Kayak Montu Nasıl Yıkanır? Su Geçirmez Kayak Kıyafetleri Yıkama İpuçları

Bembeyaz karlar üzerinde süzülmenin o muhteşem özgürlük duygusunu kirlenen kıyafetlerin bozmasına izin vermeyin. Yüksek ücretler ödeyerek aldığınız kayak kıyafetleri ve kayak montu nasıl yıkanır, bilmeniz gereken püf noktalar nelerdir, yazımızdan öğrenin.

Güncellenmiş 1 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kayak montu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kayak montları, vücudun nefes almasını sağlarken aynı zamanda kar ve yağmur gibi sıvıları itici özelliğe sahip özel kıyafetlerdir. Dolayısıyla özel kıyafetleri, özel bir şekilde yıkamak gerekir. Bu yüzden kayak montu nasıl yıkanır bilmek ve bu özel kıyafetin işlevselliğini korurken kullanım ömrünü uzatmak oldukça önemlidir. Ancak telaşlanmayın. Birazdan anlatacağımız adım adım kayak montu yıkama talimatlarını izleyerek artık montlarınızı yıkamaktan korkmayacaksınız. Ancak dilerseniz önce kayak kıyafetleri nelerdir, kayak yaparken ne giyilir, kayak için gerekli malzemeler nelerdir gibi soruların cevaplarına bir göz atalım.

Kayak Yaparken Ne Giyilir? Kayak için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Muhteşem kar ve dağ manzarasına karşı özgürce kayak yapmanın heyecanı harikadır. Tabii ki bu zevkli sporu yaparken özel kıyafetler ve ekipmanlar kullanmak gerekir. Kayak montu olarak ince, sıradan bir mont seçimi yapmak bizleri soğuk havada epey zor durumda bırakabilir. Aynı zamanda kalın, ağır ve yünlü kıyafetler aşırı terlememize neden olup hareket kabiliyetimizi kısıtlayabilir. O halde, kayak montu nasıl olmalı? Kayak yaparken seçtiğimiz kayak montunun, vücut ısımızı iyi kontrol edebilen, su geçirmeyen, nefes alabilen özel bir kumaşa sahip olması gerekir. Kayak yaparken hem vücut ısısını koruyan hem de hareket kabiliyetimizi kısıtlamayan, özel olarak üretilmiş ısı yalıtımlı bir adet mont, kayak pantolonu, çorap ve bir çift su geçirmez kayak botuna ihtiyacımız vardır. Bunun dışında kask, gözlük, diz ve bilek koruyucularına sahip olmak olası kazalara karşı bizleri korur. Kayak sporu ve kayak esnasında kullanılacak malzemeler hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa kayak nedir, kayak malzemeleri nelerdir yazımız tam size göre.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kayak Montu Nasıl Yıkanır?

  Kayak montu, kayak esnasında vücudumuzu sıcak tutarken aynı zamanda vücudumuzun nefes almasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, aşırı enerji tükettiğimiz bu sporda terlemek son derece doğaldır. Kayak yaparken kirlenen ve ter kokan montunuzu hemen makineye atmak isteyebilirsiniz. Ama durun! Kayak montunuzu normal kıyafetleriniz gibi yıkamak onun özel yapısına zarar verir. Peki, kayak montu nasıl yıkanır?

  1. 1

   Yıkama talimatlarını kontrol ederek işe başlayın.

   Kayak montunuzu yıkamadan önce yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Eğer elde veya çamaşır makinesinde yıkanmaz ibaresi bulunmuyorsa kayak montunuzu elde veya çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

  2. 2

   Kayak montunun ceplerini kontrol edin.

   Kayak montunu makineye atmadan önce montun tüm ceplerini boşaltın ve tersini çevirin. Tüm şerit ve fermuarları kapattığınızdan emin olun.

  3. 3

   Kayak montu çamaşır makinesinde nasıl yıkanır?

   Kayak montunu çamaşır makinesinde tek başına yıkamanız tavsiye edilir. Montunuzu birkaç tenis topu ile birlikte çamaşır makinesine yerleştirin ve başka çamaşır eklemeyin. Tenis topları, yıkama esnasında monta ekstra darbe sağlayarak hem kirlerin kolayca çıkmasını hem de montun içindeki tüylerin tek bir yerde birikerek topaklanmasını engeller. Montu diğer çamaşırlarla birlikte yıkamanız, su geçirmez özelliğini kaybetmesine neden olabilir.

  4. 4

   Makinenin hassas yıkama ayarında ve düşük ısıda yıkamayı tercih edin.

   Kayak montunuzu çamaşır makinesinin hassas yıkama ayarında, tercihen soğuk ya da en fazla 30 derece sıcaklıkta yıkamayı tercih edin. Ayrıca montunuzun yapısına zarar verebileceğinden programın sıkma ayarını iptal ettiğinizden emin olun.

  5. 5

   Toz deterjan yerine sıvı deterjan tercih edin.

   Kayak montu nasıl yıkanır sorusunun en can alıcı cevabı bu olabilir. Toz deterjanlar, mont üzerinde kalıntı bırakarak montun özel yapısına zarar verebilir. Bu yüzden çok az miktarda Omo Active Sıvı gibi kaliteli bir sıvı deterjan ile kayak montunuzu yıkamayı tercih edebilirsiniz. Montun özel, su geçirmez kaplamasına zarar vereceğinden yıkama döngüsünde yumuşatıcı, leke çıkarıcı ve ağartıcı kullanmanız tavsiye edilmez.

