Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Jaluzi Nasıl Temizlenir?

Jaluzi Nasıl Temizlenir? Jaluzi çabuk tozlanan ve kirlenen bir perdedir; ancak bazı ipuçları ile jaluzileri temizlemek oldukça kolay olabilir. Sizin için hazırladığımız rehberi okuyun ve jaluzi temizliği ile ilgili bütün ipuçlarını öğrenin.

Güncellenmiş Fatoş Usta tarafından yazıldı

Jaluzi temizleme
Reklam
Sign Up Banner

Şık ve modern görüntüsüne aşık olup sonrasında da jaluzi nasıl temizlenir diye kara kara düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Dış görünüşündeki modern havaya vurulduğunuz ve bir kez kullanmaya başladıktan sonra vazgeçemediğiniz, uzun ömürlü kullanım imkanı sunan jaluzi perdeleri temizlemek, klasik veya stor perdeleri temizlemek ile kıyaslandığında farklı bir süreç gerektirir. Bunun sebebi ise elbette ki jaluzi perdenin yatay şerit şeklinde dizili yapısıdır. Aynı zamanda jaluzi temizliği için farklı ekipman ve temizlik malzemelerine ihtiyaç duymanız kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazımızda, jaluzi nasıl temizlenir sorusunun cevabına geçmeden önce jaluzi tam olarak nedir, sizlere kısaca bilgi vermek istiyoruz. Jaluzi, şeritli yapısı ile tül perde görevi görür. Bu şeritli yapı dışarıdan içerinin görülmesini engellerken, içeriden dışarının görünmesini sağlar. Size de çok cazip geldi değil mi? Jaluzi birçok farklı materyalden üretilebilir. Bu materyallerden bazıları: Kumaş, alüminyum, plastik ve ahşaptır. Sizlere jaluzi nasıl temizlenir, farklı tipte materyallerden üretilmiş jaluzi perde temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı için adım adım bir rehber hazırladık. Malzeme listemize göz atın ve başlayalım!

İhtiyacın olacak:

 • Jaluzi fırçası
 • 2 adet toz bezi
 • Elektrikli süpürge
 • Çok amaçlı yüzey temizleyici

Reklam

MPU Sign Up Banner

Alüminyum ve Plastik Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?

Evinizdeki veya ofisinizdeki jaluzi, alüminyum veya plastik ise jaluzi temizliği yöntem olarak aynı olacaktır. Ancak alüminyum jaluzi hakkında sizleri bir konuda uyarmak isteriz: Alüminyum jaluzi, temizleme sırasında ince yapısı dolayısıyla bükülebilir. Bu da oldukça çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Peki o halde sizce alüminyum jaluzi perde nasıl temizlenir? Cevabı çok basit: Temizlik sırasında alüminyum jaluzinizin eğilip bükülmediğinden emin olun. Peki teoride bu kadar kolay olan bir şey pratikte de bu kadar kolay mı? Uygun ekipman ile, evet. Şimdi eğer hazırsanız, işe koyulma zamanı!

 1. Jaluzinin tozlarını alın.

  Jaluzinizi uzun zamandır temizlemediyseniz, şeritler arasında oldukça fazla toz biriktiğini fark edeceksiniz. Bu tozları almayı kolaylaştırmak için ilk etapta bütün şeritler size bakacak şekilde jaluziyi kapatın. Jaluzi temizliği serüvenini resmi olarak başlatmak için elektrikli süpürgenin ince uzun başlığını takın. Sonrasında makineyi çalıştırarak şeritlerin arasındaki birikmiş tozları çekin. Süpürge ile işiniz bittikten sonra jaluzi temizleme fırçası ile şeritlerin arasını temizleyin. Bu fırça maşa görünümünde olup, jaluzi temizliği için idealdir. Eğer jaluzi temizleme fırçası yoksa mikrofiber bez yardımı ile de jaluzi temizliği yapılabilir. Toz almaya dair detaylı bilgiyi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 2. Toz bezinizi nemlendirin.

