Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Uçakta Yanınızda Taşıyabileceğiniz Yiyecekler

"Uçakta yiyecek taşınır mı, uçağa neler alınmaz?" gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, uçak bagaj kurallarına detaylıca değindiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Uçakta Yanınızda Taşıyabileceğiniz Yiyecekler

Uçak yolculuğu söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de uçak bagaj kuralları olarak bilinir. Valizinizi hazırlamadan önce uçağa neler alınıp alınmadığını bilmek, bagajınızı daha rahat hazırlamanızı ve havaalanında herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlar.

Uçağa alınmayan yiyeceklerin kısıtlanması ülkeden ülkeye değişebileceğinden herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için, uçuş öncesinde havaalanı işletmesi ya da hava yolu şirketi ile görüşmenizi öneririz.

Uçağa Yiyecek Sokabilir miyiz?

Uçağa binmeden önce çoğu kişi, "Uçağa yemek alınır mı?" sorusunu sormaktadır. Kabin bagajınız ya da el çantanızın içinde taşıyabileceğiniz bazı yiyecekler mevcuttur. Yanınıza alacağınız yiyecekler mutlaka bir kap içinde ve katı halde olmalıdır. Aynı zamanda paketli gıdaları da yanınızda taşıyabilirsiniz. Çubuk kraker, bisküvi ya da sandviç yaparak uçağa kendi yemeğinizi sokmanız mümkün. Diğer yandan eğer bir bebeğiniz varsa ve mamasını yanınıza almak istiyorsanız, mama sıvı halde ise ürün başına 100 ml, toplamda 1 litre olarak uçakta taşınabilir.

Reklam

El valizi içine yerleştirilen sıvıların 100 ml kuralına uyması için, kozmetik ürünleri satan mağazalardan uçuşa özel olarak hazırlanan tüplerden satın alabilirsiniz.

Uçağa Alınmayan Yiyecekler

Sıvı halde olan yiyecekler ürün başına 100 ml'den ve toplamda 1 litreden fazla ise uçağa alınmaz. Uçağa alınmayan yiyeceklerin arasında domates sosu, yoğurt, tereyağ, krem peynir, konserve çorbalar ve soslar bulunur. Diğer yandan balık gibi kokacak besinleri almanız da yasaktır. Dondurma ve buz paketi gibi ürünler de eriyebileceğinden sıvı olarak kabul edilir ve uçağa alınmaz.

Kabin Bagajında Bulunmaması Gerekenler

Uçak yolculuğunuz sırasında yanınıza alacağınız kabin bagajının ölçüleri ve olması gereken ağırlık miktarı, havayolu şirketleri tarafından belirlenir. Bu nedenle biletinizi aldıktan sonra bilet detaylarını inceleyerek bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Uçağa alınmayan şeyler, el valizinde bulunması yasak olan ürünlerden oluşur. Uçağa binmeden önce eğer yanınızda su varsa mutlaka çöpe atmanız gerekir, çünkü uçağa binmek için geçeceğiniz aramalarda suyu içeri sokmanız yasaktır. Aynı zamanda valizinizin içinde parfüm, deodorant, keskin nesneler, şişme eşyalar, sprey tüpü, şampuan gibi şeyler de taşıyamazsınız.

Bunlara Dikkat

Kabin bagajınızı hazırlarken havayolu şirketinin belirlediği ağırlıkta olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde bagaj içinde bulunan eşyalarınızın bir kısmını çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

Aslen yayınlandı