Ahşap Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Ahşap mutfak dolabı temizliğinin yanı sıra masa ve kapı gibi ahşap yüzeylerin temizliğini kolaylaştıracak ipuçları ve etkili yöntemler bu yazıda.

Güncellenmiş 10 Mayıs 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ambalaj Kutuları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ahşap dolaplar mutfaklara sıcak ve samimi bir görüntü katar, aynı zamanda oldukça şık dururlar. Fakat organik bir madde olan ahşabın bakımı da mutfaktaki diğer yüzeylere göre daha çok özen ve dikkat gerektirir. Sadece su bile ahşap yüzeylere zarar verebilirken, sürekli yiyecek içeceklerin servis edildiği mutfak yüzeylerini ve gıdaların saklandığı ahşap dolapları temiz ve lekesiz tutmak için buradaki ipuçlarımız işinize yarayacaktır.

Ahşap mutfak dolabı temizliği, ahşap kapı ve masaların temizliğinde olduğu gibi düzenli olarak yapılırsa inatçı lekelerin oluşması engellenebilir ve ahşabın ömrü uzatılmış olur. Basit bir bulaşık deterjanı ve su karışımı günlük temizlik için yeterli olsa da derinlemesine temizlik için Vim Sprey Arap Sabunu gibi etkili bir ürün de tercih edebilirsiniz. Sonrasında kuru ve temiz bir bezle fazla nemi almanız ahşabın sudan zarar görmesini önleyecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ahşap Mutfak Dolabı Temizliği

  Ahşap yapıdaki mutfak dolaplarını uzun aralıklarla temizlemek doğru olmaz; çünkü bu sürede birçok yemek parçacığı, dökülen sıvılar ve diğer malzemeler inatçı lekelere dönüşebilirler. Ahşap mutfak dolabı temizliği için şu adımları uygulayabilirsiniz.

  1. 1

   Sabunlu Su

   Yağ çözücü bir sabun ve suyu karıştırın. Bu karışıma batırdığınız bir diş fırçasıyla dolaplara ve menteşelerine yapışmış lekeleri fırçalayın.

  2. 2

   Bulaşık Deterjanı

   Bulaşık deterjanını suyla karıştırarak bu karışımla dolaplarınızı silin.

  3. 3

   Düzenli Olarak Silin

   Dolapların içini ve kenarlarını da silmeyi unutmayın. Silme işlemini düzenli olarak yapmaya çalışın.

  4. 4

   Temiz Bir Bezle Kurulayın

   Sildikten sonra kuru bir bezle dolapların üstünde kalmış olabilecek nemi alın.

  Dolapların üstünde kalan nemi kurulamak ahşabın sudan zarar görmesini engeller. Bir diğer önlem olarak kullanacağınız temizlik malzemelerini önce ahşap yüzeylerin görünmeyen bir bölgesinde denemeyi ihmal etmezseniz, cilaya ve malzemeye zarar vermediğinden emin olabilirsiniz.

 • Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenir?

  Ahşap kapılar da mutfaktaki benzer lekelerden veya evin farklı bölgelerindeki diğer günlük lekelerden nasibini alabilirler. Ahşap kapıların günlük temizliği de ahşap dolaplara benzer şekilde yapılabilir. Ancak ahşap kapı nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız ve aradığınız derinlemesine temizlik ise şu adımları uygulayabilirsiniz

  1. 1

   Doğru Temizleyiciyi Kullanın

   Yüzey temizliği için her zaman Vim Sprey Arap Sabunu gibi etkili ürünler kullanmaya özen gösterin. Bulaşık deterjanı gibi alternatif malzemeleri ancak ahşap yüzeye zarar vermeyeceğinden emin olduktan sonra kullanın.

  2. 2

   Nemden Arındırın

   Temiz bir bezle ahşap yüzeyleri sudan veya temizleyici üründen arındırın.

  3. 3

   Kapıdaki Lekeleri Temizleyin

   Kapıya yapışmış lekeler varsa, bunları nazikçe sökebilmek için karbonat ve suyu karıştırarak bir macun elde edin. Bununla ovalayarak lekeyi çıkartın. Eğer zorlu bir leke söz konusuyla macunu etki etmesi için bir süre üzerinde bırakabilirsiniz.

  Ahşap masa nasıl temizlenir sorusuna da benzer yöntemler cevap olacaktır. Özellikle günlük olarak kullanılan yemek masalarına yağ gibi lekelerin bulaşması kolay olduğundan, bunların sık sık ve bilinçli bir şekilde temizlenmeleri uzun ömürlü olmaları açısından önemlidir.

  Ahşap mutfak dolapları nasıl temizlenir denildiğinde ise, kullanılan ürünlerin ve suyun malzemeye zarar vermesinden kaçınmak önceliğiniz olmalıdır. Mutlaka kullanacağınız ürünlerin ahşap için uygun olduğunu etiketlerinden kontrol edin ve önce yüzeyin görünmeyen kısımlarında deneyin. Böylece ahşabın parlaklığını kaybetmesini önler, çok daha uzun süre güzel ve temiz kalmasını sağlarsınız.

Mutfak dolaplarınızdaki yağ lekeleri artık baş edilemez hale mi geldi? Çözüm aslında çok kolay! Hemen "Mutfak Dolaplarındaki Yağlar Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımıza göz atın ve pratik çözümleri siz de öğrenin.

Ahşap yüzeylere cila uygulayacaksınız öncesinde mutlaka derinlemesine temizlediğinizden emin olun. Yüzeyde kalan kirlerle cila uygulaması hoş bir sonuç vermeyebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?