Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir?

Ailenizin bir parçası hâline gelen sevimli dostunuz kediniz, mevsim değişimlerinde tüy dökmeye başlar. Bir süre sonra halı, koltuk ve kıyafetleriniz kedinizin tüyleri ile dolar. Peki, evdeki kedi tüyleri nasıl temizlenir? Kedi tüyü kıyafetten nasıl temizlenir?

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mavi koltukta uzanan gri kedi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mevsim geçişlerinde kediniz tüy dökmeye meyillidir. Tüy dökme dönemlerinde evin her yerini kaplayan kedi tüyleriyle nasıl başa çıkacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Evdeki kedi tüyleri nasıl temizlenir, dökülen kedi tüyleri nasıl temizlenmeli, kıyafetlerden kedi tüyü nasıl çıkar merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek kıyafetlere, halılara ve koltuklara yapışan kedi tüylerinden kurtulabilirsiniz.

Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi ile uzun süre tüylerin kumaş yüzeylere tutunmasını önleyebilirsiniz.

Kedi Tüyü Kıyafetten Nasıl Temizlenir?

Kedi tüyü nasıl temizlenir diyorsanız, birlikte keyifle vakit geçirdiğiniz kedinizin tüyleri elbiselerinize ve özellikle çoraplarınıza yapıştığında elinizle tek tek toplamakla vakit kaybetmenize gerek yok. Kıyafetten kedi tüyü temizleme işlemi için tüy toplama makinesi diye de bilinen tüy toplama rulosunu kullanabilirsiniz.

Tüy toplama ruloları pratik ve etkilidir. Üstelik elbiseden kedi tüyü temizleme işlemini sık sık tekrarlamak çamaşır makinenizin tıkanmasını önler. Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmak için yıkamadan önce çamaşırlarınızı rulo ile temizlemeyi unutmayın.

Gri tişörtteki tüyleri ruloyla temizleyen biri

Tüy toplama rulosu olmadığı durumlarda kıyafetten kedi tüyü nasıl temizlenir diyorsanız, varsa bir selobantın yapışkan yüzeyini elinizin üst kısmına gelecek şekilde sararak kedi tüyü temizleme rulosu yapabilirsiniz. Böylece elinizi kıyafetlerinizin üzerinde gezdirerek tüyleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Kedi tarağı ya da tarama eldiveni ile kedinizi sık sık fırçalayın. Kıyafetlerinizi yıkamadan önce de tüylerden olabildiğince arındırın ve mümkünse çamaşır kurutma makinesi kullanın.

Halıdaki Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir?

Kedi kılı, yapısı gereği oldukça incedir. Bu yüzden halılara kolayca tutunurlar. Halılardan tüyleri temizlemenin en etkili yolu süpürmekten geçse de bazen süpürgeyi çalıştırmak istemeyebilirsiniz. Kedinizi yıkamak bir çözüm olsa da sık sık bu işlemi tekrarlamak hem sizin hem de kediniz için yıpratıcı olabilir. Bu gibi durumlarda da tüy toplama rulosu hızlı ve pratik bir çözüm sunar.  

Krem renk halı üstünde oturan kahverengi beyaz kedi

BUNLARA DİKKAT Kediniz sürekli ve fazla tüy döküyorsa sağlık kontrolleri için veterinere başvurun.

Eğer halınız uzun tüylü ise halı fırçası ile de kolayca tüyleri toplayabilirsiniz. Fakat kısa tüylü bir halınız varsa halı fırçası yerine çekpas kullanabilirsiniz. Tek bir yöne doğru çektiğiniz çekpasın ucundaki silikon, tüyleri kolayca toplamanıza yardımcı olur. Çekpas temizliğinden daha etkin bir şekilde faydalanmak için halınızı bir bez yardımıyla hafifçe nemlendirebilirsiniz.

Koltuktan Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir?

Konu kedi tüyü temizlemek olunca, tüy toplama rulosu halı ve kıyafetlerde olduğu gibi koktuktan kedi tüyü temizleme için de pratik bir çözüm sunar. Ancak yetersiz kaldığı durumlarda elektrik süpürgesinin koltuk ucu ile de tüyleri temizleyebilirsiniz.

Koltuk temizleme makinesiyle gri koltuk temizleyen biri

Bu noktada süpürme işlemini kısaltmak için bir bulaşık eldiveninden faydalanabilirsiniz. Temiz bir bulaşık eldiveni giyerek ve elinizi koltuğun üzerinde gezdirerek kedi tüylerini döşemenizin üzerinde bir noktaya kolayca toplayabilirsiniz. Topladığınız tüyleri de süpürge ile çekerek hızlıca koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Halılarda olduğu gibi nemli bir bezle kumaş koltukları hafifçe nemlendirdikten sonra çekpas ile de kolayca tüyleri toplayabilirsiniz. Çekpas ile tüyleri toplarken, çekpası tek yöne doğru sürtmeniz tüylerin toplanmasını kolaylaştırır.

Kedi beslemek çok eğlenceli olsa da bakımı özen ister. Kedi kumu temizliği gibi noktalara özen göstererek, idrar kokusu gibi sorunları etkili bir şekilde çözerek ve kedinizin dökülen tüylerini düzenli olarak temizleyerek bu yolculuğu daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?