Cep Telefonu Hijyeni: Telefon Nasıl Temizlenir?

Her gün kullandığınız telefonu dezenfekte etmek için ihtiyacınız olan her şey. Telefon ekranı nasıl dezenfekte edilir, telefon kılıfı nasıl temizlenir, telefon toz temizleme işlemi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını öğrenin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Siyah telefonunu beyaz bir bezle silen sarı kazaklı biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Virüs ve bakteriler günlük rutinimizin bir parçası olmaya başladığından beri temizliğin önemi de gündemimizde baş köşeye oturdu. Hazır gündemimizde her tür yüzey dezenfeksiyonu varken günlük hayatımızın olmazsa olmaz parçası cep telefonlarımızı da es geçmeyelim. Gün boyunca en çok temas ettiğimiz obje belki de telefonlarımızdır. Dolayısıyla cep telefonu dezenfekte işlemi hastalıklara karşı kendimizi savunmamızda oldukça önemli bir yer tutar. Akıllı telefon nasıl temizlenir, telefon ekranı nasıl dezenfekte edilir, telefon ahize temizleme işlemi nasıl yapılır, silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını ve cep telefonu hijyeni hakkındaki her şeyi sizin için derledik.

Cep telefonu temizliğiyle ilgili ıslak mendilden ultraviyole ışına kadar birçok yöntemle karşılaşabilirsiniz. Akıllı telefon nasıl dezenfekte edilir diye merak ediyorsanız, sağlık örgütlerinin önerdiği dezenfeksiyon yöntemlerini kullanmak daha etkili olacaktır. Aşağıda vereceğimiz tarifte Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği el dezenfektanı referans alınmıştır. Evde dezenfektan yapımı da mümkündür ancak gerekli adımları doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Telefonu dezenfekte etmek için gereken malzemelerin listesi oldukça kolay bulunabilen ürünlerden oluşuyor. Öncelikle mümkünse mikrofiber bezler tercih edilmeli. Pamuk bezler, telefonun daha fazla toz tutmasına sebep olabilir. Koronavirüs gibi virüs ve bakterilere karşı önlem almak istediğimiz için yüksek oranda alkol içeren dezenfektanlar kullanmak isteyebiliriz. Ancak bazı uzmanlar alkol içeren ürünlerin doğru kullanılmadığı takdirde telefonlara zarar verebileceği konusunda uyarıyor.

Cep telefonunuzu temizlerken asla tercih etmemeniz gereken bazı ürünler var:

 • Cam temizleyiciler

 • Sıkıştırılmış hava

 • Aseton, benzin gibi yüksek oranda alkol içeren ürünler

 • Çamaşır suyu

 • Amonyak

Bu temizleyicileri kullanmak hem telefonunuzun yüzeyine hem de cildinize zarar verebilir. Çünkü ne kadar iyi temizleseniz de kullandığınız kimyasalın kalıntıları cildinizle temas edebilir, bu da cildinizi tahriş edebilir.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

  Cep telefonu dezenfekte işlemini aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  1. 1

   Telefonunuzu hazırlayın

   Telefonunuzu fişten çıkarın, mümkünse kapatın ve tüm aksesuarlarını sökün.

  2. 2

   Kılıfı çıkarın

   Telefon kabı ve koruyucusu varsa çıkarın.

  3. 3

   Dezenfektanı hazırlayın

   Dezenfektan ve su karışımını hazırlayın.

  4. 4

   Sileceğiniz bezi nemlendirin

   Varsa bir sprey yardımıyla karışımı beze püskürtün. Böyle bir imkân yoksa ıslattığınız bezi yeterince sıktığınızdan emin olun.

  5. 5

   Telefonu silin

   Telefonunuzun ekranını ve arka yüzeyini güzelce silin.

  6. 6

   Küçük bölgeleri kürdanla temizleyin

   Küçük alanları (hoparlör, ses açma düğmesi, kulaklık ve şarj girişi vb.) dezenfektan suyla ıslattığınız kürdan yardımıyla temizleyin.

  7. 7

   Kurumaya bırakın

   Telefonunuzu açmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.

 • Dezenfeksiyon Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. 1

   Yumuşak ve pürüzsüz bez kullanın

   Temizlik bezi için sert kumaşları değil, mikrofiber bez gibi yumuşak ve pürüzsüz kumaşları tercih edin.

  2. 2

   Telefonunuz kapalı olmalı

   Dezenfektan suyu kullanmadan önce telefonunuzu mutlaka fişten çekin ve mümkünse kapatın.

