Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yurtta Çamaşır Yıkamak için 5 İpucu

Ortak alanlarda çamaşır yıkamak birçok kişi için eziyetli bir iş gibi görünse de, size vereceğimiz birkaç tüyo ile çekmecenizi her açtığınızda mis gibi kokan temiz çamaşırlara sahip olabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Yurtta Çamaşır Yıkamak için 5  İpucu

Yurtta ailenizden uzak yaşamanın birçok heyecanı olduğu gibi sorumlulukları da vardır. Bir sabah uyanıp temiz ya da ütülü kıyafetinizin kalmadığını görmek, ilk başlarda hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Bu durumla bir daha karşılaşmamak ve çamaşırlarınızı kolayca yıkayıp kurutmak için size 5 tavsiyemiz var.

Yurtlarda genelde yer sıkıntısı olduğundan dolayı deterjan seçerken konsantre çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı seçmenizi öneririz. Çamaşır deterjanı olarak Omo Sıvı Deterjan, yumuşatıcı olarak da Yumoş konsantre çamaşır yumuşatıcısı kullanabilirsiniz. Böylelikle hem aldığınız deterjanı uzun süre kullanmış olursunuz hem de yerden tasarruf edersiniz.

1. Planlı olun

Önceden haftanın bir gününü çamaşır günü olarak belirlemek, kirli çamaşırlarınızın aşırı birikmesini engellemek için iyi bir yöntemdir. Yurt yaşamına alışırken çamaşır makinelerinin en boş olduğu günleri bir iki ay içerisinde gözlemleyeceksiniz. O günü kendinize çamaşır günü olarak ayırın.

Çoğu çamaşır odasında yeteri kadar geniş alan olmadığından dolayı, çamaşır odasına gitmeden önce beyaz ve renklilerinizi odanızda ayırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Çamaşır odasına gitmeden önce deterjanınızı, yumuşatıcınızı, gerekiyorsa leke çıkartıcınızı yanınıza almayı unutmayın. Eğer deterjanlarınızı odanıza çıkarmayacak ve kısa bir süreliğine de olsa çamaşır odasında bırakacaksanız mutlaka üstüne isminizi yazın.

Reklam

Çamaşır makinesine atacağınız bir ya da iki adet tenis topu hem çamaşırlarınızın daha hızlı kurumasını hem de makineden daha yumuşak ve daha az kırışıklıkla çıkmasını sağlayacaktır. Eğer tenis topu bulamıyorsanız, top haline getirdiğiniz alüminyum folyoları da kullanabilirsiniz.

2. Makineleri her zaman önceden kontrol edin

Hem çamaşır hem de kurutma makinesinde önceden unutulmuş bir eşya bütün çamaşırlarınızı bozabilir. Beyazları yıkayacağınız sırada çamaşır makinesinin lastiğine sıkışmış renkli bir çorap bütün beyazlarınıza renk verebileceği gibi, kurutma makinesinin kenarına bulaşmış bir madde bütün temiz çamaşırlarınızın tekrar kirlenmesine neden olabilir.

Bunun haricinde çamaşır makinesinin ya da kurutma makinesinin üst yüzeylerine bir şey koyacaksanız, bu yüzeylerde de deterjan ya da çamaşır suyu artığı kalmadığına emin olun.

3. Saatinizi kurun

Çamaşırlarınızı ayırıp makineye koyduktan sonra cep telefonunuzun alarmını çamaşırların biteceği saate kurun. Bazı yurtlarda, çamaşır makinesinde bekleyen çamaşırlar kaldırılıp başka alana konulur. Çamaşırlarınızın başka biri tarafından ellenme fikri hoşunuza gitmiyorsa, işinizi şansa bırakmayın. Makineniz bittiği gibi çamaşırlarınızı çıkartmanız, çamaşırlarınızın fazla kırışmasını da engeller.

Bunlara Dikkat

İlk kez yıkayacağınız çamaşırların etiketlerindeki yıkama talimatlarını muhakkak okuyun. Bazı kıyafetler yüksek ısıda yıpranabildiği gibi bazıları sadece kuru temizleme ile temizleniyor olabilir.

4. Kurutma makinesini kullanmayı öğrenin

Yurtlarda çamaşır asacak fazla yer olmadığından kurutma makineleri sizin en iyi arkadaşınız olacaktır. Bununla beraber kurutma makinesi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir takım püf noktalar var.

Kurutma makinelerinin toz toplama bölümleri çok hızlı tıkanır. Bu oradan geçen havayı tıkadığından hem çamaşırların kurumasını yavaşlatır hem de potansiyel yangın tehlikesi oluşturur. Bu nedenle her kullanımdan önce toz toplama gözlerini temizleyin.

Kurutma makinesine uygun olan eşyalarınızı gözden geçirin. Yünlüler ve bazı dokuma kumaşlar kurutma makinesinde çekme yaparlar. Yünlüler en güzel sererek kurutulur. Çalışma masanızın bir kenarını ya da ranzanızın kenarını bu iş için ayırabilirsiniz.

Kurutma makinesine atmadan önce çamaşırlarınızı bir iki kere silkelemeniz çamaşırlarınızı daha kolay ütülemenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde çamaşırlarınızı kurutma makinesinden çıkardığınız zaman çekiştirirseniz küçük kırışıklıklar açılacaktır.

5. Çamaşır katlama teknikleri

Çamaşırları katlayıp ya da asıp saklamak tamamen yer problemi ile ilgili bir karardır. Neye karar verirseniz verin eşyalarınızı kurutma makinesinden çıkartır çıkartmaz bu işlemi uygularsanız, çamaşırlarınızın kırışmasını engellemiş olursunuz. Kurutma makinesinde ekstra kuru seçeneği bazen çamaşırların fazla kırışmasına neden olur. Bu nedenle çamaşırları dolap kuruluğu seçeneğinde kurutmanız ütülemenizi kolaylaştıracaktır.

Katlamayı sevmiyorsanız kendinize kartondan basit bir katlama aparatı yapabilirsiniz. Bu hem işinizi hızlandırır hem de düzgün ve aynı boyda katlanmış çamaşırlar yaratacağından yer sıkıntınıza çözüm olmuş olur.

Bunun haricinde kırışmış çamaşırları açmak ya da daha kolay ütülemek için birtakım spreyler vardır. Bu spreylerden edinebilirsiniz.

Aslen yayınlandı