Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Cep Telefonumuzu Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

Pratik cep telefonu dezenfeksiyon yöntemleri.

Güncellenmiş

Cep telefonu ekranı nasıl silinir?

Virüs ve bakteriler günlük rutinimizin bir parçası olmaya başladığından beri temizliğin önemi de gündemimizde baş köşeye oturdu. Hazır odağımızda yüzey dezenfeksiyonu varken günlük hayatımızın olmazsa olmaz parçası cep telefonlarımızı da es geçmeyelim. Gün boyunca en çok temas ettiğimiz obje belki de telefonlarımız.

Dolayısıyla cep telefonumuzu sterilize etmek hastalıklara karşı kendimizi savunmamızda oldukça önemli. Özellikle araştırmalara göre koronavirüsün yüzeylerde üç güne kadar yaşayabildiği tespit edildikten sonra telefon temizliğinde daha hassas davranmalıyız. Peki cep telefonu dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir?

Cep telefonu temizliğiyle ilgili Islak mendilden ultraviyole ışına kadar birçok yöntemle karşılaşabilirsiniz. Fakat özellikle birçok ürün koronavirüs üzerinde henüz test edilmediği ve yeterince alkol içermeyen ıslak mendillerin mikropları temizlemek yerine daha çok hapsettiği bilindiği için sağlık örgütlerinin önerdiği dezenfeksiyon yöntemlerini kullanmak daha etkili olacaktır. Aşağıda vereceğimiz tarifte Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği el dezenfektanı referans alındı.

Temizlik İçin İhtiyacımız Olanlar

 • Mikrofiber bez
 • Yarım su bardağı su (mümkünse saf su)
 • Yarım su bardağı İzopropil Alkol (%99.8)
 • Kürdan

* Dezenfektan suyu günlük hazırlamak istemezseniz bir buçuk litrelik karışıma 2 su bardağı suya bir çay bardağı kadar oksijenli su ekleyebilir ve güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz.

Telefonumuzu sterilize etmek için listemiz oldukça kolay bulunabilen ürünlerden oluşuyor. Öncelikle mümkünse mikrofiber bezler tercih edilmeli. Pamuk bezler, telefonun daha fazla toz tutmasına sebep olduğu için ikinci seçenek. Koronavirüs gibi virüs ve bakterilere karşı önlem almak istediğimiz için alkol içeren dezenfektanlar kullanmak isteyebiliriz. Ancak bazı uzmanlar alkol içeren ürünlerin doğru kullanılmadığı takdirde telefonlara zarar verebileceği konusunda uyarıyor.

Cep telefonunuzu temizlerken asla tercih etmemeniz gereken bazı ürünler var:

 • Cam temizleyiciler,
 • Sıkıştırılmış hava,
 • Aseton, benzin gibi yüksek oranda alkol içeren ürünler
 • Çamaşır suyu
 • Amonyak

Bu temizleyicileri kullanmak hem telefonunuzun yüzeyine hem de, ne kadar temizlense de kalıntılarına temas etme ihtimali olduğundan, cildinize zarar verebilir.

Cep Telefonu Nasıl Dezenfekte edilir?

 1. Telefonunuzu fişten çıkarın, mümkünse kapatın ve tüm aksesuarlarını sökün.
 2. Telefon kabı ve koruyucusu varsa çıkarın.
 3. Dezenfekte su karışımını hazırlayın.
 4. Varsa bir sprey yardımıyla karışımı beze püskürtün. Böyle bir imkan yoksa ıslattığınız bezi yeterince sıktığınızdan emin olun.
 5. Telefonu silin.
 6. Küçük alanları (hoparlör, ses açma düğmesi vb.) dezenfektan suyla ıslattığınız kürdan yardımıyla temizleyin.
 7. Kurumaya bırakın.

Dezenfeksiyon Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Temizlik bezi için sert kumaşlar tercih etmeyin.
 • Dezenfektan suyu kullanmadan önce telefonunuzu mutlaka fişten çekin ve mümkünse kapatın.
 • Hoparlör gibi küçük bölgeleri temizlerken nazik hareket edin ve kürdanı çok bastırmamaya dikkat edin.
 • Telefonunuz kurumadan fişe takmayın, gerekirse kuru bir bezle kurulayın.
 • Temizlik esnasında giriş-çıkışlardan su girmemesine dikkat edin.
 • Temizlik bittikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın (sabun ve suyla, en az 20 saniye).

Cep Telefonu Kılıfı ve Aksesuarları Nasıl Dezenfekte Edilir?

Telefon dezenfeksiyon yöntemlerinde bir diğer önemli nokta da telefon kabı ve aksesuarlarının temizliği. Dezenfekte edilmiş bir telefonu pis bir telefon kabına yerleştirmek pek de yeterli bir önlem olmayacaktır. Hazırladığımız suyla, hangi maddeden olursa olsun, telefon kabımızı da sterilize etmek oldukça kolay. Telefon kılıfını güzelce sildikten sonra- özellikle kenar kısımlarında birikmiş kirler sizi oldukça şaşırtacak- kuruması için bekleyin. Tamamen kuruduktan yada kuru bir bezle kuruladıktan sonra telefonunuzu yerleştirin.

Telefon aksesuarlarında temizliğine en önem vermemiz gereken ürün, kuşkusuz kulaklık. Aynı dezenfektan suyla kulaklığınızı da temizleyip girinti ve çıkıntılar için kulak çubuğu ya da kürdan kullanabilirsiniz. Kurumadan kullanmamamız gerektiğini yine not düşelim.

Cep Telefonu ve Kılıfını Temiz Tutmak İçin İpuçları

Koronavirüs salgını ile birlikte cep telefonu ve kaplarının temizliğine daha da önem göstermemiz gerekiyor. Virüs ve bakterilerin yüzeylerde de yaşayabilme özelliğinden dolayı telefonumuzu ya da kabını günübirlik temizlemek riskleri en aza indirmemize yardımcı olacaktır. Birkaç küçük ipucuyla telefonumuzu daha uzun süre temiz tutmak mümkün. Unutmayalım ki salgın hastalıkların önlenmesinde gün boyu kullandığımız ürünleri dezenfekte etmek büyük rol oynuyor.

 • Bulaşan kirleri (eyeliner, fondoten, mürekkep vb.) anında temizlemek
 • Telefonu kullanmadan önce ellerimizi yıkamak
 • Antibakteriyel ıslak mendille sık sık silmek
 • Kirli yüzeylere temas etmemesine dikkat etmek

Telefon kılıfı temizleme yöntemleri ile ilgili daha fazla bilgi için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Aslen yayınlandı