  3. 3

   Detaylı temizlikte dikkatli olun

   Hoparlör gibi küçük bölgeleri temizlerken nazik hareket edin ve kürdanı çok bastırmamaya dikkat edin.

  4. 4

   Kurumasını bekleyin

   Telefonunuz kurumadan fişe takmayın, gerekirse kuru bir bezle nemini tamemen yok edin.

  5. 5

   Su girmemesine dikkat edin

   Temizlik esnasında giriş-çıkışlardan su girmemesine dikkat edin.

  6. 6

   Ellerinizi yıkayın

   Temizlik bittikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın (sabun ve suyla, en az 20 saniye).

Telefon Hoparlörü Nasıl Temizlenir?

Telefon hoparlör temizleme işlemini düzenli olarak uygulamak çok önemlidir. Telefonlarımızın hoparlör ve ahizesi kullanım boyunca hava koşullarından ya da bulunduğu ortam yüzünden tozlanarak tıkanabilir. Biriken tozlar nedeniyle telefonlarınızın hoparlörlerinin dışarı verdiği ses seviyesinde ve ahizenizden karşı tarafa giden seslerde düşüş meydana gelebilir. Hoparlör temizleme işlemi için birkaç basit materyal işinizi rahatlıkla görecektir.

Telefon Ekranı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Yukarıda bahsettiğimiz dezenfeksiyon yöntemleri telefon ekranını temizlemek için de uygulanabilir. Ancak kullandığınız bezin çok ıslak olmamasına özen göstererek ekran kenarlarından sıvı girmesini önleyebilirsiniz. Ekranınızda çatlak vb. varsa kullandığınızın bezin çok az nemli olması gerekir. Aksi takdirde çatlaklardan giren sıvı telefonunuzun bozulmasına sebep olabilir. Telefon ekranı temizleme yöntemleri arasında en güvenilir olanı cep telefonları için özel hazırlanmış dezenfektan mendilleri kullanmaktır. Elinizde böyle bir dezenfektan mendil yoksa yukarıdaki temizlik yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir ve Dezenfekte Edilir?

Cep telefonu kabı kirlenmeye çok müsait olduğu için telefon kılıfı nasıl temizlenir diye düşünüyor olabilirsiniz. Oysa belli aralıklarla yapacağınız basit bir temizlik telefon kabının uzun süre, ilk günkü gibi temiz ve parlak kalmasına yardımcı olacaktır.

Cep telefonlarını darbelere, çizilmelere karşı koruyan telefon kılıfları aynı zamanda kendi kişiliğinizi yansıtabileceğiniz çeşitli modeller de sunmaktadır. Telefonlar gün içerisinde elimizde, temas ettiği yüzeylerde ya da çantada birçok eşyadan zarar görebilir, deforme olabilir. Bu nedenle telefon kılıfı hepimiz için vazgeçilmez bir aksesuardır. Peki sararmış telefon kılıfı nasıl temizlenir? Farklı yapılarda olan, plastik, silikon, deri, şeffaf telefon kılıfı nasıl temizlenir? Tüm sorularınızın cevapları için okumaya devam edin.

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Şeffaf telefon kılıfı temizleme çok basit bir işlemdir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak leffaf telefon kılıfınızı temizleyebilirsiniz.

Silikon Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Günümüzde en çok kullanılan cep telefonu kılıflarının başında silikon olanlar gelmektedir. Şeffaf telefon kılıfları genelde silikondan yapıldığı için silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir sorusunun yanıtı şeffaf olanla aynıdır diyebiliriz.

Renkli silikon kılıf nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız, yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Diş fırçası, bulaşık teli gibi ürünleri kullanmamaya özen gösterin.

Plastik Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Plastik telefon kılıfları çeşitli renk ve desenleriyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak özellikle şeffaf renkte olanları zaman içerisinde sararmaya başlar. Peki sararan telefon kılıfı nasıl temizlenir? Bunun için kullanabileceğiniz yöntemler:

Deri Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Deri telefon kılıfları ister gerçek ister suni deri ile yapılmış olsun kolay zarar görür ve çamaşır suyu, tiner gibi kimyasal maddelerle temizlenmemelidir.

Deri telefon kılıfı temizliğinde kılıfa zarar verecek sertlikte fırçalar veya bulaşık teli kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ahşap Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Telefon Kılıfı Temizleme Püf Noktaları

Telefon kılıfı için seçtiğiniz temizleme yöntemini en az ayda bir kez uygulamayı tercih ederseniz hem akıllı telefonunuzu hem de telefon kabını korumuş olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?