Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Pencere Camı Nasıl Silinir, Nasıl Temizlenir?

Evimizin pencereleri de temizlenmek ister. Pencere temizliği ile ilgili işinizi kolaylaştıracak püf noktalarını buradan keşfedin!

Güncellenmiş

Pencere nasıl temizlenir

Önemli adımlar:

Camlarınızı temizlemeye başlamadan önce gerekli aletlere sahip olduğunuzdan emin olun:

 • Tercih ettiğiniz bir temizlik ürünü
 • Temiz ve yumuşak bir temizlik bezi
 • Cam sileceği
Camın yüksekte bulunan bölümlerine uzanmak için merdiven kullanırken her zaman can güvenliğinizi sağlama alın. Rahat bir ayakkabı giyin, merdivenin tam olarak açıldığından emin olun ve her ihtimale karşın yanınızda birini daha bulundurun. Eğer merdiveniniz yok ise ve yükseklikten korkuyorsanız, profesyonel bir temizlikçiden yardım almanızı öneririz.

Cam temizliği evin atmosferini, ışığın odaya girişini güzelleştirir. Bu açıdan cam temizliği önemlidir. Güneşin parıldamaya başlamasıyla birlikte pencerelerin temizlenmesi gündeme gelir. Cam silme işlemini genelde gözümüzde büyütürüz, fakat doğru temizleme gereçleriyle camlarınızı kolayca tertemiz yapmanız mümkün.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Cam temizliği için gerekli ürünler

Camların çizilmesini önlemek için doğru temizlik ürünlerini kullanmanız gereklidir. Cam temizliği için gerek doğal gerekse profesyonel temizlik ürünleri mevcuttur.

 • Profesyonel cam temizlik ürünlerini mağazalarda bulabilirsiniz. Pencere temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz bu tarz ürünlerle. Cif Cam Temizleyici Sprey gibi bir ürün doğru bir seçim olacaktır. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce kullanma talimatlarını okuyun ve tüm cama uygulamadan önce küçük bir alanda test edin. Cam silmek için üretilmiş temizlik ürünlerini kullanmanızda fayda var, diğer temizlik ürünleri camınızda leke veya çizik bırakabilir.
 • Sıcak ve sabunlu su da harikalar yaratır. Bulaşık temizleme jelini sıcak suyun içine dökmeniz yeter; bu şekilde doğal ve etkili bir temizlik ürününe sahip olursunuz.

Cam temizleme gereçleri

Özel pencere temizleme aletlerine servet harcayacağım diye korkmayın. Elbette istiyorsanız satın alabilirsiniz, fakat aslında buna gerek yoktur. Camlarınızı temizlemede kullanmanız için size üç yöntem sunacağız:

 • Temiz bir bez camlarınızı parlatmak için bire birdir. Eski tişörtlerinizi bez olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle camınızı çizmeden güzelce temizleyebilirsiniz.
 • Evinizde çok pencere varsa, bu gibi durumlarda cam sileceği daha etkili bir seçimdir. Cam sileceklerinin ucundaki yumuşak doku camlarınızı çizmeden temizlemenize yardımcı olur.
 • İster inanın ister inanmayın, bazı ev sahipleri gazete kağıdının camlarını parlatmada çok etkili olduğunu iddia eder. Eğer bunu denemek isterseniz, gazetenin camınızı çizmediğinden emin olmak için önce küçük bir bölgede deneyin. Gazeteyi top haline getirip camlarınızı silmek için kullanabilirsiniz.

Camları temizlemek için en iyi yöntem

Camlar kolayca kirlenir; hele ki çocuklarla dolu bir evdeyseniz – camlarda parmak izi çok rastlanan bir durumdur. Camlarınızı temizlemek o kadar zor bir işlem değildir. Aşağıdaki adımları izlerseniz, camlarınızı nasıl çabuk ve kolay silebileceğinizi göreceksiniz!

 • Öncelikle, camlarınızı temizleyeceğiniz alanı boşaltın ve perdenizi tamamen açın.
 • Temizlik ürününü talimatlarına uygun olarak camınıza uygulayın. İster profesyonel bir cam temizleme ürünü kullanın ister sabunlu su, çok fazla kullanmamaya dikkat edin.
 • Sonrasında temiz bir bez yardımıyla camınızı silin. Camınızın yukarısından başlayıp aşağıya doğru dairesel hareketlerle silin. Silme işlemi için tuvalet kâğıdı kullanmaktan kaçının – tuvalet kâğıdı camınızın çizilmesine yol açar.
 • Şimdi tertemiz camlara sahipsiniz – haydi, keyfini çıkarın!

Aslen yayınlandı