  6. 6

   Doğrudan güneş almayan açık bir alanda kurutun.

   Yıkama işlemi bittikten sonra elle veya makine ile sıkma işlemi uygulamak kayak montuna zarar verir. Bu yüzden, montu askıya asarak ya da uygun bir alana sererek suyunun iyice akmasını sağlayın. Bu işlemden sonra güneş görmeyen bir yerde açık havada kurutmayı tercih edin. Mont üzerindeki su, itici özel kaplamaya zarar verebileceğinden kayak montunu herhangi bir ısı kaynağı üzerine asarak kurutmayın.

   Yıkama işleminden sonra çamaşır makinesinin içinde kalan suyu boşaltmayı unutmayın. Aksi takdirde makinenizdeki nemli ortam bakterilerin üremesine yol açar ve çamaşır makinesinde koku problemi meydana gelebilir.
  7. 7

   Elde veya çamaşır makinesinde yıkanması uygun olmayan kayak montu nasıl temizlenir?

   Yıkama talimatında sadece kuru temizlemeye uygun olduğu ibaresi varsa kayak montunuzu yıkamayın. Bu iş için profesyonel bir kuru temizleme firmasından yardım alabilirsiniz.

   Kayak montunuz yanlış yıkamadan dolayı özelliğini kaybedebileceği gibi üzerindeki lekeler de onun su itici özelliğine zarar verir. Bu yüzden, en azından her kayak sezonu sonrası kayak montunuzu temiz bir şekilde muhafaza etmeyi tercih edin.

  Kayak montu nasıl yıkanır artık biliyorsunuz. Peki, kayak esnasında belki de en çok kirlenen kayak kıyafetleri nasıl yıkanır?

 • Kayak Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

  Niyetiniz adrenalin, eğlence ve bunun yanı sıra spor yapmaksa o zaman tercihiniz kış sporlarının vazgeçilmezi kayak sporları olacaktır. Ardından kirlenmiş kayak kıyafetleri ise garantidir. Peki, kirlenen kayak kıyafetleri nasıl yıkanır?

  1. 1

   Kayak kıyafetini yıkamaya karar vermeden önce yıkama talimatını okuyun.

   Kayak veya snowboard kıyafetleriniz için özel bir yıkama talimatı olup olmadığını kontrol edin. Aksi belirtilmemişse aşağıdaki adımlara göre yıkama işlemine başlayabilirsiniz.

  2. 2

   Kayak kıyafetinizin ceplerini kontrol edin ve tersini çevirerek yıkayın.

   Kayak kıyafetleri doğası gereği çok fazla cep, fermuar ve cırt cırtlı bantlar içerir. Kıyafetteki tüm cepleri kontrol edin ve içinde bir şey kalmadığından emin olun. Cepte unutulan bir bilet veya bir kalem hem montunuza hem makinenize büyük zararlar verebilir. Ayrıca yıkama esnasında yapışarak kıyafetin özel yapısına zarar vermemesi için tüm cırt cırtlı bantları kapatmayı unutmayın.

  3. 3

   Kayak kıyafetleri nasıl yıkanır: Doğru ısı, doğru program, doğru deterjan.

   Kayak kıyafetlerinizi de montunuz gibi sadece makinenin hassas program ayarında, en fazla 30 derece ısıda, sıkmadan, az miktarda Omo Active Sıvı gibi kaliteli sıvı bir deterjanla yıkayabilirsiniz. Yıkama döngüsüne başka çamaşır eklememe kuralının kayak kıyafetleri için de geçerli olduğunu hatırlatalım. Ayrıca kayak kıyafetlerinde bulunan su itici, nefes alabilen özellikleri sağlayan membran yapıya zarar verebileceğinden toz deterjan, yumuşatıcı, ağartıcı ve leke çıkarıcı kullanmanız tavsiye edilmez.

  4. 4

   Açık havada, güneş görmeyen bir yerde asarak kurutun.

   Doğrudan güneş ışığına veya bir ısı kaynağı üzerine asarak kurutmak, kayak kıyafetinizin zarar görmesine sebep olur. Durulama işleminde sonra kıyafetlerinizi askıya asarak fazla suyunu sızmasını sağlayın. Ardından vakit kaybetmeden açık alanda kurumaya bırakın. Askıda kurutmayı tercih etmeniz kıyafetinizin kırışmasını da engelleyeceğinden asarak kurutmayı tercih etmeniz önerilir.

   Kayak kıyafetinizin su itici özelliğinden uzun yıllar faydalanmak istiyorsanız kuruduktan sonra koruyucu bakım spreyleri uygulayabilirsiniz.
  5. 5

   Ütüleme yapmayın.

   Özel yapısına zarar verebileceğinden dolayı kayak kıyafetlerini ütülemeniz önerilmez. Yıkama sonrasında sıkma işlemi yapmayıp asarak kurutmayı tercih etmeniz durumunda kıyafetlerin ütülenmesine de gerek kalmayacaktır.

Kayak Montu Nasıl Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?