Pimapen Temizliği Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı sağlamasıyla neredeyse hemen hemen her eve giren pimapen, özellikle kış aylarında, hava kirliliği başta olmak üzere nem, soğuk, bacalardan çıkan gazlar, toz ve buhardan etkilenerek kirlenmektedir. Peki pimapen nasıl temizlenir? İşte merak ettiğiniz püf noktaları!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pimapen Pencere Temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kış aylarında apartmanların dış duvarları, evinizde yemek pişirme, çiçek yetiştirme, banyo yapma, çamaşır kurutma ve soba-kalorifer kullanımına bağlı olarak oluşan nem, birikerek soğuk yüzeye sahip eşyalarda siyah lekelenmelere ve küfe neden olmaktadır. Pimapenleriniz de güneş ve yağmurla da birleşerek bu durumdan etkilenmekte ve rutin temizlik yapılmadığı takdirde var olan lekeler beklemekten kaynaklı sertleşip, yüzeye işleyebilmektedir. Peki pimapen temizliği nasıl yapılır? Her 15 günde bir yapmanız gereken pimapen temizliği öncesinde ve sırasında dikkat etmeniz gereken noktalara bakalım.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Pimapen Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Pimapen temizliğinde ilk ve belki de en önemli nokta temizliğe geçmeden önce, pimapenlerinizin üzerinde biriken tozların nemli bir bezle alınması olacaktır. Bu basamak, tozların dağılarak bütün yüzeye yayılmasına ve pimapenlerinizin çizilmesine engel olması açısından altın kuraldır. Daha sonra ise aşağıdaki püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir.

  1. 1

   Yüzeyi Bozacak Kimyasallardan Uzak Durun

   Temizlik sırasında aseton, metilen, gaz yağı, benzin, motorin, tiner gibi çözücü içeren temizlik malzemeleri ve yine içinde toz partiküller bulunan toz ya da sıvı deterjanlar çizilme ihtimali yaratabileceği için kullanılmamalıdır.

  2. 2

   Çamaşır Suyu Kullanmamaya Dikkat Edin

   Pimapen temizliğinde çamaşır suyu içeren ürünlerin kullanımı, içerisinde bulunan ağartıcı nedeniyle pimapenlerinizin sararmalarına yol açmaktadır. 

  3. 3

   Sert Malzemeler Yüzeyi Çizebilir

   Pimapenler çizilmeye müsait yapıda olan ürünler olduğu için zımpara, bulaşık teli, bulaşık süngeri gibi sert yüzeyli temizlik araçlarının kullanımından kaçınılmalıdır.

  4. 4

   İç Kısımdaki Parçaları İyi Kurulayın

   Temizlik sırasında pimapen pencerenin iç kısmında yer alan kilitleme parçası, ispanyolet gibi metal parçalara su ve deterjanın değmesinden kaçınılmalı, değdiği takdirde hemen bir bezle kurulanmalıdır. Bu parçaların suyla teması paslanmayı beraberinde getirebilir.

 • Pimapen Nasıl Temizlenir?

  1. 1

   Doğru Temizlik Ürünü İle Silin

   Pimapen temizliği, içerdiği malzeme yapısı gereğiyle hassas bir konudur. Arap sabunu içerik olarak potasyum hidroksit, içme suyu ve yağlardan oluştuğu için Vim Sıvı Arap Sabunu gibi bir ürün pimapen temizliğinde en doğal ve pimapenin malzemesine zarar vermeyecek temizlik malzemesi olabilir.

  2. 2

   Sildikten Sonra Durulayın

   Bezinizi bir miktar arap sabunu ile köpürttükten sonra hafif bir şekilde, dairesel hareketlerle temizleyin ve ardından ıslak bir bezle bastırmadan durulama işlemini yapın.

  3. 3

   Boraks Kullanmayı Deneyin

   Alternatif temizlik malzemesi olarak boraks kullanabilirsiniz. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan boraks doğal bir malzemedir, üstelik küf ve bakterilerin üremesini durduğu için pimapen temizliği için idealdir. 1 yemek kaşığı Boraks'a 1 litre su ekleyerek hazırladığınız karışıma bezinizi batırıp sıkın ve pimapenlerinizi dairesel hareketlerle temizleyin.

 • Beyaz Pimapen Nasıl Temizlenir?

