Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar ve Çözüm Önerileri

Çamaşır yıkarken her şeyi doğru yaptığınıza emin misiniz? Çamaşır yıkarken en sık yapılan hataları öğrenin, sürpriz lekelere ve beklenmedik kazalara son verin!

Güncellenmiş 28 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Hasır Sepette Temiz Çamaşırlar Tutan Kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır yıkamak her ne kadar kolay bir iş gibi görünüyor olsa da bazı detaylara dikkat edilmediğinde sorunlarla karşılaşmak çok olası. Çamaşır yıkarken sorunlarla karşılaşmamak için çamaşır yıkarken nelere dikkat edilmeli? Çamaşır yıkama püf noktaları ve önerilerini sizin için derledik.

Çamaşır yıkarken temizlik ürünleriyle haşır neşir olacağınız için önce güvenliğinize dikkat edin. Ürünlerin etiketinde yazan çamaşır yıkama önerileri ve talimatlarını dikkate alın. Temizlik ürünlerinin daima çocukların erişemeyeceği yerlerde bulunduğundan emin olun.

Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar ve Çözümler

  • Lekeli bölgeye direkt olarak deterjan dökmek kumaşa zarar verebilir. Zannettiğiniz kadar iyi bir sonuç vermeyeceği gibi bölgenin beyazlamasına da neden olabilir. En doğrusu; makinenizin deterjan gözüne güvendiğiniz bir çamaşır deterjanı koymak ve işi deterjana bırakmaktır.

  • Yastık ve battaniyeleri bir defa yıkamak yetmeyebilir. Her yıkama işlemi maalesef tam olarak temizliğin sağlanacağı anlamına gelmez. Yastık ve battaniye gibi ürünler köpüğü içlerine çektikleri için her zaman tam olarak temizlenmezler. Bu nedenle bu iki eşyayı en azından çamaşır makinenizde arka arkaya iki defa yıkamanızı öneririz.

  • Çamaşır makinesini doldururken son bir parçayı da sığdırdığınız için her seferinde içten içe gururlanıyor olabilirsiniz. Ancak bu yapılmaması gereken yanlışların başında gelir. Çünkü her çamaşır makinesinin kapasitesi, içindeki alandan çok daha azdır. Bu durum hem makinenizin bozulmasına hem de çamaşırlarınızın iyi yıkanmamasına neden olabilir. Siz en iyisi makinenizi, elinizi hazneye koyup haznenin tavanından bir karış boşluk kalacak şekilde ölçerek doldurun.

Giysi Kullanım Etiketi ve Ütüleme Talimatları

İlk kez yıkayacağınız çamaşırları çamaşır makinesinde yıkamadan önce etiketinde yazan yıkama talimatını okuyun ve bu talimata mutlaka uyun. Renk verme ihtimali bulunan yeni çamaşırlarınızı hassas çamaşırlarınızla birlikte yıkamaktan kaçının.

  • Lekelerin tümünden hijyenik şekilde kurtulmak için çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıklarda yıkıyor olabilirsiniz. Bu durum yalnızca kıyafetlerinizin renklerinin solmasına neden olacaktır. Çünkü ılık su da en az sıcak su kadar leke çıkarma konusunda etkili olmaktadır.

  • Daha çok deterjan, daha çok temizlik anlamına gelmez. Üstelik bu durum hem çamaşırlarınıza zarar verebilir hem de makinenizin tıkanmasına yol açabilir. Bu yüzden çamaşır deterjanının üzerinde yazan miktarda deterjan kullanmaya özen göstermenizi ve Omo Sıvı Deterjan gibi konsantre deterjanları kullanmanızı öneririz.

elinde çamaşır yıkayan biri

Çamaşır Yıkama İpuçları

Elde çamaşır yıkarken, renk veren çamaşırları yıkarken ve özel parçaları yıkarken uygulayabileceğiniz çamaşır yıkama teknikleri ve çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler:

Elde Çamaşır Yıkarken Bunlara Dikkat!

Elde çamaşır yıkamak için önce leğene ılık su doldurun ve içine deterjanı dökün. Kıyafetinizi leğenin içine koyun ve çok fazla leke varsa bir süre bekletin. Yumuşak hareketlerle kıyafetinizi yıkayın. Zorlu bir leke varsa çitileyin. Deterjanlı suyu boşaltıp yerine tekrar ılık su doldurun. Kıyafetiniz deterjandan arınana kadar durulayın. Kıyafetinizi çok deforme etmeden suyunu sıkın.

Renk Veren Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

Eğer bir kıyafetinizin çamaşır makinesinde renk vereceğini düşünüyorsanız bunu önlemek için 1 saat ya da 1 gece öncesinden tuzlu suda bekletebilirsiniz. Ancak yine de önlem almak adına bu tip kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde çok yüksek sıcaklıklarda yıkamamanızı tavsiye ederiz.

Havlu Nasıl Yıkanır?

Havluları sıcak programda ve yalnızca aynı tür çamaşırlarla birlikte yıkamak gerekir. Bunun yanı sıra havluların her yıkama sonrası yumuşaklığını muhafaza edebilmesi için ekstra etkili yumuşatıcılar kullanmanızda faydalı olur. Aynı zamanda eğer bir kurutma makineniz varsa havlularınızı yüksek sıcaklıkta ve kurutma makinesinde kurutmanızı öneririz. Tabii bir kurutma makineniz yoksa güneşin yoğun olduğu vakitlerde kurumaya bırakmak da etkili olacaktır.

Katlanmış Temiz Havlular

Çorap Yıkama Yöntemleri

Çoraplarınızın çamaşır makinesinde kaybolmasını istemiyorsanız büyük parçalarla birlikte yıkamanız pek doğru olmayacaktır. Özellikle çok ince olan çorapları yıkıyorsanız fermuarlı parçalarla yıkamamaya özen göstermeniz doğru olacaktır. Ayrıca bazı çoraplar içerikleri dolayısıyla çok hassas oldukları için sıcak suda yıkamaya uygun olmayabilir.

Gömlekler Kaç Derecede Yıkanmalı?

Gömleklerinizi yıkarken çok gerekmediği sürece ısıyı 40 derecenin üstüne çıkarmamanızda yarar var. Bazı gömlekler çok hassas bir yapıya sahip olduğu için çok daha düşük derecelere ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle gömleği yıkamadan önce mutlaka etiketinde yazan yıkama talimatlarını okuyun.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?