Çamaşırların Güzel Kokması İçin Ne Yapmalıyız?

Özenle yıkadığınız çamaşırların güzel kokmasını ve bu durumun daha uzun süre kalıcı olmasını ister misiniz? Yazımızı okuyarak bütün püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 25 Mayıs 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yıkanmış ve Katlanmış Temiz Çamaşırlar Tutan Kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşırlarımızın yıkandıktan sonra tertemiz, lekesiz olması kadar güzel kokmasını da isteriz. Bunun için yıkama aşaması, kullandığımız deterjan ve yumuşatıcı gibi birçok unsur önemlidir. Çamaşırlara güzel koku veren ve giyindikten sonra bile etkisini sürdüren ferah koku çoğunlukla yumuşatıcıya aittir.

Peki Çamaşırların güzel kokması için ne yapılır? Kullandığınız yumuşatıcının kalıcı olması için uygulayabileceğiniz püf noktalar nelerdir? Bu gibi sorularınız ve daha fazla ipucu için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çamaşırların Güzel Kokması İçin İlk Adım: Doğru Yıkama

Çamaşırların güzel kokması elbette önemlidir fakat güzel koku, çamaşırlarda temizlik ve hijyenden emin olarak sağlanabilir. Bunun için:

 • Çamaşır makinesine tek seferde çok fazla kıyafet doldurmayın. Makineyi kapasitesinden fazla doldurursanız yıkama kalitesi düşecektir. Aksi takdirde bırakın kıyafetlerin güzel kokmasını, temizlenmesine de engel olmuş olursunuz.

 • Çamaşır makinesinin temizliği çamaşırların güzel kokması için alabileceğimiz önlemlerden birisidir. Makine arızaları, bazı özelliklerinin çalışmaması ya da kireçlenme sorunu gibi etkiler çamaşırlarınızdaki kötü kokunun nedeni olabilir.

 • İyi bir temizlik için deterjanı makinenin deterjan gözüne, yumuşatıcıyı da yumuşatıcı için ayrılmış bölüme koymalısınız. En büyük göz genelde deterjan için ayrılan bölümdür.

 • Makinenin çalışmaya başladıktan sonra ilk olarak deterjanı alması gerekir. Suyun basınç etkisiyle deterjanı alırken yumuşatıcıyı da alıp almadığını, makine su alırken deterjan gözünü açarak kontrol edebilirsiniz.

Çamaşırların Yumuşatıcı Kokması İçin Yapılabilecekler

Parfümüne hayran kalarak aldığınız yumuşatıcı kokusunu sadece çamaşırlar makineden çıktıktan sonra değil, giydiğinizde ve gün içerisinde de koklamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey doğru yumuşatıcıyı seçmektir. Yumoş Extra veya Yumoş Uzman Serisi ile giysileriniz yumuşacık olurken diğer yandan da uzun süre güzel kokacaktır. Bunun yanı sıra çamaşırların yumuşatıcı kokması için:

 • Yumuşatıcıyı makinenin doğru gözüne koyduktan sonra yumuşatıcının  zamanında alındığından emin olun.

 • Eğer yumuşatıcı ilk aşamada deterjanla birlikte çamaşırlara karışıyorsa, beğenerek aldığınız yumuşatıcının kokusunu çamaşırlarınızda bulmanız mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda makineye sadece deterjan koyarak çamaşırlarınızı yıkayın. Yıkama bitince yumuşatıcıyı koyup bununla tekrardan durulama ve sıkma yapın.

 • Daha iyi sonuç alabilmek için, yumuşatıcınızı ambalaj üzerinde belirtilen miktarda kullanmaya özen gösterin.

 • Eğer hala çamaşırlar yumuşatıcı kokmuyor diye düşünüyorsanız, çamaşır makinesi sıkma aşamasına geçmeden, yumuşatıcıyı aldıktan sonra durdurarak bir süre yumuşatıcıda bekletebilirsiniz. Bu yöntemle çamaşırlarınızın daha uzun süre mis gibi koktuğunu siz de fark edeceksiniz.

 • Yumuşatıcınızın kıyafetlerde bıraktığı kokunun etkisini artırmak istiyorsanız ve sıvı deterjan kullanıyorsanız, sevdiğiniz doğal yağlardan deterjanın içerisine bir miktar ekleyin. Kıyafetlerinizde bıraktığı kokuyu çok beğeneceksiniz.

 • Çamaşırların yumuşatıcı kokması için, yumuşatıcıyı doğru kullanmak hakkındaki yazımıza göz atmayı unutmayın.

Çamaşır ipinde asılı beyaz tişört

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Yıkadıktan Sonra Yapılabilecekler

 • Çamaşırları yıkadıktan sonra ıslak bir şekilde makinede ya da çamaşır sepetinde uzun süre bekletmeyin. Bu durumda hem yumuşatıcı kokusu hafifleyecek hem de kötü kokmaya başlayacaktır.

 • Çamaşırları kuruturken fazla sıkışık biçimde asmayın.

 • Giysilerinizi güneşte kurutur ve uzun süre dışarda bekletirseniz kıyafetlerinizdeki yumuşatıcı kokusu azalacaktır. Çamaşırların rüzgarlı havalarda uzun süre dışarda kalması da benzer bir sonuç yaratacaktır. Yani kıyafetlerinizi kuruması için astıktan sonra günlerce orada unutmamaya özen gösterin.

 • Çamaşırlarınızı hava kirliyken dışarda kurutmayın. Özellikle kış aylarında çamaşırlarınız soba dumanına maruz kalabilir ve bu durum kötü kokmasına sebep olur; ayrıca hijyenik de değildir.

Çekmecede sıralı renkli çamaşırlar
 • Çamaşırların güzel kokması için doğal yöntemler arıyor ve yumuşatıcı yerine ne kullanabilirim diye düşünüyorsanız, doğal yağları tercih edebilirsiniz. Kıyafetlerinizi ütülerken ütü suyunun içine arzu ettiğiniz doğal yağlardan bir damla damlatırsanız kıyafetleriniz güzel kokacaktır.

 • Çamaşırların güzel kokması için çamaşır spreyleri de işinize yarayabilir. Çamaşırlarınıza uzaktan ve az miktarda sıkabilirsiniz.

 • Bir miktar pamuğa, arzu ettiğiniz doğal yağlardan bol miktarda döküp kıyafet dolabınızın bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle kıyafet dolabınızı her açtığınızda en sevdiğiniz kokuyu almış olursunuz ve kıyafetleriniz de aynı şekilde güzel kokar. Eğer en sevdiğiniz koku yumuşatıcınızın kokusu ise, doğal yağlar yerine pamuğu yumuşatıcıya batırmayı deneyin; böylelikle en sevdiğiniz koku her zaman dolabınızda olur.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?