Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Çamaşır Makinesi Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Çamaşır makinesi hijyeni ve çamaşır makinesi temizleme yöntemleri hakkında püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş

Çamaşır Makinesi Bakımı

Çamaşır makinesi evde en sık kullandığınız, en uzun ömürlü demirbaşlardan biridir. Çamaşırlarınızı ve evinizdeki tekstil ürünleri gibi her gün temas ettiğiniz ürünleri temizlemek için kullandığınız çamaşır makinesinin bakımı ve temizliği çok önemlidir. Uzun yıllar kullandığınız çamaşır makinesinde zamanla kireçlenme, kötü koku oluşumu gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz çamaşır makinesi temizleme yöntemleri ile bu tür sorunları önleyebilir ve çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz. Çamaşır makinesi nasıl dezenfekte edilir, çamaşır makinesi nasıl temizlenir, içi nasıl sterilize edilir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Çamaşır Makinesi Hijyeni Neden Önemli?

Çamaşır makinelerini çok uzun yıllar sıklıkla kullanırız. Sıcak ve nemli ortamlar olduğu için çamaşır makinesinin iç aksamı ve hazneleri bakteri oluşması ve yayılması için elverişlidir. Sıcak ve nemli ortamlar olmalarının yanı sıra çamaşır makinesinde kullanılan deterjanlar da zamanla kalıntılara sebep olabilir. Bu kalıntılar ve deterjan tabakası da bakterilerin üremesi için elverişli bir ortam yaratabilir. Deterjan kalıntıları, tortular ve kireç zamanla makinenin iç aksamına da sirayet ederek motorun bozulmasına sebep olabilir.

Çamaşır makinesinde bakteri oluşumunu önlemek için çamaşır makinesinin sık sık dezenfekte edilmesi gerekir. Böylece hem kıyafetlerinizin sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz hem de çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz. Üstelik çamaşır makinesi dezenfekte yöntemlerini kullanarak makinenizde kötü koku oluşumunu da önleyebilirsiniz. “Evde çamaşır makinesi nasıl temizlerim?” diye merak ediyorsanız aşağıda paylaştığımız çamaşır makinesi temizleme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Çamaşır makinenizi kullandıktan sonra kapağını bir süre açık bırakarak içindeki sıcak ve nemli havanın dışarı çıkmasını sağlayın. Böylece çamaşır makinenizde kötü kokuların oluşmasını engelleyerek çamaşırlarınızın daima güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam

OMO Biocide

Çamaşır Makinesi Nasıl Sterilize Edilir?

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, evde çamaşır makinesi kireç temizleme işlemi nasıl yapılır, çamaşır makinesi nasıl dezenfekte edilir gibi soruların cevabı düzenli temizlik ve dikkatli kullanımda yatıyor. Ancak çamaşır makinenizi sık sık sterilize etmek istiyorsanız, aşağıdaki basit adımları uygulayabilirsiniz. Bu adımları uygularken temizlik fırçası, temizlik bezi gibi malzemelerin yanı sıra koruyucu eldiven ve maske gibi malzemeleri de kullanarak sağlığınızı korumayı ihmal etmeyin.

 1. Lastiği temizleyin

  Çamaşır makinesi lastiği temizliği çok önemlidir. Çünkü bu lastik yani conta kısmında biriken deterjan kalıntıları kötü koku oluşumuna sebep olur. Saç, pamuk, tüy, deterjan kalıntılarının biriktiği lastik bölümünü sirkeli su veya karbonat-sirke karışımı yardımıyla ve bir temizlik beziyle iyice ovarak temizleyebilirsiniz. Küf ve bakteri oluşumunu önlemek için bu işlemi sık sık tekrarlayabilirsiniz.

