Jaluzi Nasıl Temizlenir?

Jaluzi Nasıl Temizlenir? Jaluzi çabuk tozlanan ve kirlenen bir perdedir; ancak bazı ipuçları ile jaluzileri temizlemek oldukça kolay olabilir. Sizin için hazırladığımız rehberi okuyun ve jaluzi temizliği ile ilgili bütün ipuçlarını öğrenin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Jaluzi temizleme

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Şık ve modern görüntüsüne aşık olup sonrasında da jaluzi nasıl temizlenir diye kara kara düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Dış görünüşündeki modern havaya vurulduğunuz ve bir kez kullanmaya başladıktan sonra vazgeçemediğiniz, uzun ömürlü kullanım imkanı sunan jaluzi perdeleri temizlemek, klasik veya stor perdeleri temizlemek ile kıyaslandığında farklı bir süreç gerektirir. Bunun sebebi ise elbette ki jaluzi perdenin yatay şerit şeklinde dizili yapısıdır. Aynı zamanda jaluzi temizliği için farklı ekipman ve temizlik malzemelerine ihtiyaç duymanız kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazımızda, jaluzi nasıl temizlenir sorusunun cevabına geçmeden önce jaluzi tam olarak nedir, sizlere kısaca bilgi vermek istiyoruz. Jaluzi, şeritli yapısı ile tül perde görevi görür. Bu şeritli yapı dışarıdan içerinin görülmesini engellerken, içeriden dışarının görünmesini sağlar. Size de çok cazip geldi değil mi? Jaluzi birçok farklı materyalden üretilebilir. Bu materyallerden bazıları: Kumaş, alüminyum, plastik ve ahşaptır. Sizlere jaluzi nasıl temizlenir, farklı tipte materyallerden üretilmiş jaluzi perde temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı için adım adım bir rehber hazırladık. Malzeme listemize göz atın ve başlayalım!

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Alüminyum ve Plastik Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?

  Evinizdeki veya ofisinizdeki jaluzi, alüminyum veya plastik ise jaluzi temizliği yöntem olarak aynı olacaktır. Ancak alüminyum jaluzi hakkında sizleri bir konuda uyarmak isteriz: Alüminyum jaluzi, temizleme sırasında ince yapısı dolayısıyla bükülebilir. Bu da oldukça çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Peki o halde sizce alüminyum jaluzi perde nasıl temizlenir? Cevabı çok basit: Temizlik sırasında alüminyum jaluzinizin eğilip bükülmediğinden emin olun. Peki teoride bu kadar kolay olan bir şey pratikte de bu kadar kolay mı? Uygun ekipman ile, evet. Şimdi eğer hazırsanız, işe koyulma zamanı!

  1. 1

   Jaluzinin tozlarını alın.

   Jaluzinizi uzun zamandır temizlemediyseniz, şeritler arasında oldukça fazla toz biriktiğini fark edeceksiniz. Bu tozları almayı kolaylaştırmak için ilk etapta bütün şeritler size bakacak şekilde jaluziyi kapatın. Jaluzi temizliği serüvenini resmi olarak başlatmak için elektrikli süpürgenin ince uzun başlığını takın. Sonrasında makineyi çalıştırarak şeritlerin arasındaki birikmiş tozları çekin. Süpürge ile işiniz bittikten sonra jaluzi temizleme fırçası ile şeritlerin arasını temizleyin. Bu fırça maşa görünümünde olup, jaluzi temizliği için idealdir. Eğer jaluzi temizleme fırçası yoksa mikrofiber bez yardımı ile de jaluzi temizliği yapılabilir. Toz almaya dair detaylı bilgiyi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  2. 2

   Toz bezinizi nemlendirin.

   Tozunu aldığınız jaluzinin temizliği için en güzel aşamadasınız. Temizliğin o içinizi açan ve sizi ferahlatan kokusunu da bu aşamada hissedeceksiniz. Cif Kırmızı Her Yer Sprey, jaluzi temizliği ve ferah koku için ideal bir üründür. Şeritlerin üzerine bir miktar sprey püskürtün ve toz bezinizi şeritler arasında nazikçe gezdirin. Özellikle yağlı veya lekeli bölgeler varsa o bölgeleri temizlediğinizden emin olun. Temizlik sırasında jaluzi şeritlerine zarar vermemeye de özen göstermeniz gerekiyor. Bu aşamada jaluzi temizleme fırçası da kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Kuru bir toz bezi ile şeritleri kurulayın.

