Bambu Nasıl Temizlenir?

Mutfağınıza şıklık katan bambu ürünlerinizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız doğru temizlik yöntemlerini bilmeniz gerekir. Peki, bambu nasıl temizlenir? Bambu temizliği ile ilgili püf noktalarını keşfetmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş 30 Mart 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
ocağın üstünde küçük tencere, duvarda asılı ahşap yemek kaşıkları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Farklı amaçlara yönelik severek kullandığınız bambu mutfak ürünleri, doğru kullanıldığı takdirde uzun yıllar şıklığını korur. Ancak bu eşyaları ilk günkü gibi kullanabilmek için düzenli şekilde bakım ve temizliğinin yapılması gerekir. Peki, bambu ürünler nasıl temizlenir? Bambu makinede yıkanır mı? İşte, bambu temizliği ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Bambu eşyaların temizlenmesi için ılık su kullanılmalı ve yıkama işleminin hemen ardından ürünler kurulanmalıdır. Böylece bambu malzemelerin doğal yapısına zarar gelmez ve uzun süreli kullanım sağlanmış olur.

Bambu Mutfak Eşyaları Nasıl Temizlenir?

  • Bambu tabaklar nasıl temizlenir diyorsanız bambudan imal edilmiş kahvaltılık tabakların elde yıkanması en ideal bakım yöntemlerinden biridir. Kirlenmiş bambu tabaklar, kaşıklar, kaseler ve diğer eşyalar çok fazla bekletilmeden yıkanmalıdır. Böylece kurumuş gıda artıklarının bambu eşyalarınıza leke bırakmasını engellemiş olursunuz.

  • Bunun yanı sıra bambu kesme tahtası kullanmayı tercih ediyorsanız bu ürününüzün çok fazla nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde fazla suyu içine çeken bambu kesme tahtası zamanla şişerek kullanılamaz hale gelebilir.  

  • Bambu temizleme için bulaşık teli kullanmak bambu eşyalarınızın çizilmesine neden olabileceği için daha yumuşak dokulu bulaşık süngerleri ile temizleme işleminin yapılması ürünlerinizi daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

  • Bambu temizliği için kullanım talimatları da çok önemlidir. Bambu ürünler, en fazla 80 derece sıcaklıktaki gıdaların servisi için kullanılabilir. Ancak yıkama işlemi için bu geçerli değildir. Bambu eşyalarınızı temizlerken 30-40 derece sıcaklığındaki su ile elde yıkamanız önerilir. Ayrıca ağartıcı özelliği olan deterjanları bambunuzun temizliğinde kullanmamaya özen göstermelisiniz. 

mermer mutfak tezgahının üstünde bambu kesme tahtası ve malzemeler

Bambu mutfak eşyaları, çizilmeleri önlemek için her zaman yumuşak dokulu temizlik bezleri ile temizlenmelidir.

Bambu Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Bambu temizliği nasıl yapılır diyorsanız en ideal yöntem elde yıkamadır. Bambu ürünler, çok şık ve çok kullanışlı ürünler olsalar da hassas ve narin bir yapıya sahip oldukları unutulmamalıdır. Bu nedenle bu ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanması önerilmez. Çünkü bulaşık makinesi için kullanılan etkili deterjanlar, makinenin içindeki yoğun sıcaklık ve kuvvetli basınçlı suyun etkisi, bambu eşyalarınızın zarar görmesine neden olarak tekrar kullanılamayacak duruma gelmelerine yol açabilir.

Bambu Nasıl Temizlenir ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu ürünlerin bakımı için doğal zeytinyağı veya sedir yağı tercih edebilirsiniz. Normalde sıvı geçirgen özelliği olmayan bambu eşyalar, bu iki maddeye karşı farklı tepkiler verir. Birkaç damla zeytinyağı ya da sedir yağını bambunuza damlatarak yağlayabilir ve kullanım ömürlerini uzatabilirsiniz.

Bambu ürünlerin uzun süre güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde renklerde solma ve çatlamalar oluşabilir

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?