Tek Kalan ve Eskiyen Çorapları Değerlendirme için 10 Pratik Fikir

Kayıp çorap diyarına göçmüş, tek kalan ve eskiyen çorapları değerlendirmek sandığınızdan daha kolay ve kullanışlı! Yazımızın içinde tek kalan çorapları değerlendirme adına bugün deneyebileceğiniz birbirinden farklı önerileri bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 3 Haziran 2022

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
çoraptan kukla

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sizin de bazı çoraplarınızın tekleri birden bire yok oluyor ya da kurutucuda ve çamaşır makinesinde kayboluyor mu? Ya da bir çorap eskiyip delinerek çiftini yalnız mı bırakıyor? Birbiriyle uyumsuz veya eksik bir sürü çorabınız varsa bu çorapları çekmecenizde tutmak anlamsızdır. Bununla birlikte, hangi çorapları giymeyi bırakacağınıza veya dolabınızda tutacağınıza karar verdikten sonra, onlardan tamamen kurtulmak yerine, onları her türlü kullanım için yeniden değerlendirebilirsiniz. Kayıp çorap sepetinizdeki tek kalan ve eskiyen çorapları değerlendirmek sandığınızdan daha kolay ve kullanışlı! İşte tek kalan çorapları değerlendirme adına bugün deneyebileceğiniz 10 pratik yöntem.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Tek Kalan ve Eskiyen Çorapları Değerlendirme

  1. 1

   Temizlik ya da toz bezi olarak kullanın.

   Eski çorapları elinizin üzerine geçirerek harika birer temizlik bezi haline getirebilirsiniz. Temizlik esnasında toz almak için bez yerine kuru veya nemli çorapları alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bu pratik toz bezleri, mobilyaların, süpürgeliklerin ve hatta tavan vantilatörlerinin tozunu almak için harika bir kullanım sağlar. Ayrıca eski çoraplar için bir diğer harika yöntem de çorapla tozlu ve pis panjurları temizlemektir. Çünkü yine çorapları elinize geçirebilir ve elinizi çıtalar arasında kolayca hareket ettirebilirsiniz. Size hareket kabiliyeti kazandıran bu yöntem, her türlü hızlı temizlik görevi ve ince işçilik gerektiren bölgeler için mükemmeldir. Evinizdeki dağınıklıktan kurtulurken eskiyen çorapları değerlendirmek için fazla çoraplardan bir kısmını mutlaka temizlik bezi sepetinize atın.

   Temizlik sırasında süpürgenin erişemediği yerleri süpürgenin ucuna nemli bir çorap takarak temizleyebilirsiniz.
   NMC How to re-use socks use them as a cleaning cloth
  2. 2

   Ayakkabılarınızı cilalayarak parlatın.

   Eski yumuşak çoraplar ayakkabı cilalarken kullanmak için harikadır. Ayakkabılardaki tozu temizleyin, ayakkabı cilası uygulayın ve ardından ayakkabıları çoraplarla parlatın. 

   Bitkilerinizin üzerinde oluşan tozları da elinize geçirmiş olduğunuz nemli bir çorapla yapraklara zarar vermeden temizleyerek onları parlatabilirsiniz.
  3. 3

   Mobilya ve parkelerinizi koruyun.

   Parke zeminlerde mobilyadan kaynaklı oluşabilecek çizilme ve soyulmaların önüne geçebilmek adına mobilya ayaklarına çorap geçirebilirsiniz. Bu hem mobilya ayaklarını hem de parkenizi korumanızı sağlar. Ayaklı mobilyaları taşırken de aynı şekilde her bir mobilya ayağına bir çorap koyarak mobilyanızı çizilmelere karşı koruyabilirsiniz. 

   Mobilyalarınızı taşırken, spor yaparken, bahçede çalışırken veya farklı bir işle ilgilenirken darbelere karşı çoraplarınızı cep telefonu için koruyucu kılıf olarak kullanabilirsiniz.
   NMC How to re-use socks protect your furniture and floors
  4. 4

   Çamaşırlardaki kırışıklıkları gidermek için kurutucuya nemlendirilmiş çorap koyun.

