Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

İskandinav Mutlu Yaşam Sırları: Lykke Nedir?

Lykke yaşam tarzınızı benimsemek için kolay bir yol seçin ve değişimi evinizden başlatın. Mesela küçük mutluluklar oluşturmak için önce telefonları bir kenara koyabiliriz. Dijital detoks için gerekli olan bu eylemi, yazımızı okuduktan hemen sonra yapmaya başlayabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
İskandinav Mutlu Yaşam Sırları: Lykke Nedir?

Minimalist yaşam tarzı olan lykke nedir? Dilimizde “lö-geh” şeklinde okunan Lykke, Danimarka dilinde “mutluluk” anlamına geliyor. Dünyanın en mutlu insanlarının sırlarını anlatan Meik Wiking'in Lykke adlı kitabını ülkemizdeki kitapçılarda da bulmak mümkün. Yazarın daha önceden kaleme aldığı “Hygge”de, yaşadığımız ortamda bizi mutlu eden ufak değişikliklerden söz ediliyordu. Lykke ise dışa dönük ve bireysel mutluluğumuz için yapabileceğimiz tatlı nüansları içeren bir felsefeyi ele alıyor ve tüm anlatım temelde denge unsuruna dayanıyor.

Lykke yaşam tarzında yünlü, pamuklu ve yumuşak kumaşlar önem kazanıyor. Bu tip kumaşların yumuşak olması ve güzel kokması için, Yumoş gibi kalıcı kokusu ile ferahlık sağlayan yumuşatıcıların kullanılması keyifli bir sonuç verecektir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

2019 Dünya Mutluluk Raporu Neler Söylüyor?

Birleşmiş Milletler bünyesinde, bağımsız araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar ışığında bu yıl 7.si yayımlanan Dünya Mutluluk Raporu 2019 , 156 ülkede yapılan araştırmalar ve anketlerden oluşuyor. Yapılan araştırmalar, kurulan kişisel ilişkilerin yanı sıra komşuluk ve mahalle ilişkilerinde yaşanan sosyal tatminin en büyük mutluluk kaynağı olduğunu gösteriyor.

Başlıktaki soruyu şöyle de değiştirebiliriz, herkesin mutluluğu kişisel bir tercihse, lykke’yi kendi kişisel yaşamımızla nasıl örtüştürebiliriz? Lykke tarzı bir yaşam için öne çıkan altı yapı taşı mevcut: Beraberlik, para, sağlık, özgürlük, güven ve nezaket.

Mahalleli Olmak Güzeldir

Dünya Mutluluk Raporu’nda da bahsedildiği gibi, komşularımızla ve arkadaşlarımızla geçirdiğimiz vakitler önem taşıyor. Güven ve tatmin duygumuzun yanı sıra bunun fizyolojik olarak da bize iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış gerçekler arasında yer alıyor. Mahallenizde herkesin sıkça uğradığı park ya da benzeri bir alan varsa işler daha da kolaylaşıyor. Eğer mahalle kavramının çok da olmadığı bir apartmanda yaşıyorsanız, lykke size, arkadaşlarınızla toplanıp yemek yapmak gibi periyodik etkinlikler öneriyor.

Lykke’yi eve taşımak için çok büyük harcamalar yapmanıza gerek yok. Vazo içinde çiçekler, düz renk dekorasyon ürünleri ve dekoratif aydınlatmalar ilk adımı atmanız için yeterli olacaktır.

Dijital Detoks Önemlidir

Teknolojinin insanı yalnızlaştırdığı kavramından yola çıkarak lykke’nin, insanlarla iç içe ve dengeli bir hayat için kendimizi uyarlamak olduğunu düşünmek yanlış olmuyor. Lykke kitabı yazarı Wiking’in, CEO’su olduğu Mutluluk Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, bir hafta boyunca sosyal medyadan uzak kalan kişilerin daha az yalnız ve daha sosyal olduğu belirtiliyor. Sosyal medyadan uzak duran kişiler hayattan daha çok zevk alıyor. Bu nedenle, en azından bir aradayken telefonlara gömülmek yerine birbirimizle konuşmamız gerektiği öneriliyor.

Bunlara Dikkat

Lykke, yaşam tarzınızı kökten değiştirmenizi önermiyor; sadece ufak değişikliklerle daha mutlu bireyler olmanız için ipuçları veriyor. Bu ipuçlarını kendi hayat standardınıza uyarlamamız yaşantınızda olumlu değişimlere yol açabilir.

Biriktirdiklerimizi Bilmek Gerekir

Parayı mı yoksa anı mı biriktiriyoruz? Lykke’nin çıkış noktalarından bir tanesi de bu soru. Elimizdeki para cebimizden çıktığı anda tükenmediğini, sadece dönüştüğünü düşünmek kimi zaman bizi daha mutlu edebilir. Elimizdeki parayı neye dönüştürdüğümüz bu noktada çok önemlidir. Geçmişimizi düşündüğümüzde aklımıza paralarımız değil, yaşadıklarımız geliyor. O zaman lykke yaşamak için, geçmişte bizleri gülümseten anılara benzer anılar biriktirmek işin püf noktalarından biridir.

Aslen yayınlandı