Koronavirüse (Covid-19) Karşı Evde ve Dışarıda Alabileceğiniz Hijyen Önlemleri

Dünya çapında koronavirüs (COVID-19) vakaları artmaya devam ederken akıllarda tek bir soru var; “Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için neler yapabiliriz?”

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kişisel hijyen kuralları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Salgın dönemi başlı başına stresli bir süreç. Kendi sağlığımızın yanında toplum sağlığını da düşündüğümüz bu dönemde hem evde kalırken hem de dışarıya çıktığımızda göz önünde bulundurmamız gereken pek çok tedbir var.

Gelin evlerimizde ve dışarıda koronavirüs'e karşı alabileceğimiz önlemlere birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 hakkında yayınladığı bilgilendirmeleri, duyuruları salgınla mücadele hakkında en doğru bilgileri takip etmek için Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kişisel Hijyen İçin Önlemler

Covid-19 kişisel hijyen kurallarına ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini bizlere hatırlattı. Bireysel temizliğimize dikkat etmek kendimizi koruduğu kadar gündelik olarak temas ettiğimiz ya da yakınlarında bulunduğumuz sevdiklerimizi de korur. Covid'e karşı önlemler arasında en önemlisi olan kişisel temizlik konusunda dikkat etmemiz gerekenler şunlar:

İlk Savunma: Elleri Yıkamak

Daha önce pek çok kere duyduğunuza eminiz ancak bir kere daha söylemekte yarar var. Ellerinizi sabun ve su ile en az 20 saniye yıkayın. Bu sizin ve beraber yakın vakit geçirdiğiniz sevdiklerinizin sağlığı için yapabileceğiniz en önemli tedbirlerden biri. Salgın hastalık uzmanları, el yıkamanın parmaklarınıza ve ellerinize bulaşan viral partiküllerin diğer insanlara bulaşmasını engellemede ve dolayısıyla Covid önlemleri arasında büyük bir payı olduğunu söylüyor.

Dışarı çıkıp başkalarının dokunabileceği yüzeylere dokunduktan, öksürdükten veya hapşırdıktan, yemek yapmaya ya da yemeye başlamadan önce ellerinizi temiz bir ortamda sabun ve su ile dezenfekte etmeyi unutmayın. Yalnızca ellerinizi üstün körü değil avuç içi, parmak uçları ve araları ve tırnaklarınızın içini de detaylı bir şekilde sabunlayıp duruladığınızdan emin olmanızda fayda var. Eğer yakınlarınızda bir lavabo yoksa ellerinizi en az %70 alkol içeren bir el dezenfektanı ile de temizleyebilirsiniz.

Maskelere Dikkat

Uzmanlar Koronavirüs’ün hava yoluyla, yüzeyler veya başkalarıyla temastan daha hızlı yayıldığını kanıtladılar*. Bu yüzden dışarıya çıkarken maske takmak Covid-19’a karşı alınabilecek en büyük önlemler arasında. Maskenizin her zaman ağzınızı ve burnunuzu kapattığına ve hava giriş çıkışı olmadığından emin olmalısınız.

Evde kolay ve korumalı maske yapımını öğrenmek için linke tıklayın.

Evde Alınabilecek Önlemler

Covid-19 temizlik ve hijyen algımızı oldukça değiştirdi. Salgın süresince, normal günlere daha hızlı dönüp dışarıya çıkma süremizi kısıtladık ve evde geçirdiğimiz süreyi arttırdık. Ancak virüs ile mücadele ne yazık ki evin kapısını kapatınca bitmediğini bizlere kanıtladı.

Bir öksürükten ya da hapşırdıktan sonra etrafa yayılan mikropların vücut dışındaki yüzeylerde de hayatta kalabileceğini biliyoruz. Bu zararlı organizmaların yaşam alanlarımızda yayılmasını engellemek ve yüzeyler üzerindeki sayılarını azaltmak için ev temizliği oldukça önemlidir çünkü mikrop sayısının azaltılması enfeksiyon zincirini kırabilir.

Etkili Temizlik ile Evinizi Koruyun

 • Temizliğe evinizin temiz alanlarından başlayın ve daha kirli alanları en son temizleyin.

 • Tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir eldivenler giyin. Yeniden kullanılabilir eldivenleri akan su ve deterjanla yıkayın ve kuruması için dışarıya asın.

 • Temizlemeyi bitirdikten ve eldivenleri çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın.

 • Tezgah, kapı kolları, elektrik tuşları gibi sık yüzeyleri haftada en az 2 kez silin.

 • Eğer evinizde hasta ya da karantinada olan biri varsa evinizi her gün temizlediğinizden emin olun.

 • Hasta kişinin kullandığı eşyaları kullanmadan önce dezenfekte etmeye özen gösterin.

Temizlik Yaparken Dikkat Edilecekler

 • Yüzeyleri temizlerken bol su ve temizlik malzemesi kullandığınızdan emin olun. Temizlik malzemeleri zararlı organizmaların tutundukları yüzeyden ayrılmalarını ve kolayca durulanabilir olmalarını sağlar.

 • Temizlik malzemesi olarak çamaşır suyu ya da dezenfektan da kullanabilirsiniz.

 • Sirke ve diğer doğal ürünleri kullanmamaya özen gösterin.

 • Yüzeyi dezenfekte ettikten sonra hemen durulayın ve kurulayın. Yüzeyleri ıslak bırakmak mikropların hayatta kalma şansını arttırır ve yayılmalarını kolaylaştırır.

 • Her temizlikte yeni, çöp kutusuna atabileceğiniz veya kullandıktan sonra yıkayabileceğiniz, temiz bir bez kullanın.

İyi Ekipman İyi Temizlik

 • İyi temizlik eşyaları yaptığınız temizliği sandığınızdan daha fazla etkiler. HEPA filtreli elektrikli süpürgeler, yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir bezler ve kolay temizlenebilir paspaslar iyi bir temizliğin vazgeçilmezleri arasındadır.

 • Temizliğe başlamadan önce eşyalarınızın temiz olduğundan emin olun.

 • Banyo, mutfak, tuvalet gibi farklı alanlar için farklı temizlik eşyaları, özellikle bez, kullanmaya özen gösterin.

 • Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu’nun virüs ve bakterilere karşı etkinliği test edilmiş* ve onaylanmış formülü sayesinde evinizdeki bütün yüzeylerde maksimum hijyen elde edebilirsiniz.

Detaylı Dezenfektasyonun İpuçları

 • Dezenfektanlar yalnızca bir yüzey zararlı organizmalara temas ettiyse kullanılmalıdır çünkü çoğu mikrop havanın ve güneş ışığının temas ettiği temiz yüzeylerde canlı kalamaz.

 • Mikropları etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için dezenfektanın kullanım talimatlarını takip etmeye özen gösterin.

 • Bir dezenfektanın mikropları öldürmesi için önce bir yüzeyin su ve sabunla temizlenmesi gerekir.

Ev Dışında Alınabilecek Hijyen Önlemleri

Koronavirüs salgını ile her gün işte, okulda ya da sevdiklerimizle dışarda güzel anlar yaşarken tutmak zorunda olduğumuz ne kadar farklı yüzey olduğunu fark ettik. Ancak bütün bu farklı yüzeyler koronavirüs'e ev sahipliği yapabilir, bunu biliyor muydunuz?

Her Zaman Her Yerde Temizlik ve Güvenlik

Dışarıda tutmak zorunda kaldığımız yüzeylerde hijyen sağlamak için Cif yardımımıza koşuyor. Cif Alkol Bazlı sprey ile dışarıda her gün tutmak zorunda kaldığınız alışveriş arabası, anahtar, asansör düğmeleri gibi daha birçok ürünü saniyeler içinde temizleyebilir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sosyal Mesafe Hayat Kurtarır

Sosyal mesafe, birlikte yaşamadığımız ve dolayısıyla hastalık taşıyıp taşımadığını bilmediğimiz insanlarla aramıza koyduğumuz 1,5 metrelik mesafeye verilen isimdir. Sosyal mesafeye dikkat etmek virüsün yayılma hızını ve ihtimalini düşürdüğü için hem bizleri hem de çevremizdeki korur. Toplu bulunmanız gereken alanlarda fiziksel mesafenize dikkat etmek en az maske takmak ve ellerinizi yıkamanız kadar önemlidir.

