Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çamaşır kurutma makinesi nasıl kullanılır? Kurutma makinesi kullanımı, makinenin sağladığı kolaylıklar ve aklınıza takılan bütün detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 3 Haziran 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kurutma makinesi kullanımı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır kurutma makinesi günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan eşyalardan biridir. Çamaşır ipi veya çamaşır teli ihtiyaçlarını rafa kaldıran bu makineler sayesinde özellikle de balkonunuz yoksa işiniz oldukça kolaylaşabilir. Çamaşırları kurutacak açık alanınız olsa bile güneşte çamaşır renginin solması, ani bir yağmurla kıyafetlerin ıslanması gibi riskler de kurutma makinesi ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Peki çamaşır kurutma makinesi nasıl kullanılır, çamaşır kurutma makinesi püf noktaları nelerdir ve kurutma makinesi kullanımı avantajları neler olabilir? Tüm bu soruların cevabını sizler için bir araya getirdik.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kurutma Makinesi Kullanımı Avantajları

  1. 1

   Günün her saatinde kullanın.

   Çamaşır kurutma makinesinin en iyi yanı, onu istediğiniz zaman kullanabilmenizdir. Çamaşırlarınızı kurutmak için hava durumunu ya da evin içerisindeki alanın uygunluğunu kontrol etmenize gerek yok. Fakat makinenin çalışırken çıkardığı sesi göz önünde bulundurarak, gece saatlerinde komşularınızı rahatsız etmediğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz. 

  2. 2

   Büyük çamaşırları kolaylıkla kurutun.

   Ağır çamaşırları, çarşaf ve yorgan yüzlerini çamaşır ipine asmayı unutun. Bir kurutucu kullanmak, başvurabileceğiniz en hızlı çamaşır kurutma yöntemidir. Özellikle nevresimler için kurutma makinesi kullanımı oldukça pratiktir. 

  3. 3

   Kışın çamaşır kurutma sorununa, yazın çamaşırların renginin solmasına son verin.

   Çamaşırları kış aylarında açık alanda kurutmak oldukça zordur. Yağışlarla yeniden ıslanabildiği gibi hava zaten soğuk olduğu için çamaşırlar kolay kurumayacaktır. Ancak, çamaşırları ev içerisine asarsanız da nemli çamaşırlar ev içerisindeki ısıyı düşürür. Bu da, evinizi sıcak tutmak için daha fazla enerji kullanımı demektir. Yaz aylarında ise kıyafetler dış alanlarda kururken direk güneş ışığına maruz kalır ve renkleri solabilir. Ayrıca polenler nedeniyle kişilerde alerjik reaksiyonlar söz konusu olabilir. Kurutma makinesi kullanımı bu konuda da bir avantaj sağlar.

  4. 4

   Kurutma makinesinin yüksek kapasitesinden faydalanın.

   Bir kurutucunun tamburu, bir çamaşır makinesininkinden daha büyüktür. Tek seferde çamaşır ipinden ya da evde çamaşır serebileceğiniz alanlardan daha fazla giysiyi kurutabilir.

 • Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

  1. 1

   Giysilerdeki kullanım etiketini inceleyin ve benzer giysileri birlikte kurutun.

   Kurutma makinesini kullanmadan evvel kıyafetlerin etiketinde bulunan sembolleri dikkatlice incelemeli ve benzer kıyafetleri birlikte yıkadığınız gibi birlikte kurutmalısınız. Kıyafetleri doğru kurutabilmek için bu sembollerin anlamlarını bilmek işinize yarayacaktır. Çamaşır yıkama sembolleri hakkında bilgi edinmek için yıkama sembolleri rehberimizi inceleyebilirsiniz.

  2. 2

   Kıyafetlerde kurutma makinesi işareti

   Çamaşır etiketinde yer alan kare içerisinde içi boş yuvarlak, kurutma makinesi işaretidir. Kurutma makinesi işareti gördüğünüzde, o kıyafeti makinede kurutabilirsiniz. Eğer bu işaretin üzerinde büyük bir çarpı yer alıyorsa, kurutma makinesine atılmaz işareti olarak yorumlanır. 

