Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kayak Montu ve Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Özel ilgi isteyen kayak kıyafetlerinizi evde nasıl yıkayabileceğinizi biliyor musunuz? Merak ettiğiniz bütün püf noktalarını yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Kayak Montu ve Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Isıyı mükemmel bir şekilde muhafaza eden ve vücudunuzun terlemesine izin vermeyen kayak kıyafetleri, özel yapıya sahip kumaşlardan üretilir. Pratik olarak dışarıdan çok içeriden kirlenen kıyafetlerin doğru bir şekilde bakımı ve temizliğinin yapılması daha uzun süre kullanabilmeniz için çok önemlidir. Peki, kayak montu ve kıyafetleri nasıl temizlenir? Bu sorunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kayak montunuzu daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, yıkama sonrası kalıntı bırakmayan Omo Active Sıvı gibi bir deterjan tercih ederek soğuk su ya da çok ılık su ile yıkmaya özen göstermelisiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kayak Montu Nasıl Temizlenir?

Hem spor hem de eğlenmek için tercih edilen snowboard, karlar üzerinde kaymanın verdiği zevk ve özgürlük hissiyle keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Kış aylarında yapılan bu aktivitenin en önemli unsuru ise kayak kıyafetleridir. Kayarken kullandığınız mont ve diğer parçalar sizi hem soğuktan hem de çeşitli hasarlardan korumak için tasarlanmıştır.

Kayarken kullanacağınız kıyafetleri tercih ederken soğuk kış şartlarına ve karda kaymaya uygun özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz. İnce ve kış sporlarına uygun olmayan kumaşlardan üretilen kıyafetler, soğuk havada üşüyerek hasta olmanıza neden olabilir.

Kaliteli bir kayak kıyafeti; su geçirmez, ısıyı muhafaza eden ve nefes alabilir özelliklere sahiptir. Bu nedenle kayak montunuzun ve diğer kayak kıyafetlerinizin temizliği diğer giysilerinize göre farklıdır. Hemen endişelenmenize gerek yok. Çünkü kayak montu temizleme ile ilgili vereceğimiz pratik yöntemler size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

  • Kayak montunuzu temizlemek için öncelikle bütün fermuarlarını açın ve ceplerini boşaltın. Montunuzu elde yıkamayı tercih edebilirsiniz ancak bu durumda üstündeki deterjanı ve suyu elle sıkmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer tercih edeceğiniz temizleme yönteminden emin değilseniz profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.
  • Kayak montunuzu çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Montunuzu çamaşır makinenizin içerisine yerleştirin ve yalnız olarak yıkayın. Çünkü farklı özellikteki giysilerinizle yıkadığınız kayak montunuz, yıkama sonunda özelliğini kaybedebilir.
  • Çamaşır makinesinin narin yıkama programını tercih edin ve soğuk suyla yıkamaya özen gösterin. Eğer montunuzun bakım etiketinde 30 derecede yıkanabilir ibaresi varsa montunuzu bu sıcaklıkta da yıkayabilirsiniz.
  • Kayak kıyafetleri makinede yıkanırken yumuşatıcı kullanılması önerilmez. Çünkü yumuşatıcı, kayak kıyafetlerinin nefes alma özelliğini kaybetmesine neden olabilir.
  • Kayak kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra doğal yollarla kurumasını sağlamalısınız. Ayrıca çok yüksek sıcaklık kayak kıyafetlerinizi yıpratacağı için ütülemekten kaçınmalısınız.

Bunlara Dikkat

Kayak kıyafetlerinizin bakımı ve temizliği için tercih edeceğiniz yöntemleri, kullanım etiketindeki uyarıları dikkate alarak uygulamalısınız. Aksi halde kıyafetiniz zarar görür ve kullanılamaz hale gelebilir.

Aslen yayınlandı