Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

9 Kolay Adımda Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

En sevdiğiniz elbiseler diğerlerine göre biraz daha özel bir bakım istiyorsa, bunları elinizde yıkamanız gerekebilir. Elde çamaşır yıkama nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin...

Güncellenmiş

Reklam
Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Değerli ve hassas çamaşırlarınız için yapabileceğiniz en iyi bakım onları elinizde yıkamaktır. Elde yıkama yapmak hem ipek, saten, tiftik, yün elbiseleriniz için hem de nakışlı, işlemeli veya özel kesimli elbiseleriniz için ve hatta en sevdiğiniz kazağınız için çok yararlıdır. Adım adım hazırlanmış bu rehberi okuyarak çamaşır elde nasıl yıkanır öğrenebilirsiniz. Yalnız başlamadan önce şuna da değinelim. Bazı çamaşır makinelerinin bu hassas elbiseleriniz için özel olarak tasarlanmış ve sıradan makine yıkamasına göre daha hassas olan elde yıkama özelliği vardır.

Elde yıkama yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus elbiselerinizin yıkama talimatlarını okumuş olmanızdır. Bu talimatlar size önemli ipuçları verebilir. Elbiselerinizi elde yıkarken her zaman koruyucu eldiven giyin ve Omo Active Sıvı gibi kaliteli bir deterjan kullanın.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Elde Yıkama için Gerekli Malzemeler

 • Leğen, lavabo veya küvet.
 • Elde yıkama yapmaya uygun bir deterjan.
 • Bolca su.
 • Çamaşırları sererek kurutmak için, düz bir yüzey ve havlu.

9 Kolay Adımda Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

 • Elde yıkama yapmaya başlamadan önce her zaman elbisenizin etiketine bakın. Elde yıkama gerektiren birçok elbiseyi soğuk suda yıkamanız gerekecektir. Öte yandan ipek ve yün gibi kumaşlar özel çamaşır suyu gerektirebilir. Diğer bazı kumaşlar ise sıcak veya ılık suda daha iyi yıkanır. “Sadece Kuru Temizleme” yazılı elbiselere dikkat edin. Bunlar elde yıkanmamalıdır aksi halde su bu elbiselere zarar verebilir.
 • Yıkama talimatlarına göre suyun sıcaklığını ayarlayın ve leğen, lavabo veya küvetinizi gerekli sıcaklıktaki suyla doldurun. Eğer birden fazla parça yıkıyorsanız suyu istenilen en düşük sıcaklığa göre ayarlayın veya düşük sıcaklık gerektiren parçaları yıkadıkça daha fazla sıcak su koyun.
 • Gerektiği miktarda deterjan koyun ve deterjanın suyun içinde tamamıyla çözüldüğünden emin olun.
 • Elbiseleri suya birer birer koyun. Eğer lekelenmişlerse yarım saat suda bekletin. Böylece hem elde yıkama yaparken harcayacağınız zaman ve enerjinizden tasarruf etmiş olursunuz hem de hassas kumaşları daha az sürtüp, ovalayarak onlara daha iyi bakmış olursunuz.
 • Çamaşırları eldiven giyerek yıkayın. Leke izi olan yerlere dikkat edin. Elbisenizi iki ucundan tutup birbirine sürterek yıkayın. Elde çamaşır yıkamak bütün gücünüzle sürterek temizlemeyi değil, çamaşırları sabırla narince yıkamanızı gerektirir. Bu açıdan elde çamaşır yıkamanın diğer ev işlerine göre biraz daha terapik bir yanı olabilir.
 • Leğen, lavabo veya küvetinizdeki kirli suyu dökün.
 • Her bir parçayı temiz suda iyice durulayın. İsterseniz suya az bir miktar yumuşatıcı koyun ve elbiseleri suda 20-30 dakika bekletin. (Biz genellikle Yumoş Extra Sensitive kullanmayı tercih ediyoruz çünkü hem cildiniz için çok iyi hem de çok güzel kokuyor.)
 • Tekrar durulayın.
 • Özellikle narin elbise ve kazaklarınızın şekilleri bozulmasın diye bunları bir havlu üzerine sererek kurutun.

Elbiselerinizi kuruduktan sonra hemen giyebilirsiniz. Elbiseleri elde nasıl yıkayabileceğinizi öğrendiğinize göre, hassas giysilerinizi ferah ve temiz tutmak sizin için daha fazla sorun olmayacaktır. Deneyin ve görün!

Elbisenizin yıkama talimatlarına bakıp sadece elde yıkayabileceğinizden emin olduktan sonra hangi sıcaklıkta yıkanması gerektiğine bakın. Ne kadar deterjan kullanmanız gerektiğini deterjanın üzerindeki talimatlara bakarak öğrenin. Koruyucu eldiven giymeyi unutmayın. Hassas elbiselerinizi doğal yöntemlerle kurutun. Mümkünse asmak yerine sererek kurutmayı tercih edin.

Aslen yayınlandı