Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tek Kalan ve Eskiyen Çorapları Değerlendirme için 10 Pratik Fikir

Kayıp çorap diyarına göçmüş, tek kalan ve eskiyen çorapları değerlendirmek sandığınızdan daha kolay ve kullanışlı! Yazımızın içinde tek kalan çorapları değerlendirme adına bugün deneyebileceğiniz birbirinden farklı önerileri bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

çoraptan kukla
Reklam
Sign Up Banner

Sizin de bazı çoraplarınızın tekleri birden bire yok oluyor ya da kurutucuda ve çamaşır makinesinde kayboluyor mu? Ya da bir çorap eskiyip delinerek çiftini yalnız mı bırakıyor? Birbiriyle uyumsuz veya eksik bir sürü çorabınız varsa bu çorapları çekmecenizde tutmak anlamsızdır. Bununla birlikte, hangi çorapları giymeyi bırakacağınıza veya dolabınızda tutacağınıza karar verdikten sonra, onlardan tamamen kurtulmak yerine, onları her türlü kullanım için yeniden değerlendirebilirsiniz. Kayıp çorap sepetinizdeki tek kalan ve eskiyen çorapları değerlendirmek sandığınızdan daha kolay ve kullanışlı! İşte tek kalan çorapları değerlendirme adına bugün deneyebileceğiniz 10 pratik yöntem.

İhtiyacın olacak:

 • Eski ya da tek kalan çorap
 • İp
 • Dolgu malzemesi
 • Lastik
 • Sabun
 • Lavanta yağı ya da kuru lavanta
 • Ayakkabı ya da araba cilası
 • Oyun hamuru

Reklam

MPU Sign Up Banner

Tek Kalan ve Eskiyen Çorapları Değerlendirme

 1. Temizlik ya da toz bezi olarak kullanın.

  Eski çorapları elinizin üzerine geçirerek harika birer temizlik bezi haline getirebilirsiniz. Temizlik esnasında toz almak için bez yerine kuru veya nemli çorapları alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bu pratik toz bezleri, mobilyaların, süpürgeliklerin ve hatta tavan vantilatörlerinin tozunu almak için harika bir kullanım sağlar. Ayrıca eski çoraplar için bir diğer harika yöntem de çorapla tozlu ve pis panjurları temizlemektir. Çünkü yine çorapları elinize geçirebilir ve elinizi çıtalar arasında kolayca hareket ettirebilirsiniz. Size hareket kabiliyeti kazandıran bu yöntem, her türlü hızlı temizlik görevi ve ince işçilik gerektiren bölgeler için mükemmeldir. Evinizdeki dağınıklıktan kurtulurken eskiyen çorapları değerlendirmek için fazla çoraplardan bir kısmını mutlaka temizlik bezi sepetinize atın.

  Temizlik sırasında süpürgenin erişemediği yerleri süpürgenin ucuna nemli bir çorap takarak temizleyebilirsiniz.

  Step 1: NMC How to re-use socks use them as a cleaning cloth
 2. Ayakkabılarınızı cilalayarak parlatın.

  Eski yumuşak çoraplar ayakkabı cilalarken kullanmak için harikadır. Ayakkabılardaki tozu temizleyin, ayakkabı cilası uygulayın ve ardından ayakkabıları çoraplarla parlatın. 

  Bitkilerinizin üzerinde oluşan tozları da elinize geçirmiş olduğunuz nemli bir çorapla yapraklara zarar vermeden temizleyerek onları parlatabilirsiniz.

 3. Mobilya ve parkelerinizi koruyun.

  Parke zeminlerde mobilyadan kaynaklı oluşabilecek çizilme ve soyulmaların önüne geçebilmek adına mobilya ayaklarına çorap geçirebilirsiniz. Bu hem mobilya ayaklarını hem de parkenizi korumanızı sağlar. Ayaklı mobilyaları taşırken de aynı şekilde her bir mobilya ayağına bir çorap koyarak mobilyanızı çizilmelere karşı koruyabilirsiniz. 

  Mobilyalarınızı taşırken, spor yaparken, bahçede çalışırken veya farklı bir işle ilgilenirken darbelere karşı çoraplarınızı cep telefonu için koruyucu kılıf olarak kullanabilirsiniz.

  Step 3: NMC How to re-use socks protect your furniture and floors
 4. Çamaşırlardaki kırışıklıkları gidermek için kurutucuya nemlendirilmiş çorap koyun.

