Yurtta Çamaşır Yıkamak için 5 İpucu

Ortak alanlarda çamaşır yıkamak birçok kişi için eziyetli bir iş gibi görünse de vereceğimiz birkaç tüyo ile çekmecenizi her açtığınızda mis gibi kokan temiz çamaşırlara sahip olabilirsiniz. Yazımızı sonuna kadar okuyun, tüyoları öğrenin!

Güncellenmiş 5 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır makinesinin içinde renkli çamaşırlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yurtta ailenizden uzak yaşamanın heyecanı olduğu gibi yüklediği sorumluluklar da var. Bir sabah uyanıp temiz ya da ütülü kıyafetinizin kalmadığını görmek, ilk başlarda hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Yurtlarda çamaşır yıkama sorunu, çoğu öğrenin gözünü korkutsa da iyi bir planla yurtta çamaşır yıkamak aslında çok kolay. Çamaşırlarınızı kolayca yıkayıp kurutmak için 5 tavsiyemiz var:

Yurtlarda genellikle alan sıkıntısı olduğundan deterjan seçerken konsantre çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı seçmenizi öneririz. Çamaşır deterjanı olarak Omo Sıvı Deterjan, yumuşatıcı olarak da Yumoş konsantre çamaşır yumuşatıcısı kullanabilirsiniz. Böylelikle hem aldığınız deterjanı uzun süre kullanabilir hem de yerden tasarruf edersiniz.

5 Adımda Yurtta Çamaşır Nasıl Yıkanır?

1. Planlı olun

Yurtta çamaşır yıkama planı yapmak gözünüzü korkutmasın. Önceden haftanın bir gününü çamaşır günü olarak belirlemek, kirli çamaşırlarınızın aşırı birikmesini engellemek için iyi bir yöntemdir. Yurt yaşamına alışırken çamaşır makinelerinin en boş olduğu günleri bir iki ay içerisinde gözlemleyeceksiniz. O günü kendinize çamaşır günü olarak ayırın.

Çoğu çamaşır odasında yeteri kadar geniş alan olmadığından dolayı, çamaşır odasına gitmeden önce beyaz ve renklilerinizi odanızda ayırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yurtta çamaşır odasına gitmeden önce deterjanınızı, yumuşatıcınızı, gerekiyorsa leke çıkartıcınızı yanınıza almayı unutmayın. Eğer deterjanlarınızı odanıza çıkarmayacak ve kısa bir süreliğine de olsa çamaşır odasında bırakacaksanız mutlaka üstüne isminizi yazın.

Çamaşır makinesine atacağınız bir ya da iki adet tenis topu hem çamaşırlarınızın daha hızlı kurumasını hem de makineden daha yumuşak ve daha az kırışıklıkla çıkmasını sağlayacaktır. Eğer tenis topu bulamıyorsanız, top haline getirdiğiniz alüminyum folyoları da kullanabilirsiniz.

2. Makineleri her zaman kontrol edin

Hem çamaşır hem de kurutma makinesinde önceden unutulmuş bir eşya bütün çamaşırlarınızı bozabilir. Beyazları yıkayacağınız sırada çamaşır makinesinin lastiğine sıkışmış renkli bir çorap bütün beyazlarınıza renk verebileceği gibi kurutma makinesinin kenarına bulaşmış bir madde temiz çamaşırlarınızın kirlenmesine neden olabilir.

Bunun haricinde çamaşır makinesinin ya da kurutma makinesinin üst yüzeylerine bir şey koyacaksanız, bu yüzeylerde de deterjan ya da çamaşır suyu artığı kalmadığına emin olun.

3. Saatinizi kurun

Çamaşırlarınızı ayırıp makineye koyduktan sonra cep telefonunuzun alarmını çamaşırların biteceği saate kurun. Bazı yurtlarda, çamaşır makinesinde bekleyen çamaşırlar kaldırılıp başka alana konulur. Çamaşırlarınızın başka biri tarafından ellenme fikri hoşunuza gitmiyorsa, işinizi şansa bırakmayın. Makineniz bittiği gibi çamaşırlarınızı çıkartmanız, çamaşırlarınızın fazla kırışmasını da engeller.

Kot Pantolonda Yıkama Etiketi

İlk kez yıkayacağınız çamaşırların etiketlerindeki yıkama talimatlarını muhakkak okuyun. Bazı kıyafetler yüksek ısıda yıpranabildiği gibi bazıları sadece kuru temizleme ile temizleniyor olabilir.

4. Kurutma makinesini kullanmayı öğrenin

Yurtlarda çamaşır asacak fazla yer olmadığından kurutma makineleri en iyi arkadaşınız olacaktır. Bununla beraber yurtta çamaşır kurutma makinesi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir takım püf noktalar var.

Kurutma makinelerinin toz toplama bölümleri çok hızlı tıkanır. Bu oradan geçen havayı tıkadığından hem çamaşırların kurumasını yavaşlatır hem de potansiyel yangın tehlikesi oluşturur. Bu nedenle her kullanımdan önce toz toplama gözlerini temizleyin.

Kurutma makinesine uygun olan eşyalarınızı gözden geçirin. Yünlüler ve bazı dokuma kumaşlar kurutma makinesinde çekme yaparlar. Yünlüler en güzel sererek kurutulur. Çalışma masanızın bir kenarını ya da ranzanızın kenarını bu iş için ayırabilirsiniz.

Kurutma makinesine atmadan önce çamaşırlarınızı bir iki kere silkelemeniz çamaşırlarınızı daha kolay ütülemenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde çamaşırlarınızı kurutma makinesinden çıkardığınız zaman çekiştirirseniz küçük kırışıklıklar açılacaktır.

5. Çamaşır katlama teknikleri

Çamaşırları katlayıp ya da asıp saklamak tamamen yer problemi ile ilgili bir karardır. Neye karar verirseniz verin eşyalarınızı kurutma makinesinden çıkartır çıkartmaz bu işlemi uygularsanız çamaşırlarınızın kırışmasını engellemiş olursunuz. Kurutma makinesinde ekstra kuru seçeneği bazen çamaşırların fazla kırışmasına neden olur. Bu nedenle çamaşırları dolap kuruluğu seçeneğinde kurutmanız ütülemenizi kolaylaştıracaktır.

Katlamayı sevmiyorsanız kendinize kartondan basit bir katlama aparatı yapabilirsiniz. Bu hem işinizi hızlandırır hem de düzgün ve aynı boyda katlanmış çamaşırlar yaratacağından yer sıkıntınıza çözüm olmuş olur.

Bunun haricinde yurtta ütü yapmayı da kolaylaştırabilirsiniz. Kırışmış çamaşırları açmak ya da daha kolay ütülemek için birtakım spreyler vardır. Bu spreylerden edinebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?