Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir?

Ailenizin bir parçası hâline gelen sevimli dostunuz kediniz, mevsim değişimlerinde bir hayli fazla tüy dökmeye başlar. Bir süre sonra halı, koltuk ve kıyafetleriniz kedinizin tüyleri ile dolar. Peki bu tüyleri kolayca temizlemenin bir yolu yok mu? Elbette var. Bu yazımızda hızlı ve kolay bir şekilde kıyafet, halı ve koltuklarınızdan kedi tüyü nasıl temizlenir keşfedin!

Güncellenmiş

Reklam
Kedi tüyü nasıl temizlenir?

Kıyafetlerdeki Kedi Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Birlikte keyifle vakit geçirdiğiniz kedinizin tüyleri elbiselerinize ve özellikle çoraplarınıza yapıştığında elinizle tek tek toplamak yerine tüy toplama makinesi diye de bilinen tüy toplama rulosu ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Tüy toplama ruloları pratik ve etkilidir. Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmak için yıkamadan önce çamaşırlarınızı rulo ile temizlemeyi unutmayın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Tüy toplama rulosu olmadığı durumlarda, eğer evinizde varsa bir selobantın yapışkan yüzeyini elinizin üst kısmına gelecek şekilde sararak kedi tüyü temizleme rulosu yapabilirsiniz. Böylece elinizi kıyafetlerinizin üzerinde gezdirerek tüyleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Kedi tarağı ya da tarama eldiveni ile kedinizi sık sık fırçalayın. Kıyafetlerinizi yıkamadan önce de tüylerden olabildiğince arındırın ve mümkünse çamaşır kurutma makinesi kullanın.

Halılardan Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir?

Kedi kılı, yapısı gereği oldukça incedir. Bu yüzden halılara kolayca tutunurlar. Halılardan tüyleri temizlemenin en etkili yolu süpürmekten geçse de bazen süpürgeyi çalıştırmak istemeyebilirsiniz. Kedinizi yıkamak bir çözüm olsa da sık sık bu işlemi tekrarlamak hem sizin hem de kediniz için yıpratıcı olabilir. Bu gibi durumlarda da tüy toplama rulosu hızlı ve pratik bir çözüm sunar.  

Bunlara Dikkat

Kediniz sürekli ve fazla tüy döküyorsa sağlık kontrolleri için veterinere başvurun.

Eğer halınız uzun tüylü ise halı fırçası ile de kolayca tüyleri toplayabilirsiniz. Fakat kısa tüylü bir halınız varsa halı fırçası yerine çekpas kullanabilirsiniz. Tek bir yöne doğru çektiğiniz çekpasın ucundaki silikon, tüyleri kolayca toplamanıza yardımcı olur. Çekpas temizliğinden daha etkin bir şekilde faydalanmak için halınızı bir bez yardımıyla hafifçe nemlendirebilirsiniz.

Koltuklardaki Kedi Tüyleri Nasıl Temizlenir?

İş kedi tüyü temizlemek olunca, tüy toplama rulosu halı ve kıyafetlerde olduğu gibi koltuklarda da pratik bir çözüm sunar. Ancak yetersiz kaldığı durumlarda elektrik süpürgesinin koltuk ucu ile de tüyleri temizleyebilirsiniz.

Bu noktada süpürme işlemini kısaltmak için bir bulaşık eldiveninden faydalanabilirsiniz. Temiz bir bulaşık eldiveni giyerek ve elinizi koltuğun üzerinde gezdirerek kedi tüylerini döşemenizin üzerinde bir noktaya kolayca toplayabilirsiniz. Topladığınız tüyleri de süpürge ile çekerek hızlıca koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Halılarda olduğu gibi nemli bir bezle kumaş koltukları hafifçe nemlendirdikten sonra çekpas ile de kolayca tüyleri toplayabilirsiniz. Çekpas ile tüyleri toplarken, çekpası tek yöne doğru sürtmeniz tüylerin toplanmasını kolaylaştırır.

Kedinizin tüylerini nasıl temizleyeceğini öğrendiniz fakat kumu ile baş edemiyor musunuz? O zaman "Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımıza hemen göz atın ve çözüm yollarını öğrenin.

Aslen yayınlandı