Mikrofiber Bez Nasıl Temizlenir?

Mikrofiber bez kullanımı yüzeyleri zarar vermeden temizlememizi sağlar. Peki mikrofiber bezler nasıl temizlenir? Mikrofiber bez nasıl yıkanır merak ediyorsanız mikrofiber bez yıkama ve temizlemeyle ilgili ipuçlarını sizin için derledik.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
mutfak masasında çizgili mikrofiber bez

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mikrofiber bezin özellikleri arasında en önemlisi kiri ve tozu mıknatıs gibi çekip bakterileri tutma özelliğidir. Fakat bu durum, mikrofiber bezlerin de temizlenmesi gerektiği anlamına gelir. Mikrofiber bez temizliği oldukça basittir ve temizlik rutininize rahatlıkla ekleyebileceğiniz bir adımdır.

Düzenli mikrofiber bez temizliği, kullanım özelliğini arttırabileceği gibi zamanla kalitesini korumasını da sağlayacaktır. Peki mikrofiber bez nasıl temizlenir? Mikrofiber bezlerinizi çamaşır makinesinde veya elde yıkamak çok basittir.

Mikrofiber bezler, en iyi şekilde suyla ya da tek başlarına kullanılırlar. Mikrofiber bezinizi yıkarken, çamaşır deterjanı ya da yumuşatıcısı kullanmamaya özen gösterin ve üzerindeki yıkama talimatı etiketini mutlaka kontrol edin.

Mikrofiber Bez Temizliği

Temizlik yaparken su israfını önlemek ve gereksiz atık çıkarmamak için kullanabileceğiniz mikrofiber bezleri düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir. Mikrofiber bezlerinizi düzenli olarak yıkayarak kalitesini korumasını sağlayabilirsiniz. Ancak mikrofiber bez kullananlar için mikrofiber bezleri temizlerken uzak durulması gereken bazı faktörler vardır:

  • Isı

  • Yumuşatıcı

  • Çamaşır deterjanı

Mikrofiber bezlerin suyla ya da kendi başlarına kullanılması gerektiğini unutmayın. Etkisinin azalmaması için herhangi bir temizlik ürünüyle de kullanmamalısınız. Bu yüzden bu tür bezleri yıkarken çamaşır deterjanı ya da yumuşatıcı kullanmamalısınız. Mikrofiber bez temizleme işlemi için ihtiyacınız olan tek şey sudur.

Çamaşır Makinesinde Mikrofiber Bez Nasıl Yıkanır?

Mikrofiber bezleri, başka çamaşırlarla karıştırarak yıkamamak en iyisidir. Fakat karışık materyallerden oluşan çamaşırları yıkamak istiyorsanız, özellikle pamukluların mikrofiber bezlerden uzak tutulması gerekir. Deterjansız olarak, ılık ya da soğuk yıkama ayarında mikrofiber bezlerinizi yıkayın. Yıkadıktan sonra, doğal kurumaya bırakın ya da çamaşır kurutucusunun düşük ısı ayarında kurutun.

UNUTMAYIN

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Elde Mikrofiber Bez Nasıl Yıkanır?

İhtiyacınız olan tek temizlik maddesinin su olduğu düşünüldüğünde elde yıkamak en basit çözümdür. Mikrofiber bezi ılık ya da soğuk suyun içinde bekletin ve üzerindeki kirin ve tozun gitmesi için hafifçe çitileyin. İyice durulayıp kurumaya bırakın.

Mikrofiber Bez Yıkama ve Kurutma

Mikrofiber bezlerin yüksek ısıyla temas etmemesi gerekir. Dolayısıyla çamaşır kurutucusu kullanacaksanız ısı ayarının en düşükte olmasına dikkat edin. Doğal kurumaya bırakmak, hem mikrofiber bezin ömrünü uzatır hem de kurutma sırasında çamaşır kurutucusunun içinde ısı nedeniyle oluşan parçacıkların da üzerine yapışmasına engel olur. Kurutucu kullanmayı tercih ediyorsanız, ısısız ya da en düşük ısı ayarında olmasına ve bezinizin mikrofiber olmayan materyallerle karışmamasına dikkat edin. Mikrofiber bezinizi hiç bir zaman ütülemeyin. Ütünün ısısı materyalin bozulmasına ve iyi temizlememesine sebep olur.

Mikrofiber bez nasıl yıkanır sorusunun cevabını öğrendiğinize göre artık gönül rahatlığıyla temizliğe başlayabilirsiniz. Mikrofiber bezlerin yanı sıra sünger ve mutfak bezi temizliğini de ihmal etmeyerek evinizin pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?