   Çamaşırları kurutma makinesinde unuttuğunuzda muhtemelen hepsi kırışacaktır. Bu nedenle her şeyi ütülemeniz gerekebilir. Bunun yerine, kullanmadığınız, nemlendirilmiş bir ya da iki çorabı çamaşırlarınızla birlikte kurutucuya atın. Birkaç dakika kurutucunuzu  çalıştırın, kırışıklıkların hepsi kaybolacaktır.

   NMC How to re-use socks damp socks in the dryer
  5. 5

   Küçük kırılabilir nesneleri koruyun.

   Küçük, kırılabilir eşyaları paketlerken ve saklarken, eşyanın içini doldurmak ya da parçalanmasını ve diğer eşyalara zarar vermesini önlemek için her birini bir çorabın içine yerleştirin. Güvenli depolama dışında taşınırken ya da seyahate giderken de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kırılacak eşyalarınızı valiz, çanta veya koli içerisinde güvenli bir şekilde taşımak için çorapların içine yerleştirebilirsiniz.

  6. 6

   Ev yapımı dolap kokusu ve koku giderici kese yapın.

   Ayakkabılarınız kokmuşsa, eski bir çorabın ucuna birkaç yemek kaşığı karbonat koyun ve ardından çorabı düğümle bağlayın. Doldurulmuş çorabı ayakkabının burnuna sokun ve kokuları emmesi için gece boyunca bırakın. Bir diğer seçenek olarak tek kalan çorabınızın içine sevdiğiniz kokuda bir sabunu koyarak çekmeceye veya dolap içine yerleştirebilirsiniz. Böylece dolaplarınız veya çekmeceleriniz her zaman güzel kokacaktır. Aynı işlemi eski, temiz bir çorabı lavanta ile doldurarak da yapabilirsiniz. Çorabı doldurun ve ucunu bir kurdele veya lastik bantla sabitleyin. Eşyalarınızın kokusunu tazelemek için dolaba, spor çantasına veya çekmeceye yerleştirin.

   NMC How to re-use socks deodourizer pouch 1
  7. 7

   Evcil hayvan oyuncağı yapın.

   Birlikte yaşadığınız hayvan dostlarınız için tek kalan çoraplarınızın içini doldurarak onlar için bir oyun materyali yapabilirsiniz. Daha gelişmiş bir oyuncak için birden fazla çorabı birbirine bağlayın. Bir uzunluk oluşturun fakat düğümlerin sıkı olduğundan emin olun. Böylece oynarken çözülmeyen bu ev yapımı oyuncağı dört ayaklı dostunuz güvenle kullanabilir. Evde kedi oyuncağı yapmak için çok sayıda ipucunu yazımızda bulabilirsiniz.

  8. 8

   Çoraptan kukla yapın.

   Çoraptan oyuncak yapımı ve çorap kuklaları, eski bir çorap ve keçeli kalem ile oldukça kolaydır. Çocuklar hem çoraptan kukla yapımı aktivitesini hem de çoraptan oyuncak ile oynanan oyunları severler. Siz de tek kalan çorapları değerlendirmek için içlerini doldurup çocuğunuzun ilgisini çekebilecek şekilde düzenleyerek eğlenceli kuklalar yapabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz oyun saatlerinde yalnızca kuklalarla oynayarak değil, çoraptan oyuncak yapma ile de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca tek kalan çorapları değerlendirmek için çorapları belirli noktalardan kesip pratik bir şekilde dikerek çocukların sevdiği hayvanlara ait oyuncaklara dönüştürebilirsiniz.

   Çocuklar için yaptığınız kukla, çoraptan oyuncak gibi materyalleri yırtılma ve sökülmelere karşı sağlam bir şekilde dikmelisiniz. Aynı şekilde kullandığınız boncuk ve düğmelerin de iyi dikildiğinden emin olmalısınız.
  9. 9

   Bavulunuzu düzenlemek için eskiyen çorapları değerlendirin.

