Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Tüylenen Kazaklar Nasıl Temizlenir?

Yünlü kumaşların, kazakların en büyük sorunu zamanla tüylenmesidir. "Tüylenen kazak nasıl temizlenir?" diye merak ediyorsanız pratik bilgileri burada bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Tüylenen Kazaklar Nasıl Temizlenir?

O çok sevdiğiniz kazağı artık giyemiyorsanız, tüylenen kıyafetleriniz ile nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Kazaklarınızın ömrünü kısaltan, sizleri çoğu zaman kazak giymekten alıkoyan tüylenme sorununun çözümü düşündüğünüz kadar zor değil. İşte çözüm ve öneriler...

Kurutma makinesinde sürtünme fazla olduğu için çamaşırların tüylenme ihtimali de artar. Bu tarz hassas çamaşırlarınızı asarak kurutmanız, tüylenme sorunu yaşama olasılığınızı azaltacaktır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kazaklar Neden Tüylenir?

Kazaklar, yünlü kumaşlar sürtünme ve aşınma sonucu tüylenir. Özellikle temas edilen koltuk altı, boyun gibi kısımlarda daha çok tüylenme görülür. Üstelik tüylenme, tiftiklenme veya topaklanma olarak anılan problem yalnızca yünlülerde de görülmez. Pamuklular, polyester kumaşlar, naylon dokumalar da aynı problemi yaşayabilir. Tüylenmeyen kumaş arayanlardansanız, saf keten ve ipekleri tercih edebilirsiniz.

Tiftikli denen yoğun tüylü kazakları kuruturken askı kullanabilirsiniz. Dolap içlerinde kullanılan askılara asarak kuruttuğunuz kazaklar, daha uzun süre tüylenmeden size eşlik edebilir.

Kıyafetlerde Tüylenme Nasıl Önlenir?

Tüylenme sorununu henüz oluşmadan önlemenin birkaç yolu var. İşte pratik yöntemler: Deterjan seçerken tercihinizi sıvı ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Böylelikle yıkama esnasında sürtünmeyi en aza indirmiş olursunuz. Örneğin Rinso Narin Bakım Sıvı Çamaşır Deterjanı gibi hassas deterjanlar tüylenme sorunu olan kıyafetleri rahatlıkla temizlemenize yardım eder.

  • Giysileri ters çevirerek yıkamak da etkili bir çözümdür. Böylelikle yıkamanın neden olduğu tüylenme daha çok iç yüzeyde kalır.
  • Kumaşlara göre ayrım yaparak yıkama gerçekleştirebilirsiniz. Havlu kumaşları polyesterden ayırarak yıkamalısınız. Hassas kumaşlarla denim gibi sert kumaşların da bir arada olmaması önemlidir.
  • Çamaşır makinesini tıka basa doldurmamalısınız.
  • Kıyafetleri etiketindeki talimata göre yıkamaya özen gösterin. Makinenin programını ve devir sayısını kumaşa özel olarak seçmeyi de ihmal etmeyin.
  • Çamaşır yıkama esnasında yumuşatıcı kullanmak sürtünmeyi en aza indirir.
  • Hassas çamaşırları elde yıkamak da tüylenmeyi azaltacaktır.
  • Çamaşırlarınızı tüylenmemesi için düzenli olarak fırçalayabilirsiniz.

Tüylenen Kazaklar Nasıl Temizlenir?

Peki artık çok geçse ve kıyafetleriniz tüylenmişse neler yapabilirsiniz? İşte önerilerimiz sizlerle...

  • Kıyafet yüzeylerini bir jilet veya kazak tüyü toplama makinesi ile tıraş edebilirsiniz. Eğer profesyonel bir tüy toplama makinesi yerine jilet kullanacaksanız, elinizi kesmemeye ve kıyafeti zedelememeye özen göstermelisiniz.
  • Kıyafet tüyü toplayıcı aletiniz veya jiletiniz yoksa bigudileriniz de bu konuda iş görebilir. Hafif yapışan dokuda olan bigudileri kazak üzerinde gezdirdiğinizde tüylerin toplandığını görebilirsiniz.
  • Kedi ve köpek tüylerini toplamak için kullanılan rulolar veya bantlar da küçük tüyleri toplamaya yardımcı olabilir.

Bunlara Dikkat

Kazaklarda oluşan tüylenme sorunu bir kalitesizlik göstergesi değildir. Çok kaliteli yünler, kumaşlar da tüylenebilir. Ancak kalitesiz deterjan ve yumuşatıcı kullanmak tüylenme sorununun en büyük nedenlerinden biridir. Deterjan seçerken kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz.

Aslen yayınlandı