Kayak Nedir ve Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Tüm dünyada oldukça popüler hale gelen kayak sporu, doğru ekipmanlar seçildiği ve iyi bir eğitim alındığı takdirde keyifli bir etkinlik haline gelir. İşte, kayak hakkında bilmeniz gerekenler!

Güncellenmiş 7 Mart 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
her yerin karla büründüğü dağ manzarası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ülkemizdeki pek çok farklı kayak merkezi içerisinde, farklı uzmanlık derecelerine uygun pistlerde gönlünüzce kayak yapabilir ve bu kış aktivitesinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak kayak yapmak için öncesinde iyi bir eğitim almalı, ihtiyaç duyulan tüm ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Kayağa giderken alınması gerekenler arasında kayak malzemelerinin yanı sıra kayak kıyafetleri de bulunur. Peki, kayak sporu nedir? Kayak ekipmanları nelerdir ve kayak yaparken ne giyilir? Okumaya devam edin!

Cilt yapınız hassassa kayak yapmaya başlamadan önce güneş kremi sürün. Ayrıca eldiven, kar maskesi ve kayak gözlüğü takmayı da unutmayın!

Kayak Nedir?

Kayak, ayağa takılan ucu kıvrımlı düz tahtalarla kar ya da buz üstünde güzel vakit geçirmek için kayarak yapılan bir aktivitedir. Kayak yapmak, aynı zamanda egzersiz yapmak amacıyla da geliştirilen oldukça yaygın bir bir spor çeşididir. Kayakta yüksek bir noktadan aşağıya doğru hız kontrol altında tutularak kayılır. Farklı uzmanlık seviyeleri bulunan kayakta ekipmanların ve stillerin değişmesine bağlı olarak çok farklı teknikler uygulamak da mümkün olur.

Eski çağlarda Kuzey Avrupa’daki ilkel toplulukların yolculuk amacıyla kullandığı kayak, Avrupa’nın geri kalanına yayılmasıyla birlikte heyecanlı bir spor dalı haline geldi. Eğer yeterli uzmanlık seviyesine ulaştıysanız ve kendinize güveniyorsanız belirli bölgelerde ve belirli klasmanlarda gerçekleştirilen turnuvalara katılarak siz de hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

Kayak yaparken bacaklarınıza fazla yüklenmeyin. “S” çizerek kaymayı öğrenirseniz çok daha konforlu ve keyifli bir şekilde kayak yapabilirsiniz.

Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Kayak malzemeleri arasında en başta elbette kayak takımları gelir. Kayak botları, kayak tahtası ve kayağa bağlanan bağlama, kayak takımı ürünleri içerisindedir. Bağlamalar, herkesin kendi botuna ve kayak tahtasına özel ayar yapılmasını gerektirir. Kayak takımı için tamamlayıcı olan bir diğer parça ise batonlardır. Dengeyi sağlamaya yarayan batonları bazı kişiler kullanmayı tercih etmiyor olsa da aslında sporcuya faydası büyüktür. Ancak snowboard yapılacağı zaman baton kullanmanıza gerek olmaz. Bunun yanı sıra kayağa yeni başlayan her sporcunun mutlaka edinmesi gereken malzemelerden bir tanesi de kasktır.

Kayak öğrenme sürecinin başlarında çok sık düşeceğiniz için kask takarak muhtemel kazalara karşı önleminizi alabilirsiniz. Ayrıca kayak tahtanızı seçerken henüz başlangıç seviyesindeyseniz kolay hızlanmayan ve rahatça fren yapabileceğiniz kayakları tercih etmeniz doğru olacaktır. Her kayağın formu ve teknik özellikleri kayma stiline direkt olarak etki edecek farklara sahiptir. 

Kayak Kıyafetleri Nelerdir?

Kayak yaparken ne giyilir diye merak ediyorsanız bu spor için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş kayak kıyafetleri satın almanız gerektiğini unutmamalısınız. Kayak yapmak için doğru kayak giysileri tercih etmek, hem soğuktan korunmanıza hem de konforlu bir şekilde kaymanıza yardımcı olur. Bunun için ilk olarak iyi bir kayak montu seçmelisiniz. Rüzgar ve kar geçirmeyen kar montları ile tüm hava koşullarında rahatça kayak yapabilirsiniz. Dayanıklı kumaşlardan üretilmiş olan kayak montlarını seçerken aynı zamanda çok şişkin olmamasına da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kayak sırasında kendinizi rahatsız hissedebilir ve hareketlerinizin kısıtlandığını fark edebilirsiniz. Bunun yanı sıra alacağınız kayak montu mutlaka nefes alabilen yapıda olmalıdır.

Bir diğer önemli kayak kıyafeti ise kayak pantolonudur. Dilerseniz kayak pantolonu yerine kayak tulumu tercih ederek tek parça bir kıyafet de satın alabilirsiniz. Tek parça kıyafetler her ne kadar kayak sırasında kolaylık sağlıyor olsa da kayak sonrasında ya da molalarda giyip çıkarma konusunda zorluk yaratabilir. Eğer kayak pantolonu tercih edecekseniz bunun da rüzgarı ve karı geçirmeyen yapıda olmasına özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca pantolonunuz kesinlikle çok fazla uzun olmamalıdır. Çok soğuk bir bölgede kayak yapacağınız zaman üşümemeniz için içinize mutlaka termo içlikler de giymelisiniz. Bu termo içliklerin de terletmeyen, su geçirmeyen ve vücut ısısını koruyabilen yapıda olması gerekir. Bir diğer önemli kayak kıyafeti ise kayak çorabıdır. Soğuktan korunmak için üst üste birkaç tane çorap giymek yerine termo kayak çorabı edinerek ayaklarınızın tahriş olmasının önüne geçebilir ve kayma sırasında rahat edebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?