  1. 1

   Beyaz Bez Kullanmaya Özen Gösterin

   Beyaz pimapen nasıl temizlenir sorusunun ilk ve en önemli yanıtı renkli bezlerden kaçınmaktır. Renkli ve kalın yapıdaki bezler çamaşır deterjanıyla birleştiğinde, bezin renginin beyaz pimapene geçmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle mümkünse beyaz ve yumuşak dokulu bir bez kullanmanızı öneririz. 

  2. 2

   Çamaşır Sodasından Yardım Alın

   Uygun bir kap içine ılık su ve çamaşır sodası ile hazırlayacağınız karışım, beyaz pimapen temizliği için hem doğal bir çözümdür, hem de köpüren yapısı ile size kolaylık sağlar. Çamaşır sodası, sodyum karbonat içeren bir tür tuzdur. Köpürme özelliği ile kimyasal deterjanların yerine konulabilecek doğal bir alternatiftir. Çamaşır sodasının etkisini arttırmak için içerisine beyaz kalıp sabun rendeleyebilir, gücünü arttırıp, hoş bir kokunun pimapenlerinizde yer etmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken hazırladığınız su ve çamaşır sodası içerikli karışımınıza bezinizi batırmak ve pimapenlerinizi ovalayarak temizlemek olacaktır. 

  3. 3

   Bulaşık Deterjanı ile Silin

   Bir başka alternatif olarak, bulaşıklarınızı yıkadığınız köpüren bulaşık deterjanını ılık suda köpürterek bezinizi bu suya batırmak ve pimapenlerinizi hafif bir şekilde ovarak temizliği sağlamaktır. Yüzeyde kalan köpüğü nemli başka bir bez yardımıyla alabilir ve pimapenlerinizin zarar görmeden temizlendiğini görebilirsiniz.

 • Pimapen Temizliği Püf Noktaları

  1. 1

   Pimapen Bantı Nasıl Silinir?

   Peki pimapen lekeleri nasıl çıkar? Evinize yeni taşındığınızda pimapenlerinizin üzerinde uzun süre beklemiş bantları fark edebilirsiniz. Pimapenlerinizde kalmış marka bantları zamanla kurur ve yerinden sökülmeye çalışıldığı zaman iz bırakır. Bantların temizliğini ya sıcak suyla yumuşatarak ya da yüksek dereceli bir saç kurutma makinesini üzerine tutup bantın eski formunu kazanmasıyla yapabilirsiniz.

  2. 2

   Dıştan İçe Doğru Temizleyin

   Pimapen camlar nasıl temizlenir sorusunun yanıtı, temizliği dıştan içe doğru yapmaktır. Çerçevelerin temizliğinden sonra pimapen camların temizliğine geçerseniz, çerçevelerin kirinin cama geçmesini önlemiş olursunuz. Camların temizliğinde Vim Silikon Sprey gibi etkili bir cam silici ürün kullanabilir, ardından mikrofiber cam bezleri ya da gazete kağıdı ile kurulayabilirsiniz.

  3. 3

   Pimapen Lastik ve Conta Temizliği

   Pimapenler nasıl temizlenir sorusunun yanıtını birçok farklı yöntemle aldık. Fakat bir de pimapenlerinizde ulaşılması zor ara bölgelerin temizliği söz konusu. Pimapen lastiklerinin olduğu ve bezinizin ulaşamayacağı conta yerlerinin temizliği için, kullanmadığınız bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Temizleyicinizin olduğu kabın içerisine diş fırçasını köpürecek kadar bastırıp, ulaşılması zor lastik kısımlarının temizliğini sağlayabilirsiniz.

   PVC Pencere ve Sineklik

Sararmış Pimapen Temizliği

Sararmış pimapen için ilk tercih, karbonat ve limondur. Karbonat ve limonu karıştırıp, sararmış bölgelere uygulayabilir, 5-10 dk arası bekledikten sonra arap sabunu ya da boraks ile temizliğinize devam edebilirsiniz.

Güneşten sararmış pimapenleriniz için bir diğer alternatif ise partikülleri oldukça küçük olan mısır nişastasıdır. 1'e 1 oranında mısır nişastası ve karbonat ekleyeceğiniz suyunuzla doğramaları silin. Pimapenleriniz nişastanın içindeki ufak partiküller sayesinde çizilmeden ovalanacak ve tertemiz olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?