Evde Kolay Maske Yapımı

Ağzınızı ve burnunuzu kapatarak dışarıdan gelen mikropları engellemeye yardımcı olan maskeleri evde kolayca dikebilirsiniz. Peki maske nasıl dikilir? Evde kolay maske yapımı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları yazımızdan öğrenin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Evde maske yapımı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bugünlerde yüz maskesi satın alabileceğiniz birçok yer var ancak bu uzun vadede pahalı bir seçenek olabilir. Ayrıca çevre için sürdürülebilir bir alternatif değildir. Oysa kendi yüz maskenizi yapmak, onu istediğiniz gibi tasarlayabileceğiniz ve kendi gereksinimlerinize göre uyarlayabileceğiniz anlamına gelir. Kendiniz ve sevdikleriniz için maske yaparken her evde bulunan bazı malzemeler yeterli olacaktır. Maske yapımını öğrenerek dakikalar içerisinde maskenizi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Peki maske nasıl dikilir? İşte, evde kolay maske yapımı için birbirinden kolay ve pratik yöntemler.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evde Kolay Maske Yapımı için Gerekli Malzemeler

  Evde maske nasıl dikilir öğrenmeden önce ihtiyaç duyacağınız malzemelerin eksiksiz olduğundan emin olun. Kendiniz ve çevrenizdekileri korumaya yardımcı olan evde kolay maske yapımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. 1

   Maske kumaşı nasıl olmalı? Pamuk kumaşlar seçin.

   Maskenin dış yüzeyinde pamuklu kumaşlar kullanmalısınız. Bezden maske yapımı için kullanacağınız kumaşın hava sirkülasyonuna izin vermemesi ve mümkün olduğunca sık dokulu olması önemlidir. Kapitone, polyester ya da pamuklu kumaşları kullanabilirsiniz.

   Kumaş maske virüsten korur mu? Yapılan araştırmalar pamuk kumaşların partikülleri yüzde 70 oranına kadar filtrelediğini göstermektedir. Bu sebeple evde kolay maske yapımı sırasında seçtiğiniz kumaşın partikülleri engellediğinden emin olmak için pamuk kumaş kullanın.  

   Evde istediğiniz özellikte kumaşınız yoksa nevresim ya da tişörtten maske yapmanız mümkündür. Örgü maskeler, aralardaki boşluklar nedeniyle istenilen sonucu vermeyecektir.
  2. 2

   Lastik veya saç tokası kullanın.

   Maskenin sabit durması için lastik kullanmanız yararlı olacaktır. Ancak evde lastik yoksa saç tokası ya da kullanılmamış ayakkabı bağcıklarından da faydalanabilirsiniz.

  3. 3

   Filtre kullanın.

   Maskenin geçirgenliğini minimuma indirmek için medikal ürünler satan yerlerden alabileceğiniz filtreleri kullanabilirsiniz. Alternatif olarak kahve filtresi, HEPA filtre gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

  4. 4

   Maske nasıl dikilir adımı için dikiş ipi ve iğneyi unutmayın.

   Maskeyi dikmek için dikiş ipi ve iğnesi kullanabilirsiniz. Maskeyi dikerken boşluk bırakmamaya ve mümkün olduğunca sık dikmeye özen göstermelisiniz.

  Maske yapımı için gerekli malzemeler nelerdir öğrendiğimize göre gelelim evde maske nasıl dikilir sorusuna.

 • Maske Nasıl Dikilir?

  Maske nasıl dikilir diye merak ediyorsanız, dikiş makinesi ya da iğne, iplik kullanarak evde kolay maske yapımı ile ilgili bütün püf noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

  1. 1

   Kumaşı ikiye katlayarak başlayın.

   Genişliği 16 cm, yüksekliği 20 cm olan bir kumaşı ikiye katlayarak kumaşın yüksekliğini 10 cm’e indirin. 

  2. 2

   Kumaşın arasına filtre yerleştirin.