Ev Dezenfekte

Karantinadan Sonra Ev Temizliği

Siz ya da birlikte yaşadığınız kişi sağlığını geri kazanıp karantina süreci bittiğinde karantinayı geçirdiği odayı ya da evi Covid hijyen kuralları içerisinde temizlemek oldukça mühim bir konu. Gelin karantinadan sonra ev temizliğinin inceliklerini beraber öğrenelim.

 • Temizliğe başlamadan önce hasta kişinin karantinaya alındığı odayı ve eşyaları tespit etmelisiniz.

 • Temizlik seansına başlarken temiz eldivenler ve yüz maskesi taktığınızdan emin olun.

 • Tezgahlar, masa yüzeyleri, kapı kolları gibi sert yüzeyleri dezenfekte etmeden önce bol su ve sabunla yıkayın. Sert yüzeyleri temizledikten sonra elinizde bulunan dezenfektan, çamaşır suyu ya da ozonla dezenfekte edebilirsiniz. Bu tarz ürünleri kullanırken eşyalara zarar vermemek için her zaman şişenin arkasında bulunan talimatları takip etmeye özen gösterin.

 • Halılar, kilimler ve perdeler gibi yumuşak yüzeyleri temizlemek için, kumaşlarına özel talimatlara dikkat edin. Eğer kumaşı yıkanmaya uygunsa olabilecek en yüksek sıcaklıkta, çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz.

 • Normal zamanda çamaşır makinesine atılacak kıyafetler, çarşaflar ve diğer yumuşak yüzeyli eşyalar da çamaşır makinesinde aynı şekilde yıkanabilir. Her zaman kullandığınız çamaşır deterjanını kullanabilirsiniz.

 • Muhtemel virüsleri odanın havasına tekrar yaymamak için üstü tozlu ya da kirli eşyaları fazla sallamamaya dikkat edin.

 • Cep telefonları, klavyeler, kumandalar ve tabletler gibi elektronik yüzeyleri temizlemek için en az %70 alkol içeren spreylerle silebilir ve temiz hava alan bir yerde kurutabilirsiniz.

Çocuklar için Önlemler

Pandemi döneminde en az kendimiz kadar sevdiklerimizin, ve özellikle evlerimizin şenliği çocuklarımızın, sağlığını korumamız çok önemli. Yetişkinler olarak Koronavirüs hijyen tedbirleri ve bunların önemini onlara anlatmalı ve kişisel temizliklerine dikkat edip etmediklerine emin olmalıyız.

 • Bu tedbirlerden en önemli olanı ellerini düzenli ve derinlemesine yıkadıklarından emin olmak. Bunu ellerinizi onlarla beraber yıkayarak ya da el yıkamayı bir oyun haline getirerek yapabilirsiniz.

 • Çocuklara, eğer az önce yıkamadılarsa, elleriyle ağızlarına, gözlerine veya burunlarına dokunmamalarını öğretin. Ağızları ve burunları silmek için mendil taşıyın ve kullanılmış mendilleri hemen atın.

 • Çocuklara, siz dışarıdayken dokundukları yüzeylere dikkat etmelerini öğretin. Küçük ve tatlı elleri içgüdüsel olarak etraflarındaki her şeye uzanabilir. Bunun yerine onlara tutmaları için yanlarında oyuncaklarını taşımalarına izin verin ya da ellerini tutun. Soğuk havalarda eldiven giydirmek de mantıklı bir seçenek olabilir. Kullanmadan önce halka açık alanlardaki koltukları, masaları ve diğer şeyleri silmek için yanınızda bir miktar mendil taşımak kötü bir fikir değil.

 • Çocukları virüsten korumanın yollarına dair daha fazla ipucu için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Koronavirüs bir süre daha hayatımızın parçası olacakmış gibi gözüküyor. Bugüne kadar sürdürdüğünüz ya da yeniden kazandığınız sağlığınızı devam ettirebilmek için Koronavirüs tedbirlerine uymayı ve kendi önlemlerinizi almayı unutmayın!

**Test edilen virüs ve bakteriler. Biyositleri güvenli kullanınız, kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz.

Kaynak 1: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilgi Sitesi.

Kaynak 2: The Scientist

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?