Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Tek Kalan Çoraplar Nasıl Değerlendirilir?

Tek kalan çoraplarınızı çöpe atmak zorunda değilsiniz. Neden mi? Çünkü yaratıcılığınızı kullanarak onları farklı objelere dönüştürebilirsiniz. Detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Tek Kalan Çoraplar Nasıl Değerlendirilir?

Kaybolup teki kalan ya da yırtılan çoraplar işe yaramayacağı düşünülerek çöpe atılır. Oysa, bu çoraplar birçok alanda işlevsel olarak kullanılabilir. Peki, tek kalan çorapları nasıl değerlendirebilirsiniz?

 • Tek kalan çorabınızın içine sevdiğiniz bir kokuya ait sabunu koyarak çekmeceye veya dolap içine yerleştirebilirsiniz. Böylece dolaplarınız veya çekmeceleriniz her zaman güzel kokacaktır.
 • Temizlik esnasında toz almak için bez yerine kuru veya nemli çorapları alternatif olarak kullanabilirsiniz.
 • Farklı veya benzer şekilde olan tekli çoraplarınızı birbiriyle kombinleyerek değerlendirebilirsiniz.
 • Tek kalan çoraplarınızı çocuğunuzun ilgisini çekebilecek şekilde düzenleyerek eğlenceli kuklalar yapabilir, çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz oyun saatlerinde çorap kuklalarıyla keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Mobilyadan kaynaklı parke zeminlerde oluşabilecek çizilme ve soyulmaların önüne geçebilmek adına mobilya ayaklarına çorap geçirebilirsiniz.
 • Evinizde birlikte yaşadığınız hayvan dostlarınız için tek kalan çoraplarınızın içini doldurarak onlar için bir oyun materyali yapabilirsiniz.
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm önerileri eskiyen ancak atmak istemediğiniz diğer çoraplarınız için de dilediğiniz formatlarda kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

 • Valize yerleştireceğiniz ayakkabıları çorapların içine koyarak hem giysileriniz ve ayakkabılarınızın temasını engelleyebilir hem de ayakkabılarınızda oluşabilecek ezilme, sürtünme gibi durumlara karşı koruyucu olarak kullanabilirsiniz.
 • Bardak veya kupalarınızı süslemek için tek kalan çoraplarınızı bardaklarınıza uygun olarak keserek şekil verebilirsiniz.
 • Çorapların uç kısmını keserek evinizde veya balkonunuzda bulunan saksılara geçirerek saksılarınıza renkli bir görünüm katabilirsiniz.
 • Tek kalan çoraplarınızı elinizin şekline göre keserek parmaksız veya tek parmaklı bir eldivene dönüştürebilirsiniz.
 • Spor yaparken, bahçede çalışırken veya farklı bir işle ilgilenirken düşme veya darbelere karşı çoraplarınızı cep telefonu koruyucu kılıfı olarak kullanabilirsiniz.
 • Tek kalan çoraplarınızı dikdörtgen şeklinde kesin ve içine elyaf doldurarak birbirlerine uç kısımlardan dikin. Birden fazla tek olan çoraplarınız yeterince büyüklüğe ulaştıktan sonra daire şekli vererek minder olarak kullanabilirsiniz.
 • Çorapları ortalarından kesin ve herhangi bir yapı marketinde bulabileceğiniz straforun etrafından geçirin. Straforu çorapla kapladıktan sonra tepe kısmına ip bağlayarak kapı süsü olarak kullanabilirsiniz.
 • Çocuklar için tek kalan çorapları belirli noktalardan keserek çocukların sevdiği hayvanlara ait oyuncaklara dönüştürebilirsiniz.
 • Kırılacak eşyalarınızı valiz, çanta veya koli içerisinde güvenli bir şekilde taşımak için çorapların içine yerleştirebilirsiniz.
Temizlik sırasında süpürgenin erişemediği yerleri süpürgenin ucuna nemli bir çorap takarak temizleyebilirsiniz. Bitkilerinizin üzerinde oluşan toz parçacıklarını da elinize geçirmiş olduğunuz çorapla yapraklara zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Çocuklar için yapmış olduğunuz kukla, oyuncak gibi materyalleri yırtılma, sökülme gibi durumlarda içerisinde bulunan elyaf veya pamuğu çocuğun yutmasına karşı sağlam bir şekilde dikmenizi öneririz. Aynı şekilde kullandığınız boncuk, düğme gibi nesnelerin de sağlam dikildiğinden emin olun.

Aslen yayınlandı