  Çamaşırları kurutma makinesinde unuttuğunuzda muhtemelen hepsi kırışacaktır. Bu nedenle her şeyi ütülemeniz gerekebilir. Bunun yerine, kullanmadığınız, nemlendirilmiş bir ya da iki çorabı çamaşırlarınızla birlikte kurutucuya atın. Birkaç dakika kurutucunuzu  çalıştırın, kırışıklıkların hepsi kaybolacaktır.

  Step 4: NMC How to re-use socks damp socks in the dryer
 5. Küçük kırılabilir nesneleri koruyun.

  Küçük, kırılabilir eşyaları paketlerken ve saklarken, eşyanın içini doldurmak ya da parçalanmasını ve diğer eşyalara zarar vermesini önlemek için her birini bir çorabın içine yerleştirin. Güvenli depolama dışında taşınırken ya da seyahate giderken de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kırılacak eşyalarınızı valiz, çanta veya koli içerisinde güvenli bir şekilde taşımak için çorapların içine yerleştirebilirsiniz.

 6. Ev yapımı dolap kokusu ve koku giderici kese yapın.

  Ayakkabılarınız kokmuşsa, eski bir çorabın ucuna birkaç yemek kaşığı karbonat koyun ve ardından çorabı düğümle bağlayın. Doldurulmuş çorabı ayakkabının burnuna sokun ve kokuları emmesi için gece boyunca bırakın. Bir diğer seçenek olarak tek kalan çorabınızın içine sevdiğiniz kokuda bir sabunu koyarak çekmeceye veya dolap içine yerleştirebilirsiniz. Böylece dolaplarınız veya çekmeceleriniz her zaman güzel kokacaktır. Aynı işlemi eski, temiz bir çorabı lavanta ile doldurarak da yapabilirsiniz. Çorabı doldurun ve ucunu bir kurdele veya lastik bantla sabitleyin. Eşyalarınızın kokusunu tazelemek için dolaba, spor çantasına veya çekmeceye yerleştirin.

  Step 6: NMC How to re-use socks deodourizer pouch 1
 7. Evcil hayvan oyuncağı yapın.

  Birlikte yaşadığınız hayvan dostlarınız için tek kalan çoraplarınızın içini doldurarak onlar için bir oyun materyali yapabilirsiniz. Daha gelişmiş bir oyuncak için birden fazla çorabı birbirine bağlayın. Bir uzunluk oluşturun fakat düğümlerin sıkı olduğundan emin olun. Böylece oynarken çözülmeyen bu ev yapımı oyuncağı dört ayaklı dostunuz güvenle kullanabilir. Evde kedi oyuncağı yapmak için çok sayıda ipucunu yazımızda bulabilirsiniz.

 8. Çoraptan kukla yapın.

  Çoraptan oyuncak yapımı ve çorap kuklaları, eski bir çorap ve keçeli kalem ile oldukça kolaydır. Çocuklar hem çoraptan kukla yapımı aktivitesini hem de çoraptan oyuncak ile oynanan oyunları severler. Siz de tek kalan çorapları değerlendirmek için içlerini doldurup çocuğunuzun ilgisini çekebilecek şekilde düzenleyerek eğlenceli kuklalar yapabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz oyun saatlerinde yalnızca kuklalarla oynayarak değil, çoraptan oyuncak yapma ile de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca tek kalan çorapları değerlendirmek için çorapları belirli noktalardan kesip pratik bir şekilde dikerek çocukların sevdiği hayvanlara ait oyuncaklara dönüştürebilirsiniz.

  Çocuklar için yaptığınız kukla, çoraptan oyuncak gibi materyalleri yırtılma ve sökülmelere karşı sağlam bir şekilde dikmelisiniz. Aynı şekilde kullandığınız boncuk ve düğmelerin de iyi dikildiğinden emin olmalısınız.

 9. Bavulunuzu düzenlemek için eskiyen çorapları değerlendirin.

  Valize yerleştireceğiniz ayakkabıları çorapların içine koyarak hem giysileriniz ve ayakkabılarınızın temasını engelleyebilir hem de ayakkabılarınızı ezilme, sürtünme gibi durumlara karşı koruyabilirsiniz.

  Step 9: NMC How to re-use socks organise your suitcase
 10. Süs eşyaları yapmak için tek kalan ya da kaçan çorapları kullanın.

