Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Kolay Maske Yapımı: Maske Nasıl Dikilir?

Ağzınızı ve burnunuzu kapatarak dışarıdan gelen partikülleri engellemeye yardımcı olan maskeleri evde kolayca dikebilirsiniz. Bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Kolay Maske Yapımı: Maske Nasıl Dikilir?

Kendiniz ve sevdiklerinizin için maske yaparken her evde bulunan bazı malzemeler yeterli olacaktır. Maske yapımını öğrenerek dakikalar içerisinde maskenizi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Bezden maske yapımı için kullanacağınız kumaşın hava sirkülasyonuna izin vermemesi ve mümkün oldukça sık dokulu olması önemlidir. Kapitone, polyester ya da pamuklu kumaşları kullanabilirsiniz

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Evde Maske Yapımı için Gerekli Malzemeler

Kendiniz ve çevrenizdekileri korumaya yardımcı olan ev yapımı maske yapımı son derece kolaydır. Evde maske nasıl yapılır öğrenmeden önce ihtiyaç duyacağınız malzemelerin eksiksiz olduğundan emin olun.

 • Maskenin dış yüzeyinde pamuklu kumaşlar kullanabilirsiniz. Kumaşınızın mümkün oldukça sık dokumalı olmasında fayda vardır.
 • Maskenin sabit durması için lastik kullanmanız yararlı olacaktır. Ancak evde lastik yoksa saç tokası ya da kullanılmamış ayakkabı bağcıklarından da faydalanabilirsiniz.
 • Maskenin geçirgenliğini minimuma indirmek için medikal ürünler satan yerlerden alabileceğiniz filtreleri kullanabilirsiniz. Alternatif olarak kahve filtresi, HEPA filtre gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.
 • Maskeyi dikmek için dikiş ipi ve iğnesi kullanabilirsiniz.

Maske Yapımı İçin Hangi Kumaş Daha Uygundur?

Bezden maske yapımı için kullanacağınız kumaşın hava sirkülasyonuna izin vermemesi ve mümkün oldukça sık dokulu olması önemlidir. Kapitone, polyester ya da pamuklu kumaşları kullanabilirsiniz.

Evde istediğiniz özellikte kumaşınız yoksa nevresim ya da tişörtten maske yapmanız mümkündür. Örgü maskeler, ilmikler arasındaki boşluklar nedeniyle istenilen sonucu vermez. Ayrıca Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırma kumaşı çift katlı kullanmanın filtrelemeyi arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Siz de kullanacağınız kumaşı ikiye katlayıp ortasına geçirgenliği azaltan bir filtre koyarak maskenizin daha korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde Dikiş Makinesi Kullanmadan Maske Yapımı

Evde dikiş malzemeleriniz yoksa ya da dikiş dikmeyi bilmiyorsanız dakikalar içerisinde dikişsiz bir maske yapmanız mümkün.

 • Kumaştan maske yapımı için kullanacağınız kumaşı kare olacak şekilde 20-25 cm aralığında kesin.
 • Kestiğiniz kumaştan 5-6 cm daha kısa olan filtreyi kumaşın ortasına yerleştirin.
 • Filtrenin ölçülerini baz alarak kalan kumaşı alttan ve üstten katlayın. Maskenizin daha korunaklı ve kullanışlı olması için filtre ile kumaş arasına kravat gibi sık dokulu ve sert bir nesne koyabilirsiniz.
 • Maskenin yanlarını bir saç tokası ya da lastik yardımı ile bağlayın.
 • Lastikleri doğrudan kulağınıza takarak maskenizi sabitleyebilir ya da lastiklere birer ip bağlayarak ipleri başınızın arkasında birleştirebilirsiniz.

Maske Nasıl Dikilir?

Maske nasıl dikilir diye merak ediyorsanız, dikiş makinesi ya da iğne iplik kullanarak kumaş maske yapımı ile ilgili bütün püf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Genişliği 16 cm, yüksekliği 20 cm olan bir kumaşı ikiye katlayarak yüksekliğini 10 cm’e indirin.
 • İkiye katladığınız kumaşın arasına aynı ölçülerde bir filtre yerleştirin. Eğer kahve filtresi kullanıyorsanız ve filtreniz ebatları küçükse maskenin ortasına yerleştirerek ağzınız ile burnunuza denk gelmesini sağlayın.
 • Katladığınızın kenardan 1 cm içe doğru girerek kenarı uca paralel olacak şekilde dikin. Eğer elinizde varsa bu kenarın içerisinde ince bir tel geçirerek maskeyi taktıktan sonra şekil verebilir ve maske ile burnunuzun arasında oluşacak boşluğu önleyebilirsiniz.
 • Öncelikle katlı kenarın altını daha sonra kalan 2 kenarı birer parmak içe doğru katlayın ve katladığınız noktadan paralel olacak şekilde dikin.
 • Maskenin her iki kenarından dar esneklik özelliği bulunan lastik ya da saç tokası gibi bir malzemeyi geçirip bağlayarak kulaklarınıza takacağınız kısmı oluşturun.

Kumaş Maske Nasıl Takılır, Bakımı Nasıl Yapılır?

Ev yapımı maskeyi takmadan önce ellerinizi sabunlu su ile en az 30 saniye yıkamanız ya da dezenfektan ile temizlemeniz gereklidir. Ellerinizi temizledikten sonra maskeyi lastiklerinden tutarak takın ve yüzünüz ile burnunuzu kapattığından emin olun.

Gün içerisinde elinizi maskeye götürmeyin ve maskeyi aşağı doğru indirmeyin. Maskeyi çıkarırken kumaşa dokunmadan, lastiklerinden tutarak çıkarmaya özen göstermenizde fayda vardır. Maskeyi dezenfekte ettikten sonra, elinizde ya da çamaşır makinesinde OMO Likit Hijyen kullanarak yıkayabilir ve ekstra hijyenik temizlik sağlayabilirsiniz.

Püf Noktaları

Kullanacağınız kumaşı ikiye katlayıp ortasına geçirgenliği azaltan bir filtre koyarak maskenizin daha korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Ev yapımı maskeyi takmadan önce ellerinizi sabunlu su ile en az 30 saniye yıkamayı ya da dezenfektan ile temizlemeyi ihmal etmeyin.

Aslen yayınlandı