Cam Nasıl Silinir?

Evinizdeki camlar nasıl silinir, camlarda iz kalmaması için ne yapmak gerekir merak ediyorsanız okumaya devam edin, cam silme püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Teleskobik sopalı temizlik lastiği ile pencere camı temizliği.

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Cam temizliği evin atmosferini, ışığın odaya girişini güzelleştirir. Bu açıdan cam temizliği önemlidir. Güneşin parıldamaya başlamasıyla bahar temizliği vakti geldiğinde pencereleri temizlemenin tam zamanıdır. Cam silme işlemini genelde gözümüzde büyütürüz, fakat doğru temizleme gereçleriyle camlarınızı kolayca tertemiz yapmanız mümkün. Peki, pencere camı nasıl temizlenir, cam nasıl silinir? İşte, iz bırakmayan cam silme püf noktaları!

Pencereler Nasıl Temizlenir?

Pencereler nasıl temizlenir diyorsanız, cam silmeye başlamadan önce gerekli aletlere sahip olduğunuzdan emin olun:

 • Tercih ettiğiniz bir temizlik ürünü.

 • Temiz ve yumuşak bir temizlik bezi.

 • Cam sileceği.

Camın yüksekte bulunan bölümlerine uzanmak için merdiven kullanırken her zaman can güvenliğinizi sağlama alın. Rahat bir ayakkabı giyin, merdivenin tam olarak açıldığından emin olun ve her ihtimale karşın yanınızda birini daha bulundurun. Eğer merdiveniniz yok ise ve yükseklikten korkuyorsanız, profesyonel bir temizlikçiden yardım almanızı öneririz.

Cam Silme

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, etiketinde yazan uyarıları her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test etmeyi de ihmal etmeyin.

Cam Ne ile Silinir, Hangi Deterjan Kullanılır?

Camların çizilmesini önlemek için doğru temizlik ürünlerini kullanmanız gerekir. Cam temizliği için gerek doğal gerekse profesyonel temizlik ürünleri mevcuttur.

 • Profesyonel cam temizlik ürünleriyle pencere temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Vim Silikonlu Sprey gibi bir ürün doğru seçim olacaktır. Cam silmek için üretilmiş temizlik ürünlerini kullanmanızda her zaman fayda vardır, diğer temizlik ürünleri camınızda leke veya çizik bırakabilir.

 • Sıcak ve sabunlu su da camlarınızın temizliğinde harikalar yaratabilir.

Cam Neyle Silinir?

Özel pencere temizleme aletlerine servet harcayacağım diye korkmayın. Elbette istiyorsanız satın alabilirsiniz, fakat aslında buna gerek yoktur. Cam en iyi neyle silinir diyorsanız, cam temizlemede kullanmanız için üç yöntem sunacağız:

 • Bez: Temiz bir bez camlarınızı parlatmak için bire birdir. Eski tişörtlerinizi bez olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle camınızı çizmeden güzelce temizlemek mümkün olacaktır.

 • Cam sileceği: Evinizde çok pencere varsa bu gibi durumlarda cam sileceği daha etkili bir seçimdir. Cam sileceklerinin ucundaki yumuşak doku camlarınızı çizmeden temizlemenize yardımcı olur.

 • Gazete kağıdı: İster inanın ister inanmayın, bazı ev hanımları gazete kağıdının camları parlatmada ve lekesiz cam silmede çok etkili olduğunu iddia eder. Eğer bunu denemek isterseniz, gazetenin camınızı çizmediğinden emin olmak için önce küçük bir bölgede deneyin. Eğer sonuç başarılıysa gazeteyi top haline getirip camlarınızı silmek için kullanabilirsiniz.

Cam Nasıl Silinir?

Camlar kolayca kirlenir; hele ki çocuklarla dolu bir evdeyseniz camlarda parmak izi çok rastlanan bir durumdur. Ama telaş etmeye gerek yok. Pencere camı nasıl temizlenir diyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek camlarınızı nasıl çabuk ve kolay silebileceğinizi görebilirsiniz.

 • Öncelikle camlarınızı temizleyeceğiniz alanı boşaltın ve perdenizi tamamen açın.

 • Temizlik ürününü talimatlarına uygun olarak camınıza uygulayın. İster profesyonel bir cam temizleme ürünü kullanın ister sabunlu su, çok fazla kullanmamaya dikkat edin.

 • Sonrasında temiz bir bez yardımıyla camınızı silin. Camınızın yukarısından başlayıp aşağıya doğru dairesel hareketlerle silin. Silme işlemi için tuvalet kâğıdı kullanmaktan kaçının; tuvalet kâğıdı camınızın çizilmesine yol açar.

 • Camlardan sonra pencere çerçevesi ve pimapen temizliğini de ihmal etmeyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?