Beyaz Mobilya Nasıl Temizlenir?

Doğru yöntemleri uyguladığınızda beyaz mobilya temizliği sandığınızdan daha kolay.

Güncellenmiş 24 Haziran 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz mobilya nasıl temizlenir

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evimizdeki ahşap, seramik, fayans ve mermer gibi yüzeyleri sık sık temizliyoruz, peki ya beyaz mobilya nasıl temizlenir? Artık vaktimizin çoğunu evlerimizde geçirdiğimiz düşünüldüğünde mobilyaların temizliği de sağlığımız açısından büyük önem taşıyor. Çoğu zaman ev temizliğinde göz ardı ettiğimiz mobilyaların temizliği sandığınızdan daha önemli. Özellikle de açık renkli ya da beyaz mobilya temizliği doğru şekilde yapılmalı.

Beyaz mobilya temizliği yalnızca evdeki hijyeni sağlamak açısından önemli değildir. Beyaz mobilya neyle silinir sorusunun doğru cevabını öğrenerek mobilyalarınızın yıpranmasını engelleyebilirsiniz. Uzun süreli bir kullanım ömrü için beyaz mobilyalar nasıl temizlenir, sararan beyaz mobilya nasıl temizlenir ve beyaz lake dolap nasıl temizlenir gibi sorulara birlikte cevap arayalım. Sizler için derlediğimiz adım adım rehber sayesinde beyaz ve lake mobilya temizliği artık çocuk oyuncağı.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Beyaz Mobilya Nasıl Temizlenir?

  Son zamanlarda ev dekorasyonu ve mobilyalarda beyaz renk daha baskın. Evinize ışıltı ve ferahlık katan beyaz mobilyaların temizliği ise o kadar iç açıcı olmayabiliyor. Uzun vadede lekelenme, sararma gibi sorunların önüne geçebilmek için düzenli temizlik ilk şart. Fakat hangi yöntemi kullanacağınız, mobilyanızın yapımında kullanılan kumaş ve ahşap türüne göre değişiklik gösterecektir. O yüzden yüzey temizleyicileri sulandırmadan doğrudan leke üzerine uygulamaktan ve sert bezlerle silmekten kaçınmalısınız. Kimse mobilyalarının ilk günkü ışıltısını kaybetmesini istemez. Tüm mobilyalar içinde en nazik davranılması gerekenler, beyaz ve lake mobilyalardır. Bu da doğal olarak beyaz mobilya neyle silinir sorusunu akla getirir. Beyaz mobilya temizliği için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

  1. 1

   İşe mobilyanızın tozunu alarak başlayın.

   Tozlanma her tür mobilyada yaygındır ve beyaz ahşap da bir istisna değildir. Belki de tek fark, açık rengin kiri daha da belli etmesidir. Genel temizlikte olduğu gibi beyaz mobilya temizliği için ilk adım tozların alınmasıdır. Beyaz ahşap mobilyalardaki toz birikintilerini temizlemek için bir süngeri veya aşındırıcı olmayan bir bezi hafifçe nemlendirin, ardından mobilyayı yumuşak, dikey hareketlerle nazikçe silin. Alternatif olarak, artık birçok elektrikli süpürgede bulunan fırça eklentileri, ahşap mobilyalardaki tozu pratik bir şekilde temizlemenizi sağlar. Evdeki tozdan kurtulmanın etkili yollarını öğrenmek istersen bu yazımız tam size göre.

   Mobilyalarınızı tozsuz tutmak için genellikle bu basit prosedürü iki haftada bir veya en azından haftada bir yapmanız önerilir.
  2. 2

   Lekelere odaklanın.

   İnatçı lekelerle uğraşıyorsanız, Cif Sprey Ultra Hijyen gibi etkili bir temizlik ürününü kullanabilirsiniz. Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önca mobilyanızın görünmeyen bir yerinde denemeniz yararlı olacaktır. Çabuk deforme olabilen, hassas malzemelerden üretilmiş mobilyalara sahipseniz kullandığınız ürünü su ile karıştırabilirsiniz.

   Beyaz mobilya temizliği yapılırken lekelere olabildiğince hızlı müdahale etmek önemlidir. Ne kadar erken müdahale, o kadar başarılı bir sonuç demektir.
  3. 3

   Doğru ekipmanı kullanın.

