Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Temizlik ve Hijyen için Kıyafetleri Her gün Yıkamak Gerekli mi?

Kıyafet temizliği nasıl olmalı bu yazımızda keşfedin.

Güncellenmiş

Reklam

Giysilerinizi her gün yıkamak onları temiz ve hijyen kılar mı? Sizin ve ailenizin sağlığı için bilmeniz gereken bütün bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

Salgın hastalık dönemlerinde, hem kendinizi hem sevdiklerinizi korumak için bakteri ve virüslerden korunma yolları konusunda kapsamlı bilgi edinmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda temizlik ve hijyen kurallarına uyma, sosyal mesafe gibi koruyucu önlemler hayati nitelikte olabilmektedir. Peki ya bütün gün üzerimizde olan, çevreyle temas eden ve belki vücudumuzdan daha çok kirlenen kıyafetlerimiz?

Virüs ve bakterilerden korunmak için kıyafet temizliği en önemli adımlardan biridir. Kıyafetlerimiz en az ellerimiz kadar yüzeylere temas eder ve kamusal alanlarda birçok yere değer. Ayrıca kıyafetlerimiz, havada asılı kalan virüs ve bakteriler için uygun bir durak olabilir, dolayısıyla çamaşırlar nasıl yıkanmalı ve dezenfekte edilmeli bilmemiz gerekir. Kıyafetler nasıl yıkanır, temiz giysi ve hijyenik kıyafetler için ihtiyacınız olan bilgileri sizin için derlerdik.

1. Kıyafetleri Dezenfekte Etme İşlemi Neden Gerekli?

Hastalıklara neden olan bakteriler, virüsler çeşitli yüzeylerde farklı süreler boyunca hayatta kalabilmektedir. Daha çok solunum yoluyla bulaşan virüsler dahi eşyalar yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Hatta bazı virüsler, hasta kişilerin öksürdüğü, dokunduğu, hapşırdığı yüzeylerde bir süre daha canlı kalabilmektedirler. Bakteri ve virüslerin, her gün defalarca temas ettiğimiz sert yüzeylere tutunması daha kolay gibi görünse de, kıyafetler ve çeşitli kumaşlar üzerinde de bir süre yaşayabilirler. Bu nedenle, temizlik ve hijyen için dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de giysi temizliğidir. Çünkü kıyafetlerimiz, havada asılı kalan virüs ve bakteriler için uygun bir durak olabilir.

Temizlik ve hijyen için kıyafetlerinizi her gün yıkamanız gereken durumlarda kıyafetlerinizin yıpranmasını önlemek için yıkama talimatlarını doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Reklam

2. Dışarıdan Eve Her Geldiğimizde Kıyafetlerimizi Yıkamalı Mıyız?

Kıyafet temizliği ile bakteri ve virüslerden kendimizi korumak konusunda akla takılan sorulardan biri de kıyafetlerimizi her gün yıkamamız gerekip gerekmediği. Öncelikle, salgın hastalık söz konusu olmadığı durumlarda, eğer kirlenmediyse kıyafetlerimizi her gün yıkamamıza gerek yok. Ancak temizlik ve hijyen kuralları gereği, kıyafetlerimizi günlerce yıkamadan giymeye devam etmemeliyiz. Salgın hastalık riski olduğu durumlarda günlük rutinlerimizi biraz değiştirmemiz gerekebilir.

Aşağıdaki durumlarda kıyafetlerinizi günlük olarak yıkamanız faydalı olacaktır:

 1. Kamusal alanlar

  Hastane, okul veya kamu hizmeti veren diğer yerlerde çalışıyor veya bu kamusal alanları sıklıkla ziyaret ediyorsanız.

 2. Toplu taşıma

  Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız.

 3. Hastalarla temas

  Hasta insanlarla aynı ortamda bulunduysanız veya bakteri veya virüsten etkilendiğinizden şüphe ediyorsanız.

 4. Evde hasta bakımı

  Evde hasta birisi varsa ve onun bakımını sağlıyorsanız.

Kış aylarında giydiğimiz kaban ve montları sürekli yıkamak mümkün olmadığından, eve geldiğinizde balkonda ertesi güne kadar havalandırmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, yeni bir giysi aldıysanız, kişisel hijyeniniz ve hastalıklara sebep olabilecek bakterilerden korunmak için giysiyi yıkamadan giymemeye özen gösterin.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

3. Temizlik ve Hijyen İçin Doğru Deterjanla Doğru Sıcaklıkta Yıkama Yapmak

Giyecek temizliği için en önemli adımlardan biri de doğru temizlik ürünlerini seçmek. Doğru deterjanı kullanarak kıyafetlerinizin temizliğinden emin olabilir ve giysilerinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Omo Domestos Etkili Toz Deterjan tercih ederek giysilerinizde derinlemesine temizlik ve hijyen sağlayabilirsiniz.

Giysi temizliği ve hijyeni için kıyafetlerinizi en yüksek derecede yıkamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bakteri ve virüslerle mücadelede kıyafet dezenfekte etme için en uygun sıcaklık 60-90 derece aralığıdır. Fakat kıyafetlerinizi yıkamadan evvel yıkama talimatını incelemenizi öneririz.

Kıyafetlerinizde Temizlik ve Hijyeni Sağlamak için Püf Noktaları

 • Dışardan geldiğinizde giysilerinizi hep evin belli bir bölgesinde çıkarmaya özen gösterin.

 • Hijyeni sağlamak açısından, gündelik çamaşırlarla enfekte olduğundan şüphelendiklerinizi ya da evdeki hasta kişinin çamaşırlarını ayrı muhafaza edin.

 • Kıyafetlerinize zarar vermemek ve beyazları daha yüksek sıcaklıkta yıkayabilmek için renklerine göre de ayırabilirsiniz.

 • Hastalık bulaşma ihtimali yüksek çamaşırları her giydiğinizde yıkamayı unutmayın.

 • Özellikle salgın hastalık dönemlerinde giysilerinizi makineye yerleştirirken tek kullanımlık eldiven takabilirsiniz. İşiniz bittiğinde ellerinizi mutlaka yıkayın.

 • Kirli veya mikrop bulaşma ihtimali olan kıyafetlerinizin temas ettiği yüzeyleri dezenfekte ettiğinizden emin olun. Bunun için Cif Sprey Ultra Hijyen ile tüm yüzeylerde ihtiyacınız olan temizlik ve hijyeni sağlayabilirsiniz.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için “Kıyafet Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” konulu içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz.

Aslen yayınlandı