Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Telefonum tuvalete düştü, ne yapacağım diyorsanız tuvalete düşen telefon nasıl kurtarılır ve dezenfekte edilir öğrenin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Masa üzerinde cep telefonu akıllı telefon

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan akıllı telefonlar, özellikle mobil ‌internetin keşfiyle birlikte gerek iş gerekse eğlenceli aktivitelerde hemen herkes tarafından sıkça kullanılıyor. Neredeyse ayrılmaz bir parçamız haline gelen cep telefonlarının başına zaman zaman küçük kazalar gelmesi de kaçınılmaz. Telefonun tuvalete düşmesi de bu kazalardan biridir. Peki, tuvalete düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Klozete düşen telefona ne yapılır?

Cep telefonu içerisindeki nemi uzaklaştırmak için ‌silika jel kullanabilirsiniz. Nem alıcı olarak bilinen iri kum taneciklerinden oluşan ‌silika jel, ürünleri küf, pas ve nemden korur. Hava almayan bir saklama kabına silika jel doldurup içine cep telefonunuzu yerleştirirseniz kısa süre içinde nemden kurtulabilirsiniz.

Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Alınır?

Telefonum tuvalete düştü, şimdi ne yapacağım diyorsanız vakit kaybetmeden telefonunuzu çıkarmanız oldukça önemlidir. Telefonun ‌USB kablo bağlantısı, şarj ve küçük mikrofon deliği, eller serbest kiti ‌portları kısa bir süreliğine plastik kapakçıklar sayesinde içine su sızmadan bekleyebilir. Elinize dirseğinize kadar koruyan plastik ya da tek kullanımlık eldiven takarak telefonunuzu tuvaletten çıkartabilirsiniz. Telefonunuz aldıktan hemen sonra kapatarak kısa devre yapmasını engellemek doğru olacaktır. Daha sonra cihazı kâğıt havlu ya da kuru bir beze sarmalısınız.

Telefonu pirinç ya da nem gidericiden alarak, emici bir kumaş üzerine yerleştirin ve kumaşı 4-5 saatte bir kontrol edin. Telefonunuzu tamamen kuru olduğuna emin olmadan açmamalısınız. Eğer eminseniz açmadan önce şarja takın ve tamamen şarj olmasını sağladıktan sonra telefonunuzu açmayı deneyin.

bezle telefon ekranını silen biri

Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Kurutulur?

Kâğıt havlu ya da kuru bir bezle tuvalete düşen cep telefonunun fazla suyu alındıktan sonra eğer bataryası çıkartılabiliyorsa hemen çıkarmalısınız. Daha sonra sim kartı, kulaklık, telefon kılıfı, koruyucu kapak gibi tüm parçalanabilir telefon ‌öğelerini ayırmalısınız. Telefonun iç kısımlarına yayılan suyu emerek çıkarabilmek için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Süpürge ile cep telefonunun ıslanan tüm bölgelerini 15- 30 dakika kurutabilirsiniz. Süpürgeyi kurutma işlemi için kullanırken çok yakın tutmamaya dikkat etmelisiniz aksi halde süpürge statik elektrik oluşturarak telefona zarar verebilir.

Telefonda kalan nemi uzaklaştırmak için uygulayacağınız son adım ise nem giderici poşet kullanmak olmalıdır. Nem giderici poşet cihazın içinde kalan son rutubeti de kolayca alabilir. Nem giderci poşet yoksa hava geçirmeyen bir kavanoz veya poşetin içine biraz pirinç koyarak telefonunuzu yerleştirebilirsiniz.

Tuvalete Düşen Telefon Nasıl Temizlenir?

Cep telefonunuzu tuvalete düşürdüğünüzde yeniden kullanabilmek için dezenfekte etmeniz önemlidir. Telefonu dezenfekte edeceğiniz alkol çeşidini de dikkatli seçmelisiniz. ‌Solvent içeriğe sahip alkoller cep telefonunun içinde yer alan plastik bağlantıları eritebilir. Su bazlı ve ‌denature olarak adlandırılan alkol çeşidini kullanarak telefonun parçalarını silip dezenfekte edebilirsiniz. Bu tür temizlik maddelerini kulaklık ve laptop temizliği için de kullanabilirsiniz.

Klozete Düşen Telefon Düzelir mi?

Diyelim ki telefon klozete düştü, bozulmasını önleyebilmek için yapacağınız ilk şey ne olmalı? Telefon tuvalete düştüyse hemen tuvaletten çıkarıp temizleyip nem giderici poşet ya da pirinç içinde 24 saat bekletin ve daha sonra tüm girişlerinin ve aralıklarının kuruyup kurumadığını kontrol edin. Tam olarak kuru olduğuna emin olduktan sonra telefonunuzu açabilirsiniz. Telefonunuz kuru olmasına rağmen çalışmıyorsa bataryasını çıkararak şarja takın. Eğer telefonunuz çalışıyorsa bataryasını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz, çalışmıyorsa telefonunuzu tamiri için yetkili bir servise götürmelisiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?