Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çamaşır Kurutucusu Nasıl Kullanılır?

Evde kuru temizleme yöntemleri burada! Kuru temizleme sembolleri ve çamaşır kurutucusu ile ilgili bilmek istediğiniz her şey için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Çamaşır Kurutucusu Nasıl Kullanılır?

Hepimiz kıyafetlerimizin yıkama etiketleri kısmında semboller görmüşüzdür fakat hangimiz bu sembollerin ne anlama geldiğini bulmak için zaman ayırıyor? Her bir sembolü öğrenmek istemeseniz de, çamaşır kurutucusu sembolünü aklınızda bulundurmak işinize yarayacaktır.

Çamaşır kurutucusu kullanırken, yıkama etiketlerinde yer alan sembollerini kontrol ettiğinizden mutlaka emin olun. Bazı materyaller çamaşır kurutucusunda bozulabilir veya çekebilir. Bazı kıyafetlerinize çeki düzen vermek için, düşük ısı ayarında bir kaç dakikalığında çamaşır kurutucusuna koyabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Neden Çamaşır Kurutucusu?

Ne zaman ve nasıl kullanmanız gerektiğini bildiğiniz takdirde çamaşır işinizi kolaylaştırmis ve aynı zamanda kıyafet çekmesini de önlemiş olursunuz. Çamaşır kurutucusu yeni yıkanmış kıyafetlerinizi çamaşır makinası tamburundan daha büyük bir tambur içinde sıcak hava dalgası yayarak döndürür. Bu şekilde kıyafetleriniz eşit olarak kururken kırışmaları da önlenmiş olur, bu da daha az ütü anlamına gelir.

Çamaşır Kurutucusu Sembolü Ne Anlama Gelir?

Kare şekli kurutma sürecini sembolize ederken, daire işareti de çamaşır kurutucusunda kurutmaya uygun olduğunu gösterir. Eğer bu sembolün üzerinde büyük bir çarpı işareti varsa, kıyafetiniz çamaşır kurutucusunda kurutmaya uygun değil demektir. Dairenin içerisindeki iki nokta işareti ise yüksek ısı ayarında kurutma, ve eğer tek bir nokta ise düşük ısı ayarında kurutma anlamına gelir.

Her kıyafet çamaşır kurutucusunda kurutulmaya elverişli değildir ve bu yüzden her zaman etiketindeki çamaşır kurutucusu sembolünü kontrol etmelisiniz. İpek, yünlü, narin ve sadece kuru temizleme yapılması gereken ürünlere dikkat edin. Bu gibi kıyafetlerinizde bozulma veya çekme yaşanabilir ve bu yüzden yıkama etiketleri sembollerini mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

Ortasında daire olan kare işareti kıyafetinizi çamaşır kurutucusunda kurutabileceğinizi gösteren bir işarettir. Karenin üstündeki çarpı işareti ise çamaşır kurutucusu kullanmamanız gerektiğini gösterir. Dairenin içerisindeki iki nokta yüksek ısıda kurutabileceğinizi gösterir. Tek bir nokta ise düşük ısıda kurutmanız gerektiği anlamına gelir.

Çamaşır Kurutucusunda Yüksek Isı Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Kuruması uzun zaman alan pamuklu çamaşırlar için (örneğin kotlar, havlular, svetşörtler vb.) çamaşır kurutucusunda yüksek ısı ayarı kullanın. Zamanınızın kısıtlı olduğu durumlarda da yüksek ısı ayarını kullanabilirsiniz. Çamaşır kurutucusuna ıslak çamaşırlarınızla birlikte kuru havlu yerleştirin. Bu havlu hem ıslaklığını alacak hem de kuruma zamanını kısaltacaktır. 

Çamaşır Kurutucusunda Düşük Isı Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Çamaşırlarınızı düşük ısıda daha uzun süreyle kurutmak ise hem kıyafetlerinizin esnekliğini kaybetmemesini sağlayacak hem de kırışmalarını önleyecektir. Çamaşır kurutucusu sembolündeki tek nokta işaretine dikkat edin, emin olamıyorsanız da yıkama talimatlarını gözden geçirin. Kıyafetlerinizi çamaşır kurutucusuna beş dakika boyunca düşük ısı ayarına koymak, hem tazelenmelerini sağlayacak hem de çeki düzen verecektir.

Çamaşır Kurutucusu Nasıl Kullanılır?

Çamaşırlarınızı Omo gibi kaliteli bir deterjanla yıkayıp makinadan cikardiktan sonra, düşük ısı ve yüksek ısı gruplarına ayırmadan önce bir miktar kurumalarına izin verin. Bu şekilde organize ettiğiniz kıyafetleriniz hem zaman olarak hem de ekonomik olarak size fayda saglayacaktir. Kıyafetleriniz ne kadar ıslaksa, kurumaları için o kadar elektrik harcanması gerekecektir ve bu yüzden üzerinden sular akan havlunuzu kurutucuya yerleştirmeden önce tekrar düşünün.

Kurutucuya koyacağınız kıyafetleriniz ne kadar az olursa kurumaları da o kadar az zaman alacaktır. Bu yüzden aşırı doldurmamaya dikkat edin (maksimum 5-6 kilo tavsiye edilen çamaşır miktarıdır). Kıyafetlerinizi yerleştirmeden önce, ceplerini kontrol edin, bozuk paralar, sakız ya da tükenmez kalem kötü sonuçlara sebep olabilicek olanlari cikartin.. Makinanın ayarını doğru konuma getirdikten, sonra başlama düğmesine basın. Çamaşır kurutucusu durduktan sonra, buruşukluğu önlemek için katlayarak ya da asarak yerleştirin.

İşte bu kadar!artık çamaşırlarınızı rahatlıkla kurutabilirsiniz!

Aslen yayınlandı