   Yün, ipek kıyafetler, sütyen ve mayolar genel olarak kurutma makinesinde yıkamaya uygun değildir.
  3. 3

   Kurutma makinesinde düşük ısı kullanımı

   Kurutma sembolleri içindeki noktalar hangi sıcaklık ayarının kullanılacağını gösterir. Kare içerisindeki yuvarlağın ortasında tek nokta varsa, bu durumda düşük ısı tercih etmelisiniz. Düşük ısı kullanımı kıyafetlerin esnekliğini kaybetmesini ve kırışmasını önler. 

  4. 4

   Kurutma makinesinde orta ısıda kurutma

   Kare içerisindeki yuvarlağın ortasında iki nokta bulunuyorsa, bu işaret çamaşırlar için orta ısıda kurutmanın uygun olduğunu göstermektedir.

  5. 5

   Kurutma makinesinde yüksek ısı kullanımı

   Kurutma sembolü olan kare içindeki yuvarlakta üç nokta varsa bu çamaşırlar yüksek ısıda kurutmaya uygundur. Bu ısı, yıpranması zor olan dayanıklı çamaşırlar içindir. Havlular, nevresimler ve kotlarda bu işaret yer alabilmektedir. Yüksek ısıda kurutmayı seçtiğinizde ıslak çamaşırlarla birkaç kuru havluyu makineye atıp kurutma süresini kısaltabilirsiniz. Kurutma makinesi nasıl kullanılır artık biliyorsunuz. O halde, çamaşır kurutma makinesi püf noktalarına da bir göz atalım.

 • Çamaşır Kurutma Makinesi Püf Noktaları

  1. 1

   Çamaşırları kurutmak için tek yöntem olarak kurutma makinesini tercih etmeyin.

   Çamaşır kurutma makinesi kullanımı oldukça pratiktir; ancak her çamaşır kurutma makinesine uygun değildir. Enerji tasarrufu ve kurutma makinesinin ömrü açısında da bazı çamaşırları asarak kurutmayı tercih edebilirsiniz. Üzerinde kuru temizleme işareti olan çamaşırları evde yıkamadığınız gibi kurutma da yapmamalı, sadece kuru temizlemeyi tercih etmelisiniz. En sık yapılan çamaşır yıkama hataları için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  2. 2

   Her kurutma sonrası kurutma makinesi filtresini temizleyin, su tankını boşaltın.

   Kıyafetlerinizin iplik parçalarından oluşan tiftik filtresi, her kurutma işlemi sonrası dolar ve düzenli olarak temizlenmelidir. Tıkanmış bir tiftik filtresi, havanın giysileriniz arasında dolaşmasını zorlaştırır, kurutucunuzu daha az verimli hale getirir. Ayrıca kurutma makinesinin su haznesi de düzenli olarak boşaltılıp temizlenmelidir. Kıyafetlerinizin fazlasıyla tüylendiğini düşünüyorsanız, tüylenen kazaklar için çözüm önerilerimizi inceleyin.

  3. 3

   Çamaşırları çok ıslakken kurutma makinesine atmayın.

   Yıkadığınız çamaşırları iyice sıkma yapmadan kurutma makinesine atarsanız daha uzun sürede kuruyacaktır. Bu da hem zaman hem de enerji kaybı demektir ve zaman içerisinde kıyafetlerde yıpranma ihtimalini artırır. 

  4. 4

   Enerji tasarruflu bir kurutucu tercih edin.

   Kurutma makinenizi çok sık kullanıyorsanız, enerji verimliliği puanı yüksek olan makineleri tercih edin. Bu tip kurutma makineleri fiyat olarak daha pahalı olsa da çalışırken çok daha az enerji harcar ve uzun vadede enerji tasarrufu ile size para kazandırabilir. 

  5. 5

   Kurutma makinesi kullanımı esnasında ortamı havalandırın.

   Kurutma makinesi çalışırken bulunduğu ortamda ısıyı ve nemi artırabileceği için ortamı havalandırmayı unutmayın.

Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?