Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar ve Çözüm Önerileri

Çamaşır yıkarken her şeyi doğru yaptığınıza emin misiniz? Çamaşır yıkarken en sık yapılan hataları öğrenin, sürpriz lekelere ve beklenmedik kazalara son verin!

Güncellenmiş

Hasır Sepette Temiz Çamaşırlar Tutan Kadın
Reklam
Sign Up Banner

Çamaşır yıkamak her ne kadar kolay bir iş gibi görünüyor olsa da bazı detaylara dikkat edilmediğinde sorunlarla karşılaşmak çok olası. Çamaşır yıkarken sorunlarla karşılaşmamak için çamaşır yıkarken nelere dikkat edilmeli? Çamaşır yıkama püf noktaları ve önerilerini sizin için derledik.

Çamaşır yıkarken temizlik ürünleriyle haşır neşir olacağınız için önce güvenliğinize dikkat edin. Ürünlerin etiketinde yazan çamaşır yıkama önerileri ve talimatlarını dikkate alın. Temizlik ürünlerinin daima çocukların erişemeyeceği yerlerde bulunduğundan emin olun.

Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar ve Çözümler

  • Lekeli bölgeye direkt olarak deterjan dökmek kumaşa zarar verebilir. Zannettiğiniz kadar iyi bir sonuç vermeyeceği gibi bölgenin beyazlamasına da neden olabilir. En doğrusu; makinenizin deterjan gözüne güvendiğiniz bir çamaşır deterjanı koymak ve işi deterjana bırakmaktır.

  • Yastık ve battaniyeleri bir defa yıkamak yetmeyebilir. Her yıkama işlemi maalesef tam olarak temizliğin sağlanacağı anlamına gelmez. Yastık ve battaniye gibi ürünler köpüğü içlerine çektikleri için her zaman tam olarak temizlenmezler. Bu nedenle bu iki eşyayı en azından çamaşır makinenizde arka arkaya iki defa yıkamanızı öneririz.

  • Çamaşır makinesini doldururken son bir parçayı da sığdırdığınız için her seferinde içten içe gururlanıyor olabilirsiniz. Ancak bu yapılmaması gereken yanlışların başında gelir. Çünkü her çamaşır makinesinin kapasitesi, içindeki alandan çok daha azdır. Bu durum hem makinenizin bozulmasına hem de çamaşırlarınızın iyi yıkanmamasına neden olabilir. Siz en iyisi makinenizi, elinizi hazneye koyup haznenin tavanından bir karış boşluk kalacak şekilde ölçerek doldurun.

Giysi Kullanım Etiketi ve Ütüleme Talimatları

Reklam

MPU Sign Up Banner

İlk kez yıkayacağınız çamaşırları çamaşır makinesinde yıkamadan önce etiketinde yazan yıkama talimatını okuyun ve bu talimata mutlaka uyun. Renk verme ihtimali bulunan yeni çamaşırlarınızı hassas çamaşırlarınızla birlikte yıkamaktan kaçının.

  • Lekelerin tümünden hijyenik şekilde kurtulmak için çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıklarda yıkıyor olabilirsiniz. Bu durum yalnızca kıyafetlerinizin renklerinin solmasına neden olacaktır. Çünkü ılık su da en az sıcak su kadar leke çıkarma konusunda etkili olmaktadır.

  • Daha çok deterjan, daha çok temizlik anlamına gelmez. Üstelik bu durum hem çamaşırlarınıza zarar verebilir hem de makinenizin tıkanmasına yol açabilir. Bu yüzden çamaşır deterjanının üzerinde yazan miktarda deterjan kullanmaya özen göstermenizi ve Omo Sıvı Deterjan gibi konsantre deterjanları kullanmanızı öneririz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

elinde çamaşır yıkayan biri

Çamaşır Yıkama İpuçları

Elde çamaşır yıkarken, renk veren çamaşırları yıkarken ve özel parçaları yıkarken uygulayabileceğiniz çamaşır yıkama teknikleri ve çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler:

Elde Çamaşır Yıkarken Bunlara Dikkat!

Elde çamaşır yıkamak için önce leğene ılık su doldurun ve içine deterjanı dökün. Kıyafetinizi leğenin içine koyun ve çok fazla leke varsa bir süre bekletin. Yumuşak hareketlerle kıyafetinizi yıkayın. Zorlu bir leke varsa çitileyin. Deterjanlı suyu boşaltıp yerine tekrar ılık su doldurun. Kıyafetiniz deterjandan arınana kadar durulayın. Kıyafetinizi çok deforme etmeden suyunu sıkın.

Renk Veren Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

Eğer bir kıyafetinizin çamaşır makinesinde renk vereceğini düşünüyorsanız bunu önlemek için 1 saat ya da 1 gece öncesinden tuzlu suda bekletebilirsiniz. Ancak yine de önlem almak adına bu tip kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde çok yüksek sıcaklıklarda yıkamamanızı tavsiye ederiz.

Havlu Nasıl Yıkanır?

Havluları sıcak programda ve yalnızca aynı tür çamaşırlarla birlikte yıkamak gerekir. Bunun yanı sıra havluların her yıkama sonrası yumuşaklığını muhafaza edebilmesi için ekstra etkili yumuşatıcılar kullanmanızda faydalı olur. Aynı zamanda eğer bir kurutma makineniz varsa havlularınızı yüksek sıcaklıkta ve kurutma makinesinde kurutmanızı öneririz. Tabii bir kurutma makineniz yoksa güneşin yoğun olduğu vakitlerde kurumaya bırakmak da etkili olacaktır.

