Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kayak Nedir? Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Tüm dünyada oldukça popüler hale gelen kayak sporu, doğru ekipmanlar seçildiği ve iyi bir eğitim alındığı takdirde keyifli bir etkinlik haline gelir. İşte kayak hakkında bilmeniz gerekenler!

Güncellenmiş

Reklam
****Please change alt text

Ülkemizdeki pek çok farklı kayak merkezi içerisinde, farklı uzmanlık derecelerine uygun pistlerde gönlünüzce kayak yapabilir ve bu kış aktivitesinin keyfini yaşayabilirsiniz. Ancak öncesinde hem kayak yapmayı öğrenmek için iyi bir eğitim almalı hem de ihtiyaç duyulan tüm ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Kayağa giderken alınması gerekenler arasında kayak malzemelerinin yanı sıra kayak kıyafetleri de bulunur.

Cilt yapınız hassassa kayak yapmaya başlamadan önce güneş kremi sürün. Ayrıca eldiven, kar maskesi ve kayak gözlüğü takmayı da unutmayın!

Kayak Nedir?

Kayak, ayağa takılan ucu kıvrımlı düz tahtalarla kar ya da buz üstünde güzel vakit geçirmek için kayarak yapılan bir aktivitedir. Bu etkinlik aynı zamada egzersiz yapmak amacıyla da geliştirilen oldukça yaygın bir bir spor çeşididir. Kayakta, yüksek bir noktadan aşağıya doğru hız sürekli kontrol altında tutularak kayılır. Farklı uzmanlık seviyeleri bulunan kayakta, ekipmanların ve stillerin değişmesine bağlı olarak çok farklı teknikler uygulamak da mümkün olur.

Eski çağlarda Kuzey Avrupa’daki ilkel toplulukların yolculuk amacıyla kullandığı kayak, Avrupa’nın geri kalanına yayılmasıyla beraber heyecanlı bir spor dalı haline geldi. Eğer yeterli uzmanlık seviyesine ulaştıysanız ve kendinize güveniyorsanız belirli bölgelerde ve belirli klasmanlarda gerçekleştirilen turnuvalara katılarak siz de hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

Reklam

Kayak yaparken bacaklarınıza fazla yüklenmeyin. “S” çizerek kaymayı öğrenirseniz çok daha konforlu ve keyifli bir şekilde kayak yapabilirsiniz.

Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Kayak malzemeleri arasında en başta elbette kayak takımları gelir. Kayak botları, kayak tahtası ve kayağa bağlanan bağlama, kayak takımı ürünleri içerisindedir. Bağlamalar, herkesin kendi botuna ve kayak tahtasına özel ayar yaptırmasını gerektirir. Kayak takımı için tamamlayıcı olan bir diğer parça ise batonlardır. Dengeyi sağlamaya yarayan batonları bazı kişiler kullanmayı tercih etmiyor olsa da kullanmanın sporcuya faydası büyüktür. Ancak snowboard yapılacağı zaman baton kullanmanıza gerek olmaz. Bunun yanı sıra kayağa yeni başlayan her sporcunun mutlaka edinmesi gereken malzemelerden bir tanesi de kasktır.

Kayak öğrenme sürecinin başlarında çok sık düşeceğiniz için kask takarak muhtemel kazalara karşı önleminizi alabilirsiniz. Ayrıca kayak tahtanızı seçerken henüz başlangıç seviyesindeyseniz kolay hızlanmayan ve rahatça fren yapabileceğiniz kayakları tercih etmeniz doğru olacaktır. Her kayağın formu ve teknik özellikleri kayma stiline direkt olarak etki edecek farklara sahiptir. 

Bunlara Dikkat

Kayak yaparken sakatlık yaşama riskini en aza indirmek için ağırlığınıza ve boyunuza uygun kayak malzemeleri seçmeye özen gösterin. Sizin için uygun olmayan, bir başkasına ait olan malzemeleri kısa süreli veya denemek için bile olsa asla kullanmayın.

Kayak Kıyafetleri Nelerdir?

Kayak yaparken ne giyilir?” diye merak ediyorsanız bu spor için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş kıyafetler satın almanız gerektiğini unutmamalısınız. Kayak yapmaya başlayacağınız zaman doğru kayak giysileri tercih etmek hem soğuktan korunmanıza hem de konforlu bir şekilde kaymanıza yardımcı olur. Bunun için ilk olarak iyi bir kayak montu seçmelisiniz. Rüzgar ve kar geçirmeyen kar montları ile tüm hava koşullarında rahatça kayak yapabilirsiniz. Dayanıklı kumaşlardan üretilmiş olan kayak montlarını seçerken aynı zamanda çok şişkin olmamasına da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kayak sırasında kendinizi rahatsız hissedebilir ve hareketlerinizin kısıtlandığını fark edebilirsiniz. Bunun yanı sıra alacağınız kayak montu mutlaka nefes alabilen yapıda olmalıdır.

Bir diğer önemli kayak kıyafeti ise kayak pantolonudur. Dilerseniz kayak pantolonu yerine kayak tulumu tercih ederek tek parça kıyafet de satın alabilirsiniz. Tek parça kıyafetler her ne kadar kayak sırasında kolaylık sağlıyor olsa da kayak sonrasında ya da molalarda giyip çıkarma konusunda zorluk yaratabilir. Eğer kayak pantolonu tercih edecekseniz bunun da rüzgarı ve karı geçirmeyen yapıda olmasına özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca pantolonunuz kesinlikle çok fazla uzun olmamalıdır. Çok soğuk bir bölgede kayak yapacağınız zaman üşümemeniz için içinize mutlaka termo içlikler de giymelisiniz. Bu termo içliklerin de terletmeyen, su geçirmeyen ve vücut ısısını koruyabilen yapıda olması gerekir. Bir diğer önemli kayak kıyafeti ise kayak çorabıdır. Soğuktan korunmak için üst üste birkaç tane çorap giymek yerine termo kayak çorabı edinerek ayaklarınızın tahriş olmasının önüne geçebilir ve kayma sırasında rahat edebilirsiniz. 

Aslen yayınlandı