  Tek çorapla ne yapılır ya da kaçan çoraptan ne yapılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Tek kalan çorapları değerlendirme adına süs eşyaları yapabilir ya da eşyalarınızı eskiyen çoraplarla süsleyebilirsiniz. Bardak veya kupalarınızı süslemek için tek kalan çoraplarınızı bardaklarınıza uygun olarak keserek şekil verebilirsiniz. Aynı şekilde kaçmış çorapların uç kısmını keserek evinizde veya balkonunuzda bulunan saksılara geçirerek saksılarınıza renkli bir görünüm katabilirsiniz. Hatta eski çoraplardan minder bile yapabilirsiniz. Tek kalan çoraplarınızı dikdörtgen şeklinde kesip içine elyaf doldurarak birbirlerine uç kısımlardan dikin. Birden fazla tek olan çoraplarınız yeterince büyüklüğe ulaştıktan sonra daire şekli vererek minder olarak kullanabilirsiniz. Son olarak pratik ve şık kapı süsleri yapabilirsiniz. Çorapları ortalarından kesin ve herhangi bir yapı marketinde bulabileceğiniz straforun etrafından geçirin. Straforu çorapla kapladıktan sonra tepe kısmına ip bağlayarak kapı süsü olarak kullanabilirsiniz.

Tüm bu adımları inceleyerek zevkinize ve ihtiyacınıza göre bir tanesini seçebilir ya da yaratıcılığınızı konuşturup kendi eskiyen çorapları değerlendirme projenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, tek kalan çoraplarınızı elinizin şekline göre keserek parmaksız veya tek parmaklı bir eldivene dönüştürebilirsiniz. Ya da ağrılarınızı dindirecek ev yapımı, pratik ve mikrodalgaya uygun bir ısıtma yastığı yapabilirsiniz. Doğal lifli bir çorabı pirinçle doldurun ve bir düğümle bağlayın. Daha sonra bunu ev yapımı bir ısıtma yastığı için 1 dakika kadar mikrodalgaya koyun ve ağrıyan bölgeye uygulayın. İşte bu kadar basit! 

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Tüm bu adımları inceleyerek zevkinize ve ihtiyacınıza göre bir tanesini seçebilir ya da yaratıcılığınızı konuşturup kendi eskiyen çorapları değerlendirme projenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, tek kalan çoraplarınızı elinizin şekline göre keserek parmaksız veya tek parmaklı bir eldivene dönüştürebilirsiniz. Ya da ağrılarınızı dindirecek ev yapımı, pratik ve mikrodalgaya uygun bir ısıtma yastığı yapabilirsiniz. Doğal lifli bir çorabı pirinçle doldurun ve bir düğümle bağlayın. Daha sonra bunu ev yapımı bir ısıtma yastığı için 1 dakika kadar mikrodalgaya koyun ve ağrıyan bölgeye uygulayın. İşte bu kadar basit! 

Eskiyen Çorapları Değerlendirme: Alternatif Öneriler

 • Kendi modanızı yaratın! Farklı veya benzer şekilde olan tekli çoraplarınızı birbiriyle kombinleyerek değerlendirebilirsiniz.

 • Yepyeni bir çift çorabı kaybetmek sizde strese neden oluyorsa, stres topu yapmak için tek kalan çorabı kullanın! Oyun hamurunu bir buzdolabı poşetine koyun ve ardından çorabın içine yerleştirin. Bu yumuşacık ve pratik top, anında stres atmanıza yardımcı olacaktır.

 • Boyama işlerini kazasız halletmek için tek kalan ya da eskiyen çorabınızı kullanın. Oturma odanızı yeniden şekillendiriyorsanız veya mutfağınıza renk katıyorsanız, ayakkabılarınızın üzerine bir veya iki çorap giydiğinizden emin olun. Bu yöntem ayakkabılarınızı temiz tutarken yerlere de zarar vermenizi önleyecektir.

 • Golf veya tenis toplarını saklayın. Garajda kolay erişim için eski tenis toplarını veya golf toplarını bir çorabın içinde tutun.

 • Taşınırken değerli eşyalarınızı koruyun. Değerli eşyalarınızı taşırken darbelerden korumak için eski çorapların içine koyun. Çorap, değerli eşyalarınızı destekleyecek ve kırılırsa, hasarı kontrol altına almak için iyi bir iş çıkaracaktır.

 • Ayakkabıları saklayın. Seyahat ediyorsanız veya ayakkabılarınızı taşıyorsanız, birbirine sürtündüklerinde çarpmalarını veya çizilmelerini önlemek için onları çorapların içine koyun.

