Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Bisiklet Pası Nasıl Temizlenir?

Bisikletinizde oluşan inatçı pas lekelerinden kurtulmak mı istiyorsunuz? Bisiklet pası nasıl temizlenir bu yazıda öğrenin.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
bisiklet pasi nasil temizlenir

Birçoğumuz motorlu araçlara alternatif olarak doğayla daha dost bir araç olan bisikleti kullanmayı tercih ediyoruz. Bisiklet kullanarak hem karbon salınımını azaltıyor, hem de fiziksel egzersiz yaparak sağlığımızı koruyoruz. Bisiklet kullanımı ile araç trafiğini de azaltabiliyoruz. Ayrıca çocuklar bisikletle bir yandan arkadaşlarıyla hoş zaman geçirirken, bir yandan da fiziksel gelişimleri olumlu etkileniyor.

Yukarıda saydığımız gibi birçok nedenden dolayı bisiklet hem bizim, hem de çocuklarımızın günlük hayatının önemli bir parçası haline gelebiliyor. Böyle önemli bir araç olan bisikletin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi ancak doğru bir şekilde bakımının yapılması ve temizlenmesi ile mümkün. O nedenle bu yazıda bisikletteki pas lekesi nasıl çıkar öğrenecek ve bisikletinizin paslanıp çürümesinin önüne nasıl geçebileceğinizi anlatacağız.

Bisikletinize düzenli bakım yapmanız hem pas lekesi oluşmasını engelleyecek, hem de bisikletinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Bisikletin Pası Nasıl Temizlenir?

Bisikletinizin paslanmış bölümlerini temizlemek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. Bisikletin pası nasıl temizlenir diyorsanız, aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

  • Paslı yüzeye sirke uygulayın. Daha sonrasında ise bir bulaşık süngeri yardımıyla silin.
  • Süngerin yumuşak yüzeyini kullanarak bisikleti suyla temizleyin. Sert kimyasal maddeler kullanırsanız, bisikletin boyalı kısımları gibi daha hassas yerleri zarar görebilir.
  • Sirke yerine limondan da faydalanabilirsiniz. Bisikletinizdeki pasları çıkarmak için çok iyi bir yöntemdir ve uygulama biçimi aynıdır.
  • İnatçı pas lekelerini paslı yüzeylere uygun şekilde Domestos uygulayarak da kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Pakette verilen talimatları okumayı ve bir hasar meydana gelmemesi için temizleme yöntemini önce küçük bir alanda denemeyi unutmayın.

 Bisikletimde Pas Oluşmaması İçin Neler Yapabilirim?

Evet, yukarıdaki adımları uyguladınız ve bisikletteki pas lekesi nasıl çıkar diye düşünmekten kurtulmuş oldunuz. Peki, daha sonra yine aynı sorunla karşılaşmamak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Pas, bir metalin su ve havayla temasından oluşur. O nedenle bisikletinizin paslanmaması için su ile teması mümkün olduğunca aza indirilmelidir.

  1. Eğer bisikletinizi su ile yıkadıysanız, pas oluşmaması için en kısa sürede kurulayın.
  2. Yağmurlu bir havada bisikletinizi sürmüş olabilirsiniz. Bu durumda kullanımınız bittikten sonra bisikletinizi kurulamayı ihmal etmeyin.
  3. Bisikletlerin üzerindeki boyalar genelde pasın oluşmasını engelleyici özelliktedir. Eğer bisikletinizin boyası yer yer çıkmışsa, o bölgeleri tekrar boyamanız iyi olabilir.
  4. Bisikletinizi nemli ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutun ve her kullanımdan sonra üstünü koruyucu örtü ile kaplayın.

Bisikletinizi paslanmadan korumak için gerekenleri artık biliyorsunuz. Bunlara dikkat ederek bisikletinizi korumanız, onu daha uzun ömürlü ve sağlam yapacaktır.

Artık bisikletinizi paslanmadan korumak tamamen sizin elinizde! Bisiklet pasları nasıl temizlenir diye dert etmenize gerek kalmadı diyebiliriz. Tek yapmanız gereken bahsettiğimiz adımları özenle ve düzenli bir şekilde uygulamak olacak. Böylece uzun yıllar birlikte zaman geçirebileceğiniz bir yol arkadaşı edinmiş olacaksınız.

Reklam

Aslen yayınlandı