Katlanmış Temiz Havlular

Çorap Yıkama Yöntemleri

Çoraplarınızın çamaşır makinesinde kaybolmasını istemiyorsanız büyük parçalarla birlikte yıkamanız pek doğru olmayacaktır. Özellikle çok ince olan çorapları yıkıyorsanız fermuarlı parçalarla yıkamamaya özen göstermeniz doğru olacaktır. Ayrıca bazı çoraplar içerikleri dolayısıyla çok hassas oldukları için sıcak suda yıkamaya uygun olmayabilir.

Gömlekler Kaç Derecede Yıkanmalı?

Gömleklerinizi yıkarken çok gerekmediği sürece ısıyı 40 derecenin üstüne çıkarmamanızda yarar var. Bazı gömlekler çok hassas bir yapıya sahip olduğu için çok daha düşük derecelere ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle gömleği yıkamadan önce mutlaka etiketinde yazan yıkama talimatlarını okuyun.

Sıkça Sorulan Sorular

Renkli İç Çamaşırları Hangi Programda Yıkanır?

Renkli iç çamaşırlarını beyazlardan ayırarak makinenin hassas ya da iç giyim programında yıkayabilirsiniz.

Hangi Çamaşır Kaç Derecede Yıkanır?

Genel olarak pamuklu çamaşırları 40 derecede; yünlü, ipekli gibi narin kumaş yapısına sahip olanları 30 derecede veya soğuk suda yıkayabilirsiniz. Lacivert, siyah gibi koyu renkli çamaşırlar, renk veren çamaşırların başında gelir. Dolayısıyla koyu renk çamaşırları renkli ya da beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Siyah çamaşırların renginin solmaması için genellikle 30 derece gibi düşük sıcaklıklar tercih edilir.

Çamaşırların Renginin Solmaması İçin Ne Yapılabilir?

Çamaşırlarınızın renklerini uzun süre solmadan kullanmak istiyorsanız çamaşırları tersinden yıkayarak asabilirsiniz. Doğrudan güneşe maruz kalan renkli çamaşırların rengini güneş alabilir, dokusunu bozabilir. Çamaşırlarınızı ters asıp uzun süre güneşte bekletmemeniz, çamaşırlarınızın kumaş ömrünü uzatırken renk deformasyonunu engeller.

Koyu ve Renkli Çamaşırlar Nasıl Kurutulmalı?

Koyu ya da açık renkli çamaşırlar için kurutma esnasında tercih edilecek yöntem de en az yıkama seçimi kadar önemlidir diyebiliriz. Çünkü kurutma sırasında kumaşların maruz kaldığı ısı özellikle hassas kumaşların renklerine zarar verebilir. Bu nedenle renkli giysileri direkt güneş ışığında kurutmamak gerekir. Fakat bunun yerine kurutucu kullanmak da giysilerin lif yapısına zarar verdiğinden renkleri soldurabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yerde kendi kendilerine kurumalarını sağlamanız siyah giysilerinizin kullanım ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Hızlı kurumasını istediğiniz giysilerinizi çamaşırlık yerine kıyafet askılarına teker teker asarak evinizin en sıcak yerinde kurutabilirsiniz.

Koyu Renk Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Seçtiğiniz derece, giysilerin kumaş cinslerine göre değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30 derece orta kirlilikte olan koyu renkli kıyafetleri yıkamak için ideal ısıdır. Fakat özellikle siyah kumaşları daha düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz. Yüksek ısılarda yıkanan koyu renkli çamaşırlarda çekme ya da bölge bölge lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerde renk kaybı ve renk akması problemlerinin daha çok yaşandığını da unutmamak gerekir.

Açık Renk Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Açık renkli giysiler genellikle 30 ila 40 derecede ya da soğuk suda yıkanabilir. Ancak yıkama sıcaklığına karar verirken mutlaka giysilerin ve çarşafların etiketlerini kontrol etmelisiniz. Eğer aynı grupta farklı derecelerde yıkanması gereken çamaşırlar varsa, en düşük sıcaklıkta yıkanması gereken kıyafetlerin derecesini baz almalısınız.

Siyahlar İçin Deterjan Miktarı Önerisi Nedir?

Çok fazla deterjan kullanmak, siyah renkli giysilerinizi daha iyi temizlemez. Aksine yeterli durulama sağlanamayacağı için giysilerde beyaz dalga formunda lekeler bırakabilir. Bu yüzden, giysilerinizin kirlilik durumunu da dikkate alarak mümkün olduğunca az deterjan kullanın.

Beyazlarla Birlikte Hangi Renk Yıkanır?

Beyaz çamaşırların parlaklığını kaybetmesinin ve grileşmesinin en büyük nedenlerinden biri renkli çamaşırlarla yıkamaktır. Renkli çamaşırlardaki boyalar yıkama suyuna karışırsa, beyaz giysilerinizin renk değiştirmesine sebep olabilir. Bu yüzden beyaz giysilerinizi renklilerle beraber yıkamamaya özen göstermelisiniz ve yalnızca beyazlarla yıkamalısınız.

Günlük Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanmalı?

Giysi temizliği ve hijyeni için kıyafetlerinizi en yüksek derecede yıkamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bakteri ve virüslerle mücadelede kıyafet dezenfekte etme için en uygun sıcaklık 60-90 derece aralığıdır. Fakat kıyafetlerinizi yıkamadan evvel yıkama talimatını incelemenizi öneririz. Yüksek sıcaklıklarda yıkamak bazı kıyafetleriniz için uygun olmayacaktır. Bu durumda en etkili deterjanı seçin ve mümkünse çamaşırları güneşte kurutun.

Aslen yayınlandı