   İkiye katladığınız kumaşın arasına aynı ölçülerde bir filtre yerleştirin. Eğer kahve filtresi kullanıyorsanız ve filtrenizin ebatları küçükse filtreyi maskenin ortasına yerleştirerek ağzınız ile burnunuza denk gelmesini sağlayın.

   Kullanacağınız kumaşı ikiye katlayıp ortasına geçirgenliği azaltan bir filtre koyarak maskenizin daha korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

  3. 3

   Dikmeye başlayın.

   Gelelim evde maske nasıl dikilir adımına. Katladığınızın kenardan 1 cm içe doğru girerek kenarı uca paralel olacak şekilde dikin. Eğer elinizde varsa bu kenarın içerisine ince bir tel geçirerek maskeyi taktıktan sonra şekil verebilir ve maske ile burnunuzun arasında oluşacak boşluğu önleyebilirsiniz.

   Öncelikle katlı kenarın altını daha sonra kalan iki kenarı birer parmak içe doğru katlayın ve katladığınız noktadan paralel olacak şekilde dikin.

  4. 4

   Lastik veya saç tokasını geçirin.

   Maskenin her iki kenarından lastik ya da saç tokası gibi bir malzemeyi geçirip bağlayarak kulaklarınıza takacağınız kısmı oluşturun.

  5. 5

   Maskeyi takmadan önce ellerinizi yıkayın.

   Son olarak ev yapımı maskeyi takmadan önce ellerinizi sabunlu su ile en az 30 saniye yıkamayı ya da dezenfektan ile temizlemeyi ihmal etmeyin.

  Evde basit maske yapımı hakkında artık bir fikir sahibisiniz. Unutmayın, salgın hastalıklarla mücadelede kıyafetlerimizi de düzenli olarak dezenfekte etmek oldukça önemlidir. Kıyafetler nasıl dezenfekte edilir öğrenmek için yazımızı okumadan geçmeyin.

  Son olarak, ev yapımı maskelerin kimi zaman yanlış bir güvenlik duygusu verdiğini hatırlatalım. Ev yapımı maskeler koruma sağlasa da cerrahi maskeler veya solunum maskelerinden daha az koruyucudur. 2008'de yapılan bir araştırma, ev yapımı yüz maskelerinin cerrahi maskelerin yarısı kadar ve N95 solunum maskelerinden 50 kata kadar daha az etkili olabileceğini gösterdi.

 • Dikiş Makinesi Kullanmadan Basit Maske Yapımı

  Evde dikiş malzemeleriniz yoksa ya da dikiş dikmeyi bilmiyorsanız dakikalar içerisinde dikişsiz bir maske yapmanız mümkün. 

  1. 1

   Kumaşı kesin.

   Kumaştan maske yapımı için kullanacağınız kumaşı kare olacak şekilde 20-25 cm aralığında kesin.

  2. 2

   Filtreyi kumaşın ortasına yerleştirin.

   Kestiğiniz kumaştan 5-6 cm daha kısa olan filtreyi kumaşın ortasına yerleştirin.

  3. 3

   Kumaşı katlayın.

   Filtrenin ölçülerini baz alarak kalan kumaşı alttan ve üstten katlayın. Maskenizin daha korunaklı ve kullanışlı olması için filtre ile kumaş arasına kravat gibi sık dokulu ve sert bir nesne koyabilirsiniz.

   Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırma kumaşı çift katlı kullanmanın filtrelemeyi arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

  4. 4

   Lastik veya saç tokası ile bağlayın.

   Maskenin yanlarını bir saç tokası ya da lastik yardımı ile bağlayın. Lastikleri doğrudan kulağınıza takarak maskenizi sabitleyebilir ya da lastiklere birer ip bağlayarak ipleri başınızın arkasında birleştirebilirsiniz.

  Maske takmak özellikle koronavirüsle mücadelede oldukça önemlidir. Peki koronavirüse karşı alabileceğimiz diğer önlemler nelerdir? Evlerinizde ve dışarıda koronavirüs'e karşı alabileceğiniz önlemlere ve dezenfeksiyon yöntemlerine bakmadan geçmeyin.

Kumaş Maske Nasıl Takılır, Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Kolay Maske Yapımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?