Çamaşır Yıkama Rehberi: Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Çamaşır makinesi nasıl kullanılır, siyahlar ve beyazlar kaç derecede yıkanır merak ediyorsanız çamaşır makinesi kullanımı hakkında ipuçlarını ve çamaşır yıkama püf noktalarını sizin için derledik.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
beyaz bir askıda yan yana asılı rengarenk elbiseler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Modern çamaşır makinelerinin bu kadar popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri, elde yıkamanın fazla zaman almasıdır. Çamaşır makineleri, çamaşır yıkamayı hem daha kolay hem de daha zevkli bir hale getirir. Fakat tüm bunların yanında, çamaşır makinesini ya da çamaşır makinesi ayarlarını kullanmayı bilmiyorsak, hem kıyafetlerimize hem de makineye zarar vermemiz de mümkün. Bu yazıda, çamaşır yıkama ve çamaşır makinesi kullanımı ile ilgili işinize yarayacak püf noktaları bulabilirsiniz.

Çamaşır yumuşatıcısı kullanmak, hem kıyafetlerinizin yıpranmasını hem de kirlerin yapışmasını önleyecektir. Yumoş Extra gibi bir yumuşatıcı kullanarak hem kıyafetlerinizi korumuş hem de mis gibi kokmalarını sağlamış olacaksınız. Tavsiye edilen ölçüde ve talimatlarına uyarak kullanın. Beyaz çamaşırlarınızın ilk günkü gibi kalmasını ister misiniz? Basit bazı uygulamalar ile çamaşırlarınızın sürekli bembeyaz kalması aslında mümkün! Beyaz çamaşırlarınızın daima beyaz kalması için doğal yöntemleri keşfedin.

Hassas kumaşlar için en uygunu hassas yıkama ayarıdır. Çamaşırlarınız için ambalajda tavsiye edilen ölçüde deterjan kullanmanız, sonuç açısından çok daha verimli olacaktır. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce gruplara ayırmaya özen gösterin, böylece benzer yıkama ayarı gerektiren kıyafetlerinizi beraber yıkayabilirsiniz.

Yıkama Talimatı Sembolleri

Kıyafetlerinizdeki çamaşır yıkama talimatları ve sembollerini kontrol etmek, çamaşırlarınızı yıkama esnasında oluşabilecek zararlardan korumanın en basit yoludur. Yıkama talimatı sembolleri hangi kumaşın kaç derecede yıkandığını, hangi yıkama ayarında olması gerektiği ve hatta hangi tür deterjanı kullanmanız gerektiğini gösterir. Yıkama talimatları ve sembolleri hakkında bilmeniz gerekenler:

  • Yıkama talimatı herhangi bir sayı gösteriyorsa, buna dikkat edin. Bu sayı yıkama sıcaklık derecesini gösterir. İpek ve yün gibi doğal kumaşlar yüksek sıcaklıklarda yıkandığında çekebilir, fakat pamuklu kumaşların iyice temizlenebilmesi için diğer kumaşlara göre daha yüksek sıcaklıklarda yıkanması gerekir. Çarşaf ve havlu gibi dayanıklı pamuk kumaşların yıkama talimatı 95 dereceyi bile gösterebilir, yani neredeyse kaynar su sıcaklığı. Genellikle, 40 derece olarak belirlenen standart yıkama ayarı tercih edilmektedir. Hassas çamaşırların ise 30 derece gibi daha düşük ısı ayarında yıkanması daha uygun olur.

  • Sayıların altında bazı çizgiler görmeniz mümkündür. Bu çizgiler düz veya kesik kesik olabilir. Bu çizgiler, çamaşırınızın kumaş özelliğini belirtip hangi yıkama ayarında yıkanması gerektiğini gösterir. Bütün bir çizgi, sentetik kumaşın göstergesi olup sıkma yapılmadan ütüsüz yıkama ayarında yıkanabileceğini belirtir. Kesik kesik olan çizgi ise, hassas yıkama ayarında yıkanması gereken yünlü kumaş demektir.

  • Eğer çamaşırlarınızı yıkarken düzenli olarak çamaşır suyu kullanıyorsanız veya çamaşır suyu içeren deterjanlar tercih ediyorsanız, kıyafetlerinizi yıkamadan önce yıkama talimatlarını kontrol etmeniz gerekir. Çamaşır suyunun içerisindeki kimyasallar bazı kumaşlara zarar verebilir. Üçgen şeklindeki sembol, çamaşır suyu kullanılmaması gerektiğini gösterir. Eğer yıkamak istediğiniz ürününüzde bu işaret varsa çamaşır suyu içermeyen bir deterjan kullanmanız gerekmektedir.

