İskandinav Mutlu Yaşam Sırları: Lykke Nedir?

Lykke yaşam tarzınızı benimseyerek huzurlu ve mutlu yaşam sırlarını keşfetmeye ne dersiniz? Lykke nedir, İskandinav mutlu yaşam sırları nelerdir? Öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş 22 Eylül 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Salon Koltuk ve Sehpa

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Lykke nedir sorusunu cevaplamadan önce kelime anlamını öğrenelim. İskandinav minimalist yaşam tarzını ifade eden lykke ne demek? Dilimizde “lö-geh” şeklinde okunan Lykke, Danimarka dilinde “mutluluk” anlamına geliyor. Meik Wiking'in "Lykke: Dünyanın En Mutlu İnsanlarının Sırrı" adlı kitabını ülkemizdeki kitapçılarda da bulmak mümkün. Yazarın daha önceden kaleme aldığı “Hygge” kitabında, yaşadığımız ortamda bizi mutlu eden ufak değişikliklerden söz ediliyordu. İskandinav felsefesi Lykke ise dışa dönük ve bireysel mutluluğumuz için yapabileceğimiz tatlı nüansları içeren bir felsefeyi ele alıyor. Tüm anlatım temelde "denge" unsuruna dayanıyor.

Lykke yaşam tarzında yünlü, pamuklu ve yumuşak kumaşlar önem kazanıyor. Bu tip kumaşların yumuşak olması ve güzel kokması için Yumoş gibi kalıcı koku sağlayan ve bakım yapan yumuşatıcıların kullanılması keyifli bir sonuç verecektir.

Dünya Mutluluk Raporu Neler Söylüyor?

Birleşmiş Milletler bünyesinde, bağımsız araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar ışığında düzenlenen 7. Dünya Mutluluk Raporu 156 ülkede yapılan araştırmalar ve anketlerden oluşuyor. Yapılan araştırmalar, kurulan kişisel ilişkilerin yanı sıra komşuluk ve mahalle ilişkilerinde yaşanan sosyal tatminin en büyük mutluluk kaynağı olduğunu gösteriyor.

Başlıktaki soruyu şöyle de değiştirebiliriz, herkesin mutluluğu kişisel bir tercihse, Lykke felsefesini kendi kişisel yaşamımızla nasıl örtüştürebiliriz? Lykke tarzı bir yaşam için öne çıkan altı yapı taşı mevcut: Beraberlik, para, sağlık, özgürlük, güven ve nezaket.

Lykke Felsefesi: Mahalleli Olmak Güzeldir

Dünya Mutluluk Raporu’nda da bahsedildiği gibi, mutlu yaşam sırları arasında en önemli unsurlardan biri mahalle yaşantısı. Komşularımızla ve arkadaşlarımızla geçirdiğimiz vakitler önem taşıyor. Güven ve tatmin duygumuzun yanı sıra bunun fizyolojik olarak da bize iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış gerçekler arasında yer alıyor. Mahallenizde herkesin sıkça uğradığı park ya da benzeri bir alan varsa işler daha da kolaylaşıyor. Eğer mahalle kavramının çok da olmadığı bir apartmanda yaşıyorsanız, lykke size arkadaşlarınızla toplanıp yemek yapmak gibi periyodik etkinlikler öneriyor.

Yanan bir şömine ve önünde kahve bardakları

Lykke Felsefesi: Dijital Detoks Önemlidir

Teknolojinin insanı yalnızlaştırdığı kavramından yola çıkarak lykke’nin insanlarla iç içe ve dengeli bir hayat felsefesi için kendimizi uyarlamamız gerekiyor. Lykke kitabı yazarı Meik Wiking’in CEO’su olduğu Mutluluk Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, bir hafta boyunca sosyal medyadan uzak kalan kişilerin daha az yalnız ve daha sosyal olduğu belirtiliyor. Sosyal medyadan uzak duran kişiler hayattan daha çok zevk alıyor. Bu nedenle, en azından bir aradayken telefonlara gömülmek yerine birbirimizle konuşmamız gerektiği öneriliyor.

Lykke Felsefesi: Biriktirdiklerimizi Bilmek Gerekir

Para mı yoksa anı mı biriktiriyoruz? Lykke’nin çıkış noktalarından bir tanesi de bu soru. Elimizdeki para cebimizden çıktığı anda tükenmediğini, sadece dönüştüğünü düşünmek bizi daha mutlu edebilir. Elimizdeki parayı neye dönüştürdüğümüz bu noktada çok önemlidir. Geçmişimizi düşündüğümüzde aklımıza paralarımız değil, yaşadıklarımız geliyor. O zaman lykke bir yaşam için, geçmişte bizleri gülümseten anılara benzer anılar biriktirmek işin püf noktalarından biridir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?