  Tozunu aldığınız jaluzinin temizliği için en güzel aşamadasınız. Temizliğin o içinizi açan ve sizi ferahlatan kokusunu da bu aşamada hissedeceksiniz. Cif Kırmızı Her Yer Sprey, jaluzi temizliği ve ferah koku için ideal bir üründür. Şeritlerin üzerine bir miktar sprey püskürtün ve toz bezinizi şeritler arasında nazikçe gezdirin. Özellikle yağlı veya lekeli bölgeler varsa o bölgeleri temizlediğinizden emin olun. Temizlik sırasında jaluzi şeritlerine zarar vermemeye de özen göstermeniz gerekiyor. Bu aşamada jaluzi temizleme fırçası da kullanabilirsiniz.

 3. Kuru bir toz bezi ile şeritleri kurulayın.

  İster plastik ister alüminyum olsun, jaluzinizi kurulamanız gerekiyor. Kuru toz bezinizi nemli şeritler arasında gezdirin ve tüm şeritlerin kurulandığından emin olun. Jaluzi temizliği sonrası nemli kalan şeritler ortamın rutubet kokmasına veya malzemenin küflenmesine sebep olabilir. Bu yüzden özenli ve dikkatli bir kurulama işlemi gerçekleştirmelisiniz.

 4. Koltuğunuza yaslanın ve temizlik hissinin tadını çıkarın.

  Uzun zamandır kafanızı kurcalayan temizlik işte bu kadar kolaydı. Şimdi, bu pratik temizlikten sonra biraz dinlenmeyi hak ettiniz. Jaluziyi araladığınızda camlardaki lekeler mi gözünüze takıldı? Cam nasıl silinir, yazımızdan öğrenin ve temizliğin tadını çıkarın.

Ahşap Jaluzi Perde Temizliği

Ahşap jaluzi, sağlam yapısı dolayısıyla en çok tercih edilen jaluzi tiplerindendir. Ancak ahşap jaluzinin kullanıcıların hiç hoşuna gitmeyen bir dezavantajı var: Ahşap, tozları fazlasıyla belli eder. Metal, kumaş veya plastik jaluzilerde toz ahşap jaluziye göre daha az görünür. Ahşapta toz göze çok çarptığı için de jaluzi temizliği daha sık yapılmalıdır.

Ahşap jaluzi perde temizliği, farklı materyallerden üretilmiş jaluzi perdelerin temizliğine göre daha kolaydır. Çünkü ahşap, sağlam yapısı dolayısıyla diğer materyallerden üretilmiş jaluzi perdelere göre daha rahat temizlik imkânı sunar. Malzemeleriniz hazırsa hemen temizliğe başlayalım.

 1. Ahşap jaluzi perde nasıl temizlenir: Jaluzinizi kapatın ve tozlarını alın.

  Jaluzi şeritlerini arasında boşluk kalmayacak şekilde kapatın. Elektrikli süpürgenizin ince uzun başlığını veya fırçalı başlığını takın ve süpürgenizi çalıştırın. Süpürgenin başlığını jaluzi şeritleri üzerinde gezdirin. Jaluzi üzerindeki yüzeysel tozları aldıktan sonra jaluzi temizleme fırçası ile şeritler üzerindeki tozları güzelce alın. Eğer jaluzi temizleme fırçanız yoksa toz bezi ile temizliğe devam edebilirsiniz.

 2. Jaluzi temizliği için yüzey temizleyici sprey kullanmayı tercih edin.

  Ahşap jaluzi fazla ıslandığında şişebilir. Bu yüzden Cif Kırmızı Her Yer Sprey jaluzi şeritleri üzerine değil toz bezine püskürtülmelidir. Hafif nemli toz bezi ile jaluzinin üzerinde toz, kir veya leke kalmayacak şekilde temizlik işlemine devam edin.

 3. Kurulamayı unutmayın.

  Biraz önce dediğimiz gibi, ahşap jaluzi ıslandığında şişebilir. Bunun önüne geçmek için hafif nemli bir bez ile jaluzi temizliği işlemini yaptınız. Ancak jaluzinin yapısının bozulmayacağından emin olmak için kuru bir toz bezi ile jaluzi şeritlerini kurutmayı unutmayın.

 4. Jaluzinizi açabilirsiniz.

  Ahşap jaluzi perde temizliği işte bu kadar kolay! Şimdi perdenizi açabilir, bol güneş ışığı eşliğinde ve tabii ki dışarıdan görünmeden evinizde rahatlıkla oturabilirsiniz.

