Havlular Nasıl Yıkanır?

Havlularımızı bakterilerden arındırmak için düzenli olarak yıkamak gerekir. Havlular nasıl ve kaç derecede yıkanır diyorsanız okumaya devam edin.

Güncellenmiş 30 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Rulo yapılmış havlular

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Vücudunuz banyo ya da duştan çıktığınızda yumuşacık bir havluyla kurulanmayı hak eder. Havlunun hijyenik ve yumuşak olması cilt sağlığı için önemlidir. Bu yüzden havlularınızı hijyenik bir biçimde yıkamalı ve bakım yapmalısınız. Havlular nasıl yumuşatılır ve yıkanır diye merak ediyorsanız, merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulacaksınız.

Yıkamalarınızdan en iyi sonuçları elde etmek için OMO Hijyen Sıvı gibi bir deterjan kullanarak derinlemesine etki eden hijyenik temizlik sağlayın ve havluları yıkama bittikten sonra makinede bekletmeyin. Uzun süre ıslak bekleyen havlularda küf oluşmaya başlayabilir ve istenmeyen bir rutubet kokusuna yol açabilir!

Havlular Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Vücudunuzu havluyla her kuruladığınızda, banyodan yeni çıkmış olsanız bile, ölü deri hücreleri havluya geçer. Bunun hoş bir düşünce olmamasının yanında havlunuzun dokusuna yerleşen bu hücreler, nemli ortamın da yardımıyla mikrop üremesine sebep olur. O yüzden havlularınızı haftada bir ya da 3-5 kullanımda bir yıkamanız tavsiye edilir. Her kullanımdan sonra havlunuzu düzgün kuruyacak şekilde asmanız gerekir.

Havlular En İyi Nasıl Yıkanır?

Havlular en yüksek sıcak programda, iyi kalite bir çamaşır deterjanıyla yıkanır. Biz 60 derecede yıkamayı tavsiye ediyoruz. Yumuşak havlular için yıkama talimatlarına mutlaka uyarak Yumoş Ekstra gibi bir yumuşatıcı kullanabilirsiniz.

Yıkama biter bitmez havluları çamaşır makinesinden çıkarmayı unutmayın. Havlularınızı kurutucuda yüksek ısıyla kurutmak da onları yumuşatacaktır ancak kurutucunuz yoksa dışarıda güneşte kurumaları için asabilirsiniz.

Her iki yöntem de havlularınızın mikroplardan daha fazla arınmasına yardımcı olacaktır ama kurutucu, yıkamanın kendisinden daha çok bakteri öldürür. Bu her iki yöntemi bir arada kullanmak (20 dakika kurutucuda kuruttuktan sonra asarak kurutmak) havlularınızın dokusunu koruyacak ve en iyi sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Havlularınız tamamen kuruduktan sonra dikkatlice katlayın ve dolapta saklayın.

Beyaz Havlular Nasıl Yıkanır?

Beyaz havlularınız da diğer havlular gibi ayni şekilde yıkanır. Ancak renk bulaşmasını önlemek için renkliler ile beyazları ayrı ayrı yıkayın. İsterseniz çamaşır suyu ya da beyazlar için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu tür ürünleri kullanmadan önce etiketteki kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.

Katlanmış Temiz Havlular

Yeni Havlular En İyi Nasıl Yıkanır?

Yeni aldığınız havluları kullanmadan önce yıkamak iyi bir fikirdir. Yeni havluları yukarıda belirtildiği gibi yıkayarak temiz ve yumuşak havlulara kavuşabilirsiniz. Özel bir işlem yapmanız gerekmez.

Havlu ve Giysiler Birlikte Yıkanır mı?

En yumuşak havlular bile dayanıklı materyallerden yapılmıştır, o yüzden havlularınızı giysileriniz ile aynı kefeye koymayın. Havlular narin giysilerin dokusuna zarar verebileceğinden onları giysilerden ayrı yıkayın. Kot gibi sert materyallerden yapılma giysileri havlular ile beraber yıkayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?