 2. Deterjan gözünü temizleyin

  Çamaşır makinesi temizliği sırasında en çok ihmal edilen yerlerden biri deterjan gözüdür. Deterjan gözü yuvasından çıkabiliyorsa, çıkardığınız deterjan gözünü 20 dakika sabunlu suda bekletin. Deterjan gözü yuvasından çıkmıyorsa sirkeli su veya karbonat-sirke karışımı kullanarak deterjan kalıntılarını temizleyin. İnatçı lekeleri ve küçük girintileri temizlemek için yalnızca temizlik amacıyla kullandığınız bir diş fırçasından yararlanabilirsiniz.

 3. Tamburu temizleyin

  Makinenizin tamburunu nemli bir bezle silebilirsiniz. Pas ve kireç lekeleri varsa klorsuz bir temizleme ürününü sulandırarak nemli bezle temizlemeniz de mümkün. Bulaşık teli gibi sert cisimler kullanmayın. Kireç kalıntılarını kazımayın. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne yaklaşık yarım ölçek Omo Hijyen Sıvı Deterjan ekleyip yüksek sıcaklıkta ve uzun programda boş olarak çalıştırın. Bu işlem çamaşır makinenizin tamburunun temizlenmesini sağlar.

 4. Pompa filtresini temizleyin

  Çamaşır makinesinin pompa filtresine su tahliyesi esnasında bozuk para, toka, iğne, düğme gibi cisimler sıkışabilir. Pompa filtresini sık sık kontrol ederek içine takılan cisimleri çıkarmanız gerekir. Bu bölümde küf ve bakteri oluşumunu önlemek için sık sık temizlemeniz önerilir. Pompa filtresinin bulunduğu yuvanın kapağını ve iç kısmını antiseptik özelliği bulunan bir deterjanla silebilirsiniz.

 5. Su giriş filtresi temizliği

  Çamaşır makinesinin arkasında yer alan vanalardaki su filtrelerini düzenli olarak temizleyerek kireç oluşumunu önleyebilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinenizi temizlemek için doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Çamaşır makinenizi sterilize etmek için sirke, karbonat, tuz, sitrik asit gibi doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz. Özellikle sirke ve karbonatı birlikte kullanarak çamaşır makinenizi derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Karbonat ve Sirke ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinesi temizleme doğal ürün ve yöntemler kullanarak da yapılabilir. “Doğal yöntemlerle çamaşır makinesi nasıl temizleyebilirim?” diye merak ediyorsanız sirke ve karbonat kullanabilirsiniz. Çamaşır makinesi temizleme işleminde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz sirke, tuz ve karbonat gibi ürünler çamaşır makinenizi zarar vermeden temizler. Aşağıdaki adımları uygulayarak çamaşır makinenizin iç aksamını ve tamburunu kirlerden arındırabilirsiniz.

 1. Deterjan gözünü temizleyin.

  Öncelikle deterjan gözünü sirkeli su veya karbonat-sirke karışımıyla güzelce temizleyin.

 2. Karbonat ve sirke karışımını hazırlayın.

  Büyük bir su bardağının içine 2 yemek kaşığı karbonat dökün ve üzerini sirke ile tamamlayın. Ardından bu karışımı makinenin deterjan gözüne dökün. Dilerseniz tamburun iç kısmına da karbonat serpebilirsiniz.

 3. Makineyi çalıştırın.

  Makinenizi en yüksek sıcaklıkta mümkünse uzun bir programda çalıştırın.

 4. Lastik kısmını temizleyin.

  Yıkama işlemi bittikten sonra lastik kısmını nemli bir bez yardımı ile silin. Eğer bu bölgedeki küf ve kalıntılar tam olarak geçmediyse sirkeli su ile ovabilirsiniz.

 5. Kapağı açık bırakarak havalandırın.

  Yıkama bittikten sonra içerideki nemli ve sıcak havanın çıkabilmesi için kapağı açık bırakın.

Evde doğal yöntemlerle çamaşır makinesini temizleme işlemi işte bu kadar kolay!