 • Oyun parçalarını bir arada tutun. Çorapları tavla, satranç, okey, iskambil kağıtları, Monopoly ve daha fazlası gibi masa oyunları için oyun parçalarıyla doldurun ve ağzını bağlayın. Bu yöntem sayesinde bir daha asla oyun parçalarını kaybetmeyeceksiniz.

 • Yapışkan şişelerin canınızı sıkmasını önleyin. Zeytinyağı veya sirke gibi yapışkan veya yağlı olabilecek şişelerin altına bir çorap koyun. Çorap, şişeden aşağı akabilecek ve raflarınızda lekelerin oluşmasına neden olabilecek herhangi bir sıvıyı emecektir.

 • Gözlük kabı olarak kullanın. Gözlüklerinizi rahatlıkla bir çorap içinde saklayabilirsiniz. Gözlüklerde birikebilecek tozu önlemek için kullanmadığınız zamanlarda gözlüğü çorabın içinde tutabilirsiniz.

 • Masayı düzleştirmek ve dengesini sağlamak için eski çorapları kullanın. Bir parça çorap kullanarak, masanın daha kısa ya da titrek bacağının sorununu çözebilirsiniz. Masa hala düz değilse, daha fazla çorap şeridi ekleyebilirsiniz.

 • Dizlik yaparak dizlerinizi koruyun. İster emekleyen bebeğiniz ister kendiniz için olsun, çoraplardan mükemmel dizlikler yapabilirsiniz.

 • Sabun torbası olarak kullanın. Temiz bir çorabın içine bir kalıp sabun koyun. Çorap, ellerinizdeki zorlu kirleri daha kolay temizlemenize ve sabunu daha az kaygan hale getirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu yöntem, sabunun daha uzun süre dayanmasını ve daha iyi köpürmesini sağlar.

 • Yazı tahtasını temizleyin. Bir kağıt havluyu boşa harcamak veya tahta ile birlikte gelen silgiyi kullanmak yerine, eskiyen çorapları değerlendirin. Bu yöntemi aynı zamanda tebeşir tahtalarda da uygulayabilirsiniz.

 • Küçük ve kaybolabilecek eşyaları kurtarın. Mücevher, somun veya cıvata gibi küçük eşyaları, sıkıştıkları dar yerlerden kurtarın. Evdeki gizli çatlakları süpürge hortumunun ucuna bir çorap yerleştirerek süpürün. Kaybettiğinizi sandığınız küpe ve küçük eşyaları bulduğunuza şaşırabilirsiniz.

 • Çorap topuzu yapın. Mükemmel bale topuzunu elde etmek için tek gereken şey çoraptır. Çorabın burun kısmını kesin ve çorabı çörek gibi olana kadar yuvarlayın. Saçınızla bir at kuyruğu yapın ve ardından yuvarladığınız çorabı etrafına yerleştirin. Açıkta kalan saçları çorabın etrafına sarın ve tokalarla sabitleyin. Sahneye çıkmaya hazırsınız!

 • Aromaterapi yastığı yapın. Aromaterapi yastıkları çok pahalıya mal olabilir, ancak eski bir çorapla yapmak kolaydır. Çorabınıza limon ve lavanta gibi bir uçucu yağ dökün. Çorabı bağlayarak veya dikerek sabitleyin ve ardından soğuması için dondurucuya atın. İhtiyaç duyduğunuzda gerginliğinizi azaltmak için boynunuza sarın ya da yastığınızın altına yerleştirin.

 • Ellerinizi ve ayaklarınızı nemli tutun. Elleriniz ve ayaklarınız kış aylarından çatlamış ve kurumuşsa vazelin veya nemlendirici losyonla ovun ve üstlerini gece boyunca temiz çoraplarla örtün. Çorap, cildinizin nemi daha iyi emmesine yardımcı olacak ve kremin çarşaflarınızı kirletmesini önleyecektir.

 • Çocuk giysilerinin çabuk yıpranmasını önlemek için çoraplardan dirsek yamaları yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken onları eşit şekillerde kestiğinizden emin olmak.

 • Çoraptan kardan adam yapın. Yılbaşı süsleri için beyaz bir çorap, pirinç, keçe parçaları, beyaz ponponlar ve ayrıca 3 adet şeffaf saç lastiğinden bir kardan adam çorap yapabilirsiniz.

 • Bebeğinizi yıkayın. Çocuğunuzu yıkamak için cildini tahriş edebilecek bir lif kullanmak yerine çok daha yumuşak olacağı için temiz bir çorap kullanabilirsiniz. Elinizin üzerine koyun ve köpürtün.