   İster plastik ister alüminyum olsun, jaluzinizi kurulamanız gerekiyor. Kuru toz bezinizi nemli şeritler arasında gezdirin ve tüm şeritlerin kurulandığından emin olun. Jaluzi temizliği sonrası nemli kalan şeritler ortamın rutubet kokmasına veya malzemenin küflenmesine sebep olabilir. Bu yüzden özenli ve dikkatli bir kurulama işlemi gerçekleştirmelisiniz.

  4. 4

   Koltuğunuza yaslanın ve temizlik hissinin tadını çıkarın.

   Uzun zamandır kafanızı kurcalayan temizlik işte bu kadar kolaydı. Şimdi, bu pratik temizlikten sonra biraz dinlenmeyi hak ettiniz. Jaluziyi araladığınızda camlardaki lekeler mi gözünüze takıldı? Cam nasıl silinir, yazımızdan öğrenin ve temizliğin tadını çıkarın.

 • Ahşap Jaluzi Perde Temizliği

  Ahşap jaluzi, sağlam yapısı dolayısıyla en çok tercih edilen jaluzi tiplerindendir. Ancak ahşap jaluzinin kullanıcıların hiç hoşuna gitmeyen bir dezavantajı var: Ahşap, tozları fazlasıyla belli eder. Metal, kumaş veya plastik jaluzilerde toz ahşap jaluziye göre daha az görünür. Ahşapta toz göze çok çarptığı için de jaluzi temizliği daha sık yapılmalıdır.

  Ahşap jaluzi perde temizliği, farklı materyallerden üretilmiş jaluzi perdelerin temizliğine göre daha kolaydır. Çünkü ahşap, sağlam yapısı dolayısıyla diğer materyallerden üretilmiş jaluzi perdelere göre daha rahat temizlik imkânı sunar. Malzemeleriniz hazırsa hemen temizliğe başlayalım.

  1. 1

   Ahşap jaluzi perde nasıl temizlenir: Jaluzinizi kapatın ve tozlarını alın.

   Jaluzi şeritlerini arasında boşluk kalmayacak şekilde kapatın. Elektrikli süpürgenizin ince uzun başlığını veya fırçalı başlığını takın ve süpürgenizi çalıştırın. Süpürgenin başlığını jaluzi şeritleri üzerinde gezdirin. Jaluzi üzerindeki yüzeysel tozları aldıktan sonra jaluzi temizleme fırçası ile şeritler üzerindeki tozları güzelce alın. Eğer jaluzi temizleme fırçanız yoksa toz bezi ile temizliğe devam edebilirsiniz.

  2. 2

   Jaluzi temizliği için yüzey temizleyici sprey kullanmayı tercih edin.

   Ahşap jaluzi fazla ıslandığında şişebilir. Bu yüzden Cif Kırmızı Her Yer Sprey jaluzi şeritleri üzerine değil toz bezine püskürtülmelidir. Hafif nemli toz bezi ile jaluzinin üzerinde toz, kir veya leke kalmayacak şekilde temizlik işlemine devam edin.

  3. 3

   Kurulamayı unutmayın.

   Biraz önce dediğimiz gibi, ahşap jaluzi ıslandığında şişebilir. Bunun önüne geçmek için hafif nemli bir bez ile jaluzi temizliği işlemini yaptınız. Ancak jaluzinin yapısının bozulmayacağından emin olmak için kuru bir toz bezi ile jaluzi şeritlerini kurutmayı unutmayın.

  4. 4

   Jaluzinizi açabilirsiniz.

   Ahşap jaluzi perde temizliği işte bu kadar kolay! Şimdi perdenizi açabilir, bol güneş ışığı eşliğinde ve tabii ki dışarıdan görünmeden evinizde rahatlıkla oturabilirsiniz.

  Evinizde jaluzi yerine tül perde kullandığınız odalar mı var? Perde temizliğine başlamışken onları da unutmayın ve tül perdeler nasıl yıkanır yazımızdan öğrenin.

Jaluzi Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?