   Beyaz mobilya temizliği yönteminiz kadar beyaz mobilya neyle silinir sorusuna verdiğiniz cevap da oldukça önemlidir. Yumuşak, pürüzsüz bir bez kullanmanız mobilya yüzeylerine zarar vermemenizi sağlar. Lekesiz bir yüzey temizlenecekse, daha yumuşak içerikli bir temizleyici kullanmanız da mobilyanızı uzun yıllar kullanabilmenizi sağlar. Vim Arap Sabunu Sprey ya da Vim Beyaz Sabun Likit Yüzey Temizleyici, doğal malzemelerden aldığı güçle mobilya temizliğinde tercih edebileceğiniz ürünlerdendir.

  4. 4

   Temiz bezle mobilyanın üzerinden geçin ve gerekirse işlemi tekrar edin.

   Temizlik işlemini bitirdikten sonra durulanmış, temiz bir bezle yüzeyi yeniden temizleyin. Deterjan kalıntılarını temizledikten sonra inatçı lekelerin izini kaybettirmediğini düşünüyorsanız işlemi tekrar edin. İstediğiniz beyazlığa ulaşana kadar temizliğe aynı sıralamayla devam edebilirsiniz.

  5. 5

   Mobilyanızı kurulayın.

   Lekeler ve kirler temizlendikten sonra, kalan nemi silmek için kuru bir bez veya kağıt havlu kullanın. Nemli bırakılan mobilyalarda küf oluşumu görülebilir.

   Beyaz ahşap mobilyalarınızdaki küf birikintilerini sirke içerikli bir deterjanla temizleyebilirsiniz. Ilık su ile karıştıracağınız Cif Sprey Doğanın Gücü Banyo’yu mobilyanızın küflü bölgelerine püskürtmeniz ve bir süre beklemeniz yeterli.
  6. 6

   Mobilyanızı parlatın.

   Beyaz mobilya temizliği tamamlanmadan, son dokunuşu mobilyanızı parlatarak yapın. Ahşap parlatıcı ve temizleyici spreyler mobilyanızın daha geç tozlanmasını ve parlamasını sağlar.

   Özellikle sudan kaynaklanan lekelere karşı mobilyalarınızı koruyan parlatıcı ürünler evinizin eski ışıltısını kazanmasını sağlamaya yardımcı olur. Koruyucu ürünler kullanarak mobilyalar üzerinde parmak izi, toz, nem ve su lekeleri oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca mobilyanızın en büyük düşmanı su lekelerinin neden olduğu matlaşma ve kabarmaların da önüne geçebilirsiniz. Böylelikle beyaz ahşap malzeme, özel dokusunu kaybetmeden ilk günkü halini korur. Son olarak, önceki temizliklerinizde deterjan, çamaşır suyu ya da alkollü ürünlerle temizlik yaparak doğal cilaya zarar vermiş olabilirsiniz. Ahşap parlatıcılar ve mobilya cilaları, zedelenen doğal cilanın onarılmasını ve güçlendirilmesini de sağlar. Böylece mobilyalarınızın kullanım ömrünü uzatmanız mümkün.

  7. 7

   Temiz bir bezle üzerinden geçin

   Durulanmış, temiz bir bezle bir kat daha üzerinden geçin.

  8. 8

   Mobilyanın kurumasını bekleyin

   Mobilya yüzeyi tam olarak kuruyana kadar üzerine oturmayın.

  Her mobilyada kullanılan kumaş türü farklıdır. Sentetik deri gibi yüzeylerde derinlemesine temizlik daha kolaydır. Kadife gibi hassas kumaş türlerinde temizlik yaparken deterjan oranını azaltmak, daha narin bir şekilde silmek çözüm olabilir.

 • Sararan Beyaz Lake Mobilya Nasıl Beyazlatılır?

  Sararan beyaz lake mobilya nasıl beyazlatılır sorusunun yanıtı için az önce küf için önerdiğimiz karışımı kullanabilirsiniz. Yemek buharı ve yemek yağı kaynaklı sararan dolap kapakları için etkili bir diğer yöntem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. 1

   Bulaşık makinesi tabletini ılık suda eritin.

   Beyaz lake dolap temizliği için bir kase içinde bir tablet bulaşık makinesi deterjanını eritin. Bu yöntem yemek yaparken yağlanan mutfak dolap kapakları ve yağlı ellerle dokunabileceğiniz mutfak dolapları için oldukça kullanışlıdır.

   Bu işlem için diş macunu ya da cam temizleyicisi kullanabilirsiniz. Çok amaçlı yüzey temizleyiciler de etkili bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.
  2. 2

   Mikrofiber bezi yaptığınız karışımla ıslatın ve mobilyalarınızı silin.