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Çamaşır Suyu ile Çamaşır Makinesi Temizleme

Çamaşır makinesi temizliği için en çok kullanılan ürünlerden biri de çamaşır suyudur. “Çamaşır suyu ile çamaşır makinesi nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı da aslında oldukça basit. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi etkili bir çamaşır suyunu tamburun yüzeyini, lastiği ve çamaşır makinesinin dış yüzeyini temizlemek için kullanabilirsiniz. Çamaşır makinenizin yüzeylerini çamaşır suyu ile silerken koruyucu eldiven ve maske takmayı ihmal etmeyin. Makinenizin iç aksamını derinlemesine temizlemek için de bir ölçek çamaşır suyunu deterjan bölmesine boşaltabilir ve makineyi yüksek sıcaklıkta boş çalıştırabilirsiniz. Yıkama işlemi bittikten sonra lastiğin iç kısmını temizlemeyi ve kapağı açık bırakarak tamburu havalandırmayı ihmal etmeyin.

Çamaşır Makinesi Kullanımında Yapılan Hatalar

Evimizde belki en sık kullandığımız demirbaşlardan biri olan çamaşır makinesini doğru kullanmak da çamaşır makinesi bakımının bir parçasıdır. Çok basit kullanım hataları çamaşır makinenizin ömrünün kısalmasına ve çamaşırlarınızın yeterince iyi temizlenmemesine sebep olabilir.

Üstelik çamaşır makineniz çalışmaya devam ediyor gibi görünse de aslında işlevlerini yeterince iyi bir şekilde yerine getiremeyebilir. Siz motoru çalıştığı için çamaşır makinenizin bozuk olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak kötü koku, su ısıtmama, deterjan kalıntısı gibi sorunlar çamaşırlarınızın hijyenik bir ortamda yıkanmasına engel olabilir. Sık yapılan kullanıcı hatalarından kaçınarak çamaşır makinesi hijyeni ile ilgili pek çok sorunu kökünden çözebilirsiniz. Çamaşır makinesi kullanımında en sık yapılan hatalar:

 • Çamaşır makinesi kullanımından sonra kapağın açık bırakılmaması

 • Filtre temizliğinin ihmal edilmesi

 • Tek seferde gereğinden fazla çamaşır yüklemek

 • Fazla deterjan kullanımı

 • İç lastiğin temizlenmemesi

 • Deterjan haznelerinin sık sık temizlenmemesi

Bu basit hataları yapmaktan vazgeçerek çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilir ve çamaşır makinesi hijyeni ile ilgili çoğu sorunu önleyebilirsiniz. Ayrıca, çamaşırlarınızı yıkarken deterjan ve yumuşatıcı seçimi de çok önemlidir. Omo Hijyen Sıvı Deterjan ve Yumoş Extra gibi kaliteli ürünler kullanarak çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Bunları Unutmayın!

Çamaşır makinesinin düzenli temizliği ve bakımı çok önemlidir. Kullanım hatalarından kaçınarak ve basit bakım adımlarını uygulayarak çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz çamaşır makinesi temizleme yöntemleri ile çamaşırlarınızın daima hijyenik olduğundan emin olabilirsiniz. Çamaşır makinesi temizliği konusunda bunları unutmayın:

 • Havalandırın Her yıkamadan sonra çamaşır makinenizin kapağını bir süre açık bırakarak havalandırın.

 • Lastik temizliği Lastiğin iç kısmında biriken kalıntıları sık sık temizleyin.

 • Deterjan gözü temizliği Deterjan gözünü temizlemeyi ihmal etmeyin.

 • Doğal yöntemler Çamaşır makinenizde küf ve bakteri oluşumunu engellemek için sirke, karbonat, tuz, sitrik asit gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz.

 • Fazla yüklemeyin Çamaşır makinesini gereğinden fazla doldurmayın.

 • Deterjan kullanımı Deterjan gözüne gereğinden fazla deterjan eklemeyin.

Aslen yayınlandı