 • Kendin yap oyuncak bebek giysileri tasarlayın. Eski çoraplarla ebeveynler ve çocuklar için eğlenceli bir aktivite yaratabilirsiniz. Çorapları kesmek ve oyuncak bebekler için farklı kıyafetler yapmak üzere lastik bantlar ve ip kullanabilirsiniz.

 • Bebek çıngırağı yapın. Zil, dolgu malzemesi ve eski bir çorap ile kolay bir bebek çıngırağı yapabilirsiniz. En iyi yanı, neredeyse hiç dikiş gerektirmemesi, çiğnenebilmesi ve bebeğiniz nesnelere vurmaya devam ederse mobilyaları çizmemesidir.

 • Çim adam yapın. Çocuğunuza eğlence size nostalji yaratacak bir aktivite olarak eski çoraplardan çim adam yapabilirsiniz. Çim tohumlarını bir çorabın içine dökün ve üstüne birkaç avuç dolusu toprak dökün. Çorabı bağlayın ve dilerseniz süsleyerek kaş, göz ve ağız yapın. Çoraba nemli olana kadar su püskürtün ve her gün sulamaya devam edin.

 • Hava akımının kapıların veya pencerelerin altından girmesini önlemek için eski bir çorap, mısır taneleri ve dolgu malzemesi ile bir kapı stoperi yapın. Bu ev yapımı stoper, hem soğuk hava akışını engelleyecek hem de gerektiğinde kapıların çarpmasını durduracaktır. Dilediğiniz gibi süsleyerek de şık bir görünüm elde etmeniz mümkün.

Eski eşya ve kıyafetleri değerlendirmekle ilgili sitede göz atabileceğiniz birkaç yazımız daha var: Eski kıyafetlerden yeni kıyafetler yapma, eski giysileri değerlendirme rehberi ve pet şişeden yaratıcı geri dönüşüm fikirleri tam aradığınız yazılar olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular: Eskiyen Çorapları Değerlendirmek

Çoraptan Kukla Nasıl Yapılır?

Eskiyen çorapları değerlendirme yollarından biri de çoraptan kukla yapmaktır. Kolunuzu örtecek kadar uzunlukta ve temiz bir çorap bulun. Çorap istediğiniz renkte ve desende olabilir. Çorabı elinize geçirin ve elinizle bir C şekli yapın. Parmaklarınızı çorabın parmak kısmına koyun. Başparmağınızı topuk kısmına sokmaya çalışın. Başparmağınız topuk kısmına ulaşamazsa çorabı başparmakla parmakların arasındaki oyuğa sokun. Elinizi açın ve kapatın. Çorap zaten bir kukla gibi görünmeye başlayacak. Dört parmağınızı yerleştirdiğiniz dikiş yerine tükenmez bir kalem ile iki nokta koyarak kuklanızın gözlerini oluşturun. Kuklanın burnu olmasını isterseniz, burnu için de bir nokta koyun. Çorabı düz bir zemin üzerine koyun, gözleri ve burnu oluşturmak için ponpon, düğme gibi gereçler kullanın. Bunları bir ip yardımıyla dikebilir ya da bir yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz.

Tek Kalan Çoraptan Oyuncak Nasıl Yapılır?

Çoraptan bebek yapımı için tek bir çorap, makas, az miktarda elyaf ve dikiş ekipmanları yeterli olacaktır. Bu malzemeleri kullanarak siz de çok hoş ve dayanıklı bir oyuncak yapabilirsiniz. Dilediğiniz şekilde kestiğiniz çorapları, oluşturacağınız figüre uygun olarak birbirine dikin. Parçaları birleştirmeden önce her parçanın içini elyaf ile doldurun ve oyuncağınız hazır.

Eski Külotlu Çoraptan Ne Yapılır?

Sprey şişelerinin tıkanmaması için kullanabilirsiniz. Tıkanıklığı önlemek için küçük bir naylon çorap parçasını püskürtücünün ucuna bağlayıp, bir lastik bantla sabitleyin. Evinizdeki kuru soğanları havalandırmak için de külotlu çorap kullanabilirsiniz. Soğanları tek tek çorabın içine koyun bir düğüm atın ve diğer soğanı koyun. böylece soğanlar birbirleriyle temas etmeyecek ve çabuk bozulmayacaktır.

Aslen yayınlandı