Evinizde jaluzi yerine tül perde kullandığınız odalar mı var? Perde temizliğine başlamışken onları da unutmayın ve tül perdeler nasıl yıkanır yazımızdan öğrenin.

Jaluzi Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Jaluzi Perde Yıkanır mı?

Metal veya plastik jaluzi perde, vidaları sökülerek tazyikli suyun altında veya küvetin içinde yıkanabilir. Ancak kumaş veya ahşap jaluzi perde temizliği için bu yöntem uygun değildir. Ahşap, uzun süre suya maruz kalınca şişebilir. Bunun önüne geçmek için bol su kullanımından ziyade nemli bez ile silinmesi tavsiye edilir. Kumaş jaluzi ise çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Kullanacağınız deterjan veya fazla su renginde değişime sebep olabilir. Bu yüzden olabildiğince kuru bir bez ile jaluzi temizliği yapmalısınız. Ahşap ve kumaş dışındaki jaluzileri kullanma talimatına uygun bir şekilde silerek temizleyebilirsiniz.

Jaluzi Perde Nasıl Yıkanır?

Alüminyum (metal) veya plastik jaluzinin vidalarını sökün. Jaluzi perde yıkama işlemi için vidalarını söktüğünüz jaluziyi banyoya götürün. Jaluzi perdeyi, yıkamak için duşa kabine asın. Duş başlığı ile jaluziyi ıslatın. Dilerseniz bir miktar deterjanı bulaşık süngerine dökün ve köpüklü sünger ile jaluzi şeritlerini silin. Metal jaluzi perde kırılgan yapısı dolayısıyla ekstra dikkat gerektirir. Deterjan ile temizleme işlemi sonrasında suyu açın ve jaluzinizi durulayın. Son aşama olarak kuru bir toz bezi ile ıslak nokta kalmayacak şekilde jaluzinizi kurulayın. Jaluzi perde yıkama işlemi tamam ve jaluziniz kullanıma hazır. Vidalarını tekrar takıp kullanabilirsiniz.

Ahşap Jaluzi Perde Temizliği Çamaşır Suyuyla Yapılır mı?

Kumaş dışındaki jaluzi perde temizliği, çamaşır suyu, çok amaçlı temizleyici veya yüzey temizleyiciler ile mümkündür. Çamaşır suyu ile ahşap jaluzi perde temizliği yapacak olanlar için küçük bir uyarıda bulunmak gerekir. Ahşap yapısı dolayısıyla hassastır ve çamaşır suyu yapısını bozabilir. Bu yüzden, eğer çamaşır suyu ile temizlik yapacaksanız, çok az miktarda çamaşır suyunu su ile karıştırın.

Jaluzi Temizliği Ne Sıklıkta Yapılır?

Jaluzi perde sahipleri, jaluzi temizliği konusunda birçok endişeye sahiptir. Bu endişelerden biri de temizliğin ne sıklıkta yapılacağıdır. Jaluzi temizliği her hafta tozları alınacak şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde yüzeyde çok fazla toz birikir ve temizlemek güçleşir. Ancak her hafta jaluzi temizliği yapamam diyenlerdenseniz, size tavsiyemiz en azından, her ay elektrikli süpürge, toz bezi ve yüzey temizleyici ile jaluzilerinizi temizlemeniz olacaktır.

Jaluzi Kullanışlı mı?

Şık ve modern görünümü ile gönüllerde taht kuran jaluzi perdeler, birçok kişi için ideal bir perdedir. Ancak jaluzi perde satın almak isteyenlerin kafasına temizlikten kullanışlılığına kadar birçok soru takılır. Öncelikle şunu söylemek isteriz ki jaluzi temizliği ve bakımı stor veya klasik perdelere göre çok daha kolaydır. Oldukça kısa bir temizlik serüveni ile tertemiz bir perdeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca jaluzi perde oldukça dayanıklıdır. Eğer doğru yöntemler ile jaluzi temizliği yapılırsa uzun yıllar sorunsuz bir şekilde evinizin havasını modernleştirir. Dolayısıyla, jaluzi kullanışlı mı sorusuna cevabımız: Evet!

Aslen yayınlandı