağlayabilir ve kullanım ömürlerini uzatabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Bambu ürünlerin uzun süre güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde renklerde solma ve çatlamalar oluşabilir.

Aslen yayınlandı