Evdeki Kedi ve Köpek Çişi Kokusu Nasıl Giderilir?

Kediniz ya da köpeğiniz yanlışlıkla çişini yaptı ve utanıyor mu? Endişelenmenize gerek yok. Bu adımları takip ederek köpek ve kedi çişi kokusu nasıl çıkar öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 15 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
tüylü bir örtü üzerinde yavru köpek, mavi oyuncak ve mavi yastık

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hayatınıza neşe katan sevimli bir ev arkadaşınız var. Onunla oynamaya doyamıyor, birlikte vakit geçirmekten keyif alıyorsunuz. Elbette bazen istenmeyen tatsız durumlar da yaşanabiliyor. Sevimli dostunuz henüz tuvalet alışkanlığı edinecek kadar büyümediyse, hastaysa ya da özel bir dönemindeyse evin çeşitli yerlerine çişini yapabilir. Peki, köpek ve kedi çişi nasıl temizlenir? Köpek ve kedi çişi kokusunu çıkarmak için ne yapmalısınız? İşte evde evcil hayvan kokusuyla başa çıkmanın püf noktaları.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Köpek ve Kedi Çişi Kokusu Nasıl Çıkar?

  Kedi ve köpek çişi nasıl temizlenir, köpek idrar kokusu nasıl giderilir diyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek perke, halı, koltuk vb. farklı yüzeylerdeki kedi-köpek çişi kokusundan kurtulabilirsiniz.

  1. 1

   Kokunun kaynağını bulun ve fazla sıvıyı alın

   Kokunun izini sürün. Havayı koklayarak amonyak kokusunu takip edebilir, kedi ya da köpeğinizin idrarını nereye yaptığını ya da bulaştırdığını tespit edebilirsiniz. Temizliğe girişmeden önce mümkün olan en fazla sıvıyı bir kağıt havlu ya da gazete yardımıyla alın.

  2. 2

   Deterjan uygulayın ve bekleyin

   Kokunun kaynağını buldunuz, peki köpek veya kedi çişi nasıl temizlenir? Bunun için formüle edilen enzimatik bir deterjan kullanın. Islaklığın olduğu bölgeye enzimatik deterjanı uygulayın ve deterjanın içindeki enzimlerin idrarı ayrıştırabilmesi için biraz bekleyin.

  3. 3

   Üstünü kapatın

   Deterjanın idrarı ayrıştırması için beklerken aile fertlerinin yanlışlıkla ıslaklığa oturmaması, kedi ya da köpeğinizin ilgili yere yaklaşmaması için ıslaklığın üstünü alüminyum folyoyla kaplayın. Alüminyum folyo, kediniz ya da köpeğiniz bölgeye yaklaştığında hışırdayacak ve tekrar bölgeyi işaretlemesinin önüne geçecektir.

  4. 4

   Kurulayın

   Kullanım talimatında belirtilen süre kadar bekledikten sonra kağıt havlu yardımıyla bölgeyi kurulayın ve tekrar alüminyum folyoyla sararak kurumaya bırakın.

   Küçük çocuk ve yavru köpek

  Eğer enzimatik deterjanınız yoksa ya da doğal yöntemlerle kedi ve köpek çişi kokusu nasıl giderilir diyorsanız, evde enzimatik temizleyici yapımı da çok basit. Evde enzimatik temizleyici yapımı için karbonat ve sirkeden destek alabilirsiniz. Fazlalık sıvıyı aldıktan sonra bölgeye karbonat döküp 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında suyla yarı yarıya seyrelttiğiniz beyaz sirkeyi bölgeye spreyleyin. 5 dakika daha bekledikten sonra kağıt havlu yardımıyla bölgeyi silin. 

  Eğer karbonat ve sirke karışımı tercih ettiyseniz idrar kokusunun %100 çıkmayacağını kabul etmelisiniz. Dilerseniz köpek veya kedi idrarı kokusu giderici spreyleri kullanabilirsiniz.

  Küçük kazaların yaşandığı kumaş yüzeylerde kalan lekeleri temizlemek için Omo Sıvı Deterjan gibi bir çamaşır deterjanından yardım alabilirsiniz.

Kokudan Kurtulmak İçin Bunlara Dikkat!

Kedi ya da köpeğinize nereye tuvaletini yapması gerektiğini öğretmek için fazla idrarı emdirdiğiniz kağıt havlu ya da gazeteyi kullanabilirsiniz. Kağıt havlu ya da gazete kağıdını kum kabı ya da benzer bir yere koymanız yeterli olacaktır. Köpek kokusu evin her tarafını sarmışsa evi havalandırabilir ve etrafa seyrelttiğiniz ağız çalkalama suyundan spreyleyebilirsiniz. 

Kedinizin kum kabından yayılan kötü kokular sizi rahatsız ediyorsa karbonat çözüm olabilir. Kedi kumunu boşaltıp rutin temizliği yaptıktan sonra kum kabının altına bir miktar karbonat serpebilir ve üstüne kumu serebilirsiniz. "Koltuklardaki köpek kokusu nasıl giderilir?" diye soruyorsanız suyla seyreltilmiş beyaz sirkeden destek alabilirsiniz. Düzenli olarak koltuklarınıza karışım ile spreyleyerek kokudan kurtulabilirsiniz.

Not: Kedi kumuyla baş edemiyor ve pratik çözümler arıyorsanız, "Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?" konulu yazımız size aradığınız bütün bilgileri verecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?