Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Hayatı kolaylaştıran özellikleri sayesinde hepimizin ayrılmaz bir parçası olan cep telefonları zaman zaman küçük kazalara konu olabiliyor. En çok rastlanan kazaların başında ise tuvalete düşürme vakaları geliyor. İkinci bir şansı hak eden telefonlarınızı, yazımızdaki püf noktalarını okuyarak kurtarma şansınız olabileceğini biliyor musunuz?

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan akıllı telefonlar özellikle mobil ‌internetin keşfiyle birlikte gerek iş gerekse eğlenceli aktivitelerde hemen herkes tarafından sıkça kullanılıyor. Neredeyse ayrılmaz bir parçamız haline gelen cep telefonlarının başına zaman zaman küçük kazalar gelmesi de kaçınılmaz. Cep telefonu suya ya da tuvalete düşebilir. Peki, tuvalete düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

Cep telefonu içerisindeki nemi uzaklaştırmak için ‌silika jel de kullanabilirsiniz. Nem alıcı olarak bilinen iri kum taneciklerinden oluşan ‌silika jel, ürünleri küf, pas ve nemden korur. Hava almayan bir saklama kabına silika jel doldurup içine cep telefonunuzu yerleştirirseniz kısa süre içinde nemden kurtulabilirsiniz

Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Alınır?

Telefonunuzu tuvalete düşürdüğünüzde vakit kaybetmeden telefonunuzu çıkarmanız oldukça önemlidir. Telefonun ‌USB kablo bağlantısı, şarj ve küçük mikrofon deliği, eller serbest kiti ‌portları kısa bir süreliğine plastik kapakçıklar sayesinde içine su sızmadan bekleyebilir. Elinize dirseğinize kadar koruyan plastik ya da tek kullanımlık eldiven takarak telefonunuzu tuvaletten çıkartabilirsiniz. Telefonunuz aldıktan hemen sonra kapatarak kısa devre yapmasını engellemek doğru olacaktır. Daha sonra cihazı kâğıt havlu ya da kuru bir beze sarmalısınız.

Reklam
Telefonu pirinç ya da nem gidericiden alarak, emici bir kumaş üzerine yerleştirin ve kumaşı 4-5 saatte bir kontrol edin. Telefonunuzu tamamen kuru olduğuna emin olmadan açmamalısınız. Eğer eminseniz açmadan önce şarja takın ve tamamen şarj olmasını sağladıktan sonra telefonunuzu açmayı deneyin.

Telefon Nasıl Kurutulur?

Kâğıt havlu ya da kuru bir bezle tuvalete düşen cep telefonunun fazla suyu alındıktan sonra eğer bataryası çıkartılabiliyorsa hemen çıkartmalısınız. Daha sonra sim kartı, kulaklık, telefon kılıfı, koruyucu kapak gibi tüm parçalanabilir telefon ‌öğelerini ayırmalısınız. Telefonun iç kısımlarına yayılan suyu emerek çıkarabilmek için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Süpürge ile cep telefonunun ıslanan tüm bölgelerini 15- 30 dakika kurutabilirsiniz. Süpürgeyi kurutma işlemi için kullanırken çok yakın tutmamaya dikkat etmelisiniz aksi halde süpürge statik elektrik oluşturarak telefona zarar verebilir.

Telefonda kalan nemi uzaklaştırmak için uygulayacağınız son adım ise nem giderici poşet kullanmak olmalıdır. Nem giderici poşet cihazın içinde kalan son rutubeti de kolayca alabilir. Nem giderci poşet yoksa hava geçirmeyen bir kavanoz veya poşetin içine biraz pirinç koyarak telefonunuzu yerleştirebilirsiniz.

Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Cep telefonunuzu tuvalete düşürdüğünüzde yeniden kullanabilmek için dezenfekte etmeniz önemlidir. Dezenfekte edeceğiniz alkol çeşidini de dikkatli seçmelisiniz. ‌Solvent içeriğe sahip alkoller cep telefonunun içinde yer alan plastik bağlantıları eritebilir. Su bazlı ve ‌denature olarak adlandırılan alkol çeşidini kullanarak telefonun parçalarını silip dezenfekte edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

  • Cep telefonunuzu kurutmak için kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmamalısınız. En çok yapılan hatalardan biri olan kurutma makinesi kullanımı, cihazı kaybetmenize neden olabilir. Saç kurutma makinesi telefonun içerisindeki sıvıyı iç kısımlara ulaştırarak lehimlere zarar verebilir ve telefonu şarja taktığınızda kısa devre yapabilir.
  • Cep telefonunu mikrodalga ya da güneşin altında kurutmak da içindeki küçük yapılara zarar verebilir.

Tuvalete Düşen Telefon Düzelir mi?

Cep telefonunuz nem giderici poşet ya da pirinç içinde 24 saat bekletip daha sonra tüm girişlerinin ve aralıklarının kuruluğunu kontrol edin. Tam olarak kuru olduğuna emin olduktan sonra da telefonunuzu açabilirsiniz. Telefonunuz kuru olmasına rağmen çalışmıyorsa, bataryasını çıkartarak şarja takın. Eğer telefonunuz çalışıyorsa bataryasını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz, çalışmıyorsa telefonunuzu tamiri için yetkili bir servise götürmelisiniz.

Aslen yayınlandı