Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Eski Kıyafetler Nasıl Değerlendirilir?

Eski kıyafetlerinizden sıkıldınız mı? Yeni kıyafetlere para harcamadan önce eski kıyafetleri değerlendirebilmeniz için derlediğimiz önerilere göz atın.

Güncellenmiş

Reklam
ev idaresi ipuçları

Eski kıyafetlerden yeni kıyafet nasıl yapılır?

Herkesin çok severek giydiği, belki de fazla giymekten yıprattığı, ya da bir hevesle aldığı ama bir iki defa giyip bir köşede bıraktığı kıyafetler vardır. Dolabınızda yeni kıyafetlere yer açmak için onlardan kurtulmadan önce eski kıyafetleri değerlendirebileceğinizi bilmenizi istiyoruz. Peki eski kıyafetleri nasıl değerlendirebiliriz? Merak etmeyin, sadece bir makas ve iğne iplikle yapabileceğiniz gerçekten inanılmaz tasarımlar var.

Eski kıyafetlerden yeni kıyafetler oluşturmanıza yarayacak, paranızın cebinizde kalmasını sağlayacak ve size kendinizi tasarımcı gibi hissettirecek bazı kolay formüller şunlar:

  • Eski kumaş veya kot pantolonlarınızı şort yapın. Bunu daha önce denemiş olabilirsiniz. Eski kıyafetlerden yeni tasarımlar çıkarmak için yaratıcılığınızı kullanın. Mesela kestiğiniz kumaş pantolonun geri kalan parçalarıyla bir kuşak yapabilir, ya da normalde yırtık olmayan bir kotu, yırtık şorta çevirebilirsiniz. Eski kıyafetleri değerlendirme, yeniden yaratmak anlamına gelir. Yaratıcı davranmaktan korkmayın.
  • Kot ceketten kot yelek yaparak artık giymediğiniz eski kot ceketinizi yazın değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kot kumaşa yama yaparak desenler eklemek de oldukça güzel bir yöntemdir. Bunun için eski kullanmadığınız desenli kıyafetlerinizden kendiniz yama oluşturabilir ya da hazır yama alıp kot ceketinize dikebilirsiniz. Daha kolay bir çözüm arıyorsanız, bir sürü farklı rozet alarak kot ceketinize eklemeler yapabilirsiniz.
  • Eski elbiseleri değerlendirin! Eski bir elbisenize veda etmeden önce alıcı gözüyle bakın. Bluz veya etek olarak kullanabilir misiniz? Belki straplez bir bluz olarak kesip, kalan kumaştan kollar yaparak omuzsuz bir bluz yaratırsınız. Ya da makasınız yardımıyla elbisenize harika bir korse görünümlü sırt dekoltesi ekleyebilirsiniz. Elbisenin omuzlarının yalnızca üstünü kesip ipliklerle veya düğmelerle birleştirmek de mümkündür. Bu yöntemleri artık size sıkıcı gelen tişörtlerinizde de kullanabilirsiniz.
  • Eski kıyafetlerden yeni tasarımlar yaparken güvenebileceğiniz bir başka yöntem de dantel eklemeler olacaktır. Eski bol bir tişörtün yanlarından kesip dantel eklemek ya da dantelli sırt dekoltesi yaratmak yaz için oldukça kullanışlı bir tasarımdır..
  • Eski taytlarınızı değerlendirmek içinse taytın ağ kısmını keserek göbeği açık bir bluz yaratabilirsiniz. Bu tasarımı yapması hem çok kolaydır hem de gerçekten moda bir görünüşe kavuşmanızı sağlar.

Yalnızca size ait ve orijinal olacak bu yeni kıyafetlerle her daim şık hissetmeye devam edebilirsiniz. Üstelik eski kıyafetleri değerlendirerek masraflarınızı kısmış olursunuz. Tamamen kendi başınıza yenilediğiniz kıyafetleri ailenize veya arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz.

Eski kıyafetlerinizi yaratıcı ve kolay tasarımlarla yenileyebilirsiniz. Eski kıyafetleri değerlendirme hem doğa hem de cüzdanınız için daha yararlı olacağı gibi, eğlenceli de bir proje olabilir. Önce yeni tasarımlarınızı planlayın ve işe koyulun! Rinso gibi mis kokan bir deterjanla yıkayarak kıyafetlerinizin yeni gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Eski kıyafetler nasıl değerlendirilir?

Tabii herkesin bu eski kıyafetleri yenileme çözümlerine ayıracak vakti olmayabilir ya da gardırobunu yepyeni parçalarla güncellemek istiyor olabilir. Böyle bir durumda kıyafetler dikkatlice ayrılmalı ve hala giyilebilecek durumda olanları bağışlanmalıdır. Kumaş neredeyse tamamen geri dönüştürülebilen bir maddedir. Bu nedenle artık yıpranmış olan veya bağışlanamayacak kıyafetler geri dönüşüme gönderilmelidir. Geri dönüşüme gönderilen kıyafetlerden tekrar kıyafet yapılabilir ya da kumaş elde edilebilir.

Makasınızı, iğne ipliğinizi ve ölçü almak için mezuranızı hazır edin. Ölçüleri bir sabun yardımıyla kumaşa çizebilirsiniz. Bir dikiş makineniz varsa bazı tasarımları çok daha rahat yapabilirsiniz. Dikiş dikmek istemeyenler daha kolay bir çözüm olarak kumaş yapıştırıcısı kullanabilirler.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Kıyafetlerinizi yıkamadan önce mutlaka yıkama etiketini kontrol edin

Aslen yayınlandı