   Islattığınız bezi iyice sıkarak kullanın. Sararan bölgelerin kolayca beyazladığını göreceksiniz.

  3. 3

   Mobilyanızı temiz bir bez yardımıyla kurulayın.

   Sildiğiniz mobilyaların nemli kalmamasına özen gösterin. Dilerseniz kurulama işleminden önce su ile ıslattığınız bir bez yardımıyla deterjan kalıntılarını temizleyebilir, daha parlak bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Mobilyalar nasıl silinir sorusunun cevabı mobilyanızın yapımında kullanılan kumaş ve ahşap türüne göre değişiklik gösterecektir. O yüzden yüzey temizleyicileri sulandırmadan doğrudan leke üzerine uygulamak, sert ve pürüzlü bezlerle silmek özellikle kumaş yüzeyli mobilyalarınızı yıpratabilir. Dolayısıyla mobilya temizliğinde nazik davranmakta fayda var.

 • Kumaş Yüzeyli Beyaz Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

  Rahat koltuklarımızda geçirdiğimiz vakti düşündüğümüzde, beyaz mobilyalarımızdaki kumaş yüzeylerin temizliğinin sağlığımız açısından önemini daha anlayabiliriz. Her mobilyada kullanılan kumaş türü farklıdır. Sentetik deri gibi yüzeylerde derinlemesine temizlik daha kolaydır. Kadife gibi hassas kumaş türlerinde temizlik yaparken deterjan oranını azaltmak ve daha narin bir şekilde silmek çözüm olabilir. Eğer inatçı lekeler söz konusuysa, lekeyi yayma riskinizi azaltmak için temizleme girişiminde bulunmadan önce kumaşı süpürmeyi deneyin. Ayrıca, kullanacağınız yöntemi her zaman önce göze çarpmayan bir noktada test etmeyi unutmayın. Koltuk, sandalye gibi kumaş yüzeyli beyaz mobilya temizliği için şu püf noktaları deneyebilirsiniz:

  1. 1

   Temizliğe süpürerek başlayın.

   Silme işlemine başlamadan önce tüm kumaşı elektrikli süpürgeyle temizleyin.

  2. 2

   Lekeye ve kumaşa uygun temizlik ürününü seçin.

   Beyaz mobilyanızın kumaş türüne uygun temizlik ürününü seçin. Ürünün kullanım talimatlarını inceleyerek temizlik ürününün kullanılabileceği yüzeyleri öğrenin.

  3. 3

   Temizlik ürünlerini sulandırarak kullanın.

   Hassas kumaş türlerinde; bulaşık deterjanı, halı ve yüzey temizleyici, çamaşır deterjanı gibi temizlik ürünlerini sulandırarak kullanabilirsiniz.

  4. 4

   Mikrofiber bez kullanın.

   Suyu ve kiri emme özelliği yüksek olan yumuşak bir mikrofiber bez kullanın. Mobilyaya ya da kumaşa zarar vermeyin.

  5. 5

   Kumaşı hangi yöne doğru sildiğinize dikkat edin.

   Kumaşınızın tüyleri hangi yönde ise lekeleri o doğrultuda silin. Yumuşak hareketlerle temizleyin.

  6. 6

   İnatçı lekeleri ihmal etmeyin.

   İnatçı lekeler için hemen harekete geçin ve kumaşın türüne özel deterjanlar kullanabileceğinizi unutmayın.

  7. 7

   Temiz bir bezle üzerinden geçin.

   Durulanmış, temiz bir bezle bir kat daha kumaşın üzerinden geçin. Deterjan kalıntılarının yaratabileceği olası zararları engelleyin.

  8. 8

   Mobilyanın kurumasını bekleyin.

   Mobilya yüzeyi tam olarak kuruyana kadar üzerine oturmayın. Mümkünse kurumasını hızlandırmak için bezle iyice kurulayın.

  9. 9

   Odayı havalandırın.

   Tüm işlemleri yaparken ve mobilyayı kuruturken odayı iyice havalandırdığınızdan emin olun.

Tüm adımları izleyip beyaz mobilya temizliğinizi tamamladıktan sonra sıra derinlemesine temizliğe gelebilir. Koltuk temizliği ve ahşap mutfak dolaplarının temizliği hakkında daha detaylı bilgi edinerek beyaz eşyalarınızı ve mobilyalarınızı ilk günkü gibi muhafaza edebilir, temizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Beyaz Mobilya Temizliği: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?