Çamaşır Makinesi Ayarları ve Kullanımı

"Çamaşır makinesi nasıl kullanılır?" diyorsanız ilk olarak öğrenmeniz gereken çamaşır makinesinin yıkama ayarlarıdır . Örnek olarak, normal yıkama ayarı hassas çamaşırlar için fazla serttir. Hassas çamaşırları hassas yıkama ayarında yıkamak en iyi seçenektir. Makinenin sıkma işleminde daha az hareket etmesi kumaşın zarar görmesini de engelleyecektir. Hassas yıkama ayarı, üzeri işlemeli kıyafetleriniz için de doğru bir tercih olacaktır.

Çamaşırlarınızı kuruturken dikkat etmeniz gereken nokta, her kıyafetin çamaşır kurutma makinesine girmemesi gerektiğidir. Örneğin, yün gibi doğal kumaşlar yüksek sıcaklıklarda çekebilir. Tamamen temizlenmemiş kıyafetleri çamaşır kurutucusunda kurutmak ise sıcaklık nedeniyle lekelerin kumaşa daha fazla yerleşmesine sebep olacak ve temizlenmesini daha da zorlaştıracaktır.

BUNLARA DİKKAT

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Çamaşır Makinesi Kullanımı: Nelere Dikkat Etmeli?

Çamaşır makinenizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için aşağıdaki basit kuralları takip etmeye özen gösterin:

  • Benzer çamaşırları gruplar haline getirin. Benzer çamaşırlar aynı sıcaklıkta, aynı yıkama ayarında ve aynı deterjanla yıkanması gerektiğinden işiniz kolaylaşır. Renkliler kaç derecede yıkanır, siyahlar kaç derecede yıkanır, beyazlar hangi programda yıkanır diye merak ediyorsanız kıyafetlerinizin etiketindeki yıkama talimatlarını kontrol etmeniz yeterli.

  • Çamaşırları renklerine göre ayırın. Renkli çamaşırlar birkaç yıkamadan sonra renk verme özelliğini kaybetse de, yeni kıyafetleriniz, özellikle de boya oranı yüksek ve koyu renkli olanlar, açık renkli veya beyaz çamaşırlarınıza renk verebilir. Yıkama sırasında koyu renkli veya hassas kumaşlar için kullanacağınız Yumoş Sıvı Bakım Deterjanları bu konuda çok daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

  • Yıkamanız gereken bir sürü çamaşırınız olsa bile, çamaşır makinenizi aşırı doldurmayın. Makineyi aşırı doldurmak, sıkma esnasında tamburun dengesini kaybedip iyi dönmemesine ve çamaşırlarınızın ıslak kalmasına sebebiyet verir.

  • Çamaşır makinenize tavsiye edilen dozajdan fazla deterjan koymak kıyafetlerinize ekstra temizlik sağlamaz. Eğer kıyafetleriniz fazla sertse, çok fazla sabun kokuyorsa veya üzerinde deterjan parçacıkları varsa, fazla deterjan kullanıyorsunuz demektir. Deterjanınızın talimatında önerilen miktar kadar kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır: Küçük Bir Tavsiye

Çamaşır makineleri ne kadar etkili ve kullanışlı olsalar da, her zaman mucize yaratamazlar, bazen bizim de onlara yardımcı olmamız gerekir. Yıkama işlemi sırasında kumaş tür ve rengine uygun bir Yumoş Sıvı Bakım Deterjanı kullanmak her zaman daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Çamaşır deterjan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi alarak kıyafetlerinizin ve makinenizin ömrünü uzatabileceğinizi unutmayın.

Eğer çok kirli kıyafetleriniz varsa – lekeler hala tazeyken – yıkama öncesi müdahale ve daha sonra ön yıkama yapmak iyi bir stratejidir. Kirli kıyafetlerinizi ne kadar bekletirseniz lekelerin çıkması o kadar zor olur. En son teknoloji çamaşır makineleri bile yerleşmiş lekeleri temizlemede zorlanabilir.

Çamaşır yıkamak sadece evde değil, ailesinden ilk defa ayrılan ve yurtta kalan öğrenciler için de sorun olabilir. Eğer, imkanları bir eve göre çok daha dar olan bir öğrenci yurdunda nasıl çamaşır yıkayacağınızı merak ediyorsanız, yurtta çamaşır yıkamak için 5 püf noktasını keşfedin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?