9 Kolay Adımda Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Hassas giysileriniz diğerlerine göre daha özel bir bakım istiyorsa elde yıkamanız gerekebilir. Elde çamaşır yıkama ipuçlarını sizin için derledik. Yazımızı sonuna kadar okuyun, elde çamaşır yıkamanın kolay yollarını öğrenin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Köpüklü suyla elde çamaşır yıkayan biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Değerli ve hassas çamaşırlarınız için yapabileceğiniz en iyi bakım onları elinizde yıkamaktır. Elde yıkama yapmak hem ipek, saten, tiftik, yün elbiseleriniz için hem de nakışlı, işlemeli veya özel kesimli elbiseleriniz için ve hatta en sevdiğiniz kazağınız için çok yararlıdır. Adım adım hazırlanmış bu rehberi okuyarak çamaşır elde nasıl yıkanır öğrenebilirsiniz. Yalnız başlamadan önce şuna da değinelim. Bazı çamaşır makinelerinin bu hassas elbiseleriniz için özel olarak tasarlanmış ve sıradan makine yıkamasına göre çok daha hassas olan elde yıkama özelliği vardır.

Elde yıkama yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus elbiselerinizin yıkama talimatlarını okumuş olmanızdır. Yıkama talimatları, size önemli ipuçları verebilir. Giysilerinizin etiketinde görebileceğiniz yıkama sembolleri ve çamaşır yıkama talimatları sayesinde elde yıkama gerektirip gerektirmediğini öğrenebilirsiniz. Elbiselerinizi elde yıkarken her zaman koruyucu eldiven giyin ve Omo Active Sıvı gibi kaliteli bir deterjan kullanın.

Elde Çamaşır Yıkamak için Gerekli Malzemeler

 • Leğen, lavabo veya küvet.

 • Elde yıkama yapmaya uygun bir deterjan.

 • Bolca su.

 • Çamaşırları sererek kurutmak için düz bir yüzey ve havlu.

9 Kolay Adımda Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Bu adımları elde tişört yıkama için kullanabileceğiniz gibi hassas elbise, bluz, fular vb. giysilerinizi yıkamak için de uygulayabilirsiniz.

 • Elde yıkama yapmaya başlamadan önce her zaman elbisenizin etiketine bakın. Elde yıkama gerektiren birçok elbiseyi soğuk suda yıkamanız gerekecektir. Öte yandan ipek ve yün gibi kumaşlar özel çamaşır suyu gerektirebilir. Diğer bazı kumaşlar ise sıcak veya ılık suda daha iyi yıkanır. “Sadece Kuru Temizleme” yazılı elbiselere dikkat edin. Bunlar elde yıkanmamalıdır aksi halde su, bu elbiselere zarar verebilir.

 • Yıkama talimatlarına göre suyun sıcaklığını ayarlayın ve leğen, lavabo veya küvetinizi gerekli sıcaklıktaki suyla doldurun. Eğer birden fazla parça yıkıyorsanız suyu istenilen en düşük sıcaklığa göre ayarlayın veya düşük sıcaklık gerektiren parçaları yıkadıkça daha fazla sıcak su koyun.

 • Gerektiği miktarda deterjan koyun ve deterjanın suyun içinde tamamıyla çözüldüğünden emin olun.

 • Elbiseleri suya birer birer koyun. Eğer lekelenmişlerse yarım saat suda bekletin. Böylece hem elde yıkama yaparken harcayacağınız zaman ve enerjinizden tasarruf etmiş olursunuz hem de hassas kumaşları daha az sürtüp ovalayarak onlara daha iyi bakmış olursunuz.

 • Çamaşırları eldiven giyerek yıkayın. Leke izi olan yerlere dikkat edin. Elbisenizi iki ucundan tutup birbirine sürterek yıkayın. Elde çamaşır yıkamak bütün gücünüzle sürterek temizlemeyi değil, çamaşırları sabırla, narince yıkamanızı gerektirir. Bu açıdan elde çamaşır yıkamanın diğer ev işlerine göre biraz daha terapi etkili bir yanı olabilir.

 • Leğen, lavabo veya küvetinizdeki kirli suyu dökün.

 • Her bir parçayı temiz suda iyice durulayın. İsterseniz suya az bir miktar yumuşatıcı koyun ve elbiseleri suda 20-30 dakika bekletin. Giysilerinize bakım yaparken mis gibi kokmalarını da sağlayan Yumoş ürünlerini tercih edebilirsiniz.

 • Tekrar durulayın.

 • Özellikle narin elbise ve kazaklarınızın şekilleri bozulmasın diye bunları bir havlu üzerine sererek kurutun.

Elbiselerinizi kuruduktan sonra hemen giyebilirsiniz. Elbiseleri elde nasıl yıkayabileceğinizi öğrendiğinize göre, ipek giysiler gibi hassas giysilerinizi ferah ve temiz tutmak sizin için daha fazla sorun olmayacaktır. Deneyin ve görün!

Tüm çamaşırlarınız için en uygun yıkama tekniklerini öğrenmek ve çay lekesi gibi zor lekeleri çıkarmak için çamaşır yıkama rehberimize göz atabilirsiniz.

Elbisenizin yıkama talimatlarına bakıp sadece elde yıkayabileceğinizden emin olduktan sonra hangi sıcaklıkta yıkanması gerektiğine bakın. Ne kadar deterjan kullanmanız gerektiğini deterjanın üzerindeki talimatlara bakarak öğrenin. Koruyucu eldiven giymeyi unutmayın. Hassas elbiselerinizi doğal yöntemlerle kurutun. Mümkünse asmak yerine sererek kurutmayı tercih edin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?