Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Mobilyalardaki Evcil Hayvan İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?

Kediniz ya da köpeğiniz kanepenizin üstüne yanlışlıkla çişini yaptı ve utanıyor mu? Endişelenmenize gerek yok. Adımları takip ederek evcil hayvan idrarı kokusundan kısa zaman içinde kurtulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Mobilyalardaki Evcil Hayvan İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?

Hayatınıza neşe katan sevimli bir ev arkadaşınız var. Onla oynamaya doyamıyor, vakit geçirmekten keyif alıyorsunuz. Elbette bazen istenmeyen tatsız durumlar da yaşanabiliyor. Sevimli dostunuz henüz tuvalet alışkanlığı edinecek kadar büyümediyse, hastaysa ya da özel bir dönemindeyse evin çeşitli yerlerine idrarını yapabilir. Peki kötü kokulu ıslaklıkları temizlemenin kolay ve etkili bir yolu var mı?

Kokudan Kurtulmak İçin İzleyeceğiniz Yol

  • Kokunun izini sürün. Havayı koklayarak amonyak kokusunu takip edebilir, kedi ya da köpeğinizin idrarını nereye yaptığını ya da bulaştırdığını tespit edebilirsiniz. 
  • Temizliğe girişmeden önce mümkün olan en fazla sıvıyı bir kağıt havlu ya da gazete yardımıyla alın.
  • Kedi ve köpek idrarını temizlemek için formüle edilen enzimatik bir deterjan kullanın. Islaklığın olduğu bölgeye enzimatik deterjanı uygulayın ve deterjanın içindeki enzimlerin idrarı ayrıştırabilmesi için bekleyin.
Kedi ya da köpeğiniz çok küçük olmadığı halde sıklıkla çişini evin çeşitli bölgelerine yapıyorsa, muhakkak bir veterinere danışın. Sevimli dostunuzun size anlatamadığı bir problemi ya da rahatsızlığı olabilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

  • Deterjanın idrarı ayrıştırması için beklerken aile fertlerinin yanlışlıkla ıslaklığa oturmaması, kedi ya da köpeğinizin ilgili yere yaklaşmaması için ıslaklığın üstünü alüminyum folyoyla kaplayın. Alüminyum folyo, kediniz ya da köpeğiniz bölgeye yaklaştığında hışırdayacak ve tekrar bölgeyi işaretlemesinin önüne geçecektir. 
  • Kullanım talimatında belirtilen süre kadar bekledikten sonra kağıt havlu yardımıyla bölgeyi kurulayın ve tekrar alüminyum folyoyla sararak kurumaya bırakın. 
  • Eğer enzimatik deterjanınız yoksa ya da doğal bir yöntem arayışındaysanız; karbonat ve sirkeden destek alabilirsiniz. Fazlalık sıvıyı aldıktan sonra bölgeye karbonat döküp 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında suyla yarı yarıya seyrelttiğiniz beyaz sirkeyi bölgeye spreyleyin. 5 dakika daha bekledikten sonra kağıt havlu yardımıyla bölgeyi silin. 
  • Eğer karbonat ve sirke karışımı tercih ettiyseniz idrar kokusunun %100 çıkmayacağını kabul etmelisiniz. Dilerseniz kedi ve köpek koku giderici spreyinden destek alabilirsiniz. 

Bunlara dikkat

Kediniz ya da köpeğiniz çişini evin herhangi bir köşesine yaptıysa, bölgeyi daimi olarak belirlememesi için hemen temizlemelisiniz. İdrar kokusunu alan kedi ve köpek, aynı bölgeye tekrar tekrar çişini yapabilir. İdrara kokusunu veren ürik asit, sadece enzimler yardımıyla parçalanabiliyor. Kokudan %100 kurtulmanız için enzim içeren bir deterjan ya da köpek koku giderici kullanmalısınız. Küçük bir not: Temizliğe başlamadan önce eldiven giymeyi de unutmayın. 

Kokudan Kurtulmak İçin Bunlara Dikkat!

Kedi ya da köpeğinize nereye tuvaletini yapması gerektiğini öğretmek için fazla idrarı emdirdiğiniz kağıt havlu ya da gazeteyi kullanabilirsiniz. Kağıt havlu ya da gazete kağıdını kum kabı ya da benzer bir yere koymanız yeterli olacaktır. Köpek kokusu evin her tarafını sarmışsa, evi havalandırabilir ve etrafa seyrelttiğiniz ağız çalkalama suyundan spreyleyebilirsiniz. 

Kedinizin kum kabından yayılan kötü kokular sizi rahatsız ediyorsa karbonat çözüm olabilir. Kedi kumunu boşaltıp rutin temizliği yaptıktan sonra kum kabının altına bir miktar karbonat serpebilir ve üstüne kumu serebilirsiniz. "Koltuklardaki köpek kokusu nasıl giderilir?" diye soruyorsanız suyla seyreltilmiş beyaz sirkeden destek alabilirsiniz. Düzenli olarak koltuklarınıza karışım ile spreyleyerek kokudan kurtulabilirsiniz.

Not: Kedi kumuyla baş edemiyor ve pratik çözümler arıyorsanız, "Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?" konulu yazımız size aradığınız bütün bilgileri verecektir.

Aslen yayınlandı