   Valize yerleştireceğiniz ayakkabıları çorapların içine koyarak hem giysileriniz ve ayakkabılarınızın temasını engelleyebilir hem de ayakkabılarınızı ezilme, sürtünme gibi durumlara karşı koruyabilirsiniz.

   NMC How to re-use socks organise your suitcase
  10. 10

   Süs eşyaları yapmak için tek kalan ya da kaçan çorapları kullanın.

   Tek çorapla ne yapılır ya da kaçan çoraptan ne yapılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Tek kalan çorapları değerlendirme adına süs eşyaları yapabilir ya da eşyalarınızı eskiyen çoraplarla süsleyebilirsiniz. Bardak veya kupalarınızı süslemek için tek kalan çoraplarınızı bardaklarınıza uygun olarak keserek şekil verebilirsiniz. Aynı şekilde kaçmış çorapların uç kısmını keserek evinizde veya balkonunuzda bulunan saksılara geçirerek saksılarınıza renkli bir görünüm katabilirsiniz. Hatta eski çoraplardan minder bile yapabilirsiniz. Tek kalan çoraplarınızı dikdörtgen şeklinde kesip içine elyaf doldurarak birbirlerine uç kısımlardan dikin. Birden fazla tek olan çoraplarınız yeterince büyüklüğe ulaştıktan sonra daire şekli vererek minder olarak kullanabilirsiniz. Son olarak pratik ve şık kapı süsleri yapabilirsiniz. Çorapları ortalarından kesin ve herhangi bir yapı marketinde bulabileceğiniz straforun etrafından geçirin. Straforu çorapla kapladıktan sonra tepe kısmına ip bağlayarak kapı süsü olarak kullanabilirsiniz.

  Tüm bu adımları inceleyerek zevkinize ve ihtiyacınıza göre bir tanesini seçebilir ya da yaratıcılığınızı konuşturup kendi eskiyen çorapları değerlendirme projenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, tek kalan çoraplarınızı elinizin şekline göre keserek parmaksız veya tek parmaklı bir eldivene dönüştürebilirsiniz. Ya da ağrılarınızı dindirecek ev yapımı, pratik ve mikrodalgaya uygun bir ısıtma yastığı yapabilirsiniz. Doğal lifli bir çorabı pirinçle doldurun ve bir düğümle bağlayın. Daha sonra bunu ev yapımı bir ısıtma yastığı için 1 dakika kadar mikrodalgaya koyun ve ağrıyan bölgeye uygulayın. İşte bu kadar basit! 

Tüm bu adımları inceleyerek zevkinize ve ihtiyacınıza göre bir tanesini seçebilir ya da yaratıcılığınızı konuşturup kendi eskiyen çorapları değerlendirme projenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, tek kalan çoraplarınızı elinizin şekline göre keserek parmaksız veya tek parmaklı bir eldivene dönüştürebilirsiniz. Ya da ağrılarınızı dindirecek ev yapımı, pratik ve mikrodalgaya uygun bir ısıtma yastığı yapabilirsiniz. Doğal lifli bir çorabı pirinçle doldurun ve bir düğümle bağlayın. Daha sonra bunu ev yapımı bir ısıtma yastığı için 1 dakika kadar mikrodalgaya koyun ve ağrıyan bölgeye uygulayın. İşte bu kadar basit! 

Eskiyen Çorapları Değerlendirme: Alternatif Öneriler

Eski eşya ve kıyafetleri değerlendirmekle ilgili sitede göz atabileceğiniz birkaç yazımız daha var: Eski kıyafetlerden yeni kıyafetler yapma, eski giysileri değerlendirme rehberi ve pet şişeden yaratıcı geri dönüşüm fikirleri tam aradığınız yazılar olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular: Eskiyen Çorapları Değerlendirmek

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?