Havluların Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalıyız?

Yazımızda bulacağınız ipuçları ile havlularınızın yumuşacık olması ve uzun süre bu şekilde kalması artık çok daha kolay.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Havluyla elini kurulayan kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mutfakta ve banyoda sıklıkla kullandığımız tekstil ürünleri olan havlular ve bornozlar zaman içerisinde ya da yanlış yıkama sonucu sertleşebilir. Çok sertleştiği için bir süre sonra yüzünüzü silmek istemediğiniz havlularınız olmuştur. Havluların yumuşak olması için neler yapılabilir, yumuşatıcı seçimi neden önemlidir ve sertleşmiş havlular nasıl yumuşatılır? 

Havluların Yumuşak Kalması İçin Yıkama Yöntemine Dikkat Edin

Havluların yumuşak kalması için öncelikle havlu yıkama yönteminizi değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için:

 • Havluların üzerindeki yıkama talimatını muhakkak inceleyin. Gereğinden yüksek ısı havluların sertleşmesine sebep olabilir.

 • Havlularınızı uygun programda ve diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın. Makineyi çok doldurmamaya özen gösterin.

 • Havluları yıkarken, daha iyi temizleneceğini düşünerek gereğinden fazla çamaşır deterjanı eklemeyin. Fazla deterjan havluları yumuşatmak için yapacağınız en son şeylerden biridir.

 • Şebeke suları çoğunlukla yoğun kireç içermektedir ve bu havluların lif yapısına zarar verir. Havluların yumuşak kalması için makinenizde kireç önleyici kullanabilirsiniz.

 • Yumuşatıcı kullanmadıysanız havlularınız büyük ihtimalle sertleşecektir. Bu nedenle deterjanın yanı sıra yumuşatıcı kullanarak havluların sertleşmesini engelleyebilirsiniz.

Havlularınızı doğru şekilde yıkayabilmek için bu konudaki yazımıza göz atmayı unutmayın.

Havluların Yumuşak Olması İçin Yumuşatıcı Kullanmak

Havlular nasıl yumuşak olur? Aslında cevabı basit. Havlularınızın uzun süre pamuk gibi yumuşak kalması için en etkili yol kaliteli bir yumuşatıcı kullanmaktır.

 • Havlularınızda ilk günkü ipeksi yumuşaklık için Yumoş Uzman Serisi ürünlerinden birini tercih edebilirsiniz.

 • Düşük kaliteli yumuşatıcı ürünler, havluların yumuşak kalması için etkili olamayabilir.

 • Makinenin yumuşatıcı gözüne, ürünün üzerinde belirtilen miktarda yumuşatıcı ekleyin. Gereğinden az miktarda eklerseniz etkili olmayabilir.

Havluların Yumuşak Olması için Kurutma Yöntemi de Önemlidir

 • Havlular için en iyi kurutma yöntemi, doğal olan yani açık havada kurutmaktır. Rüzgarın etkisiyle kurumak havluların yumuşak kalması için de etkili olacaktır.

 • Havlularınızı yıkadıktan sonra fazla bekletmeden asın ve asmadan evvel birkaç kez silkeleyin.

 • Havluların çok uzun süre aşırı sıcağa maruz kalması da sertleşmesine sebep olabilir. Havluları kuruturken bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurun.

 • Eğer çamaşırlarınızı kurutma makinesinde kurutmayı tercih ediyorsanız, havlularla birlikte kurutma makinesine bir adet tenis topu koyarak havluların yumuşak kalması için ufak bir önlem almış olursunuz.

 • Ütülemek, havluları yumuşatmak için kullanılacak yollardan biridir. Bunun için havlularınızı çok hafif nemliyken toplayıp etikette yazan talimatlara uygun ısıda ütüleyebilirsiniz. Ütüleme işlemi hem hijyen açısından hem de havluların yumuşak olması için en iyi yardımcınız olacaktır.

 • Ütünüzün buhar özelliği bulunuyorsa, buharlı ütüleme yapmanız havluların daha yumuşak olmasına yardımcı olacaktır.

Rulo Şeklinde Renkli Havlular

Sertleşen Havlular Nasıl Yumuşatılır?

Havlularınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmıyor ve yukarıda bahsettiğimiz yıkama, kurutma talimatlarına uymuyorsanız, havlularınız bir süre sonra sertleşmeye başlayacaktır. Sertleşen havluları yumuşatmak için:

 • Her konuda yardımınıza yetişen karbonat havluları yumuşatmak için de yardımcınız olacak. Havluları yıkamak için çamaşır makinesine koyduğunuzda, deterjan ile birlikte aynı göze yarım bardak kadar karbonat ekleyin. Karbonat hem havlularınızı yumuşatacak hem de temizlenmesinde olumlu etkisi olacaktır.

 • Sertleşen havluların yumuşak olması için belki de en etkili yollardan biri havluları fırçalamaktır. Havluyu kuruyken, sert bir zemin üzerine yayın ve sırayla her iki yüzünü de büyük bir fırça ile fırçalayın. Fırçalama işlemini tek yöne doğru yapmaya özen gösterin. Bittikten sonra havluları çırpın.

 • Havlu fırçalama işlemi sertleşen havluların yumuşak olması için etkili yollardan biridir; ancak havlularınızı yıpratabileceğini unutmayın.

 • Havlularınızı, dolabın içine rulo yaparak piramit şeklinde dizmeniz onların yumuşak ve kabarık yapısını korumaya yardımcı olur. Aksi takdirde çok sayıda havlunuz varsa, en altta kalanlar, üzerindeki baskı nedeniyle zamanla düzleşecek ve sertleşecektir. Aynı zamanda sadece üsttekileri kullanmamak adına, belli aralıklarla alttaki havluları üste taşımayı ihmal etmeyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?