Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

En Sık Yapılan Çamaşır Yıkama Hataları ve Çözüm Önerileri

Çamaşır yıkarken her şeyi doğru yaptığınıza emin misiniz? Siz de yıkama sonrasında zaman zaman istenmeyen sonuçlarla ve lekelerle karşılaşıyorsanız aşağıdaki bilgiler tam size göre!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
En Sık Yapılan Çamaşır Yıkama Hataları ve Çözüm Önerileri

Çamaşır yıkamak her ne kadar çok kolay bir iş gibi görünüyor olsa da bazı detaylara dikkat edilmediğinde sorunlarla karşılaşmak çok olası. Çamaşır yıkarken sorunlarla karşılaşmamak için yapmanız gerekenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Çamaşır yıkarken temizlik ürünleriyle haşır neşir olacağınız için önce güvenliğinize dikkat edin. Ürünlerin etiketinde yazan uyarıları dikkate alın. Temizlik ürünlerinin daima çocukların erişemeyeceği yerlerde bulunduğundan emin olun.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Çamaşır Yıkama Hatalarına Çözüm Önerileri

 • Lekeli bölgeye direkt olarak deterjan dökmek kumaşa zarar verebilir. Zannettiğiniz kadar iyi bir sonuç vermeyeceği gibi bölgenin beyazlamasına da neden olabilir. En doğrusu; makinenizin deterjan gözüne güvendiğiniz bir çamaşır deterjanı koymak ve işi deterjana bırakmaktır.
 • Yastık ve battaniyeleri bir defa yıkamak yetmeyebilir. Her yıkama işlemi maalesef tam olarak temizliğin sağlanacağı anlamına gelmez. Yastık ve battaniye gibi ürünler köpüğü içlerine çektikleri için her zaman tam olarak temizlenmezler. Bu nedenle bu iki eşyayı en azından çamaşır makinenizde arka arkaya iki defa yıkamanızı öneririz.
Reklam
Çamaşırlarınızın uzun ömürlü olmasını, renklerinin solmamasını ve deforme olmamalarını istiyorsanız bütün çamaşırlarınızı renklerine ve kumaşlarına göre gruplayarak ayrı ayrı yıkayın. Hatta her bir grup için ona uygun çamaşır deterjanı kullanın.
 • Çamaşır makinesini doldururken son bir parçayı da sığdırdığınız için her seferinde içten içe gururlanıyor olabilirsiniz. Ancak bu yapılmaması gereken yanlışların başında gelir. Çünkü her çamaşır makinesinin kapasitesi, içindeki alandan çok daha azdır. Bu durum hem makinenizin bozulmasına hem de çamaşırlarınızın iyi yıkanmamasına neden olabilir. Siz en iyisi makinenizi, elinizi hazneye koyup haznenin tavanından bir karış boşluk kalacak şekilde ölçerek doldurun.
 • Lekelerin tümünden en hijyenik şekilde kurtulmak için çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıklarda yıkıyor olabilirsiniz. Bu durum yalnızca kıyafetlerinizin renklerinin solmasına neden olacaktır. Çünkü ılık su da en az sıcak su kadar leke çıkarma konusunda etkili olmaktadır.
 • Daha çok deterjan, daha çok temizlik anlamına gelmez. Üstelik bu durum hem çamaşırlarınıza zarar verebilir hem de makinenizin tıkanmasına yol açabilir. Bu yüzden çamaşır deterjanının üzerinde yazan miktarda deterjan kullanmaya özen göstermenizi öneririz.

Bunlara Dikkat

 • İlk kez yıkayacağınız çamaşırları çamaşır makinesinde yıkamadan önce etiketinde yazan yıkama talimatını okuyun ve bu talimata mutlaka uyun.
 • Renk verme ihtimali bulunan yeni çamaşırlarınızı hassas çamaşırlarınızla birlikte yıkamaktan kaçının.

Elde Çamaşır Yıkama

 • Leğene ılık su doldurun ve içine deterjanı dökün.
 • Kıyafetinizi leğenin içine koyun ve çok fazla leke varsa bir süre bekletin.
 • Yumuşak hareketlerle kıyafetinizi yıkayın. Zorlu bir leke varsa çitileyin.
 • Deterjanlı suyu boşaltıp yerine tekrar ılık su doldurun.
 • Kıyafetiniz deterjandan arınana kadar durulayın.
 • Kıyafetinizi çok deforme etmeden suyunu sıkın.

Renk Veren Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

Eğer bir kıyafetinizin çamaşır makinesinde renk vereceğini düşünüyorsanız bunu önlemek için 1 saat ya da 1 gece öncesinden tuzlu suda bekletebilirsiniz. Ancak yine de önlem almak adına bu tip kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde çok yüksek sıcaklıklarda yıkamamanızı tavsiye ederiz.

Havlu Nasıl Yıkanır?

Havluları sıcak programda ve yalnızca aynı tür çamaşırlarla birlikte yıkamak gerekir. Bunun yanı sıra havluların her yıkama sonrası yumuşaklığını muhafaza edebilmesi için ekstra etkili yumuşatıcılar kullanmanızda faydalı olur. Aynı zamanda eğer bir kurutma makineniz varsa havlularınızı yüksek sıcaklıkta ve kurutma makinesinde kurutmanızı öneririz. Tabii bir kurutma makineniz yoksa güneşin yoğun olduğu vakitlerde kurumaya bırakmak da etkili olacaktır.

Çorap Yıkama Yöntemleri

Çoraplarınızın çamaşır makinesinde kaybolmasını istemiyorsanız büyük parçalarla birlikte yıkamanız pek doğru olmayacaktır. Özellikle çok ince olan çorapları yıkıyorsanız fermuarlı parçalarla yıkamamaya özen göstermeniz doğru olacaktır. Ayrıca bazı çoraplar içerikleri dolayısıyla çok hassas oldukları için sıcak suda yıkamaya uygun olmayabilir.

Gömlekler Kaç Derecede Yıkanmalı?

Gömleklerinizi yıkarken çok gerekmediği sürece ısıyı 40 derecenin üstüne çıkarmamanızda yarar var. Bazı gömlekler çok hassas bir yapıya sahip olduğu için çok daha düşük derecelere ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle gömleği yıkamadan önce mutlaka etiketinde yazan yıkama talimatlarını okuyun.

Aslen yayınlandı